لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۲

آمار رادیو فردا: جان باختن ۶۲۸۲ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در ایران، ۸۷ هزار نفر بستری شدند


بر اساس آماری که رادیو فردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است، تاکنون ۸۷ هزار و ۴۶۳ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که ۶۲۸۲ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

آمار رادیو فردا درباره افراد بستری شده یا تحت نظر در استان‌های ایران مستند به سخنان مقام‌های بهداشتی محلی و گزارش‌هایی است که در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده است.

در این آمار افرادی که مبتلا به علائم بالینی بوده‌اند مد نظر قرار گرفته‌اند.

مقام‌های رسمی ایران هنوز حاضر نیستند آمار جان‌باختگان در استان‌های تهران و قم را منتشر کنند که احتمال می‌رود دلیل آن میزان بالای مرگ‌ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این دو استان باشد.

وزارت بهداشت ایران همچنین آمار افرادی را که در استان‌های مختلف جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، به تفکیک اعلام نمی‌کند.

مقام‌های این وزارتخانه اعلام می‌کنند که آمار آنان به استناد پاسخ تست نهایی از افراد است و افرادی را که در گذشته علائم بالینی داشته‌اند در آمار خود لحاظ نمی‌کنند. تعدادی از نمایندگان مجلس ایران نیز اعلام کرده‌اند که آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت بسیار کمتر از رقم واقعی است.

چندی پیش حسام‌الدین آشنا در صفحه توئیتر خود دستور حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران، برای تغییر این رویه را منتشر کرد که بر اساس آن افرادی را که علائم بالینی داشته‌اند نیز جزء آمار حساب کنند اما هنوز وزارت بهداشت مانند سابق گزارش خود را ارائه می‌کند.

آماری که توسط رادیو فردا جمع‌آوری شده نیز آماری حداقلی است و شمار تعداد قربانیان می‌تواند بیش از این میزان باشد.

بر اساس آمار جمع‌آوری شده توسط رادیو فردا، بیشترین قربانیان مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، گیلان، مازندران، البرز و گلستان هستند.

تهران: ۱۲۰۰ نفر

مقامات جمهوری اسلامی آمار افراد مبتلا به کرونا در استان تهران را اعلام نکرده‌اند. بر اساس اسنادی که رادیو فردا در اختیار دارد علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران در جلسه‌ای با اسحاق جهانگیری گفته، ۲۳ هزار نفر به دلیل بیماری‌های تنفسی در تهران بستری شده‌اند که ۷۰ درصد از آنان مبتلا به کرونا هستند که به این ترتیب ۱۶۱۰۰ نفر در یک ماه گذشته در استان تهران بستری شده‌اند. این آمار مربوط به اسفند است. آقای زالی روز ۱۶ فروردین نیز در مصاحبه با تلویزیون ایران گفت که در این روز ۴۴۸ بیمار مبتلا به کرونا در بخش‌های عادی و ۹۹ نفر در بخش‌های ویژه بستری شده‌اند. به این ترتیب تنها در یک روز ۵۴۷ نفر در تهران بستری شده‌اند.

وی گفته که این رقم نسبت به روزهای گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است. به این ترتیب در فروردین ماه روزانه ۳۸۰ نفر در بیمارستان‌های تهران بستری شده‌اند و تعداد افراد بستری شده از ابتدای کرونا به حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یافته است.

همچنین بر اساس گزارش رادیو فردا از منابع وزارت بهداشت تعداد جان‌باختگان در این استان به بیش از ۱۲۰۰ نفر رسیده است.

خراسان رضوی: ۸۳۶ نفر

علی‌اصغر انجیدنی دبیر کمیته مراقبت و درمان بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز ۱۶ فروردین خبر داد که ۸۳۶ شهروند بیمار مشکوک به کرونا در استان خراسان رضوی جان باخته‌اند.

تاکنون هفت هزار و ۶۳۱ بیمار مبتلا به عفونت حاد تنفسی در بیمارستان‌های خراسان رضوی بستری شده‌اند.

اصفهان: ۴۶۶ نفر

آرش نجمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز سوم فروردین خبر داد که تاکنون ۱۰۰ نفر در این استان به جز کاشان جان باخته‌اند. بر اساس منابع رادیو فردا تعداد جان باختگان در این استان به جز کاشان به ۲۵۳ نفر افزایش یافته است.

روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ویدئویی از سخنان رضا حاجی‌جعفری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان، منتشر شد که می‌گوید تاکنون ۲۱۳ نفر بر اثر بیماری حاد تنفسی در این شهر جان باخته‌اند.

به گفته آرش نجمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حدود دو هزار و ۷۰۰ نفر بهبود یافته و از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند.

همچنین بیش از هزار و ۹۳۹ نفر بیمار مشکوک و مبتلا به کرونا از بیمارستان‌های مناطق کاشان و آران و بیدگل ترخیص شده‌اند.

گلستان: ۲۳۰ نفر

عبدالرضا فاضل رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان روز ۱۴ فروردین خبر داد که تعداد جان‌باختگان ناشی از این بیماری کرونا در استان به ۲۳۰ نفر رسید.

وی اعلام کرد از زمان شیوع این بیماری تاکنون ۵ هزار و ۴۰۰ نفر در بیمارستان‌های گلستان بستری شدند.

البرز: ۴۰۰ نفر

بر اساس آمار دانشگاه علوم پزشکی استان البرز که پیش از این منتشر شده بود بیش از دو هزار و ۸۳۸ نفر از مردم استان البرز به دلیل علائم اولیه و قطعی کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده و ۲۳۳ نفر جان باخته‌اند. بر اساس گزارش منابع رادیو فردا تعداد جان باختگان در این استان به بیش از ۴۰۰ نفر افزایش یافته است.

مازندران: ۵۹۱ نفر

علی نجفی نماینده بابل در مجلس خبر داده که تنها در این شهرستان ۶۰ نفر جان باخته‌اند.

در همین حال بر اساس گزارش منابع رادیو فردا، در استان مازندران حداقل ۵۹۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل، در اسفند ماه بیش از هزار و ۸۰۰ بیمار مشکوک به کرونا ترخیص شده و هنوز ۳۲۰ نفر بستری هستند. همچنین تعداد افراد بستری شده جدید در مدت یک روز در بیمارستان های استان ۱۵۳ نفر بوده است.

دفن جان‌باختگان کرونا در قم
دفن جان‌باختگان کرونا در قم

گیلان: ۵۶۷ نفر

محمدحسین قربانی، نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، روز ۲۴ اسفند در جلسه‌ای در رشت گفته که آمار درگذشتگان مبتلا به کرونا در گیلان «بالغ بر ۲۰۰ نفر» است. در همین حال بر اساس گزارش رادیو فردا از منابع مطلع، تعداد جان باختگان در این استان به بیش از ۵۶۷ نفر افزایش یافته است.

به گفته نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در گیلان، از ابتدای شیوع کرونا شش هزار و ۴۵۴ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند.

سمنان: ۱۴۳ نفر

تا روز نهم فروردین ۸۴ تن به دلیل ابتلا به کرونا در استان سمنان فوت کرده‌اند. در همین حال به گزارش منابع رادیو فردا تعداد افراد قربانی به ۱۴۳ نفر افزایش یافته است. حدود دو هزار نفر نیز در این استان بستری شده‌اند.

قم: ۳۵۰ نفر

یک فایل صوتی از جلسه روز ۱۵ اسفند ستاد مدیریت بحران استان قم به بیرون درز کرد که در آن فردی از دفن ۱۲۰ جنازه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا سخن می‌گوید. این اظهارات تاکنون از سوی مقام‌های وزارت بهداشت تأیید یا تکذیب نشده است.

خبرگزاری ایرنا این فرد را رمضانعلی تقی‌نیا معرفی کرد و نوشت که او گفته است: «در تاریخ اسلام سابقه نداشته که ۱۳۰ جنازه را بدون غسل و کفن و در گور دسته‌جمعی دفن کنند.»

بر اساس گزارش منابع رادیو فردا از این شهرستان، تعداد افراد فوت شده به بیش از بیش از ۳۵۰ نفر افزایش یافته است.

به گفته علی ابرازه، قائم‌مقام دانشگاه علوم پزشکی قم، بیش از شش هزار نفر در این استان بستری‌ بوده‌اند.

مرکزی: ۱۱۲نفر

تعداد افراد جان باخته در استان مرکزی تاکنون ۱۱۲ نفر و تعداد مبتلایان هزار و ۲۴۴ نفر اعلام شده است.

خوزستان: ۱۰۲ نفر

تعداد افراد جان باخته در استان خوزستان تاکنون ۱۰۲ نفر و تعداد مبتلایان ۸۵۳ نفر اعلام شده است.

یزد: ۱۵۵ نفر

محمد نوری شادکام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد خبر داد که تاکنون دو هزار و ۸۹۰ نفر در بیمارستان‌های استان بستری شده. ۱۵۵ نفر در استان یزد بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

آذربایجان شرقی: ۱۸۴ نفر

محمد حسین صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز آخرین آمار مبتلایان قطعی به کرونا را در استان هزار و ۸۱۵ نفر اعلام کرد و از جان باختن ۱۸۴ نفر در استان آذربایجان شرقی خبر داد. وی گفت که ۱۰۶۷ نفر از مبتلایان بهبود یافته اند و ۱۱۵ نفر در آی سی یو بستری هستند.

آذربایجان غربی: ۷۳ نفر

به گفته جواد آقازاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه ۸۷۰ نفر در آذربایجان‌ غربی به بیماری کرونا مبتلا شده و تاکنون ۷۳ نفر جان باخته‌اند.

اردبیل؛ ۹۴ نفر

افشین فتحی قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل خبر داد که تعداد بیماران جان‌باخته کرونا در این استان به ۹۴ نفر افزایش یافت. هزار و ۱۹۰ نفر در این استان بستری شده‌اند که ۳۰۰ نفر همچنان بستری هستند.

زنجان: ۶۳ نفر

محمد رضا صائینی معاون دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت که از آغاز شیوع بیماری کرونا هزار و ۵۱۵ نفر در بیمارستان‌ها بستری شده و ۶۳ نفر از آنان جان باخته‌اند.

قزوین: ۱۵۷ نفر

حسن ارداقیان، سخنگوی ستاد پیشگیری از کرونای دانشگاه علوم پزشکی قزوین خبر داد که تاکنون دو هزار و ۶۰۱ نفر در بیمارستان‌ها بستری شده و ۱۵۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

ایلام: ۳۲ نفر

محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام خبر داد که ۳۲ نفر در این استان جان باخته‌اند و تعداد افراد مبتلا به این بیماری به ۳۰۹نفر افزایش یافته است.

چهار محال و بختیاری: ۱۸ نفر

مجید شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهر کرد تعداد افراد جان‌باخته در استان چهار محال و بختیاری را ۱۸ نفر اعلام کرد.

وی گفت که تاکنون ۶۵۷ بیمار مشکوک به مراکز درمانی استان مراجعه کردند.

خراسان شمالی: ۴۶ نفر

احمد هاشمی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اعلام کرد که تعداد افراد مبتلا به کرونا در این استان به ۴۲۹ نفر و تعداد افراد جان باخته نیز به ۴۶ نفر رسیده است.

خراسان جنوبی: ۳۳ نفر

پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند خبر داد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خراسان جنوبی به ۳۳۰ نفر و تعداد جان‌باختگان کرونا در این استان به ۳۳ نفر رسیده است.

سیستان و بلوچستان: ۹۰ نفر

محمد هاشمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون هزار و ۲۲۱ بیمار با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری شده‌اند که ۹۰ نفر از آنان جان خود را از دست داده‌اند. ​

کردستان: ۷۳ نفر

تعداد مبتلایان قطعی به کرونا در استان کردستان تا ۱۶ فروردین ۶۱۱ نفر بوده که تا این تاریخ ۷۳ نفر هم جان خود را از دست دادند.

کرمانشاه: ۳۳ نفر

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خبر داد که از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون ۱۳۲۵ نفر بستری شدند که از این تعداد ۱۱۶۴ نفر ترخیص شده و ۱۲۸ نفر نیز هم اکنون در بیمارستان‌های استان بستری هستند.

محمد ابراهیم شکیبا اعلام کرد که ۳۳ نفر در این استان جان باخته‌اند.

لرستان: ۷۰ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی خرم آباد خبر داد که ۷۰ نفر در استان لرستان جان باخته و ۸۱۹ به این بیماری مبتلا هستند.

همدان: ۶۰ نفر

بر اساس گزارش منابع رادیو فردا در استان همدان بیش از ۶۰ نفر جان باخته و بیش از هزار نفر به دلیل ابتلا به این بیماری بستری شده‌اند.

فارس: ۳۶نفر

مهرزاد لطفی رئیسدانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت که آمار کنونی مبتلایان استان فارس به ۱۱۰۰ نفر رسیده و ۳۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

هرمزگان: ۱۷ نفر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تعداد افراد جان‌باخته در این استان را ۱۷ نفر و شمار مبتلایان را ۲۳۴ نفر اعلام کرد.

بوشهر: هفت نفر

دبیر ستاد مبارزه با کرونا دراستان بوشهر تعداد افراد جان باخته در این استان را هفت نفر اعلام کرد. بر اساس گزارش او ۱۲۲ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند.

کرمان: ۳۶ نفر

بر اساس گزارش مقامات دانشگاه علوم پزشکی کرمان، خبر داد که هزار و ۴۸۰ نفر در این استان بستری شده و ۳۶ نفر جان باخته‌اند.

کهگلیویه و بویراحمد: هشت نفر

محمد بانشی سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج روز چهارم فروردین خبر داد که هشت نفر در استان کهگلیویه و بویراحمد جان باخته‌اند. تعداد افراد مبتلا به این بیماری در این استان ۱۸۱ نفر اعلام شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG