لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۹

رئیس جمهور عراق نخست‌ وزیر جدید برای این کشور انتخاب کرد


رئیس جمهور عراق مصطفی الکاظمی (فرد وسط) را در بغداد مأمور تشکیل دولت کرد. امروز ۲۱ اسفند

بنا بر گزارش‌ها، مصطفی الکاظمی، رئیس سازمان اطلاعات ملی عراق، روز پنج‌شنبه از سوی رئیس‌جمهور این کشور برای احزار پست نخست‌وزیری معرفی شده و مأمور تشکیل دولت شد.

از آقای الکاظمی که سومین فرد منتخب رئیس جمهور طی امسال برای منصب نخست‌وزیری عراق است، به عنوان فردی عملگرا یاد می‌شود که هم با واشینگتن و هم با تهران مناسبات خود را حفظ می‌کند.

از سوی دیگر، به نوشته خبرگزاری فرانسه، او همچنین دوستی نزدیکی با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، دارد.

خبر نامزدی الکاظمی برای این منصب پس از آن منتشر می‌شود که در همین روز نخست‌وزیر منتخب عراق، عدنان الزُرفی، از طرح پیشنهادی خود برای تشکیل دولت جدید انصراف داد.

از ماه گذشته، برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، دستور تشکیل کابینه را به آقای الزرفی داده بود اما عدنان الزرفی امروز با پوزش‌خواهی از مردم اعلام کرد که به دلایل «داخلی و خارجی» از انجام این وظیفه انصراف می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، او توضیح بیشتری در مورد این دلایل نامشخص نداد.

معرفی آقای الزرفی، یک ماه پیش، به عنوان نخست‌وزیر جدید عراق در شرایطی اعلام شد که این کشور پنج ماه متوالی درگیر اعتراضات گسترده مردم و کشمکش‌های سیاسی داخلی بود.

تظاهرات مردم در بغداد و شهرهای شیعه‌نشین جنوب عراق که از ماه اکتبر و در اعتراض به فساد دولتی، بیکاری و وضعیت بد خدمات عمومی آغاز شد به سرعت به جنبشی اعتراضی با خواست برکناری دولت بدل شد.

این اعتراض‌ها در نهایت منجر به استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست‌وزیری شد، ولی طی سه ماه پس از آن، جناح‌های سیاسی عراق برای تعیین جانشین او به تفاهم نرسیده بودند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG