لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۱

خبرخوان

صدور حکم ۳۰ ماه زندان برای معترضان به سرنگونی هواپیما به دست سپاه

تصویری از تجمع اعتراضی به سرنگونی هواپیما توسط سپاه در تهران

دادگاه انقلاب شهر آمل پنج نفر از کسانی را که در تجمع اعتراض به سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران شرکت کرده بودند در مجموع به ۳۰ ماه زندان محکوم کرده است.

به گزارش وب‌سایت حقوق‌ بشر در ایران، بر اساس حکم دادگاه، محسن رضایی، میثم خلیلی، شورا فکری، سلمان فخری و آقای راعی هر یک به طور جداگانه به شش ماه حبس تعزیزی محکوم شده‌اند. اتهام این افراد اعلام نشده است.

روز ۲۲ دی ۹۸ همزمان با تجمع‌های اعتراضی در تهران و شهرهای مختلف ایران در شهر آمل نیز یک تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مرکزی سپاه پاسداران این شهر برگزار شد.

در جریان آن تجمع، ۱۴ نفر بازداشت شدند و سه نفر از افراد بازداشت شده، به دلیل ضرب و جرح شدید توسط نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل شدند.

وب‌سایت زیتون ۲۸ دی ۹۸ خبر داده بود که رحیم رستمی، بازپرس پرونده، رفتار «توهین‌آمیزی» با خانواده‌های این زندانیان دارد و در مراجعات خانواده‌ها آنان را «منافق» خطاب کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

امیرعباس آذرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و فعال کارگری، به بیش از چهار سال حبس محکوم شد

امیرعباس آذرم‌وند در رسانه‌هایی چون خبرآنلاین، روزنامه‌های اعتماد، تعادل و صمت شاغل بوده است.

دادگاهی در تهران، امیرعباس آذرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و فعال کارگری، را به سه سال و هفت ماه حبس تعزیری بابت اجتماع و تبانی، هشت ماه حبس تعزیری بابت فعالیت تبلیغی علیه نظام و منع عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی و خروج از کشور به مدت دو سال محکوم کرده است.

دادگاه این خبرنگار روز ۱۸ دی‌ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به‌ریاست قاضی افشاری برگزار شده بود و او در این دادگاه بابت دو اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» محاکمه شد.

حکم او روز چهارشنبه ۲۹ دی اعلام شد.

امیرعباس آذرم‌وند، خبرنگار اقتصادی و فعال کارگری که پیش از این توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، روز اول مهر امسال با قرار وثیقهٔ پانصدمیلیونی به طور موقت از زندان اوین آزاد شده بود.

آقای آذرم‌وند خبرنگار روزنامهٔ «گسترش صنعت» است که دهم شهریور در خانهٔ والدینش بازداشت شده بود.

امیرعباس آذرم‌وند سوم دی پارسال نیز در جریان تجمع حمایت از کارگران مجتمع کشت‌وصنعت نیشکر هفت‌تپه در مقابل ساختمان وزارت دادگستری در تهران بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شده بود.

سرکوب روزنامه‌نگاران در چهار دهه گذشته به رویه‌ای ثابت در برخورد مقام‌های جمهوری اسلامی با انتشار آزاد اطلاعات تبدیل شده است.

یک مقام سابق: انجمن چینی برای فاینانس ۵۰ میلیارد یورویی ایران «نه پول داشت، نه سابقه»

در پی انتقاد رئیس انجمن دوستی ایران و چین از «کارشکنی» وزیر راه و شهرسازی دولت حسن روحانی برای تامین «۵۰ میلیارد یورو» فاینانس یک انجمن چینی برای پروژه‌های قطار سریع‌السیر ایران، مشاور وزیر سابق اعلام کرد که نهاد مورد نظر آقای بروجردی «نه پول داشت و نه سابقه و نه مورد تایید دولت چین بود».

علاءالدین بروجردی، رئیس انجمن دوستی ایران و چین، روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ مدعی شده بود عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی «فرصت ۵۰ میلیارد یورویی فاینانس چینی‌ها را برای راه‌اندازی خط راه‌آهن سریع‌السیر را به علت امیدواری به اروپایی‌ها برای حل مشکلات، سوزاند».

در واکنش به این سخنان، اصغر فخریه کاشان مشاور سابق امور بین‌الملل وزارت راه و شهرسازی به خبرگزاری ایلنا گفته است بروجردی افرادی را که از ایران و چین معرفی کرده بود، «دلال» بودند.

او گفت این افراد قصد داشتند اختیاری را بگیرند که از این پس هر قراردادی با چینی‌ها با معرفی این افراد انجام شود و درصدی را هم برای هر قرارداد از چینی‌ها دریافت کنند. «انجمنی که آقای بروجردی به عنوان ارائه کننده فاینانس معرفی کرده بود، انجمنی بدون سرمایه و حضور ۸ الی ۱۰ بازنشسته چینی تاسیس شده بود و این انجمن حتی یک روز هم سابقه کار نداشت و مورد تایید دولت چین هم نبود».

آقای بروجردی مدعی شده بود چینی‌ها در آن زمان حاضر بودند که خط سریع‌السیر راه‌آهن تهران- مشهد و تهران- تبریز و هر پروژه دیگری را به پیشنهاد ما بدون دریافت وجه چهار ساله راه‌اندازی کنند و بعد از اتمام آن یک سال تنفس در نظر می‌گرفتند و برای بازپرداخت آن حاضر به دریافت پول و در صورت نبود پول، حاضر بودند به جای آن نفت بگیرند.

آقای فخریه کاشان گفته است اگر چین قرار بود فاینانس ۵۰ میلیارد یورویی به ایران بدهد، چنین اقدامی را با دلال و واسطه انجام نمی‌داد، بلکه «هزار و یک امتیاز» از ایران می‌گرفت و بعد این فاینانس را در اختیار کشورمان قرار می‌داد: «به فرض محال این ۵۰ میلیارد یورو را انجمن فاینانس چین در اختیار ایران می‌گذاشت، آیا می‌توان بدون در نظر گرفتن بودجه چنین اعتباری در اختیار وزارتخانه و یک پروژه قطار سریع‌السیر قرار بگیرد؟»

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایلنا و تسنیم/د.خ/ک.ر

رئیسی در دیدار با پوتین: خواهان همکاری‌های «دائمی و راهبردی» با روسیه هستیم

ابراهیم رئیسی (راست) رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش، در کاخ کرملین

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۹ دی در دیدار با ولادیمیر پوتین همتای روسی خود در مسکو اعلام کرد ایران به دنبال «همکاری‌های دائمی و راهبردی» با روسیه است.

ابراهیم رئیسی گفت ایران هیچ محدودیتی برای گسترش و توسعه روابط با روسیه ندارد.

به‌گفته وی، اسناد همکاری راهبردی می‌تواند افق روابط را در طول ۲۰ سال مشخص کند، به دنبال افزایش حجم روابط تجاری با روسیه هستیم و تلاش زیادی در این زمینه انجام خواهیم داد.

ایران قبلا اعلام کرده بود سند همکاری ۲۰ ساله، مشابه سندی که با چین امضا شد، در حال نهایی شدن میان ایران و روسیه است.

هنوز معلوم نیست که آیا در سفر ابراهیم رئیسی این سند امضا می‌شود یا نه، اما امضای قرارداد مشابه ۲۵ ساله با چین که هنوز هیچ اطلاعاتی از آن رسانه‌ای نشده است، موجی از انتقادات را به‌دنبال داشته و مخالفان، از این سند به‌عنوان «ترکمنچای دیگر» یاد می‌کنند.

آقای پوتین گفته است دو کشور در سطح جهانی همکاری «بسیار نزدیکی» با هم دارند.

به‌گفته وی، نمونه بارز این همکاری، تلاش‌های مشترک ایران و روسیه برای کمک به دولت بشار اسد برای غلبه بر «تهدیدهای توام با تروریسم بین‌المللی» در سوریه است.

روسیه همراه با ایران طی یک دهه گذشته از حامیان دولت بشار اسد برای سرکوب اعتراضات مدنی و سپس تحکیم قدرت در مقابل گروه‌های اپوزیسیون مسلح همراه با شبه‌نظامیان افراط‌گرایی مانند داعش بوده‌اند.

رئیس‌جمهوری روسیه در ادامه گفت: «اکنون هر دو ما نگران وضعیتی هستیم که در افغانستان در جریان است و مایل هستم دیدگاه ایران را درباره این موضوع و برنامه هسته‌ای جویا شوم».

آقای رئیسی نیز در این زمینه به همتای روسی خود گفته است تجربه خوبی در همکاری با روسیه «در سوریه و مبارزه با تروریسم» داریم که می‌تواند مبنایی برای روابط مشترک باشد.

رئیس‌جمهوری روسیه به همکاری‌های تجاری ایران با مجمع اقتصادی اوراسیا و عضویت اخیر ایران در پیمان شانگهای اشاره کرده و گفته است طی سال گذشته تجارت دوجانبه ایران و روسیه ۳۸ درصد رشد داشت و حتی در سال ۲۰۲۰ و به رغم شیوع کرونا، تجارت دوجانبه ما شاهد رشدی شش درصدی بود.

آمارهای گمرک روسیه نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران در ۱۱ ماهه ۲۰۲۱ حدود ۱۲۷ درصد رشد داشته و به حدود ۲.۹ میلیارد دلار رسیده و واردات این کشور از ایران نیز با رشدی ۲۲ درصدی به ۸۶۰ میلیون دلار رسیده است.

با استفاده از گزارش‌های سایت کرملین، خبرگزاری فارس و گمرک روسیه/د.خ/ک.ر

ترکیه و امارات قرارداد مبادله «پنج میلیارد دلاری» ارزی امضاء کردند

ارزش لیر ترکیه طی سال گذشته با افتی ۴۴ درصدی مواجه شد و ذخایر «خالص» ارزی کشور نیز به «هشت میلیارد دلار» سقوط کرده است.

بانک‌های مرکزی ترکیه و امارات قرارداد مبادله ارزهای محلی به مبلغ ۴.۹ میلیارد دلار امضاء کردند.

بر اساس این قرارداد که روز چهارشنبه ۲۹ دی امضاء شد، تجار دو کشور می‌توانند با ارزهای محلی به ارزش ۱۸ میلیارد درهم امارات معادل ۶۴ میلیارد لیر ترکیه بدون نیاز به ارزهای دیگر مانند یورو و دلار معامله کنند.

ارزش لیر ترکیه طی سال گذشته با افتی ۴۴ درصدی مواجه شد و ذخایر «خالص» ارزی کشور نیز به «هشت میلیارد دلار» سقوط کرده که کمترین میزان طی ۲۰ سال گذشته است.

ترکیه برای حفظ ارزش لیر و جلوگیری از خروج ارزهای قدرتمند خارجی مانند دلار و یورو از کشور، اخیرا با قطر، کره جنوبی و چین نیز قراردادهای مشابهی به ارزش ۲۳ میلیارد دلار امضاء کرد.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ترکیه، این کشور طی ۱۱ ماهه سال گذشته میلادی حدود ۲.۲ میلیارد دلار واردات از امارات داشته و چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار نیز صادرات به این کشور انجام داده است.

قرارداد مبادله ارزی میان دو کشور سه ساله است و می‌تواند در آینده تمدید شود.

امضای این قرارداد نشانه دیگری از بهبود روابط سیاسی دو کشور بعد از یک دهه تنش پیرامون اختلافات در انقلاب‌های موسوم به بهار عربی است. شیخ محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد ابوظبی دو ماه پیش به آنکارا سفر کرده بود.

هر دلار آمریکا در حال حاضر ۱۳.۴۴ لیر ترکیه معامله می‌شود.

با استفاده از گزار‌ش‌های بانک مرکزی و مرکز آمار ترکیه و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

اف‌بی‌آی یک شهروند ایرانی- آمریکایی را به اتهام ارسال کالا و فناوری به ایران بازداشت کرد

پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، یک شهروند دوتابعیتی ایرانی-آمریکایی را به اتهام تلاش برای دور زدن تحریم‌های صادراتی ایالات متحده علیه ایران بازداشت کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده روز سه‌شنبه ۲۸ دی در بیانیه‌ای اعلام کرد کامبیز عطار کاشانی ۴۴ ساله روز ۱۴ ژانویه (۲۴ دی) پس از تلاش برای ارسال کالا و فناوری به بانک مرکزی ایران در شهر شیکاگو بازداشت شد.

آمریکا فروش کالاها و خدمات به برخی سازمان‌های دولتی ایران از جمله بانک مرکزی را به دلیل این‌که «برای سازمان‌های تروریستی کار می‌کنند»، ممنوع کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید کامبیز عطار کاشانی از شرکت‌های مستقر در امارات متحده عربی تحت کنترل خود، برای تهیه کالاهای الکترونیکی و فناوری از شرکت‌های آمریکایی برای تحویل نهایی به ایران بدون کسب مجوزهای لازم برای صادرات استفاده کرده است.

کامبیز عطار کاشانی به یک فقره «توطئه برای صادرات غیرقانونی کالا به ایران» متهم است و روز ۲۸ دی‌ محاکمه او به این اتهام در دادگاه ایالت ایلینوی آغاز شد.

در صورتی که وی محکوم شود، حداکثر مجازات ۲۰ سال حبس و یک میلیون دلار جریمه نقدی در انتظار این شهروند ایرانی-آمریکایی خواهد بود.

نرگس محمدی، فعال مدنی، به زندان قرچک ورامین منتقل شد

نرگس محمدی، فعال مدنی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در ایران

نرگس محمدی، فعال مدنی و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، پس از دو ماه بازجویی و حبس در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات، موسوم به بند ۲۰۹ اوین، به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

ضیا نبوی، فعال مدنی و زندانی سیاسی سابق، روز چهارشنبه، ۲۹ دی‌ماه، در توییتی خبر داد که خانم محمدی را به «سالن شماره هشت» این زندان منتقل کرده‌اند.

تقی رحمانی، فعال سیاسی مقیم پاریس و همسر خانم محمدی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری هرانا این خبر را تایید کرده و گفته است همسرش به‌رغم انتقال به زندان قرچک،‌ تاکنون با خانواده خود تماسی نداشته و این موضوع به نگرانی در مورد وضعیت او دامن زده است.

به گفته آقای رحمانی، این فعال حقوق بشر طی دو ماه گذشته از حق دسترسی به وکیل محروم مانده است.

نرگس محمدی روز ۲۵ آبان در جریان یورش نیروهای امنیتی به مراسم سوگواری در آرامگاه ابراهیم کتابدار، از کشته‌شدگان آبان ۹۸، بازداشت شد.

تقی رحمانی روز هفتم دی‌ماه در صفحه توییتر خود از تداوم بازداشت و بلاتکلیفی همسرش در یکی از سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین و طرح اتهامات جدید از جمله «جاسوسی برای عربستان» علیه نرگس محمدی خبر داده بود.

یک روز بعد (هشتم دی‌ماه)، نیروهای امنیتی منزل وی را «تفیتش و بازرسی» و برخی از لوازم شخصی او از جمله کتاب «شکنجه سفید» را ضبط کردند.

ندامتگاه شهر ری ویژه زنان، معروف به زندان قرچک، در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی تهران نزدیک شهرستان قرچک و در امتداد اتوبان تهران-ورامین قرار دارد.

پیشتر، نسرین ستوده، وکیل زندانی، در نامه‌ای به رئیس سازمان زندان‌ها شرایط قرچک را «غیر استاندارد و غیر انسانی» خوانده و از مسئولان خواسته بود تا «زندانی در شان زنان ایران در منطقه‌ای مناسب احداث کنند».

خانم محمدی در پرونده جدیدی که طی ماه‌های اخیر علیه او گشوده شد، به‌دلیل اتهام‌هایی چون «تبلیغ علیه نظام»، «تحصن در دفتر زندان»، «تمرد از ریاست و مقامات زندان» و «تخریب شیشه‌ها» و «افترا» در مورد اتهام شکنجه‌گری و ضرب و جرح به «۸۰ ضربه شلاق، ۳۰ ماه حبس تعزیری و دو فقره پرداخت مالی» محکوم شده است.

نرگس محمدی، علاوه‌ بر بازجویی و بازداشت‌های متعدد از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، مدت‌هاست که از حق داشتن گذرنامه، خروج از کشور و دیدار با دو فرزندش که مقیم فرانسه هستند، محروم است.

با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی، هرانا و گزارش‌های رادیوفردا/ آ. ت./ ف. دو.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شرط ارائه آزمایش منفی برای دانشجویان واکسینه‌نشده

وزارت بهداشت ایران از جان‌ باختن ۱۹ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز چهارشنبه در ایران بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد.

بر اساس این گزارش، طی این بازه زمانی، ۴۰۶۰ مبتلای جدید به کووید ۱۹ نیز در ایران شناسایی شد که ۳۳۰ تن از آنها در مراکز درمانی نقاط مختلف کشور، بستری شدند.

با احتساب این آمار، مجموع بیماران کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۲۳۱ هزار و ۹۰۹ نفر و مجموع جان باختگان به ۱۳۲ هزار و ۱۳۲ نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در شرایطی به طور روزانه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد که درباره درستی این آمار به ویژه درباره شمار قربانیان، تردیدهای جدی وجود دارد.

در حال حاضر ۱۲۷۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در شرایط شدید این بیماری قرار دارند.

وزارت بهداشت ایران و مقام‌های ستاد مقابله با کرونا در عین حال نسبت به افزایش شمار مبتلایان و قربانیان با توجه به غالب‌ شدن سویه بسیار مسری اُمیکرون هشدار می‌دهند.

با این حال وزارت آموزش و پرورش ایران در ابلاغیه‌ای از برگزاری «حضوری کلاس‌ها» در مراکز آموزشی خبر داده و علت آن را نیز «کاهش» محدودیت‌های مرتبط با کرونا عنوان کرده است.

با توجه به بازگشایی مراکز آموزشی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی اعلام کرده بر اساس بخشنامه وزارت کشور، دانشجویانی که واکسینه نشوند باید هر ۱۵ روز یک بار نتیجه منفی کرونای خود را به دانشگاه تحویل دهند تا زمانی که واکسینه شوند.

فرونشست ۲۰ سانتی‌متری زمین در دشت شیراز

مطالعات پژوهشگران در ایران حاکی از فرونشست دست‌کم ۲۰ سانتی‌متری زمین در دشت شیراز و شهرستان مرودشت در استان فارس است.

به گفته مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی جنوب ایران، نرخ میانگین سالانه فرونشست زمین در شیراز، «حدود هفت سانتی‌متر در سال در بخش جنوب شرقی است و این میانگین در دشت مرودشت که دارای بالاترین نرخ در فارس بود ۱۷ سانتی‌متر است.»

به گفته طهمورث یوسفی، در جنوب شرق شیراز از حاشیه دریاچه مهارلو تا فرودگاه، زمین «حدود هفت سانتی‌متر افت ارتفاع پیدا کرده و به صورت تغییر ارتفاع قائم است و زمین به طور قائم نشست کرده است.»

وی درباره مخاطرات فرونشست زمین در این مناطق نیز اضافه کرد که در چند سال گذشته، این پدیده «باعث ایجاد چند فروچاله کوچک در قسمت شرقی دریاچه مهارلو شده و در قسمت جنوب دریاچه هم به علت خشک شدن چشمه‌های آب شیرین حاشیه جنوبی با متصاعد شدن گازهای متان از زمین شروع به خودسوزی کرد.»

این مقام رسمی تنها راه پیشگیری از نشست بیشتر زمین در استان فارس را جلوگیری از «افت سطح آب زیرزمینی» عنوان کرده و گفت که این اتفاق نیز مستلزم «مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز، نصب کنتور هوشمند برای کنترل برداشت آب، افزایش راندمان آبیاری، عدم حفر چاه جدید و جلوگیری از کف‌شکنی چاه‌های موجود است.»

از پدیده فرونشست زمین‌ها در شهرهای مختلف ایران با عنوان «فاجعه» و «زلزله خاموش» یاد می‌شود.

موسسه تحقیقاتی اینتل‌لب که گروه بین‌المللی مشاوره اطلاعاتی است، تیرماه امسال با انتشار چند تصویر ماهواره‌ای، فرونشست زمین در اطراف تهران را «بمب ساعتی بی‌صدا» توصیف کرد.

طالبان برای به رسمیت شناخته شدن دست به دامان کشورهای مسلمان شد

محمدحسن آخوند، نخست وزیر حکومت طالبان

نخست وزیر طالبان روز چهارشنبه، ۲۹ دی‌ماه، در بیانیه‌ای از کشورهای مسلمان خواست تا برای به‌ رسمیت شناختن حکومت این گروه که از مردادماه بر افغانستان مسلط شدند، پیش‌قدم شوند.

حکومت طالبان در پی سقوط کابل در ۲۴ مرداد سال جاری دوباره قدرت را در افغانستان به‌دست گرفت. با این حال، تاکنون توسط هیچ کشوری رسما به رسمیت شناخته نشده است.

محمدحسن آخوند، نخست وزیر طالبان، در اولین حضور رسانه‌ای خود از زمان انتصاب به این مقام در شهریورماه گذشته گفت از «همه دولت‌ها، به‌ویژه کشورهای اسلامی» می‌خواهد که به‌ رسمیت شناختن حکومت این گروه را آغاز کنند.

طالبان مدعی است که در مقایسه با دوران قبلی حکومت بر افغانستان، بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ تغییر کرده است، اما کنشگران و فعالان حقوق بشر و همچنین دولت‌های غربی درباره این ادعاها تردید دارند. در چند ماه گذشته، گزارش‌های بسیاری از شدت عمل نیروهای طالبان علیه رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر، به‌ویژه زنان منتشر شده است.

محمدحسن آخوند و دیگر مقامات طالبان در جریان این نشست خبری که مقامات سازمان ملل نیز در آن حضور داشتند، درخواست کاهش محدودیت‌های مالی در این کشور را مطرح کردند.

آن‌ها همچنین مسدود کردن منابع مالی افغانستان را دلیل وخیم‌تر شدن بحران اقتصادی این کشور دانستند و تاکید کردند که «کمک‌های کوتاه‌مدت» در حل مشکلات افغانستان بی‌تاثیر است.

افغانستان میلیاردها دلار دارایی در خارج کشور از جمله در بانک مرکزی ایالات متحده و کشورهای اروپایی دارد، اما از زمان سرنگونی دولت پیشین به دست طالبان این دارایی‌ها مسدود شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رویترز/ آ. ت./ ف. دو.

اُمیکرون در ایران؛ افزایش ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی در تهران

یک مقام ستاد مقابله با کرونا در استان تهران از افزایش ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی در این استان خبر داد. ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران نیز سویه اُمیکرون گزارش می‌شود.

به گفته نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران، افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی مراجعات سرپایی به مراکز درمانی در تهران، طی سه هفته اخیر رخ داده است.

وی با بیان این که سویه اُمیکرون در تهران هم به سمت «غالب شدن» می‌رود، افزوده نزدیک به ۴۵ تا ۵۰ درصد موارد ابتلا در تهران اُمیکرون است.

آقای توکلی با اشاره به افزایش «تقریبا برابر» آنفلوآنزا و اُمیکرون در کودکان زیر ۱۰ سال در ایران گفت: «البته ما از نظر صرفه اقتصادی نمی‌توانیم برای همه تست انجام دهیم و بر این اساس نمی‌توان آمار دقیقی داد.»

خبرگزاری مهر هم روز چهارشنبه در گزارشی نوشت که سویه اُمیکرون در ایران در حالی به آرامی در حال گرفتن جای سویه دلتا است که «رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران در هفته‌های اخیر، روند نزولی به خود گرفته و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی نیز برداشته شده است.»

مسعود یونسیان، دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ نیز گفته: «این هفته میزان غالب بودن سویه اُمیکرون در برخی استان‌ها به صد در صد نزدیک خواهد شد.»

به گفته محمدمهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، با توجه به این که پیک‌های کرونا در کشور ما همواره با فاصله «دو ماهه» از اروپا رخ می‌دهد، «این احتمال هست که در صورت آغاز پیک ششم با سویه اُمیکرون، شرایط کرونایی کشور در روزهای پایانی سال، قدری نگران کننده شود.»

واکسن‌های آسترازنکای اهدایی از طرف اسپانیا وارد ایران شد

سخنگوی گمرک ایران روز چهارشنبه از ورود دو میلیون و دویست هزار دوز واکسن آسترازنکا خبر داد که توسط اسپانیا به ایران اهدا شده است.

در روزهای گذشته نیز دو محموله کوچک‌تر از همین واکسن از یونان و ژاپن وارد ایران شده بود.

به گفته روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک، با ورود محموله تازه، میزان واکسن وارد شده به ایران به حدود ۱۵۵ میلیون دوز رسیده است.

بنا بر آمار ارائه شده توسط این مقام گمرک، بیش از ۱۳۴ میلیون دوز از واکسن‌های وارده شده از نوع سینوفارم است و بیش از چهار میلیون نیز ورود واکسن اسپوتنیک ثبت شده است.

محموله تازه واکسن آسترازنکا در حالی روز چهارشنبه با حضور سفیر اسپانیا به مقامات وزارت بهداشت تحویل داده شد که در هفته‌های گذشته مقام‌های بهداشتی از توقف واردات واکسن خبر داده و گفته بودند تمرکز بر تولید واکسن در داخل خواهد بود.

از همین رو گزارش‌هایی از کمبود واکسن‌های خارجی از جمله آسترازنکا منتشر شده بود.

شرکت داروسازی بریتانیایی آسترازنکا اوایل دی‌ماه اعلام کرد که دوز سوم یا «تقویت‌کننده» واکسن کووید ۱۹ این شرکت، در برابر سویه جدید کرونا، یعنی اُمیکرون، اثربخشی خوبی نشان داده است.

نورسلطان نظربایف هرگونه اختلاف با جانشین خود را تکذیب کرد

نورسلطان نظربایف

در پی حمله رئیس جمهور قزاقستان، نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور پیشین این کشور، هر گونه اختلاف با جانشین خود را که در هفته‌های گذشته و در جریان اعتراضات مرگبار در آن کشور گزارش شد، تکذیب کرد.

آقای نظربایف در پاسخ به گزارش‌ها در این زمینه و همچنین ترک کشور گفت که قدرت را سال ۲۰۱۹ به قاسم جومارت توقایف واگذار کرده و از آن زمان بازنشسته بوده و هیچ‌گاه کشور را ترک نکرده است.

آقای توقایف با «حمله بی‌سابقه» به نورسلطان نظربایف، رهبر سابق قزاقستان و رئیس کمیته امنیتی کشور، که در جریان ناآرامی‌ها از این مقام برکنار شد، گفته بود که سیاست‌های آقای نظربایف در برخوردار شدن مردم عادی قزاقستان از ثروت‌های کشور شکست خورده است.

اظهارات آقای نظربایف در روز سه‌شنبه و در یک پیام ویدئویی بیان شد که اولین حضور عمومی او از زمان آغاز اعتراضات در قزاقستان بود. مشخص نیست این پیام چه زمانی و در کجا ضبط شده است.

اعتراضات در قزاقستان از یک شهر کوچک و با افزایش قیمت سوخت آغاز شد و به سرعت به نقاط مختلف کشور از جمله آلماتی سرایت کرد.

بیشتر این اعتراضات علیه آقای نظربایف بود که حدود سه دهه بر این کشور حکومت کرد و پس از کناره‌گیری همچنان خود و خانواده‌اش نفوذ زیادی در حوزه‌های کلیدی دارند.

دولت قزاقستان روز شنبه، ۲۵ دی‌ماه، از کشته شدن ۲۲۵ نفر در اعتراضات مردمی اخیر این کشور خبر داد و مدعی شد «۱۹ نفر از این افراد نیروهای امنیتی و بقیه تروریست‌ها» بودند.

اعتراضات قزاقستان با کمک نیروهای نظامی روسیه به شدت سرکوب شد و دولت قراقستان مدعی است که اعتراضات کشور توسط «گروه‌های مسلح وابسته به خارج» به خشونت کشیده شده است.

تجمع اعتراضی آتش‌نشانان در تهران در اعتراض به وضعیت بد معیشتی

آتش‌نشانان در مقابل شهرداری

گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی از اجتماع صدها آتش‌نشان مقابل شهرداری تهران در اعتراض به بی‌توجهی مقام‌های مسئول به مشکلات شغلی آنها است.

در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، آتش‌نشانان هشدار می‌دهند که اگر مشکل آنها حل نشود، این گونه تجمع‌ها «تکرار» خواهد شد.

این تجمع اعتراضی پس از انتشار فراخوانی صنفی برگزار می‌شود.

آتش‌نشانان به دلیل مشکلات معیشتی و فقدان ایمنی کار، خواستار استعفای مهید داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران و پاسخگویی شهردار تهران و اعضای شورای این شهر هستند.

آنها در این تجمع شعار می‌دادند که «آتش‌نشان می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» و «مدیر بی‌لیاقت، نمی‌خوایم نمی‌خوایم».

آتش‌نشانان از گروه‌های شغلی پرخطر محسوب می‌شوند و برای نجات جان دیگران، آسیب‌های بسیاری می‌بینند.

از جمله در ایران در جریان ریزش ساختمان پلاسکو در تهران، ۱۶ آتش‌نشان جان باختند.

همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی بر مردم ایران، گروه‌های مختلف صنفی بارها به خیابان آمده‌اند، اما تاکنون نه تنها به خواسته‌های خود نرسیده‌اند، بلکه با خشونت، سرکوب و بازداشت مواجه شده‌اند.

ابراهیم رئیسی سفر خود به روسیه را آغاز کرد

ابراهیم رئیسی،‌ رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه پس از یک سخنرانی کوتاه سفر رسمی خود به روسیه را آغاز کرد. او ساعاتی بعد در مسکو خواهد بود.

به گفته کاظم جلالی، سفیر ایران، ابراهیم رئیسی علاوه‌ بر ملاقات با ولادیمیر پوتین، در مجلس دومای روسیه هم حضور یافته و برای نمایندگان مجلس دوما سخنرانی خواهد داشت. دیدار و گفت‌وگو با فعالان برجسته اقتصادی روسی و همچنین جمعی از ایرانیان مقیم روسیه نیز از سایر برنامه‌های برنامه‌ریزی شده برای این سفر اعلام شده است.

خبرگزاری رسمی ایرنا اوایل دی‌ماه گذشته به نقل از یک رسانه روسی خبر داده بود که ایران و روسیه برای امضای سند راهبردی ۲۰ ساله‌ در سفر پیش‌ روی رئیس جمهور ایران به این کشور آماده می‌شوند.

با این حال ابراهیم رئیسی در سخنرانی خود پیش از سفر به این نکته هیچ اشاره‌ای نکرده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، او اما گفته است: «سطح کنونی همکاری تجاری و اقتصادی برای هیچ‌ کدام از دو کشور رضایت‌بخش نیست و لازم است ارتقاء یافته و به سطح بسیار بالاتری برسد.»

مقام‌های حکومت ایران سند راهبردی همکاری ایران و روسیه را مشابه سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین دانسته‌اند که امضای آن با انتقادهای گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران مواجه شد و در شبکه‌های اجتماعی از آن به عنوان سند «فروش ایران به چین» نام برده می‌شود.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز ۲۴ دی‌ماه در حالی اعلام کرد که با وزیر خارجه چین توافق کرده است که همان روز را به عنوان روز شروع سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین اعلام کنند که هنوز هیچ مقامی در ایران به طور رسمی عموم مردم را از جزئیات این سند آگاه نکرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پیشتر در اواسط آذر از ابراهیم رئیسی، همتای ایرانی خود، برای سفر به مسکو در اوایل سال ۲۰۲۲، به طور رسمی دعوت کرده بود.

روسیه تنها شریک عمده تجاری ایران است که بعد از تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی، روابط تجاری خود با ایران را به شدت افزایش داده است.

آمارهای ۱۰ ماهه گمرکی روسیه نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران نسبت به دور مشابه پارسال ۱۲۳ درصد رشد داشته و به عبارتی نزدیک ۲.۵ برابر شده است.

اوپک: قیمت و حجم تولید نفت ایران در سال ۲۰۲۱ رشد چشمگیری داشته است

اوپک در تازه‌ترین گزارش خود از رشد چشمگیر قیمت و حجم نفت تولیدی ایران در سال گذشته میلادی خبر داده است.

بر اساس این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ در سایت اوپک منتشر شد، متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ حدود ۷۰ دلار بوده که ۷۱ درصد بیشتر از سال ۲۰۲۰ است.

تولید نفت ایران نیز با رشدی ۲۱ درصدی به دو میلیون و ۴۰۴ هزار بشکه در روز رسیده است.

ایران قبل از تحریم‌های آمریکا روزانه ۳.۸ میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد.

قیمت‌های جهانی نفت در سال ۲۰۲۰ به خاطر شیوع گسترده کرونا به شدت سقوط کرد، اما پارسال به خاطر افزایش تقاضای جهانی نفت، روند صعودی داشته و در سال جاری نیز رشد قیمت نفت ادامه داشته است.

قیمت نفت شاخص برنت طی روزهای گذشته به بالاترین رقم طی هفت سال گذشته رسید. نفت ایران معمولا چند دلار ارزان‌تر از نفت برنت است اما بر اساس گزارش بلومبرگ، ایران به مشتریان نفتی خود نیز ۱۰ درصد تخفیف می‌دهد.

قیمت نفت برنت روز سه‌شنبه به بالای ۸۷ دلار رسید.

اوپک در بخش دیگری از گزارش خود می‌گوید نیاز جهانی به نفت اوپک در سال گذشته میلادی ۲۷ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز بود که حدود ۴.۹ میلیون بشکه بیشتر از سال ۲۰۲۰ بوده است. این رقم در سال جاری میلادی حدود ۲۸.۹ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

آمارهای اوپک نشان می‌دهد اعضای این سازمان در ماه دسامبر، در مجموع روزانه ۲۷ میلیون و ۸۸۲ هزار بشکه نفت تولید کرده‌اند.

متوسط قیمت نفت اوپک و همچنین نفت ایران در این ماه بیش از ۸۰ دلار بوده است.

با استفاده از گزارش‌های اوپک و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG