لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۲:۲۰

خبرخوان

موسوی: تعرض آمریکا به نفتکش‌‌های ایران را با اقدام متقابل پاسخ می‌دهیم

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه گفت که در صورت اقدام آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی، جمهوری اسلامی نیز دست به «اقدام متقابل» خواهد زد.

او روز دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران گفت: «تهدید آمریکا علیه نفتکش‌های ایرانی اقدامی غیرقانونی و بی‌شرمانه است و اگر بخواهند کاری کنند، ما دست به اقدام متقابل خواهیم زد.»

اظهارات وی پس از آن بیان می‌شود که یک مقام ارشد دولت آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۵ اردیبهشت به خبرگزاری رویترز گفت واشینگتن در حال بررسی اقدامات مناسب برای واکنش نشان دادن به انتقال بنزین توسط ایران به ونزوئلا است.

صنایع نفت ایران و ونزوئلا هر دو از سوی آمریکا تحریم شده‌اند. این مقام آمریکایی حاضر نشد اقداماتی را که واشینگتن در نظر دارد مشخص کند، ولی افزود این گزینه‌ها به دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، ارائه خواهند شد.

از هفته گذشته شماری از رسانه‌ها و همچنین مخالفان حکومت در ونزوئلا خبر دادند که پنج نفتکش در بنادر ایرانی در حال بارگیری بنزین، گازوئیل یا دیگر مواد سوختی هستند تا آنها را به ونزوئلا انتقال دهند.

عباس موسوی در این زمینه گفت: «تجارت آزاد میان کشورهای مستقل مشروع بوده و آن چه نامشروع است، دخالت در این روابط است که آمریکا سردمدار این کارهای یاغی‌گرایانه است.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت: «اگر آمریکا از کشوری خوشش نمی‌آید، نمی‌تواند دیگران را مجبور به عدم تجارت با آن کشور کند.»

در روزهای اخیر نیز محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل نسبت به تحرکات دریایی آمریکا در کارائیب «با نیت ایجاد مزاحمت در انتقال سوخت ایران به ونزوئلا» هشدار داده بود.

همچنین گزارش شده که سفیر سوئیس در تهران به وزارت خارجه احضار شده و عباس عراقچی، معاون سیاسی ظریف، از طریق او به آمریکا هشدار داده است که «هر گونه تهدید علیه نفتکش‌های ایرانی با واکنش فوری و قاطع ایران مواجه خواهد شد.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بازیکن سابق پرسپولیس به اتهام «تشویق به اغتشاش» بازداشت شد؛ «کتایون ریاحی توانست بگریزد»

حسین ماهینی، بازیکن سابق فوتبال

رسانه‌های ایران روز پنجشنبه هفتم مهر گزارش دادند که حسین ماهینی، بازیکن سابق تیم فوتبال پرسپولیس، به اتهام «تشویق به اغتشاش و همصدایی با دشمن» در اعتراضات اخیر بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بازداشت آقای ماهینی بر اساس دستور قضایی صورت گرفته است. این بازیکن سابق فوتبال در روزهای گذشته با انتشار استوری‌هایی در صفحه اینستاگرام خود، از اعتراض‌ها در ایران به مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، حمایت کرده بود.

رسانه‌های ایران در روزهای اخیر گزارش داده‌اند که قرار است علیه برخی سلبریتی‌ها که به ادعای آن‌ها در «تحریک» مردم به شرکت در اعتراضات نقش داشتند، اعلام جرم شود.

روز چهارشنبه نیز خبرگزاری مهر گزارش داد که محمود شهریاری، مجری سابق صدا‌وسیما، به اتهام «تشویق به اغتشاش و آموزش ساخت کوکتل مولوتف» بازداشت شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی از اعتراضات مردمی در ایران به عنوان «اغتشاش» و «فتنه» نام می‌برند.

گزارش‌ها حاکی است که ماموران امنیتی قصد داشتند کتایون ریاحی، بازیگر سابق سینما، را نیز در منزل خود بازداشت کنند ولی او توانست از دست آن‌ها بگریزد.

مطبوعات وابسته به حکومت جمهوری اسلامی در شماره‌های امروز خود بویژه از علی کریمی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران، به عنوان یکی از رهبران اعتراضات نام برده و خواستار دستگیری و ضبط اموال او شده‌اند. گفته می‌شود که آقای کریمی پیش از اعتراضات از ایران خارج شده بود.

از مهران مدیری و حامد بهداد نیز به عنوان دیگر سلبریتی‌های حامی اعتراضات نام برده می‌شود. خبرگزاری تسنیم گزارش داده که مهران مدیری نیز از ایران خارج شده است.

وزیر خارجه آلمان: هر کاری برای اعمال تحریم‌ اتحادیه اروپا علیه ایران انجام می‌دهیم

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان

وزیر خارجه آلمان می‌گوید برلین برای تصویب تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کسانی که زنان را در ایران سرکوب می‌کنند، هر کاری انجام خواهد داد.

آنالنا بربوک روز پنج‌شنبه هفتم مهر گفت مقامات ایران باید فورا به سرکوب خشن اعتراضات در کشور پایان دهند.

او که در پارلمان آلمان سخنرانی می‌کرد، افزود: باید در رابطه با مرگ مهسا امینی و کسانی که در اعتراض به مرگ وی کشته شدند، تحقیق صورت گیرد.

خانم بربوک همچنین روز پنج‌شنبه با انتشار توئیتی گفت در چارچوب اتحادیه اروپا، من هر کاری از دستم بر ‌آید انجام می‌دهم تا تحریم‌ها علیه کسانی که در ایران به نام دین زنان را تا حد مرگ کتک می‌زنند و به تظاهرکنندگان تیراندازی می‌کنند، اعمال شود.

ایالات متحده آمریکا و کانادا در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده‌اند.

پلیس امنیت اخلاقی که در ایران به «گشت ارشاد» معروف است، متهم به کشتن مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله‌ای، است که به اتهام بدحجابی بازداشت شده بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

«شلیک هوایی» طالبان برای متفرق کردن تجمع همبستگی با معترضان ایران در کابل

تجمع اعتراضی زنان افغانستان در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کابل برای اعلام همبستگی با اعتراضات جاری در ایران

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که طالبان روز پنج‌شنبه هفتم مهر برای پراکنده کردن تظاهرات اعتراضی زنان در کابل در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، اقدام به «تیراندازی هوایی» کرده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۲۵ زن در تجمع اعتراضی امروز در برابر سفارت ایران در پایتخت افغانستان شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

این زنان که با حجاب در این تجمع حاضر شده بودند، بنرهایی با شعارهایی چون «مهسا ژینا خونت راه و الهام ما»، «ایران برخاست، اکنون نوبت ماست!» و «از کابل تا ایران، نه به دیکتاتوری!» در دست داشتند.

مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز که همراه با خانواده‌اش برای دیدار با خویشاوندان خود، به تهران سفر کرده بود، پس از بازداشت از سوی ماموران گشت ارشاد و انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی در خیابان وزرا، دچار مرگ مغزی شد.

نیروهای طالبان برای پراکنده کردن معترضان زن به شلیک هوایی متوسل شدند و اقدام به تخریب و پاره کردن بنرهای اعتراضی کردند.

طالبان همچنین خبرنگاران و روزنامه‌نگاران حاضر در محل تجمع را وادار کردند تا ویدئوهای ضبط شده از تجمع امروز را حذف کنند.

این تجمع در اعلام همبستگی با معترضان ایرانی در شرایطی برگزار شد که اعتراضات زنان در افغانستان پس از بازداشت فعالان کلیدی و برجسته در آغاز سال ۲۰۲۲ به طرز فزاینده‌ای رو به کاهش گذاشته است.

با استفاده از خبرگزاری فرانسه، توئیتر و رادیو فردا/ آ.ت./ ک.ر

انجمن تجارت الکترونیک: قطع اینترنت معاش یک میلیون نفر را با مشکل جدی روبه‌رو کرده

انجمن تجارت الکترونیک تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد که قطع دسترسی به اینستاگرام در ایران بیش از ۴۰۰ هزار کسب‌ و کار را با خطر نابودی و امرار معاش بیشتر از یک میلیون نفر را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

در این بیانیه که روز پنج‌شنبه، هفتم مهر، منتشر شد آمده است: «فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، برخورد قهری با کاربران این فضا و ده‌ها تصمیم اشتباه دیگر، نه تنها تیشه به ریشه‌ تجارت الکترونیک کشور می‌زند، این‌ بار موجی از نارضایتی را در بین پرسنل شرکت‌ها و کسب‌وکارهای فناور پدید آورده که باعث اعتصاب بخشی از کارکنان این شرکت‌ها شده است.»

انجمن تجارت الکترونیک تهران مسئولیت وضعیت فعلی فضای مجازی را به عهده «نهادهای تصمیم‌ساز» دانسته و در ادامه تاکید می‌کند: «شیوه‌ تصمیم‌گیری در خصوص مدیریت اینترنت، ضربه‌ای بازگشت‌ناپذیر بر پیکره اقتصاد دیجیتال وارد می‌کند، مختصر امید باقی‌مانده در بین متخصصان را از بین می‌برد و مسیر مهاجرت نخبگان کشور را هموارتر ‌می‌سازد.»

در روزهای گذشته کارکنان دو شرکت اسنپ و دیجی‌کالا در بیانیه‌ای اعلام کردند که به دنبال اعتراض‌ها در کشور اعتصاب می‌کنند.

در واکنش به این اقدام اعتراضی مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس، روز پنج‌شنبه به «صاحبان کسب‌ و کارهای آنلاین» هشدار داد: «برای ایجاد یک حصار امن از اقتصاد خود باید موضوع را پیگیری و تکذیب کنند.»

لطف‌الله سیاهکلی، نماینده مجلس، نیز با اشاره به تداوم قطع اینترنت تا زمان ادامه اعتراض‌ها گفت: «فضای مجازی به یکی از بزرگ‌ترین مکان‌ها برای توطئه‌چینی دشمنان تبدیل شده است، بالاخره امنیت هزینه دارد، نمی‌شود که به‌ خاطر بالا بودن نرخ قطعی اینترنت، امنیت را نادیده بگیریم.»

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات ایران نیز روز چهارشنبه در پاسخ به پرسشی درباره دائمی یا موقت بودن پلتفرم‌های خارجی گفت که تشخیص در این زمینه برعهده همان مراجعی است که دستور به محدودسازی داده‌اند و به کسب‌ و کارها پیشنهاد کرد که برای فعالیت خود روی پلتفرم‌هایی که تابع قانون جمهوری اسلامی نیستند، سرمایه‌گذاری نکنند.

نماینده مجلس آلمان مرکز اسلامی هامبورگ را «لانه جاسوسی» جمهوری اسلامی خواند

نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان از مرکز اسلامی شهر هامبورگ به عنوان «لانه جاسوسی» جمهوری اسلامی نام برد و از تلاش‌ها برای متوقف ساختن فعالیت‌های آن خبر داد.

امید نوری‌پور، سخنگوی سیاست خارجی حزب سبزهای آلمان، که روز چهارشنبه، ششم مهر در یک تجمع مردمی در محکومیت سرکوب اعتراض‌های اخیر در ایران شرکت کرده بود، درباره سایر فعالیت‌های پارلمان آلمان برای حمایت از مردم ایران گفت در حال «افزایش فشار بر اتحادیه اروپا هستیم تا صدایش را بلندتر و فشارش را بیشتر کند».

آقای نوری‌پور در ادامه از تلاش نمایندگان پارلمان آلمان برای اقدامات تکنیکی در رابطه با قطع اینترنت در ایران خبر داد و گفت که در حال مذاکره با آمریکا و سایر کشورها در این باره هستیم.

او همچنین تاکید کرد: «وظیفه هر انسانی این است در زمانی که صدای مردم ایران به دلیل قطع ایران شنیده نمی‌شود، صدای مردم ایران باشند.»

همزمان با شروع اعتراض‌ها در ایران به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروهای موسوم به «گشت ارشاد»، تجمع‌های گسترده‌ای نیز در بیشتر شهرهای بزرگ جهان برگزار شده و هم‌چنان ادامه دارد.

در بیشتر این تجمع‌ها، معترضان در مقابل ساختمان سفارتخانه‌های ایران و مراکز وابسته به جمهوری اسلامی حضور پیدا کردند و شعارهای اعتراضی سر دادند.

از جمله، ایرانیان معترض روز سوم مهر مقابل مرکز اسلامی لندن تجمع و برخی از معترضان نیز تلاش کردند که وارد ساختمان این مرکز شوند. با وجود ممانعت شدید پلیس لندن برای جلوگیری از ورود معترضان به ساختمان این مرکز، یک معترض توانست خود را به پشت بام مرکز اسلامی انگلیس رسانده و پرچم شیر و خورشید ایران را به نمایش بگذارد.

ترانه اعتراضی «برای...» در شبکه‌های اجتماعی رکورد زد

شروین حاجی‌پور

ویدئوی ترانه شروین حاجی‌پور که آن را بر اساس توئیت‌های اعتراضی با موضوع «برای...» ساخته است، در کمتر از دو روز، فقط در صفحه خود او در اینستاگرام بیش از ۳۴ میلیون بار دیده شده است، رکوردی که اگر بی‌سابقه نباشد، حداقل کم‌سابقه است.

این در حالی است که از شروع اعتراضات سراسری اخیر که با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد اینستاگرام در ایران فیلتر شده و نسخه‌های بسیار زیادی از این ویدئو و همچنین فایل صوتی آن نیز در دیگر شبکه‌های اجتماعی در حال دست‌ به‌ دست‌ شدن است.

برخی کاربران گمنام نیز ویدئوکلیپ‌هایی را با استفاده از تصاویر و ویدئوهای آرشیوی مربوط به ایران بر روی این آهنگ ساخته و منتشر کرده‌اند که این ویدئوها نیز با استقبال مردم مواجه شده است.

شروین حاجی‌پور، سازنده این ترانه اعتراضی، در توضیح این آهنگ نوشته است: «"برای..." این شعر رو شما نوشتین. برای تسکین دردهاتون.»

«برای...» اشاره دارد به بی‌شمار توئیت‌هایی که پس از کشته‌ شدن مهسا امینی و شروع اعتراضات سراسری، کاربران ایرانی با مطلع آن به رویدادهای تاریخی و اجتماعی و سیاسی ایران در دهه‌های گذشته اشاره کردند.

روز پنج‌شنبه، یک کاربر در توئیتر فایلی را از مجموعه‌ای از این توئیت‌ها تهیه و منتشر کرد و در توضیح نوشت: «بیش از ۱۲۰۰ توئیتِ "برای" را در فایل زیر جمع کردم و دست هر هنرمندی را که بتواند از آن روایت و اثر هنری تأثیرگذاری خلق کند، می‌‌بوسم. از دیتاساینتیست‌های عزیز هم دعوت می‌کنم روی آن کار کنند و خروجی‌هایشان را به اشتراک بگذارند.»

حمایت زن دانمارکی، مسلمان سابق، از جنبش زنان ایران در مخالفت با حجاب اجباری

میریام ویندینگ، مسلمان سابق و منتقد حجاب

یک زن دانمارکی که پیش از این به دلیل مسلمان شدن تجربه پوشیدن روسری را داشته است در تظاهرات زنان کشورش در حمایت از زنان ایرانی، تحمیل حجاب را «مایه شرمساری» توصیف کرد.

میریام ویندینگ روز چهارشنبه، ششم مهر، در این تجمع اعتراضی ابتدا با روسری حضور پیدا کرد و با آغاز سخنرانی روسری خود را از سر برداشت و گفت: «من در سال ۲۰۰۰ انتخاب کردم که مسلمان شوم، من ۱۷ سال مسلمان بودم و از پنج سال پیش که تصمیم گرفتم روسری از سر بردارم، اجازه نداشتم.»

او در ادامه گفت:«من حق انتخابم را از دست دادم به دلیل وجود آدم‌های سیاه‌اندیشی که اسلام را نمایندگی می‌کنند. سرکوبی که مایه شرمساری است، این حرفی است که زنان ایرانی با سوزاندن روسری‌های خود می‌گویند.»

خانم ویندینگ افزود: «حجاب من را خفه کرد، همان احساسی که زنان ایران دارند.»

تجمع‌های گسترده در پی کشته شدن مهسا امینی، قربانی حجاب اجباری در ایران در اعتراض به سرکوب سیستماتیک زنان در جمهوری اسلامی با حمایت‌های گسترده جهانی روبه‌رو شده است.

در روزهای گذشته شمار زیادی از چهره‌های شناخته‌شده جهانی، دولت، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی حمایت خود را از زنان ایرانی و اعتراض‌های مردمی اعلام کرده‌اند.

درخواست عفو بین‌الملل برای تحقیقات بین‌المللی درباره کشتار معترضان در ایران

عفو بین‌الملل می‌گوید تاکنون ده‌ها نفر در اعتراضات اخیر ایران کشته شده‌اند

عفو بین‌الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که تحقیقات فعلی این نهاد مدافع حقوق بشر نشان می‌دهد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب اعتراضات مردمی، به طور گسترده‌ای از زور و «خشونت بی‌رحمانه» استفاده می‌کنند.

عفو بین‌الملل می‌گوید سرکوب خشونت بار اعتراضات در پناه قطع اینترنت و عدم دسترسی مردم به شبکه‌های ارتباطی صورت می‌گیرد.

اگنس کالامار ، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، در همین زمینه خواستار ایجاد ساز و کار تحقیقات مستقل توسط شورای حقوق‌بشر سازمان ملل شد تا به سرکوب غیرقانونی معترضان در ایران رسیدگی کند.

خانم کالامار گفته است: «تصاویری از مردم ایران را در سراسر این کشور می‌بینیم که شجاعانه در مقابل نیروهای امنیتی ایستاده‌اند، زنانی که گیسوان خود را می‌برند، و روسری‌های خود را به آتش می‌کشند.»

او اضافه کرد: «تاکنون ده ها نفر از جمله کودکان کشته و صدها نفر زخمی شده‌اند. صدای مردم شجاع ایران که بلند حمایت بین‌المللی را فریاد می‌زنند، نباید ناشنیده گرفته شود.»

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل همچنین اظهار داشت که تحقیقات عفو بین‌الملل، موارد گسترده‌ای از استفادۀ «غیرقانونی از زور و خشونت بی‌رحمانه توسط نیروهای امنیتی جمهوری‌اسلامی را مستند کرده است که شامل استفاده از فشنگ جنگی و ساچمه‌ای، ضرب و جرح شدید معترضان و خشونت‌های جنسیتی، از جمله علیه زنان است.»

او در ادامه با اشاره به قتل‌های غیرقانونی در جریان اعتراضات و پشت دیوارهای زندان‌ها در ایران، از مردم جهان خواست با امضای طومار عفو بین‌الملل از رهبران کشورهای خود درخواست اقدام قاطع کنند.

دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل همچنین گفت: «پاسخگو نبودن سیستماتیک جمهوری‌اسلامی که دهه‌ها ادامه داشته است، باید پایان یابد.»

اظهارات ابراهیم رئیسی درباره اعتراضات به جان‌باختن مهسا امینی

ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم جمهوری اسلامی، شامگاه چهارشنبه در مصاحبه با تلویزیون دولتی بدون اشاره به سرکوب اعتراضاتی که در واکنش به جان باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شده است، گفت که باید بین «اعتراضات» و «اغتشاش و بلوا» تمایز قائل شد و با «اغتشاش‌گران» برخورد شود.

ابراهیم رئیسی در خصوص پرونده جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی گفت که منتظر «گزارش نهایی پزشکی قانونی» در این باره است که «ظرف چند روز آینده پزشکی قانونی نظر قطعی را اعلام می‌کند.»

او در ادامه پیشنهاد کرد «مراکزی برای گفت‌وگو، نقد و احیانا اعتراض، در مرکز و استان‌ها» ایجاد شود و این مراکز «برای شنیدن سخن افرادی که نقد و اعتراض دارند» فعال شود.

ابراهیم رئیسی در حالی این پیشنهاد را مطرح کرده است که دولت جمهوری اسلامی درخواست‌ احزاب دارای مجوز از وزارت کشور را برای تجمع نپذیرفته و اجازه برگزاری تجمع به مخالفان را نمی‌دهد.

در جریان اعتراضات به جان باختن مهسا (ژینا) امینی پنج گروه انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، مجمع ایثارگران، حزب اتحاد ملت اسلامی ایران، انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران و انجمن اسلامی مهندسین ایران در نامه‌ای به وزیر کشور خواستار برگزاری تجمع در اعتراض به این مساله و مخالفت با گشت ارشاد⁩ شدند.

طی روزهای اخیر تصاویر ویدئویی متعددی از برخورد خشن پلیس و یگان‌های انتظامی و نظامی با معترضان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

هنوز آمارهای رسمی درباره شمار کشته‌شدگان اعتراضات منتشر نشده، اما سازمان حقوق بشر ایران کشته شدن ۷۶ نفر از معترضان را تایید کرده است.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید ۳۳ روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند

عکس از آرشیو

سازمان گزارشگران بدون مرز روز چهارشنبه اعلام کرد که دستکم ۳۳ روزنامه‌نگار در ایران زندانی هستند.

به گفته این سازمان از زمان آغاز اعتراض‌ها به جان باختن مهسا امینی پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد، ۱۹ روزنامه‌نگار دیگر نیز بازداشت شده‌اند.

در میان ۱۹ روزنامه‌نگار زندانی در شهرهای مختلف ایران، دو نفر عکاس خبری و هفت نفر روزنامه‌نگاران زن هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید گزارش‌هایی از احضار روزنامه‌نگاران در شهرهای تهران، قزوین، رشت، آمل و اهواز دریافت کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز از جمهوری اسلامی خواسته تا سرکوب خبرنگاران را فوراً متوقف کند، بازداشت‌شدگان را آزاد کند و اجازه دهد رسانه‌های آزاد به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

بازداشت داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیگای کارگران شرکت واحد

سندیکای کارگران شرکت واحد شامگاه چهارشنبه از بازداشت داود رضوی، عضو هیات مدیره سندیگای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، خبر داد.

این سندیکا در شبکه اجتماعی توییتر بدون اشاره به جزییات رخداد نوشت که آقای رضوی روز سه شنبه ۵ مهر ماه بازداشت و به بند انفرادی ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

بازداشت این فعال کارگری در بحبوحه اعتراضات سراسری که به دنبال مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شده است، رخ داده. ماموران امنیتی جمهوری اسلامی طی روزهای اخیر ده‌ها فعال مدنی، دانشجویی و روزنامه‌نگار را بازداشت کرده‌اند.

داود رضوی نیز پیش از این بارها به خاطر فعالیت‌های صنفی خود بازداشت و در دادگاه محکوم شده است. اواخر اردیبهشت امسال سندیکای کارگران شرکت واحد گزارش داده بود که ماموران امنیتی ساعت یک بامداد به خانه او هجوم برده، اما موفق به پیدا کردن این فعال کارگری نشده‌اند.

با استفاده شبکه اجتماعی توییتر و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن

آرش عاشوری‌نیا، عکاس خبری، درگذشت

نزدیکان آرش عاشوری‌نیا، عکاس خبری باسابقه ایران، شامگاه چهارشنبه از درگذشت او در سن ۴۲ سالگی خبر دادند.

گزارش‌ها حاکی است که علت درگذشت آقای عاشوری‌نیا «برق‌گرفتگی» بوده و تلاش پزشکان برای احیای قلب او ناکام مانده است.

آرش عاشوری‌نیا جایزه فتوبلاگیز سال ۲۰۰۵ وجایزه ویژه خبرنگاران بدون مرز در سال ۲۰۰۶ است. عکس‌های او به‌ویژه از اعتراضات سال ۱۳۸۸ شهرت دارد که آن زمان در وبسایت او به اسم «کسوف» منتشر می‌شد.

آقای عاشوری‌نیا همچنین پرتره‌های متعددی نیز از چهره‌های شاخص فرهنگ و هنر ایران گرفته است و از جمله برخی پرتره‌هایش از محمدرضا شجریان و هوشنگ ابتهاج شهرت دارد.

او در عین حال در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال بود و با توییت‌های خود به نقد شرایط سیاسی و اجتماعی می‌پرداخت. آخرین توییت‌های او در حمایت از اعتراضات کنونی و به یاد مهسا امینی است.

آمریکا یک پهپاد «تهدیدآمیز» ایرانی را در اقلیم کردستان عراق ساقط کرد

یک پایگاه پهپادی ایران

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، از سرنگون کردن یک پهپاد ایرانی در روز چهارشنبه ششم مهر خبر داد.

بر اساس بیانیه‌ سنتکام، ساعت ۲:۱۰ ظهر چهارشنبه به وقت محلی، ارتش آمریکا یک پهپاد مهاجر ۶ ایران را که به سمت اربیل عراق می‌رفت و تهدیدی علیه نیروهای آمریکایی به نظر می‌آمد، ساقط کرد.

این گزارش می‌افزاید در این حادثه هیچ صدمه و تلفاتی به نیروها و تجهیزات آمریکایی وارد نشده است.

سنتکام حملات سپاه پاسداران در صبح روز چهارشنبه به مناطق کردستان عراق را محکوم کرده و گفته است که چنین حملات بی‌رویه‌ای غیرنظامیان بی‌گناه را تهدید کرده و ثبات منطقه را به خطر می‌اندازد.

نیروهای آمریکایی در حال حاضر به درخواست دولت بغداد، برای مشاوره، کمک و همکاری با نظامیان عراقی برای مبارزه با داعش در این کشور حضور دارند.

ایران طی روزهای گذشته با حملات متوالی پهپادی و موشکی مناطقی در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داد و حملات روز چهارشنبه نیز منجر به کشته شدن دست‌کم ۹ نفر شد.

آمریکا، بریتانیا و آلمان این حملات را محکوم کرده و وزارت خارجه عراق در اعتراض، سفیر ایران را فراخوانده است.

با استفاده از گزارش‌های سنتکام و رادیو فردا/د.خ /پ.پ

فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، نیز حجاب را کنار گذاشت

فاطمه معتمدآریا

فاطمه معتمدآریا، بازیگران سینمای ایران، روز سه‌شنبه پنجم مهر در مراسم خاک‌سپاری امین تاریخ، بازیگر سینما و تلویزیون، حجاب از سر برداشت و متنی از روی کاغذ خواند.

او در بخشی از سخنان خود گفت: «این روز‌ها همه حال‌شان بد است و حال ما بدتر از همه. امین، پدر فرزندانی بود که این روزها یکی‌یکی پرپر می‌شوند. (او) نه رانت‌خوار بود، نه میلیون‌ها ذخیره داشت».

این بازیگر پیش از این هم روز ۲۵ شهریور در واکنش به جان باختن مهسا امینی در پستی اینستاگرامی نوشته بود: «چه جنایتی بالاتر از کشتن دختران بی‌گناه این سرزمین است. به چه حقی، کدام جانی، حامی این جنایت است؟!»

در روزهای اخیر، گروهی از بازیگران سینما و تلویزیون در ایران از جمله کتایون ریاحی با انتشار تصاویر بدون حجاب خود، از اعتراضات به مرگ مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد حمایت کرده‌اند.

فاطمه معتمدآریا، بازیگر سینما، روسری از سر برداشت
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:29 0:00

با این حال، کاربران شبکه‌های اجتماعی با ابراز بدبینی در مورد کنار گذاشتن حجاب از سوی خانم معتمدآریا، از او به دلیل تناقض میان اظهارات گذشته‌اش درباره حجاب اجباری و اقدام فعلی‌اش انتقاد کرده‌اند.

اخیرا ویدئویی جنجال‌برانگیز از اظهارات پیشین خانم معتمدآریا منتشر شده که او در آن، «روسری سر کردن» را به «بیکینی پوشیدن کسی که کنار آب می‌رود» تشبیه کرده بود.

او گفته بود: «من قانون جمهوری اسلامی را بابت حجاب می‌پذیرم برای این‌که بتوانم کاری را که دلم می‌خواهد انجام بدهم ... از یک ‌زمانی به بعد متوجه نیستی حجاب داری آن‌قدر که همه‌چیز برایت طبیعیست».

ترکیه کارت میر روسیه را از نظام بانکی خود «حذف می‌کند»

یک مقام ارشد دولت ترکیه اعلام کرد که سه بانک دولتی این کشور که به سیستم پرداخت «میر» روسیه مجوز داده‌اند، پس از هشدارهای آمریکا از آن صرف‌نظر می‌کنند.

این مقام ارشد ترکیه که نخواست نامش فاش شود روز چهارشنبه، ششم تیر، بدون ذکر تاریخی به خبرگزاری فرانسه گفت که پرداخت‌هایی با سیستم روسی در حال انجام است، اما تاریخی در آینده برای تعلیق سیستم میر تعیین شده است.

سه بانک دولتی هالک بانک، زیارت و واکیف بانک تاکنون به تراکنش با کارت‌های میر مجوز داده‌اند.

دنیزبانک و ایسبانک، دو بانک بزرگ‌ خصوصی ترکیه، هفته گذشته اعلام کرده بودند که استفاده از سیستم پرداخت میر را متوقف می‌کنند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه، روز چهارشنبه در واکنش به این خبر گفت: «البته این تصمیم تحت فشار بی‌سابقه‌ای از سوی واشینگتن گرفته شد.»

روز جمعه نیز ازبکستان اعلام کرد که فعالیت کارت‌های بانکی میر را به دلایل «فنی» متوقف کرده است.

کارت میر اکنون فقط در تعداد معدودی از کشورها از جمله بلاروس قابل استفاده است. اوایل مرداد، خبرگزاری ریانووستی روسیه اعلام کرد از این پس در ایران، پرداخت‌ با کارت‌های روسی «میر» که جایگزین ویزا و مسترکارد هستند، امکان‌پذیر خواهد بود.

ترکیه که بسیار وابسته به گاز و نفت روسیه بوده، از پیوستن به تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از حمله به اوکراین خودداری کرد.

ترکیه همچنین یکی از مقصدهای محبوب برای گردشگران روسی است و از زمان آغاز جنگ شاهد ورود هزاران روس بوده است.

مسکو پس از دیدار رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روس‌اش در اوایل ماه اوت اعلام کرده بود که دامنه سیستم میر را گسترش خواهد داد. اما واشینگتن بلافاصله به شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه‌ که با روسیه تجارت می‌کنند، نسبت به خطر تحریم‌های احتمالی هشدار داد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG