لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۴

ملاقات با امیر چمنی


«ملاقات» روایتی است کوتاه از کسانی که روزگارشان محدود به یک چهاردیواری است به نام زندان. در هر بخش از این رشته برنامه به ملاقات یکی از کسانی می‌رویم که از سوی سازمان‌های حقوق بشری «زندانی سیاسی- عقیدتی» خوانده می‌شوند.

فعال مدنی جوانی ست که تا کنون بارها احضار٬ بازداشت و زندانی شده اما این بازداشت‌های مکرر او را از تفکر٬ نوشتن و انتقاد باز نداشته است.

او ۳۵ ساله و فارغ‌التحصیل رشته جامعه‌شناسی در مقطع کارشناسی‌ارشد است و هم‌اکنون نیز در دانشگاه پیام نور حقوق می خواند.

امیر چمنی طی یک دهه گذشته بارها بازداشت شده. سال۹۱ در پی یکی از این بازداشت‌ها برای او پرونده‌ای در شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز تشکیل شد به اتهام توهین به رهبر جمهوری اسلامی و فعالیت تبلیغی علیه نظام. اتهام‌هایی که قاضی حمل‌بر رییس شعبه به استناد آنها برای او حکم ۹ ماه و یک روز زندان صادر کرد.

امیر چمنی اتهام دیگری هم داشت که در شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری تبریز مورد بررسی قرار گرفت٬ توهین به رییس جمهور که حکم ۴۰ ضربه شلاق را برای این فعال مدنی به دنبال داشت.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
لینک مستقیم

*** اطلاعات موجود در این فایل صوتی، مربوط به زمان تهیه، تدوین و انتشار آن است و امکان دارد وضعیت زندانی سیاسی و عقیدتی موردنظر در این گزارش، هم اکنون​ با آنچه در این برنامه، شنیده یا می‌شنوید، تغییر کرده باشد.

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG