لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۴۷

خبرخوان

۷ استان ایران درگیر هجوم ملخ‌های صحرایی هستند

سازمان حفظ نباتات ایران می‌گوید در حال حاضر هفت استان کشور درگیر هجوم ملخ‌های صحرایی هستند؛ همزمان برخی مقام‌های محلی گفته‌اند هجوم امسال «بی‌سابقه است».

رضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات، به خبرگزاری ایلنا گفت شش استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، خوزستان و کرمان از روزهای گذشته دچار هجوم ملخ‌های صحرایی شده بودند و با حمله این جانوران به بخش‌هایی از خراسان جنوبی، تعداد استان‌های درگیر به هفت استان رسید.

به گفته آقای میر، سطح آسیب‌دیده از این آفت در مجموع به حدود ۳۰۰ هزار هکتار رسیده است که در این بین استان سیستان و بلوچستان با ۸۲ هزار هکتار سطح آلوده بیشترین آسیب را دیده است.

از سوی دیگر الله‌بخش جدگال، دبیر نظام صنفی کشاورزی چابهار، به ایلنا گفت: حجم ملخ‌های امسال «نسبت به قبل بسیار بیشتر است و می‌توان گفت هجوم اخیر بی‌سابقه است».

هجوم ملخ‌های صحرایی چند هفته پیش در برخی کشورهای آفریقایی گزارش شد و پس از آن در یکم اردیبهشت محمدرضا درگاهی، رئيس سازمان حفظ نباتات ایران، پیش‌بینی کرد که در ۱۵ روز آینده استان‌های جنوبی ایران «شاهد حجم بسیار گسترده‌ای از حمله آفت ملخ صحرایی» خواهند بود.

سازمان ملل هجوم امسال ملخ‌ها به شرق آفریقا را بدترین هجوم در چند دهه اخیر توصیف کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اتحادیه اروپا ۲.۵ میلیارد یورو برای پیش‌خرید واکسن کرونا اختصاص داد

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات اتحادیه اروپا گزارش داده است که این اتحادیه بودجه‌ای معادل دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو برای پیش‌خرید واکسن کرونا اختصاص داده است.

هنوز هیچ واکسن یا دارویی برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا یا درمان بیماران کشف نشده است.

شرکت‌ها یا دانشگاه‌های پزشکی در سراسر جهان در حال آزمایش چندین نوع واکسن و دارو هستند ولی هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌اند.

اتحادیه اروپا همانند آمریکا در نظر دارد با پیش‌خرید واکسن احتمالی از شیوع مجدد این ویروس در قاره اروپا جلوگیری کند.

آمریکا هم تاکنون دست‌کم یک میلیارد دلار برای پیش‌خرید واکسن احتمالی ویروس کرونا اختصاص داده است.

بر اساس برآورد کارشناسان سازمان بهداشت جهانی و دانشگاه‌های پزشکی معتبر در آمریکا و اروپا تولید انبوه واکسن کرونا ممکن است یک تا دو سال طول بکشد.

ترکیه برای امور تجاری مرزها با ایران و عراق را باز می‌کند

گذرگاه مرزی گوربلاغ

وزیر بازرگانی ترکیه می‌گوید دو گذرگاه برای افزایش تجارت با ایران و عراق طی هفته جاری باز خواهد شد.

خانم رخسار پکجان طی گفت‌وگویی با شبکه دولتی «تی‌آرتی» اعلام کرد در هفته جاری گذرگاه گوربلاغ با ایران و گذرگاه خابور با عراق باز خواهد شد تا تجارت دوجانبه با این کشورها افزایش یابد.

وی گفت صادرات کشور در ماه گذشته، مه، نسبت به دور مشابه پارسال ۴۱ درصد کاهش یافته و به ۹.۴۳ میلیارد دلار رسیده‌است. واردات کشور نیز با افتی بالای ۲۸ درصدی به زیر ۱۳ میلیارد دلار سقوط کرده است.

خانم پکجان می‌گوید تراز منفی تجاری نیز با نزدیک به ۷۹ درصد افزایش در همین ماه به ۳.۳۶ میلیارد دلار بالغ شده است.

روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران نیز از شروع به کار گمرک بازرگان (گذرگاه مرزی با ترکیه) از صبح پنج‌شنبه ۱۵ خرداد خبر داد.‎

ترکیه ۴ اسفند در پی شیوع کرونا در ایران مرزهایش با جمهوری اسلامی را بست.

جزئیات آمارهای دولتی ترکیه نشان می‌دهد که در چهارماهه ابتدایی سال ۵۲۶ میلیون دلار صادرات و ۳۰۱ میلیون واردات از ایران داشته‌است. پارسال در این دوره زمانی ۹۲۲ میلیون دلار صادرات و ۲.۲ میلیارد دلار واردات از ایران داشت. صادرات ایران به ترکیه در ماه آوریل به ۱۹ میلیون دلار سقوط کرده که ۲۵ برابر کمتر از آوریل پارسال است.

در خصوص عراق نیز صادرات ترکیه به این کشور از ۳.۲ میلیارد دلار در چهار ماه ابتدایی پارسال به ۲.۷۷ میلیارد دلار در دور مشابه امسال رسیده، اما وارداتش از عراق از ۱۹۴ میلیون دلار به ۱.۹۳ میلیارد دلار اوج گرفته‌است.

علت جهش ۱۰ برابر وارداتش از عراق، جایگزین شدن نفت این کشور با ایران به خاطر تحریم‌ها است. ترکیه از نیمه دوم پارسال نفتی از ایران نخریده و واردات نفت از عراق را به شدت افزایش داده است.

ترکیه همچنین از ابتدای ماه آوریل به خاطر انفجار خط لوله، گازی از ایران دریافت نکرده و تاکنون این خط لوله تعمیر نیز نشده است.

دونالد ترامپ می‌گوید عقلانی است که ولادیمیر پوتین به اجلاس گروه هفت دعوت شود

سران کشورهای عضو گروه هفت

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید اگر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در اجلاس گروه هفت، گروه هفت اقتصاد بزرگ جهان، شرکت داشته باشد حل مسائل مختلف آسان‌تر خواهد بود.

آقای ترامپ در گفت‌وگو با رادیو فاکس نیوز، دعوت رئیس جمهوری روسیه به نشست سران گروه هفت را اقدامی عقلانی دانست و گفت که کشورهای صنعتی به‌رغم سیاست‌های روسیه و الحاق غیرقانونی شبه جزیره کریمه به روسیه، به گفت‌وگو با مسکو نیاز دارند.

آمریکا، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، فرانسه، آلمان و کانادا عضو گروه هفت هستند و روسیه نیز که مدتی به آن دعوت می‌شد پس از الحاق کریمه به خاک خود از آن کنار گذاشته شد.

آقای ترامپ گفته قصد دارد روسیه، استرالیا، هند و کره جنوبی را به نشست گروه هفت در آمریکا در پاییز آینده دعوت کند. اتحادیه اروپا با دعوت روسیه مخالفت کرده است.

اعتراضات در برخی شهرهای آمریکا برای نهمین شب متوالی ادامه یافت

نیویورک

اعتراضات در آمریکا در چهارشنبه شب به‌رغم اعمال مقررات منع آمد و شد در برخی شهرها از جمله نیویورک و واشینگتن ادامه یافت.

این اعتراضات هم مسالمت‌آمیز و هم در مواردی با خشونت و درگیری بین معترضان و پلیس از جمله در بروکلین نیویورک برگزار شد. ازجمله از بروکلین خبر می‌رسد که معترضان یک افسر پلیس را با ضربات چاقو مجروح کرده‌اند و دو مأمور پلیس نیز بر اثر تیراندازی معترضان زخمی شده‌اند و پلیس نیز به سمت یک فرد شلیک کرده است.

این نهمین شب متوالی است که معترضان در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید یک مرد سیاه‌پوست از سوی یک پلیس سفید در شهر مینیاپولیس مینه سوتا تجمع می‌کنند.

در برخی شهرهای اروپا هم هزاران تن در خیابان‌ها علیه نژادپرستی و در همبستگی با معترضان در آمریکا تظاهرات کردند.

در بندر روتردام هلند پلیس از هزاران تظاهرکننده خواست به خانه بازگردند زیرا تظاهرات خیلی بزرگ بود و تظاهر کنندگان نمی‌توانستند فاصله‌گیری اجتماعی را برای مقابله با ویروس کرونا رعایت کنند. در هاید پارک لندن نیز جمعیت زیادی علیه نژادپرستی تجمع کردند.

ارتش لیبی فرودگاه طرابلس را از کنترل نیروهای ژنرال حفتر خارج کرد

نیروهایی «دولت وفاق ملی» که از پشتیبانی نظامی ترکیه برخوردارند

ارتش لیبی در یک عملیات ۲۴ ساعته فرودگاه طرابلس، پایتخت این کشور، را از تصرف نیروهای ژنرال «خلیفه حَفتَر» خارج کرد.

فرودگاه در ۲۷ کیلومتری شهر طرابلس قرار دارد و با بازپس‌گیری آن، تسلط نیروهای ژنرال حفتر بر جنوب پایتخت از بین رفته است.

نیروهای ژنرال حفتر بهار ۲۰۱۹ تلاش ناکامی را برای تصرف طرابلس شروع کردند اما اخیراً در موقعیت ضعیف‌تری قرار گرفته‌اند.

لیبی طی ۹ سال گذشته و پس از سرنگونی حکومت معمر قذافی در قیام مردمی سال ۲۰۱۱، شاهد جنگ و درگیری بین گروه‌های مسلح مختلف بوده و هم‌اکنون دو دولت در این کشور وجود دارد.

دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج، که از حمایت جامعه بین‌المللی از جمله حمایت نظامی ترکیه برخوردار است در طرابلس در غرب لیبی مستقر است. دولت وابسته به ژنرال حفتر نیز که مورد حمایت عربستان، روسیه وامارات است در شرق لیبی و بنغازی مستقر است.

مردی در چین نزدیک به ۴۰ دانش‌آموز را با ضربات چاقو مجروح کرد

مردی در یکی از شهرهای جنوبی چین ۳۷ دانش‌آموز و دو کارمند مدرسه را با ضربات چاقو مجروح کرد. محل این حادثه شهر واژو در استان گوانگشی ژوانگ است.

رسانه‌های محلی چین فرد مهاجم را ۵۰ ساله و یکی از محافظان مدرسه ابتدایی معرفی کرده‌اند.

به گفته پلیس چین فرد مهاجم دستگیر شده ولی انگیزه او از این حمله مسلحانه اعلام نشده است.

جراحات ۳۷ دانش‌آموز سطحی، ولی وضعیت دو کارمند مدرسه جدی گزارش شده است.

در سال‌های اخیر حمله مسلحانه به مدارس در برخی کشورها افزایش یافته و تاکنون ده‌ها نفر از دانش‌آموزان کشته و مجروح شده‌اند.

شمار جان‌باختگان کرونا در جهان در حال نزدیک شدن به چهارصد هزار نفر است

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان تا بامداد امروز پنجشنبه به حدود شش و نیم میلیون نفر رسیده و شمار جان‌باختگان نیز با عبور از ۳۸۶ هزار نفر در حال رسیدن به چهارصد هزار نفر است.

آمریکا با بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار مورد، بیشترین تعداد مبتلایان را دارد و پس از آن برزیل نزدیک به شش صد هزار نفر و روسیه با حدود ۴۵۰ هزار نفر مبتلا قرار دارند.

در ایران تعداد کل جان باختگان تا روز چهارشنبه طبق آمار رسمی از هشت هزار نفر و شمار مبتلایان از ۱۶۰ هزار نفر عبور کرده است.

روز چهارشنبه برای دومین روز پیاپی شمار مبتلایان بیشتر از سه هزار نفر در روز اعلام شد. ایران در هفته‌های اخیر و با بازگشایی‌های گسترده مجدداً آمار بالای ابتلا را ثبت کرده است.

برخی از نهادهای داخلی و خارجی در نحوه آمارگیری جمهوری اسلامی ایران تردید دارند و معتقدند تعداد ابتلا و مرگ‌ومیر در ایران چندین برابر بیشتر از آمارهای رسمی است.

پرونده مرگ جورج فلوید؛ سه مامور دیگر پلیس بازداشت شدند

درک چاوین به « قتل درجه دو» متهم شده است.

دادستانی ایالت مینه‌سوتا روز چهارشنبه ۱۴ خرداد اتهام درک چاوین، افسر پلیسی که زانوی خود بر گردن جورج فلوید گذاشته بود را به « قتل درجه دو» تغییر داد و سه مامور دیگر را نیز به قتل از نوع درجه سوم متهم کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، در پرونده مرگ جرج فلوید ، متهم اصلی درک چاوین است که به مدت بیش از ۸ دقیقه زانوی خود را بر گردن جورج فلوید گذاشته بود. او اکنون باید در برابر اتهام قتل از نوع درجه دوم از خود دفاع کند.

طبق این گزارش، حداکثر مجازات برای «قتل درجه دوم» تا ۴۰ حبس است و «قتل درجه سوم» حداکثر تا ۲۵ سال زندان خواهد داشت.

این چهار مامور پلیس به دنبال مرگ جرج فلوید، هفته گذشته از کار برکنار شدند. این نخستین بار است که توماس لین ، جی. كونگ و تو تائو٬ سه مامور دیگر پلیس به همدستی و همیاری در قتل جرج فلوید متهم می‌شوند.

این سه مامور سابق پلیس روز چهارشنبه بازداشت شدند. درک چاوین هفته گذشته بازداشت شده بود.

مرگ جورج فلوید واکنش های گسترده ای در یک هفته اخیر در آمریکا به دنبال داشته است.

افزایش مسافرت‌های داخلی به دلیل «تخفیف ۲۳ درصدی» شرکت‌های هواپیمایی

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، یاتا، می‌گوید شرکت‌های هواپیمایی جهان در ماه مه به‌طور متوسط ۲۳ درصد به مشتریان داخلی خود تخفیف داده‌اند تا مسافر جذب کنند.

بر اساس این گزارش، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی جهان در ماه آوریل به دلیل شیوع کرونا تقریبا تمام فعالیت‌های خود را متوقف کردند، اما ماه مه تعداد مسافران داخلی برای پروازها ۳۰ درصد افزایش یافت که این افزایش به دلیل ارائه تخفیف بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یاتا روز چهارشنبه ۱۴ خرداد گفت که ارائه تخفیف‌ها در دوران بعد از کرونا سوددهی شرکت‌های هواپیمایی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

برایان پیرس، کارشناس ارشد انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی، گفته است که شرکت‌های هواپیمایی دوره سختی را می‌گذرانند.

او افزود: افزایش تعداد مسافران در ماه مه به بهای ارائه تخفیف از سوی شرکت‌های هواپیمایی به مسافران داخلی بوده است در حالی که این صنعت در میانه بحران کرونا نیاز به پول و درآمد دارد.

به گفته آقای پیرس، وضعیت شرکت‌های هواپیمایی آسیایی اندکی بهبود پیدا کرده و تعداد پروازهای داخلی در چین، کره جنوبی و ویتنام در ماه مه افزایش یافته است.

شرکت‌های هواپیمایی ارزان‌قیمت اروپایی مانند «ویز ایر» و «رایان ایر» نیز در مقام مقایسه با دیگر شرکت‌های هواپیمایی که خدمات رفاهی بالاتری به مسافران ارائه می‌کنند، خود را در وضعیت بهتری می‌بینند.

کرونا؛ ژاپن ورود اتباع «۱۱۰ کشور» از جمله ایران را ممنوع کرد

دبیر کنسرسیوم تورهای ورودی کره و ژاپن از ممنوعیت ورود اتباع ۱۱۰ کشور از جمله ایران به ژاپن خبر داد.

عباسعلی امامیه روز چهارشنبه ۱۴ خرداد به خبرگزاری ایسنا گفت بر اساس دستورالعمل دولت ژاپن، ورود اتباع خارجی ۱۱۰ کشور از جمله ایران از تاریخ ۱۵ فروردین تا دهم تیرماه به ژاپن ممنوع شده است.

به‌ گفته او، این ممنوعیت برای کنترل ویروس کرونا در ژاپن اعمال شده است و تا لغو آن، اتباع این کشورها حق ورود به ژاپن را ندارند.

امامیه گفت این دستور شامل تمام خطوط هوایی می‌شود و اجازه ورود مسافر از آن ۱۱۰ کشور به کشور ژاپن، از ایرلاین‌ها سلب شده است.

وزارت خارجه ژاپن نیز در سایت رسمی خود اسامی ۱۱۱ کشور، منطقه و شهر از جمله ایران را منتشر کرده که ورود اتباع آنها ممنوع شده و کسانی که طی ۱۴ روز قبل از ورود به ژاپن در این کشورها حضور داشتند نیز مشمول ممنوعیت ورود به کشور هستند.

در میان همسایگان ایران، همه کشورها در لیست ممنوعیت ورود اتباع هستند و تنها ترکمنستان و عراق از این مورد مستثنی است که برای این کشور نیز اعتبار ویزاها تا پایان ماه جاری میلادی معلق شده است.

امامیه می‌گوید در نقشه امنیت بهداشتی، سطح ایران سه و در نقشه امنیت سیاسی، این سطح دو تعیین شده است.

به گفته او، نقشه سطح امنیتی ایران در ژاپن بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در عراق، به سه رسید و سپس دوباره به دو تغییر کرد.

پاپ فرانسیس از آمریکایی‌ها درخواست آشتی ملی کرد

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان با محکوم کردن نژادپرستی، مرگ جورج فلوید، یک آمریکایی سیاه‌پوست که گزارش کالبدشکافی علت مرگ وی را خشونت سه مامور پلیس اعلام کرده «غم‌انگیز» نامید و از آمریکایی‌ها خواست آشتی ملی کنند.

وی چهارشنبه خشونت‌های خیابانی طی روزهای گذشته را «خودتخریبی و خودزنی» نامید و گفت برای همه کسانی که قربانی «گناه نژادپرستی» شده‌اند دعا می‌کند.

پاپ گفت که «نمی‌توانیم چشم خود را بر هیچ نوعی از نژادپرستی ببندیم و هنوز هم مدعی دفاع از تقدس زندگی هر فرد باشیم.»

وی گفت همزمان ما باید در نظر داشته باشیم که خشونت‌های شب‌های گذشته نوعی «خودزنی و خودویرانگری» است و نه تنها چیزی با خشونت به دست نمی‌آید، بلکه نتیجه آن جز زیان نیست.

وی مردم آمریکا را به آشتی ملی دعوت کرد.

کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا به اعتراضاتی در سراسر ایالات متحده تبدیل شده که دولت‌های ایالتی و فدرال برای مهار آن در برخی شهرها مقررات رفت‌وآمد برقرار کرده‌اند.

زمین‌لرزه ۵ درجه‌ای و چند پس‌لرزه جنوب غرب ایلام را لرزاند

ظهر امروز چهارشنبه، ۱۴ خرداد، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی پنج، صالح‌آباد از توابع شهرستان مرزی مهران در استان ایلام را لرزاند.

به گزارش مرکز لرزه‌نگاری ایران، این زمین‌لرزه ساعت ۱۲ و ۴۶ دقیقه و ۵۲ ثانیه در عمق ۱۱ کیلومتری زمین رخ داده است.

به دنبال زمین‌لرزه ۵ درجه‌ای، چندین پس‌لرزه به بزرگی ۲.۸ ، ۲.۹، ۳ و ۳.۵ نیز در این منطقه رخ داده است.

در پی انتشار این خبر، فرماندار مهران از اعزام گروه‌های ارزیاب به منطقه زلزله‌زده صالح‌آباد خبر داد.

اسد قاسمی، فرماندار مهران، به خبرگزاری ایرنا گفت «هنوز هیچ خسارت مالی یا جانی به علت وقوع زلزله در بخش صالح‌آباد از سوی بخشداری و دهیاری‌های این بخش گزارش نشده است».

بنا به گزارش‌های پراکنده، در اغلب محلات شهر ایلام، مردم به خیابان‌ها آمده‌اند.

بخش مرزی صالح‌آباد از توابع شهرستان مهران است که در ۳۷ کیلومتری جنوب غربی ایلام قرار دارد.

سرپرست جمعیت هلال احمر ایلام نیز با اعلام این‌که چهار تیم ارزیاب همچنان در حال برآورد خسارت‌های احتمالی روستاهای منطقه هستند، گفت: «تاکنون هیچ‌گونه خسارتی توسط تیم‌های ارزیاب اعلام نشده است.»

به‌گفته علی‌اصغر علی‌اکبری، سرپرست هلال احمر ایلام، وضعیت زلزله در این منطقه همچنان زرد است و تمام شعب هلال احمر این استان در حالت آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

نیروی انتظامی از بازداشت ۵۰ نفر «مجرم کرونایی» در تهران خبر داد

فتا سرنام عبارت «پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی» است

رئیس پلیس فتای تهران روز چهارشنبه، ۱۴ خرداد، از بازداشت بیش از ۵۰ نفر از ابتدای سال جاری به‌اتهام «جرایم مرتبط با کرونا» خبر داد و گفت برخی دستگیرشدگان به فروش کالاهای دارویی و بهداشتی تقلبی و یا بازارسیاه از طریق فضای مجازی اقدام کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری مهر، داوود گودرزی، رئیس پلیس فتا در تهران، هچنین از رصد و بازداشت کسانی خبر داد که آنان را «شایعه‌پراکن» خواند.

پیشتر در ۲۰ اردیبهشت ماه، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی، اعلام کرده بود که با گردانندگان ۱۳۰۰ سایت یا گروه در شبکه‌های اجتماعی به اتهام «شایعه‌پراکنی» درباره کرونا برخورد شده و ۳۲۰ نفر دستگیر شده‌اند.

رئیس پلیس فتای تهران درباره برخی بازداشتی‌ها گفت در کنار کسانی که شایعه‌پراکنی کردند، «کسانی هم خود را پزشک معرفی کرده بودند و عده‌ای هم بودند که داروهای نایاب را به بازار آوردند و خریدوفروش کردند».

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، تا روز گذشته نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و نزدیک به هشت هزار نفر قربانی شده‌اند.

آمار واقعی مبتلایان و درگذشتگان کرونا بسیار بیشتر از آمار رسمی برآورد می‌شود.

استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده تأثیر زیادی در جلوگیری از شیوع ویروس دارد، اما قیمت این قبیل کالاهای بهداشتی در چند ماه اخیر افزایش چشمگیری داشته و در برخی موارد نیز گونه‌های تقلبی آن به مردم فروخته شده است.

ادامه افزایش شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران؛ جهانپور: امیدواریم استثنایی باشد

در ادامه ارائه آمار رسمی روزانه کرونا در ایران، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۱۳۴ مبتلای جدید شناسایی و ۷۰ نفر دیگر نیز بر اثر کرونا جان باختند.

کیانوش جهانپور، روز چهارشنبه، ۱۴ خرداد گفت که به این ترتیب، شمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران به ترتیب به ۱۶۰ هزار و ۶۹۶ نفر و به ۸ هزار و ۱۲ نفر رسید.

این برای دومین روز پیاپی است که شمار مبتلایان به کرونا در ایران بیش از سه هزار نفر اعلام می‌شود.

به گفته رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، از بین مبتلایان جدید، ۴۹۳ مورد بستری ودو هزار و ۶۴۱ از موارد سرپایی و افراد در تماس با مبتلایان پیشین بودند.

وی با اشاره به روند افزایش شناسایی بیماران و مرگ‌و‌میر بر اثر کرونا در ایران، ابراز امیدواری کرده که این روند، «استثنایی» باشد.

در حال حاضر، از میان مبتلایان به کرونا در ایران، ۲۵۵۷ نفر در شرایط وخیم قرار دارند و ۱۲۵ هزار و ۲۰۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

این مقام وزارت بهداشت گفت که وضعیت استان خوزستان، همچنان قرمز است و استان‌های هرمزگان، آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، کرمانشاه، بوشهر، سیستان و بلوچستان، قزوین و خراسان رضوی در وضعیت هشدار قرار دارند.

در همین حال، روز چهارشنبه سرپرست دانشکده علوم پزشکی شوشتر نیز گفت تا پایان خرداد، روند ابتلا به کرونا در این منطقه، همچنان صعودی خواهد بود.

به گفته مجتبی کلانتر در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا، هفته گذشته بیشترین میزان مراجعه به بیمارستان خاتم‌الانبیا انجام شده و تا هشتاد درصد تخت‌های این بیمارستان در اختیار بیماران مبتلا به کرونا بوده است.

آقای کلانتر افزوده بسیاری از مراجعان مشکلات حاد تنفسی دارند، اما همگی به کووید ۱۹ مبتلا نیستند. او مشخص نکرده‌ که چه عامل دیگری ممکن است ابتلا به مشکلات تنفسی را به یک‌باره افزایش داده باشد.

خوزستان از جمله استان‌هایی است که در حال حاضر در وضعیت قرمز قرار دارد و در هفته‌های اخیر روزانه تعداد بالای ابتلا و مرگ و میر را ثبت کرده است.

گزارش دیگری نیز حاکی است که مهدی شفیعی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، از «بی‌تفاوتی» مردم به پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا انتقاد کرده است.

آقای شفیعی به صراحت گفته که «مردم در برخی از مکان‌ها به هیچ عنوان توصیه‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند» و در برخی مناطق جنوبی این استان، روند ابتلا افزایشی شده است.

به گفته وی، کنترل این بیماری از راه تعطیل کردن عمومی، تنها در مرحله‌های نخستین همه‌گیری، جواب می‌دهد، اما پس از استقرار همه‌گیری، «باید خود مردم رعایت کنند و آنچه که اکنون اپیدمی را کنترل می‌کند رفتار مردم است.»

مرگ جورج فلوید؛ دادستان مینه‌سوتا مامور سابق پلیس را به «قتل درجه دو» متهم می‌کند

درک چاوین که پس از مرگ جورج فلوید از نیروی پلیس اخراج شد در ابتدا به قتل از نوع درجه سه متهم شده بود.

رسانه‌های آمریکا گزارش دادند دادستان ایالت مینه‌سوتا قرار است اتهام درک چاوین، افسر پلیسی که با فشار دادن زانوی خود بر گردن جورج فلوید موجب مرگ او شد، را سنگین‌تر کرده و او را به قتل از نوع «درجه دو» متهم کند.

سه افسر دیگر هم که در صحنه حضور داشتند برای نخستین بار اتهام قتل از نوع «درجه سه» به آنها تفهیم می‌شود.

مرگ جورج فلوید هنگام بازداشت توسط پلیس در شهر میناپولیس ایالت مینه‌سوتا، اعتراضات گسترده‌ای را در شهرهای ایالات متحده به‌دنبال داشت که این اعتراضات در برخی موارد به خشونت انجامید.

درک چاوین که پس از مرگ جورج فلوید از نیروی پلیس اخراج شد در ابتدا به قتل از نوع درجه سه متهم شده بود. اما روزنامه استار تریبیون روز چهارشنبه ۱۴ خرداد گزارش داد که کیث الیسون، دادستان ایالت مینه‌سوتا، قرار است اتهام او را به قتل از نوع «درجه دو» تغییر دهد.

دادستان مینه‌سوتا همچنین توماس لین، جی کوئنگ و تئو تائو، سه افسر پلیس همراه درک چاوین را نیز به قتل درجه سه متهم خواهد کرد. این سه تن در ابتدا فقط از نیروی پلیس اخراج شده بودند و اتهامی متوجه آنها نبود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG