لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۳۳

خبرخوان

انتقاد آلمان از روش مواجهه چین و آمریکا با کرونا

وزیر خارجه آلمان همزمان از آمریکا و چین به خاطر نحوه مواجهه این کشورها با ویروس کرونا انتقاد کرد.

هایکو ماس روز جمعه در گفت‌وگو با مجله اشپیگل آلمان عنوان کرد که شیوه برخورد هر دو کشور با کرونا «نادرست» بوده است.

وی چین را متهم به برخوردی مستبدانه و اقتدارگرایانه برای مهار کرونا کرده و آمریکا را نیز به سستی و برخوردی کاهلانه با این ویروس کرده و گفته است چنین روش‌هایی نمی‌تواند مدلی برای اروپا باشد.

آلمان در زمره کشورهایی است که هفته گذشته آمریکا را به اتخاذ تاکتیک‌های «غرب وحشی» متهم کرد، چرا که ایالات متحده از صادرات تجهیزات پزشکی حیاتی که قبلا قرارداد آنها بسته‌ شده بود، ممانعت کرده است.

آمریکا خود با بحران کرونا دست به گریبان است و می‌گوید نیاز شدیدی به تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای مهار کرونا دارد.

شمار قربانیان کرونا در آمریکا به ۱۸ هزار نفر و شمار مبتلایان قطعی به کرونا به حدود نیم میلیون نفر رسیده است.

آقای ماس می‌گوید امیدوار است در سایه بحران کرونا آمریکا در سیاست خارجی خود تجدیدنظر کند و دوباره بیندیشد.

یکی از شعارهای انتخاباتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا سیاست «اول آمریکا» بود که با انتقاد بسیاری از کشورهای خارجی، خصوصا اروپا مواجه شد.

در مورد چین نیز انتقادهای زیادی از برخوردی قهرآمیز و مستبدانه برای مهار کرونا و همچنین پنهان‌کاری در بیان واقعیت‌ها مطرح می‌شود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

جان باختن چهار نفر از جمله دو کودک در واژگونی قایق پناهجویان در کانال مانش

کانال مانش

مقامات فرانسوی می‌گویند در جریان واژگونی یک قایق پناهجویان در کانال مانش دست کم چهار نفر از جمله دو کودک جان خود را از دست دادند.

مقامات فرانسوی اضافه کرده اند که این دو کوک پنج و هشت ساله بودند.

پس از آن یک کشتی بامداد سه شنبه واژگون شدن این قایق را گزارش داد، مقام های فرانسوی در ساحل شهر دانکرک عملیات نجات این پناهجویان را آغاز کردند و ۱۸ نفر را نجات داده و به بیمارستان منتقل کردند.

روزنامه محلی «وایکس د نورد» هم نوشت است در این حادثه یک مرد غرق شد . ولی یک زن و کودک پنج ساله از آب بیرون کشیده شدند که بعلت ایست قلبی جان خود را ازدست دادند.

کودک هشت ساله نیز در وضعیتی وخیم به بیمارستان منتقل می‌شود. اما در بیمارستان جان می سپارد.

یک روزنامه محلی دیگر نوشته است ۱۵ نفری که از این قایق نجات داده شدند ایرانی و عراقی هستند. نجات یافتگان گفته‌اند یک نوزاد نیز در این حادثه غرق شده است.

مقامات فرانسوی گفته‌اند، مشخص نیست که این قایق چند نفر سرنشین داشته است، اما احتمال می‌رود در حدود ۲۰ نفر در این قایق حضور داشته‌اند.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا در پیامی ضمن ابراز همدردی خانواده قربانیان بر ضرورت مقابله با باندهای قاچاق که زمینه چنین اقدامات خطرناکی را فراهم می کنند٬ تاکید کرده است.

گزارش‌ها حاکی است که دو هزار و ۳۵۸ نفر در سال ۲۰۱۹ در کانال مانش نجات داده شده‌ و به سواحل بریتانیا و فرانسه منتقل شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید، سالانه هزاران مهاجر از خاورمیانه و آفریقا می کوشند خود را به سواحل بریتانیا برساند.

شهر ساحلی کاله کوتاه‌ترین مسیر آبی میان فرانسه و بریتانیا را دارد و از زمان برچیده شدن اردوگاه موسوم به «جنگل» در این شهر، بسیاری از پناهجویان ساکن در کاله، اقدامات خود برای رسیدن به خاک به بریتانیا را تشدید کرده‌اند.

افراد مسلح یک آمریکایی را در نیجر ربودند

نیروهای دولتی در نیجر (عکس از آرشیو)

مقام‌های محلی نیجر روز سه شنبه شش آبان گفته‌‌اند، شش فرد مسلح یک مرد آمریکایی را در خانه‌اش در روستایی در جنوب این کشور ربودند.

دو مقام امنیتی محلی نیجر به رویترز گفته‌اند، مردان مسلح به کلاشینکف بامداد سه شنبه فیلیپ والتون، ۲۷ ساله، که به کشاورزی و دامداری اشتغال داشت را ربودند.

پلیس نیز گفته است: به هنگام حمله این افراد فیلیپ والتون، همسر، دختر و برادرش در خانه خود در روستای ماسالاتا واقع در جنوب این کشور و در چهارصد کیلومتری شرق پایتخت نیجر بودند. اما افراد مسلح تنها فیلیپ والتون را با خود بردند.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز ربوده شدن این مرد آمریکایی را تایید کرده است، اما جزییاتی در این خصوص ارائه نکرده است.

رویترز می‌گوید، نیجر مانند بسیاری از کشورهای ساحل غربی آفریقا با بحران امنیتی مواجه‌اند. گروه‌هایی مانند القاعده و حکومت اسلامی، داعش، به نیروهای دولتی و شهروندان غیر نظامی حمله می‌کنند. این در حالی است که آمریکا و فرانسه می‌کوشند به تامین امنیت در این منطقه کمک کنند.

نگرانی دانشمندان از فعال شدن ذخایر گاز متان در نزدیکی قطب شمال

جدیدترین یافته‌های دانشمندان حاکی از آن است که ذخایر انبوه گاز گلخانه‌ای متان که به‌تازگی در سواحل شرقی سیبری کشف شده است، به تدریج در حال فعال شدن و انتشار است.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز سه‌شنبه ششم آبان در گزارشی نوشت که دانشمندان به تازگی شواهدی یافته‌اند که از انتشار متان یخ‌زده در اقیانوس منجمد شمالی حکایت دارد.

پژوهشگران ذخایر انبوه متان منجمد در قطب شمال را «غول‌های خفته چرخه کربن» توصیف می‌کنند. متان پس از دی اکسید کربن، به عنوان مهم‌ترین گاز گلخانه‌ای شناخته می‌شود که میزان آن در جو زمین افزایشی نگران‌کننده یافته است.

بر اساس این گزارش، مقادیر انبوهی از گاز گلخانه‌ای در عمق ۳۵۰ متری در دریای «لاپتف» در نزدیکی روسیه کشف شده است. پژوهشگران نگران هستند که شاید تغییرات جدید آب‌وهوایی به آزادسازی و انتشار متان منجمد در این منطقه منجر شده باشد و به این ترتیب، به تسریع روند گرمایش زمین دامن بزند.

گزارش‌های هواشناسی نشان می‌دهد که میانگین دمای هوای سیبری در فاصله زمانی ماه ژانویه تا ژوئن، پنج درجه سانتی‌گراد بالاتر از حد معمول سال‌های گذشته بوده است. دانشمندان پدید آمدن این ناهنجاری را به انتشار گاز دی اکسید کربن و متان نسبت می‌دهند و انسان را مسبب اصلی بروز این فاجعه اقلیمی می‌دانند.

تاکید عراقچی بر حفظ امنیت مناطق مرزی ایران در جریان درگیری ارمنستان و جمهوری آذربایجان

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران سه شنبه، ۶ آبان در جریان بازدید از مناطق مرزی استان اردبیل با جمهوری آذربایجان تاکید کرد، حفظ امنیت مناطق مرزی و سد‌ها برای ایران بسیار مهم و خط قرمز است.

عباس عراقچی در جریان بازدید از مناطق مرزی اصلاندوز و خداآفرین که در نزدیکی مناطق مورد مناقشه نیرو‌های ارتش جمهوری آذربایجان و ارمنستان واقع هستند، گفت: برای جمهوری اسلامی ایران امنیت مناطق مرزی، سد‌ها و ابنیه مرزی بسیار مهم و خط قرمز بوده و نباید در جریان مناقشه دو همسایه شمالی آسیبی به آن‌ها وارد شود.

از زمان آغاز درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان حدود ۱۴۰ خمپاره به نقاط مرزی شمال غرب ایران اصابت کرده و باعث تخریب تعدادی از خانه‌های مرزنشینان در مناطق مرزی شده است.

عباس عراقچی در جریان بازدید از مناطق مرزی از «پیشنهاد ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای حل مسالمت‌آمیز جنگ میان دو همسایه» خبر داد، ولی درباره جزئیات این طرح پیشنهادی توضیحی ارائه نداد.

سپاه‌نیوز روز ۴ آبان ماه از استقرار یک «تیپ مکانیزه» و «تانک‌ها و تجهیزات نظامی» از سوی سپاه پاسداران هم‌زمان با ادامه ناآرامی‌های مرزی در مناطق خداآفرین و جلفا خبر داد.

وزارت خارجه ایران هم طی دو هفته گذشته بارها به طرفین درگیر در جنگ ارمنستان و آذربایجان تذکر داده بود که با اتخاذ «اقدامات مناسب» از تکرار چنین حملاتی جلوگیری کنند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان از سال‌های پایانی اتحاد جماهیر شوروی بر سر منطقه ناگورنو قره‌باغ با هم اختلاف دارند. جنگ قبلی آن‌ها در سال ۱۹۹۴ بر سر این موضوع، با آتش‌بسی شکننده و حدود ۳۰ هزار کشته به پایان رسید.

از آن زمان، این منطقه که رسما جزئی از خاک جمهوری آذربایجان به حساب می‌آید، تحت کنترل اکثریت ارمنی قره‌باغ قرار گرفته است.

ولادیمیر پوتین، رئيس‌جمهوری روسیه، اعلام کرده است که در جریان درگیری‌های اخیر بین دو کشور تاکنون پنج هزار نفر کشته شده‌اند.

قوه قضائیه ایران از دستگیری ۲۸ کارمند دستگاه قضایی و ۱۹ وکیل خبر داد

مرکز حفاظت اطلاعات قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید که «۲۸ کارمند» دستگاه قضایی و «۱۹ وکیل» به اتهاماتی نظیر کلاهبردای بازداشت شد‌ه‌اند.

به گفته قوه قضائیه، دلیل بازداشت کارمندان این نهاد، «ارتباط گرفتن با اصحاب پرونده و کلاهبرداری از آن‌ها» بوده است. دستگاه قضایی اتهام ۱۹ وکیل دستگیر شده را نیز «ادعای اخذ وکالت تضمینی به دنبال انحراف پرونده‌ها در مراجع قضایی و دریافت مبالغ کلان از اصحاب پرونده» اعلام کرده است.

موضوع فساد در قوه قضائیه یکی از انتقادهای اصلی منتقدین در سال‌های اخیر بوده است. یکی از مهم‌ترین پرونده‌های فساد در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، مربوط به اکبر طبری، معاون اجرایی دفتر صادق لاریجانی در دوران ریاست قوه قضاییه است.

آقای طبری که در دوران ریاست محمود هاشمی شاهرودی و صادق لاریجانی از مهره‌های کلیدی و صاحب‌ نفوذ در قوه قضائیه محسوب می‌شد، اواسط تیرماه پارسال به اتهام ایجاد شبکه رشوه‌گیری و «اخذ رشوه‌های متعدد» بازداشت شد.

دادگاه این مقام سابق قوه قضائیه امسال برگزار و او به ۳۱ سال زندان و به اتهام پولشویی به ۱۲ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد.

حدود شش هزار غیرنظامی افغان در ۹ ماهه سال ۲۰۲۰ کشته یا مجروح شدند

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ششم آبان گزارش داد که نزدیک به شش هزار شهروند غیرنظامی افغانستان در ۹ ماهه سال جاری میلادی کشته یا مجروح شدند.

هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) می‌گوید که به رغم تلاش‌ها برای دستیابی به صلح، با تشدید درگیری‌ها میان نیروهای دولت افغانستان و گروه طالبان، شمار تلفات غیرنظامیان از ماه ژانویه تا سپتامبر به ۵۹۳۹ نفر رسید. آمارها حاکی است که در این بازه زمانی، ۲۱۱۷ نفر کشته و ۳۸۲۲ تن زخمی و مجروح شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یوناما می‌نویسد که شمار تلفات غیرنظامی به نسبت دور مشابه پارسال ۳۰ درصد کاهش یافته است، با وجود این، از زمان مذاکرات صلح بین‌الافغانی که ماه گذشته در دوحه، پایتخت قطر، آغاز شد، از شدت خشونت‌ها کاسته نشده است.

بر اساس این گزارش، گروه طالبان مسئول ۴۵ درصد تلفات غیرنظامی معرفی شده‌اند در حالی‌که نیروهای دولت افغانستان در ۲۳ درصد این تلفات نقش داشته‌اند. از سوی دیگر، گفته می‌شود که مسئولیت ۲ درصد تلفات بر عهده نیروهای بین‌المللی تحت حمایت ایالات متحده آمریکا بوده است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی و مسئول هیئت مذاکره‌کننده دولت افغانستان در مذاکرات صلح با طالبان، روز اول مهر اظهار داشت که تعدادی از اسرای طالبان که در چارچوب پیش‌شرط‌های مذاکره آزاد شده‌اند به میدان جنگ بازگشته‌اند.

اتحادیه اروپا: واکسن کووید-۱۹ تا سال ۲۰۲۲ برای همگان در اروپا در دسترس نخواهد بود

در حال حاضر دانشمندان در حال کار روی ده‌ها واکسن برای مقابله با ویروس کرونای جدید هستند.

مقام‌های اتحادیه اروپا هشدار دادند که تنها بخشی از جمعیت اروپا تا قبل از سال ۲۰۲۲ به واکسن ضدکرونای جدید دسترسی خواهند داشت.

این هشدار به رغم آن صورت می‌گیرد که ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با دارا بودن جمعیتی بالغ بر ۴۵۰ میلیون نفر بیش از یک میلیارد دوز از واکسن‌های احتمالی ضد کووید-۱۹ را به سه شرکت دارویی سفارش داده‌اند.

این کشورها در حال مذاکره برای سفارش یک میلیارد دوز اضافی از واکسن‌های احتمالی به شرکت‌های دیگر هستند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که یک مقام کمیسیون اروپایی روز دوشنبه پنجم آبان در نشستی پشت درهای بسته به دیپلمات‌ها گفته است: «دوزهای واکسن‌ ضد کووید-۱۹ تا پایان سال ۲۰۲۱ برای کل جمعیت کافی نخواهد بود».

هنوز واکسن مطمئنی برای مقابله با ویروس کرونای جدید ساخته نشده است ولی احتمال داده می‌شود که اولین نمونه‌ها اوایل سال آینده در دسترس قرار گیرند.

علی ربیعی نقش دولت در کاهش سقوط شاخص بورس را انکار کرد

از نیمه دوم مرداد، شاخص بورس تهران که تا دو میلیون واحد بالا رفته بود رو به سقوط گذاشته است.

سخنگوی دولت جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ششم آبان با بیان این‌که سقوط شاخص بورس دلایل روشن اقتصادی و روانی دارد گفت که دولت نقشی در این کاهش نداشته است.

علی ربیعی با ردّ این‌که اختلاف در دولت برای تعیین رئیس سازمان بورس اوراق بهادار علت سقوط شاخص بوده است این گونه استنباط‌ها را «بهانه‌تراشی و نادرست» خواند.

از نیمه دوم مردادماه، شاخص بورس تهران که تا دو میلیون واحد بالا رفته بود رو به سقوط گذاشته است. این شاخص در روز سه‌شنبه به یک میلیون و ۳۰۰ واحد رسید.

پیشتر بسیاری از کارشناسان نسبت به ایجاد حباب در بورس تهران هشدار داده بودند.

دولت برای جبران کسری بودجه سال جاری، برنامه ۱۰ برابر کردن فروش اموال و شرکت‌های دولتی و همچنین انتشار گسترده اوراق قرضه را در بورس در دستور کار قرار داده است.

بانک مرکزی ایران: ۶۰۰ میلیون یورو برای مقابله با کرونا به حساب خزانه واریز کردیم

عبدالناصر همتی می‌گوید که این اقدام به درخواست سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است.

رییس کل بانک مرکزی ایران می‌گوید بابت هزینه‌های مقابله با بیماری کرونا تاکنون معادل ریالی ۶۰۰ میلیون یورو به حساب خزانه واریز شده است تا در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.

عبدالناصر همتی تایید کرده که این اقدام به درخواست سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته و به زودی معادل هشت هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای پرداخت به وزارت بهداشت به حساب خزانه واریز می‌شود.

سابقه اختصاص یک میلیارد یورو برای مبارزه با کرونا به ۱۸ فروردین‌ماه امسال بر می‌گردد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ۱۱ روز بعد از درخواست اضطراری دولت برای برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی برای مبارزه با کرونا، با اختصاص این بودجه موافقت کرد.

با این حال، اوایل مهرماه وزیر بهداشت از دریافت «سهم کوچکی» از یک میلیارد دلار اختصاص داده شده خبر داد.

سعید نمکی با اشاره به شکل‌گیری موج جدید کرونا در پاییز و معوق ماندن مطالبات کادر درمان و نیز خالی شدن انبارهای وزارت بهداشت در همان زمان اعلام کرد که فقط ۲۷ درصد از این بودجه را دریافت کرده و درباره بیش از ۷۰ درصد باقی‌مانده گفته بود که «نمی‌دانم برای کدام کار مهم‌تر گذاشته‌اند؟»

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت، هم پیش از این در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به این‌که از یک میلیارد یورو بودجه اختصا‌ص‌یافته، فقط حدود ۳۰ درصد آن به وزارت بهداشت پرداخت شده است، از کمبود بودجه برای پرداخت حقوق و مزایای پزشکان و پرستاران خبر داد.

ایران از صندوق بین‌المللی پول نیز درخواست وام پنج میلیارد دلاری کرده اما این صندوق هنوز جوابی به ایران نداده است.

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند آمریکا مانع از ارائه وام صندوق بین المللی پول به ایران شده است. آمریکا قبلا اعلام کرده بود تضمینی وجود ندارد که جمهوری اسلامی وام صندوق بین‌المللی پول را صرف امور تروریستی نکند.

مراسم روز ۱۳ آبان با وجود افزایش آمار جان‌باختگان کرونا امسال هم برگزار می‌شود

با وجود افزایش آمار جان باختگان کرونا، قائم‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور اعلام کرد مراسم روز ۱۳ آبان، امسال نیز در مقابل سفارت سابق آمریکا و با سخنرانی رئیس‌ مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

نصرت‌الله لطفی مدعی شد که این مراسم با سه تاکید خاص «رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی»، «استفاده از ماسک» و برگزاری مراسم در کوتاه‌ترین زمان»، روز سه‌شنبه ۱۳ آبان برگزار می‌شود.

او در عین حال گفت به دلیل سیر صعودی بیماری کووید-۱۹ و محدودیت‌های شدید کرونایی، در هیچ نقطه کشور، راهپیمایی و تجمعات متراکم سال‌های قبل برگزار نخواهد شد.

در هفته های اخیر برگزاری تجمعات در برخی از شهرهای ایران با انتقاد شدید مقامات بهداشتی روبرو شده است.

اشغال سفارت آمریکا در ۱۳ آبان سال ۱۳۵۸ و گروگان‌گیری ۶۶ دیپلمات آمریکایی به مدت ۴۴۴ روز، بحرانی طولانی پدیدآورد و به قطع روابط ایران و آمریکا انجامید.

از آن پس هر سال، مراسمی حکومتی در سراسر ایران برای یادبود این واقعه برگزار می‌شود.

مؤسس جمعیت امام علی، پس از ۱۲۹ روز بازداشت، به قید وثیقه آزاد شد

شارمین میمندی‌نژاد، لحظاتی پس از خارج شدن از زندان اوین

شارمین میمندی‌نژاد، مؤسس جمعیت امام علی که اول تیرماه توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، عصر سه‌شنبه ششم آبان، با سپردن وثیقه دومیلیارد تومانی آزاد شد.

جمعیت امام علی یک بنیاد مردم‌نهاد خیریه است که در سال‌های اخیر همواره از سوی برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه به فعالیت علیه نظام در پوشش کمک به نیازمندان متهم می‌شد؛ اتهامی که این نهاد و شمار قابل‌توجهی از فعالان مدنی آن را رد می‌کنند.

اتهام آقای میمندی‌نژاد نیز پس از بازداشت به دست نیروهای اطلاعات سپاه، توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی و اقدام علیه امنیت ملی اعلام شد.

زهرا رحیمی، مدیر عامل این خیریه و همسر شارمین میمندی‌نژاد، نیز ۱۶ شهریورماه بازداشت شده بود، اما دو روز بعد با سپردن وثیقه آزاد شد.

در ۱۲۹ روز گذشته شماری از فعالان مدنی و حقوق بشر در داخل ایران همراه با نهادهای بین‌المللی، از جمله کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، خواستار آزادی آقای میمندی‌نژاد شده بودند.

معاون حقوقی روحانی: مرگ مهرداد سپهری خودسری‌ هزینه‌ساز بود

برشی از فیلمی که از مهرداد سپهری هنگام بازداشت منتشر شده است


در پی مرگ مهرداد سپهری، جوان مشهدی، در جریان بازداشت توسط پلیس که واکنش‌های گسترده‌ای را در جامعه ایجاد کرد، معاون حقوقی رئیس‌جمهور ایران از قوه قضائیه خواست با اعمال نظارت‌ بر ضابطان، مانع «خودسری‌هایی» شود که «هزینه‌های جبران‌ناپذیر بر کشور» تحمیل می‌کند.

لعیا جنیدی، معاون حقوقی حسن روحانی، با اعلام این درخواست در یادداشتی که روز سه‌شنبه ۶ آبان در روزنامه «ایران» منتشر کرد، همچنین رفتار پلیس به‌عنوان ضابط دادگستری را «آشکارا خلاف قانون» توصیف کرد و نوشت که هیچ مقام و ضابط قضایی «حق ندارد از حدود پیش‌بینی‌شده در قوانین» منحرف شود.

هفته گذشته ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد یک مأمور پلیس از اسپری فلفل و شوکر الکتریکی علیه مردی استفاده می‌کند که دست‌های او با دستبند به میله‌ای بسته‌اند.

پس از آن گزارش شد که این مرد با نام مهرداد سپهری هنگام انتقال به بازداشتگاه در خودرو پلیس «بر اثر خفگی ناشی از اسپری فلفل» درگذشته است.

به‌گفته دادستان نظامی خراسان رضوی «مأمور متخلف با قرار بازپرس دادسرای نظامی» بازداشت شده است.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری در یادداشت امروز خود همچنین با برشمردن برخی اصول قانونی مرتبط با رعایت حقوق شهروندان تأکید کرده است که این واقعه «نقض آشکار قواعد مسلم حقوقی درخصوص رفتار با شهروندانی است که در مظان اتهام قرار گرفته‌اند».

بر اساس ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی «هر یک از مقامات و مأمورین وابسته به نهادها و دستگاه‌های حکومتی که برخلاف قانون، آزادی شخصی افراد ملت را سلب کند یا آنان را از حقوق مقرر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محروم نماید، علاوه بر انفصال از خدمت و محرومیت یک تا پنج سال از مشاغل حکومتی، به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.»

با این حال، بدرفتاری مأموران انتظامی و امنیتی به‌عنوان ضابطان قوه قضائیه با متهمان موضوعی است که هرچند مدت یک بار رسانه‌ای و جنجالی می‌شود.

کرونا در ایران؛ ۶۹۴ بیمارستان درگیر هستند، ۲۵درصد پرستاران مبتلا شده‌اند

سخنگوی وزارت بهداشت ایران با اشاره به اینکه تاکنون حدود ۲۵ درصد پرستاران ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند، گفته است ۶۹۴ بیمارستان کشور درگیر بحران شیوع بیماری کرونا هستند.

به گقته سیما سادات لاری، تا روز ۱۵ مهرماه، از مجموع پرستارانی که درگیر این بحران هستند، ۳۱۶۵ پرستار مرخصی استعلاجی گرفته و به قرنطینه دو هفته‌ای رفته‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسمی منتشر شده، تاکنون ۲۶ هزار و ۹۶۹ تخت بستری عادی و ۵۹۰۰ تخت ویژه از سوی بیماران مبتلا به کرونا اشغال شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت امروز همچنین خبر داد که ویروس کرونا طی شبانه‌روز گذشته، جان ۳۴۶ نفر دیگر را در ایران گرفت.

او که روز سه‌شنبه ۶ آبان آمار رسمی کرونا در ایران را ارائه می‌داد، از شناسایی ۶۹۶۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا نیز خبر داد که رکورد تازه‌ای در شناسایی بیماران جدید محسوب می‌شود.

با احتساب آمار ۲۴ ساعت گذشته، آمار رسمی مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران به ترتیب، ۵۸۱ هزار و ۸۲۴ نفر و ۳۳ هزار و ۲۹۹ تن است.

آمارهای رسمی مرتبط با کرونا از سوی وزارت بهداشت ایران در حالی اعلام می‌شود که برخی مقام‌های رسمی در ایران آمار واقعی مبتلایان و مرگ و میر کرونا را تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده‌اند.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران، استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌های هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

واکنش شهرداری مشهد به خبر بریده شدن تندیس شجریان:‌ با فعالیت‌های هنری خودسرانه برخورد می‌کنیم

چند روز پس از بریده شدن تندیس چوبی محمدرضا شجریان در پارک ملت مشهد، یک مقام مسئول در شهرداری مشهد از این موضوع ابراز بی‌اطلاعی کرد اما گفت عوامل نگهبانی «به دلایل زیست‌محیطی» با هرکسی که بدون مجوز فعالیت کند برخورد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، صدرا یوسفی، معاون فرهنگی و هنری سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد، دوشنبه‌شب ۵ آبان، گفت فرآیندهای قانونی برای ساخت این تندیس در هیچ مرجعی از شهرداری مشهد طی نشده و «اصل چنین موضوعی در حد یک شایعه است».

این در حالی است که احمد نبی‌زاده، پدیدآورنده این تندیس، روز گذشته اعلام کرد که علی‌رغم اختلاف نظر میان او و مدیریت پارک ملت، وقتی مدیر پارک تندیس را می‌بیند، «خوشش می‌آید و قول می‌دهد که نور و حفاظ» نیز برای آن تهیه کنند.

آقای نبی‌زاده اضافه کرده است که وقتی «روز دهم با صحنه خالی مواجه شدم، سریعاً من را به دفتر مدیر برده و با وعده و تهدید گفتند که پست نگذارم و من هم شرط گذاشتم که هر آن‌چه را از مجسمه شجریان مانده، به من برگردانند.»

با این حال معاون هنری سازمان فرهنگی شهرداری مشهد با ایراد تردید در اصل این مطلب، گفته است: «ممکن است فردی به‌صورت خودسرانه و بدون مجوز اقدام به چنین کاری بکند، در این صورت نیز عوامل نگهبانی بوستان به دلایل زیست‌محیطی با وی برخورد خواهند کرد.»

پدیدآورنده این اثر روز گذشته خطاب به مسئولان نوشته بود که اثرش «اگر به هر جهت مناسب نبود با خود من هماهنگ می‌شد تا خودم برای جابه‌جایی‌اش اقدام می‌کردم، نه با سناریوهای مضحک بنده را احمق فرض کنند و با تهدید بنده را از حق خودم که داشتن محصول دست خودم هست، منع کنند».

محمدرضا شجریان که از سال ۱۳۸۸ به دلیل پیوستن به اعتراضات مردمی صداوتصویرش در صداوسیمای جمهوری اسلامی ممنوع شده بود، روز ۱۷ مهرماه پس از سال‌ها بیماری، در ۸۰ سالگی درگذشت و پیکر او روز ۱۹ مهر در توس و تحت کنترل و نظارت نیروهای امنیتی، در کنار آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

ادامه اعتراض‌ها به کاریکاتور پیامبر اسلام؛ ایران کاردار فرانسه در تهران را احضار کرد

وزارت خارجه ایران در اعتراض به حمایت رئيس‌جمهور فرانسه از حق انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام، کاردار موقت فرانسه در تهران را احضار کرده است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران، احضار فلوران ایدالو، کاردار موقت فرانسه در تهران روز دوشنبه ۵ آبان صورت گرفته و یک مقام وزارت خارجه ایران به او گفته است که واکنش مقام‌های فرانسوی به این موضوع «نابخردانه» بوده است.

وزارت خارجه ایران همچنین انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام را « اهانت و بی‌احترامی» و حمایت از انتشار آن را «دامن زدن به اسلام هراسی و نفرت پراکنی» توصیف کرده است.

روز گذشته نیز ۲۴۰ نفر از نمایندگان مجلس ایران در بیانیه‌ای کشیدن کاریکاتور پیامبر اسلام را «غیرانسانی» و «توهین وقیحانه» خوانده و حمایت امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه از حق نمایش کاریکاتور را «جسارت و گستاخی» توصیف کرده‌‌ بودند.

اخیرا ساموئل پتی، معلم ۴۷ ساله تاریخ، چند روز پس از نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام، خارج از مدرسه توسط یک مهاجم ۱۸ ساله چچنی‌تبار به نام «عبدالله انزروف» سر بریده شد.

بعد از قتل آقای پتی، فرانسه یک مسجد در محدوده «پانتن» واقع در حومه شمال شرق پاریس را برای شش ماه تعطیل کرد و رئيس‌جمهور فرانسه بر «لزوم دفاع از ارزش‌های سکولار در مقابل اسلام افراطی و کنترل بیشتر بر بودجه خارجی مساجد» تاکید کرد.

اظهارات آقای مکرون در سایر کشورهای اسلامی نیز با واکنش منفی مواجه شد و در غزه و لیبی علیه اظهارات مکرون تجمع‌هایی برگزار شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، رئيس‌جمهور فرانسه را فردی «گمراه‌» خطاب کرد که نیازمند «معاینه روانی» است.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز آقای مکرون را به «حمله به اسلام و تحریک عامدانه مسلمانان» متهم کرد.

گزارش‌هایی درباره فراخوان تحریم محصولات فرانسوی در کشورهای عربستان کویت، اردن و قطر منتشر شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG