لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۳۵

مایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، روانه کشورش شد


تصویری از مایکل وایت همراه مادر خود

مایکل وایت شهروند آمریکایی پس از حدود دو سال زندان ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد. آقای وایت حدود دو سال پیش به اتهام «توهین» به رهبر جمهوری اسلامی و «انتشار عمومی یک عکس خصوصی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. اما در پی شیوع ویروس کرونای جدید برای مرخصی به سفارت سوئیس در تهران منتقل شد.

برایان هوک از وزارت خارجه آمریکا به همراه یک پزشک به سوییس رفته تا از این شهروند آمریکایی استقبال کند و او را به کشورش بازگرداند.

بیل ریچاردسون، فرماندار ایالت نیو مکزیکوی آمریکا، نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از آزادی آقای وایت استقبال کرده و تاکید داشته که این رخداد باید زودتر از این به وقوع می‌پیوست.

آقای ریچاردسون در ادامه عنوان کرده که او برای بیش از یک سال از طرف مادر وایکل وایت درگیر این پرونده بوده تا اسباب آزادی وی را فراهم کند و در این راستا به طور مرتب با مقامات ایرانی از جمله محمد جواد ظریف،وزیر خارجه ایران، و مجید تحت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد، مذاکره کرده است.

فرماندار ایالت نیو مکزیکو روند مذاکره با مقامات ایرانی را «با توجه به تنش‌های شدید میان ایران و ایالات متحده در ماه‌های اخیر و خشونتی که متوجه یکدیگر کرده‌اند» پیچیده توصیف کرده است.

اگرچه پیش بینی می‌شد که مایکل وایت در این روزها که یک شهروند ایرانی از آمریکا آزاد شده، به آمریکا بازگردانده شود، اما مقام‌های جمهوری اسلامی و آمریکا، موضوع تبادل میان زندانیان را رد کرده‌اند.

سیروس عسگری، شهروند ایرانی که در آمریکا زندانی بود، صبح چهارشنبه وارد ایران شد. آقای عسگری، استاد دانشگاه صنعتی شریف، به سرقت اطلاعات محرمانه تجاری متهم بود، اما پس از سه سال، دادگاهی در پاییز سال گذشته او را بی گناه تشخیص داد.

در جریان دادگاه، ایالات متحده ویزای آقای عسگری را باطل کرد و با خاتمه دادگاه او به اتهام حضور غیرقانونی در خاک آمریکا در زندان باقی ماند. او در ماه‌های اخیر به ویروس کرونا مبتلا شده بود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG