لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۱

بازگشت علی کفاشیان به فدراسیون فوتبال


کفاشیان یک دهه ریاست فدراسیون فوتبال را به عهده داشت

علی کفاشیان که از سوی کمیته اخلاق به محرومیتی پنج ساله محکوم شده است، بار دیگر به فدراسیون فوتبال بازگشت.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال، جلسه‌ای با وزیر ورزش برگزار کرده و طبق اعلام رسانه‌های ورزشی در ایران، موافقت مسعود سلطانی‌فر را برای سرپرستی فدراسیون تا زمان تشکیل مجمع انتخاباتی به دست آورده.

محکومیت پنج ساله کفاشیان و عباس ترابیان برای این بود که ۳۱۶ هزار دلار حق پخش بازی‌های تیم ملی را در اسناد فدراسیون کفاشیان ثبت نکرده‌اند، پولی که به حساب شخصی ترابیان واریز شده بود.

پنجم تیر پارسال این کمیته رای به محرومیت‌شان داد اما ده روز پیش کمیته استیناف که ده ماه پرونده را نگه داشته بود، بدون ادای توضیح رای به تخفیف چهار ساله‌ داد. حتی در چنین صورتی، هنوز محرومیت او به پایان نرسیده.

کفاشیان یک دهه ریاست فدراسیون فوتبال را به عهده داشت و از سال ۹۵ با ریاست مهدی تاج، نایب رئیس فدراسیون شد.

او به تازگی در مصاحبه رادیویی اعتراف کرد که این فدراسیون برای تأیید اساسنامه سال ۸۶ به فیفا دروغ گفته، دروغی که دو بار تشکیل مجمع را در پی داشت و به دوره دوم ریاست کفاشیان و سپس مهدی تاج انجامید.

احسان قاضی‌زاده هاشمی از نمایندگان مجلس درباره بازگشت کفاشیان به عنوان نایب رئیس اول فدراسیون گفت دوشنبه صبح «موضع‌گیری رسمی خواهیم کرد و اقدام‌های لازم» را شروع می‌کنیم.

علی کفاشیان با حضور در جمع خبرنگاران گفت با توجه به «اتمام محرومیت یکساله‌ام» به فدراسیون برگشته‌ام.

موضع مجلس پیشین این بود که بازگشت کفاشیان دارای «جنبه کیفری» است، زیرا او بازنشسته است و طبق مصوبه مجلس و دولت، حق فعالیت ندارد.

کفاشیان درباره جلسه هیئت رئیسه به خبرنگاران گفته: «اعضا هماهنگ می‌کنند تا اولین جلسه برگزار شود و من هم حضور پیدا می‌کنم. آقای نبی در فدراسیون نبود و قرار شد آخرین گزارش‌ها را به من بدهد. دو سه روز فرصت دهید تا آپ تو دیت بشوم.»

او احتمال سرپرستی خود را رد نکرد و گفت فعلاً نایب رئیس اول هستم. هیچ اختلافی بین من و اعضای هیئت رئیسه نیست. حالا در جلسه شرکت می‌کنیم، بعد ببینیم چه می‌شود.

از کفاشیان درباره حضور شخصی به نام بهروز زنجانی در پرونده ویلموتس و کی‌روش سوال شد که در دوران ریاست او وارد فدراسیون شده.

کفاشیان گفت: «زمان ما بوده؟ کی‌روش دوست این شخص بوده و شاید با او جلسه داشته،‌ ولی هیچ وقت در فدراسیون مسئولیت نداشته. در جریان پرونده ویلموتس هم نیستم.»

خبرگزاری ایسنا از موافقین بازگشت کفاشیان است و در گزارشی با عنوان «استقبال گرم فدراسیون از کفاشیان« نوشته: این بازگشت، «حاکی از فضای صمیمانه حاکم بر فدراسیون فوتبال است که به مذاق برخی خوشایند نبوده و در روزهای آتی شاهد تحرکاتی بیشتری از سوی این افراد خواهیم بود».

محمد دادکان رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در این باره گفته است با توجه به شرایط موجود در ورزش کشور، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال، تصمیم گرفتم از مسئولیتم در کمیته جوانان AFC کناره‌گیری کنم و دیگر در جلسات‌شان حاضر نخواهم شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG