لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۰

خبرخوان

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکای لاتین از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت

برزیل

براساس آمار خبرگزاری رویترز، تعداد جان‌باختگان ناشی از ویروس کرونای جدید در آمریکای لاتین از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت. رویترز تعداد تلفات را در مناطق پرجمعیت بیشتر توصیف کرده است.

درحالیکه روند عفونت به ویروس کرونا در اروپا و بخشی از آسیا سیر نزولی دارد، آمریکای لاتین شاهد افزایش نگران‌کننده شمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس است.

بنابر گزارش‌ها، در کمتر از یک ماه، تعداد مبتلایان به این بیماری در آمریکای لاتین دوبرابر شده و به دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر رسیده که یک میلیون و صدهزار نفر آن‌ها تنها در برزیل شناسایی شده‌اند.

در برزیل، شمار تلفات از مرز ۵۲ هزار نفر گذشته است. به گفته کارشناسان، به دلیل ضعف سیستم بهداشت در آمریکای لاتین، تعداد جان‌باختگان می‌تواند بیشتر از ارقام رسمی باشد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

افت ۱۶ درصدی مصرف روزانه نفت در جهان طی سه ماهه دوم ۲۰۲۰

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود از افت روزانه ۱۶.۴ میلیون بشکه‌ای، بیش از ۱۶ درصد مصرف جهانی نفت، در سه ماهه دوم سال جاری میلادی خبر داده و گفته است تولید جهانی نفت نیز حدود ۱۴ میلیون بشکه نفت کاهش یافته است.

بدین ترتیب، به رغم توافق اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه برای کاهش تولید روزانه ۹.۷ میلیون بشکه نفت، همچنین همراهی برخی کشورها مانند آمریکا، کانادا، برزیل و نروژ برای کاهش تولید نفت، هنوز هم تولید مازاد نفت در جهان ادامه دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید میزان پایبندی اوپک و کشورهای هم‌پیمان به توافق کاهش تولید در ماه گذشته هشت درصد بیشتر از سطح تعهد این مجموعه بوده است. علت موضوع این است که عربستان به صورت داوطلبانه یک میلیون بشکه بیشتر از تعهد خود کاهش تولید داشته است.

این گزارش می‌گوید به خاطر شیوع کرونا، در نیمه اول سال جاری میلادی تقاضای جهانی نفت به طور متوسط ۱۰.۷۵ میلیون بشکه در روز کاهش یافت و در نیمه دوم سال نیز انتظار می‌رود مصرف جهانی نفت کاهشی ۵.۱ میلیون بشکه‌ای نسبت به دور مشابه ۲۰۱۹ داشته باشد.

در مجموع مصرف جهانی روزانه نفت در سال جاری میلادی نسبت به پارسال ۷.۹ میلیون بشکه کاهش یافته و به ۹۲.۱ میلیون بشکه خواهد رسید.

با کاهش تولید نفت اوپک و کشورهای هم‌پیمان، قیمت نفت شاخص برنت از زیر ۲۰ دلار در ماه آوریل به بالای ۴۳ دلار در روزهای گذشته رسیده است.

قیمت نفت شاخص برنت در سال گذشته بالای ۶۴ دلار بود.

دومین حادثه نشت نفت در منطقه قطب توسط غول معدنی روسیه

گزارش‌ها حاکی از دومین حادثه نشت نفت در تاسیسات نورنیکل روسیه، بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل و پالادیوم جهان، ظرف کمتر از دو ماه گذشته است.

در حادثه اول که اواسط خرداد رخ داد و باعث نشت ۲۰ هزار تن گازوئیل به منطقه نوریلسک سیبری شده بود، این شرکت دو میلیارد دلار جریمه شد و بخش‌های وسیعی از رودخانه‌ها و دریاچه‌های این منطقه آلوده شدند.

برپایه گزارش رسانه‌های روسیه، چند دهه زمان لازم است تا اثرات زیست‌محیطی این فاجعه از بین برود.

نورنیکل دوباره روز یکشنبه ۲۲ تیرماه اعلام کرد که ۴۵ تن سوخت هواپیما از تاسیسات خط لوله منطقه قطبی این شرکت نشت کرده است.

نشت جدید در «نوریلسک ترانس‌گاز»، یکی از زیرمجموعه‌های نورنیکل، رخ داده است که سوخت هواپیما را از طریق خطوط لوله به منطقه توخارد انتقال می‌داد. نشت جدید ۱۵ دقیقه ادامه داشته و منطقه را آلوده کرده است.

این شرکت در سال ۲۰۱۶ نیز باعث آلودگی گسترده یک رودخانه شده بود، اما تنها ۱۰۰۰ دلار جریمه شد.

دونالد ترامپ سرانجام در انظار عمومی ماسک به صورت زد

دونالد ترامپ هنگام بازدید از بیمارستان نظامی والتر رید در روز شنبه

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که از آغاز وقوع بحران کرونا از زدن ماسک خودداری کرده بود روز شنبه، ۲۱ تیر، در دیدار از بیمارستان نظامی والتر رید برای نخستین بار ماسک زد.

پیش از این، با اینکه تست کرونای برخی از کارکنان کاخ سفید مثبت بوده و چند تن از دستیاران دونالد ترامپ نیز ماسک به صورت می‌زنند او از پوشیدن ماسک خودداری کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای ترامپ روز شنبه در حال ترک کاخ سفید به خبرنگاران گفت که «هیچگاه مخالف پوشیدن ماسک نبوده‌ام اما معتقدم که این کار مکان و زمان خود را دارد.»

ماسکی که رئیس‌جمهوری آمریکا بر صورت داشت به رنگ تیره بود که مهر ریاست‌جمهوری نیز روی آن زده شده بود. او برای عیادت از کهنه‌سربازان زخمی روز شنبه به بیمارستانی در حومه واشینگتن رفت.

کارشناسان کاخ سفید که در صف اول مبارزه با کرونا در آمریکا هستند پوشیدن ماسک در اماکن عمومی را برای جلوگیری از سرایت کووید-۱۹ به دیگران، توصیه کرده‌اند.

روز شنبه سازمان جهانی بهداشت نیز از همه کشورها خواست مسئله کرونا را جدی‌تر گرفته و برای مهار آن تلاش بیشتری بکنند.

ایالات متحده آمریکا شامگاه شنبه با ۶۶ هزار و ۵۲۸ مورد ابتلای جدید به کرونا، رکوردی دیگر از ابتلای روزانه در کشور را ثبت کرد.

شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور با افزایش حدود ۸۰۰ نفر طی روز شنبه اکنون به حدود ۱۳۵ هزار نفر رسیده است.

در ایالت فلوریدا که یک ششم از موارد جدید ابتلا در آن ثبت شده است، پارک والت دیسنی پس از ماه‌ها تعطیلی روز شنبه بار دیگر بازگشایی شد.

گزارش‌ها حاکی است که صدها نفر برای بازدید از این پارک صف کشیدند اما همه آنها ماسک به صورت داشتند.

وزارت بهداشت ایران: شیوع کرونا در ۹ استان به اوج رسیده است

بر اساس تازه‌ترین گزارش کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا که زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می‌کند، شیوع بیماری کرونا در ۹ استان ایران به اوج رسیده است.

این گزارش که تا هفته منتهی به ۲۰ تیرماه را در بر می‌گیرد می‌گوید در ۹ استان کرمانشاه، اردبیل، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، یزد، کرمان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران، بیماری صعودی است و به نقطه اوج رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در بخش دیگری از این گزارش تاکید شده که در استان خوزستان نیز موارد بستری و مرگ همچنان بالا است.

در این گزارش اشاره شده که در ۱۰ استان ایلام، کردستان، فارس، سمنان، قزوین، چهارمحال و بختیاری، گلستان، قم، البرز و گلستان، «ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد».

وزارت بهداشت ایران و نهادهای مسئول در زمینه بیماری کرونا، آمار تفکیکی استان‌های مختلف را منتشر نمی‌کنند و این موضوع باعث ایجاد ابهام و تردید درباره گزارش‌های منتشره از سوی این نهادها شده است.

سخنگوی سپاه شکایت درباره مصاحبه معاون ارتش را تکذیب کرد

سخنگوی سپاه پاسداران اخبار مربوط به شکایت این نهاد نظامی از خبرگزاری ایرنا به دلیل انتشار مصاحبه حبیب‌الله سیاری، معاون ارتش را تکذیب کرد.

رمضان شریف روز یک‌شنبه ۲۱ تیرماه گفت «شکایتی از ایرنا نداشته ایم» و «اینگونه خبر سازی‌ها تاثیری در وحدت و اخوت تزلزل ناپذیر سپاه و ارتش» ندارد.

روز گذشته مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار در ایران، خبر داد که با شکایت سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات، برای پنج نفر از مدیران و خبرنگاران ایرنا به خاطر انتشار مصاحبه با حبیب‌الله سیاری، معاون ارتش، پرونده تشکیل شده و برخی وسایل آنها توقیف شده است.

خبرگزاری ایرنا ۱۱ خرداد ویدئوی مصاحبه با حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران، را منتشر کرد که انتقاداتی از فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی نهادهای نظامی را مطرح کرده بود، اما ساعاتی بعد بدون هیچ توضیحی آن را حذف کرد.

پس از حذف این ویدئو و در پی انتقادهای فزاینده از این اقدام، خبرگزاری ایرنا و همچنین سپاه و ارتش واکنش‌هایی متفاوت به آن ابراز داشتند.

پس از انتشار این مصاحبه، سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای خواستار «هوشمندی و هوشیاری در قبال تلاش‌های موذیانه دشمنان برای ایجاد اختلاف بین ارتش و سپاه» شد.

حریرچی: برخی داروی ۱۰ هزار تومانی را به نام داروی درمان کرونا، با مبالغ بسیار بالا فروخته‌اند

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت ایران، با هشدار درباره فروش داروی رمدسیویر برای درمان کرونا گفت در روزهای گذشته دارویی را که ۱۰ هزار تومان قیمت دارد با تغییر برچسب به نام داروی رمدسیویر «با مبالغ بسیار بالا فروخته‌اند». ​

او که شامگاه شنبه ۲۱ تیرماه در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، خبر داد که داروی رمدسیویر «اکنون در بازار سیاه به قیمت‌های ۳۰ میلیون تومان تا ۶۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد».

او توضیح نداد که که وزارت بهداشت در این زمینه چه اقدامی کرده است ولی گفت که «شرمنده مردم هستیم و شاید وزارت بهداشت در این زمینه مقصر باشد.»

آقای حریرچی همچنین با هشدار درباره شیوع کرونا در ایران گفته است «پاییز و زمستان بسیار سخت‌تری» نسبت به تابستان در پیش رو داریم.

او با اشاره به تجریه‌ کشورهای مختلف در مدیریت این بحران گفت: «کشورهایی که غیر عاقلانه رفتار می‌کنند و حکومت و مردم با هم به میدان نمی‌آیند، سرنوشت‌های تلخ مرگ و میرهای چند ده هزار نفره در انتظارشان خواهد بود».

معاون کل وزارت بهداشت افزایش موارد مرگ و میر کرونا را «تقاص مسافرت‌های عید فطر و تعطیلات نیمه خرداد» دانست و گفت در عین حال میزان مرگ و میر بیماران بستری در تیرماه به ۱۰ و نیم درصد رسیده است که نسبت به فروردین ماه که ۱۴.۲ درصد بود، کاهش یافته است.

افزایش قابل توجه بیماران کرونایی در گیلان و خراسان رضوی

ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته است که تعداد مبتلایان و بستریان ناشی از بیماری کرونا در این استان، «نسبت به ماه گذشته دو برابر شده است».

او که روز یک‌شنبه ۲۲ تیرماه با خبرنگاران سخن می‌گفت، تاکید کرد که از ۱۶ شهرستان این استان، ۷ استان در وضعیت قرمز قرار دارند و «افرادی که اخیرا به این ویروس مبتلا شده‌اند، علایمی به مراتب شدیدتر از مبتلایان گذشته دارند».

به گفته آقای سالاری در حال حاضر « کمتر از ۵۰ درصد مردم در مجامع عمومی از ماسک استفاده می کنند».

دولت ایران در تلاش برای موج دوم کرونا از ۱۵ تیرماه پوشیدن ماسک را اجباری کرده است.

در استان خراسان شمالی نیز احمد هاشمی، رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفته است تعداد بیماران بستری شده نسبت به یکی دو ماه گذشته، افزایش بی‌سابقه‌ای داشته است.

او آمار دقیقی از تعداد مبتلایان یا افراد فوت شده اعلام نکرده ولی گفته است که بیشترین بیماران از میان کسانی بودند که «در مراسم عزا و عروسی شرکت کرده و یا به مسافرت رفته بودند».

استان خراسان شمالی نیز از جمله‌ استان‌هایی است که از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار دارد.

رئيس دفتر روحانی: مذاکرات سند همکاری با چین تا پایان سال به جمع‌بندی می‌رسد

رئیس دفتر رئیس جمهور ایران با اشاره به اینکه بحران شیوع بیماری کرونا مذاکرات ایران و چین درباره سند همکاری ۲۵ ساله را عقب انداخت، گفت احتمالا مذاکرات مربوط به این سند «تا پایان سال به جمع‌بندی برسد».

محمود واعظی که شامگاه شنبه ۲۱ تیرماه در یک برنامه تلویزیونی در شبکه یک تلویزیون حکومت ایران سخن می‌گفت، به برخی خبرهای مربوط به این توافق واکنش نشان داد و گفت در این سند درباره « کیش و قشم و درباره اینکه مثلا تعدادی نیروهای نظامی بیایند، اصلا وارد نشده‌ایم».

به گفته او اگر این سند تعهدآور باشد، «بر اساس قانون اساسی حتماً باید به مجلس برود».

آقای واعظی همچنین خبر داد که با روسیه هم درباره «چنین شرایطی» مذاکره می‌کنند ولی به طور مشخص به تدوین یا امضای سند راهبردی اشاره نکرد.

دولت حسن روحانی هفته گذشته اعلام کرد که پیش‌نویس «برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین» تصویب شده ولی هنوز جزئیاتی از آن را منتشر نکرده است.

انتشار خبر تصویب این پیش‌نویس با بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده و برخی از شخصیت‌های سیاسی درباره پیامدهای آن هشدار داده‌اند.

ممنوعیت ورود و خروج به دو پایگاه نظامی آمریکا در ژاپن پس از ده‌ها مورد ابتلا به کووید

در این تصویر از سال ۲۰۱۱ بخشی از پایگاه فوتنما، پایگاه تفنگداران دریایی آمریکا در اوکیناوا، دیده می‌شود

پس از آن‌که تست کووید-۱۹ دست‌کم ۶۱ نفر در دو پایگاه نظامی آمریکا در جزیره اوکیناوای ژاپن مثبت اعلام شد، این پایگاه‌ها تحت ممنوعیت‌های ورود و خروج قرار گرفتند و مقام‌های محلی از دیگر شهروندانی که با پرسنل در تماس بوده‌اند خواسته‌اند تست بدهند.

آن‌طور که ارتش ایالات متحده به مقام‌های محلی در جزیره اوکیناوا، در جنوب مجمع‌الجزایر ژاپن، اطلاع داده تست‌ها بین روز سه‌شنبه و شنبه هفته جاری گرفته و یا تائید شده‌اند.

مقام‌های ارتش آمریکا گفته‌اند دو پایگاه تفنگداران دریایی در این جزیره، فوتنما و کمپ هانسن، تحت مقررات ممنوعیت ورود و خروج قرار گرفته‌اند و پرسنل و دیگر نفرات نیز قرنطینه شده‌اند.

به گزارش «مرین‌تایمز» پایگاه‌ها در هفته پیش و در جریان تست‌گیری‌ها ساعاتی با محدودیت ورود و خروج روبه‌رو شده بودند.

به گزارش خبرگزاری ژاپنی کیودو تفنگداران دریایی ایالات متحده اعلام کرده‌اند دو گلوگاه انتشار ویروس را رصد کرده و تمامی مبتلایان به کووید-۱۹ نیز از دیگران جدا شده‌اند.

با این حال دنی تاماکی، فرماندار اوکیناوا، در جریان یک کنفرانس خبری گفته از این موضوع «شوکه» شده و افزوده در مورد تمهیدات پی‌گرفته شده «تردیدهایی» وجود دارد.

آن‌طور که مقام‌های اوکیناوا می‌گویند پرسنل ارتش آمریکا در روزهای قبل از اعلام نتیجه تست‌ها، به‌ویژه در جریان مراسم روز اعلامیه استقلال آمریکا، در هفته پیش در برخی نقاط جزیره مهمانی و دورهمی گرفته‌اند.

فرمانداری اوکیناوا از تمامی کسانی که با پرسنل ارتش آمریکا در تماس بوده‌اند خواسته اگر احساس بیماری می‌کنند، تست کرونا بدهند.

جزیره اوکیناوا میزبان چندین پایگاه کلیدی ارتش آمریکا در شرق آسیا و منطقه اقیانوس آرام است.

در مجموع، به‌جز پرسنل آمریکایی، از زمان همه‌گیری تنها در حدود ۱۵۰ مورد ابتلا به کووید-۱۹ در اوکیناوا تائید شده است.

تست کووید-۱۹ آمیتاب باچان و پسرش مثبت شد

آمیتاب و آبیشک باچان؛ نوامبر ۲۰۱۱ در ممبئی

تست کووید-۱۹ آمیتاب باچان، یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های صنعت سینما، هنر و فرهنگ هند، و پسرش آبیشک، دیگر بازیگر مشهور، مثبت شده‌است.

بستری‌شدن هنرپیشه سرشناس هندی، واکنش‌هایی گسترده را در این کشور همراه آورد و خبر آن نیز بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها پیدا کرده‌است.

آمیتاب باچان بامداد ۲۲ تیر ماه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشته «تست کووید من مثبت شد… انتقال به بیمارستان… بیمارستان به مقام‌ها اطلاع می‌دهند… خانواده و کارکنان تست داده‌اند و منتظر نتیجه هستند».

آبیشک نیز در حساب کاربری‌اش نوشته «اوایل صبح تست من و پدرم برای کووید مثبت اعلام شد. هر دوی ما نشانه‌های خفیف بیماری را داریم، در بیمارستان بستری شده‌ایم. ما به مقام‌های اطلاع داده‌ایم و همه اعضای خانواده و کارکنان تست می‌شوند. از همه تقاضا می‌کنم آرامش خود را حفظ کنند و هراسان نشوند. ممنونم».

توئیت‌های هنرپیشه سرشناس هندی با موجی از واکنش‌ها و هم‌دردی در سطح جامعه روبه‌رو شده‌است.

آمیتاب باچان (در زمان تولد با نام: انقلاب سری‌وستاوا) زاده الله‌آباد هند در مهر ماه ۱۳۲۱ است و با فیلم‌های بسیاری نزد ایرانیان چهره‌ای شناخته‌شده است. از میان القاب او در هند «شاهنشاه بالیوود» یا «بیگ بی» (ب بزرگ) است. او برنده جوایز بسیاری شده و فرانسوا تروفو، فیلم‌ساز و نظریه‌پرداز سینمایی زمانی او را «صنعت یک نفره» لقب داده بود.

آبیشک نیز دیگر هنرپیشه معروف خانواده باچان ۴۴ سال دارد.

هند یکی بحران‌زده‌ترین کشورهای جهان در روند همه‌گیری جهانی ویروس کرونا و کووید-۱۹ است؛ پس از آمریکا و برزیل با دست‌کم ۸۲۰ هزار بیمار تائیدشده و بیش از ۲۲ هزار نفر که تا کنون جان خود را از دست داده‌اند.

به دنبال انتشار مصاحبه ایرنا با معاون ارتش «برای پنج نفر پرونده تشکیل شده است»

حبیب‌الله سیاری به مدت ده سال فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران بود و از سال ۹۶ بدین سو، نفر دوم ارتش است

مهدی محمودیان، روزنامه‌نگار در ایران، خبر داده است که با شکایت سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات، برای پنج نفر از مدیران و خبرنگاران ایرنا به خاطر انتشار مصاحبه با حبیب‌الله سیاری، معاون ارتش، پرونده تشکیل شده و برخی وسایل آنها توقیف شده است.

این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب روز شنبه در چند توئیت نوشت تشکیل پرونده قضایی علیه این پنج نفر در حالی صورت گرفته که این مصاحبه «به درخواست ارتش»، «در استودیو ارتش» و «با حضور مدیران روابط عمومی ارتش» ضبط شد و مسئولان ارتش قبل و بعد از مصاحبه در تمامی مراحل نظارت داشتند.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

خبرگزاری ایرنا ۱۱ خرداد ویدئوی مصاحبه با حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران، را منتشر کرد، اما ساعاتی بعد بدون هیچ توضیحی آن را حذف کرد.

پس از حذف این ویدئو و در پی انتقادهای فزاینده از این اقدام، خبرگزاری ایرنا و همچنین سپاه و ارتش واکنش‌هایی متفاوت به آن ابراز داشتند.

ایرنا گفت به خواست «روابط عمومی ارتش» این مصاحبه «موقتا» برای برخی اصلاحات فنی و محتوایی حذف می‌شود اما «نسخه نهایی و کامل آن بزودی منتشر می‌شود».

سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای خواستار «هوشمندی و هوشیاری در قبال تلاش‌های موذیانه دشمنان برای ایجاد اختلاف بین ارتش و سپاه» شد و ارتش نیز در بیانیه‌ای جداگانه نوشت: «اتحاد و انسجام نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه ارتش و سپاه بنیادین و ناگسستنی است».

سخنگوی دولت: سوال از روحانی شرایط را پیچیده‌تر می‌کند

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران گفته است سوال مجلس از رئیس‌جمهور «بر پیچیدگی شرایط خواهد افزود» و می‌تواند وضعیت سیاسی را به سمت «منازعه نگران‌کننده» نزدیک کند.

او در یادداشتی که روز شنبه ۲۱ تیرماه در روزنامه ایران منتشر کرده، به نمایندگان مجلس پیشنهاد داده که بهتر است پیش از سوال از حسن روحانی، سوالات خود را از وزرا بپرسند.

روز ۱۵ تیر ماه رسانه‌ها گزارش دادند که طرح سوال از حسن روحانی با ۱۳۰ امضا به هیات رئيسه مجلس داده شده است.

کاهش ارزش پول ملی، آشفتگی بازار مسکن و خودرو، تورم، سیاست‌های دولت در زمینه جبران خسارات کرونا و نحوه اجرای برجام از محورهایی است که در سوال این نمایندگان به آن اشاره شده است.

بر اساس آيين‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، طرح سؤال از رئيس‌جمهوری برای مطرح شدن در صحن علنی به ۷۵ امضا نياز دارد.

واگذاری میدان نفتی «یاران» به ستاد اجرایی «فرمان امام»

خبرگزاری شانا از امضای قرارداد طرح توسعه میدان نفتی «یاران» میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت توسعه صنعت نفت و گاز «پرشیا» که وابسته به «ستاد اجرایی فرمان امام خمینی» است، خبر می‌دهد.

در متن خبر شانا، هیچ اشاره‌ای به وابستگی شرکت توسعه نفت و گاز «پرشیا» به «ستاد اجرایی فرمان امام» که نهادی تحت نظر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است، نشده.

به گزارش روز شنبه این خبرگزاری، قرارداد یادشده که پیش‌تر امضا شده بود، امروز در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی، ‎میان دو شرکت نهایی شده است.

هدف‌گذاری این قرارداد، «بهره‌مندی حداکثری از توان و ظرفیت شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی» و «دستیابی به تولید تجمعی اضافی حدود ۳۹.۵ میلیون بشکه طی ۱۰ سال» گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، هزینه‌های سرمایه‌ای مستقیم این پروژه، معادل ۲۲۷ میلیون دلار و هزینه‌های بهره‌برداری از تأسیسات در طول مدت قرارداد (شامل تولید خط پایه و اضافی) معادل ۲۳۶ میلیون دلار برآورد شده است.

توسعه میدان مشترک یاران که در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و غرب میدان آزادگان جنوبی قرار دارد و با میدان مجنون عراق مشترک است، در دو بخش جنوبی و شمالی دنبال می‌شود.

دفاع وزارت خارجه آمریکا از محکومیت تازه ایران در دادگاه برای پرداخت جریمه میلیونی

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با حمایت از رای دادگاه فدرال آمریکا مبنی بر پرداخت غرامت ۸۷۹ میلیون دلاری توسط حکومت ایران، این حکم را «اجرای عدالت برای قربانیان تروریسم» توصیف کرد.

او در توییتی که در این باره منتشر کرد نوشته است ۲۵ سال پیش در بمب‌گذاری برج‌های خُبر در عربستان سعودی، «تروریست‌های وابسته به ایران» ۱۹ آمریکایی را کشتند و صدها نفر را مجروح کردند.

بر اساس رای دادگاه فدرال واشینگتن که روز چهارشنبه ۱۸ تیر صادر شد، حکومت ایران موظف به پرداخت ۸۷۹ میلیون دلار غرامت و جریمه به بازماندگان حمله تروریستی ۱۹۹۶ در عربستان شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در رای دادگاه تاکید شده است که حکومت ایران در جریان این حمله تروریستی به برج‌های خبر واقع در ظهران عربستان که محل اقامت پرسنل نیروی هوایی آمریکا بود، مواد منفجره داد و کمک مالی کرد.

دادگاه فدرال واشینگتن تاکید کرده است که ایران باید به ۱۴ نفر از مجروحان این عملیات تروریستی و ۲۱ نفر از بازماندگان درجه یک قربانیان غرامت بدهد.

مبلغ غرامت تعیین شده از سوی دادگاه ۷۴۷ میلیون دلار است و جمهوری اسلامی باید ۱۳۲ میلیون دلار هم جریمه بپردازد.

سخنگوی شورای نگهبان خواستار حمایت از سند همکاری ایران و چین شد

سخنگوی شورای نگهبان برنامه ۲۵ ساله همکاری ایران و چین را «خوب» نامید و گفت که باید از این سند «حمایت» کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، عباسعلی کدخدایی که روز شنبه، ۲۱ تیر، در یک نشست خبری سخن می‌گفت، انتقادها از این سند را «موضع دشمنان» معرفی کرد که به گفته وی، «نشان می‌دهد جمهوری اسلامی راه را درست رفته است».

وی در عین حال اضافه کرد که این سند همکاری نیز همچون دیگر موافقت‌نامه‌ها و قرارداد‌های بین‌المللی، باید در مجلس و شورای نگهبان بررسی شود.

اظهارات وی پس از انتقادهای شدید کاربران فضای مجازی، محمود احمدی‌نژاد و نیز شاهزاده رضا پهلوی درباره این سند بیان می‌شود.

آقای پهلوی قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین را «ننگین» توصیف کرد و نتیجه آن را «تاراج» منابع طبیعی کشور و «پذیرش ارتش بیگانه» در خاک کشور دانست.

وی این قرارداد را «محکوم» و «بی‌اعتبار» دانسته و خواستار انتشار علنی متن آن و تائید و تصویب «نمایندگان واقعی ملت که از روشی کاملا دموکراتیک انتخاب شده باشند» شده است.

در پی واکنش منفی افکار عمومی، غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزیر خارجه ایران در روزهای اخیر وعده داد که «جزئیات» سند همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین را «به طور کامل برای مردم بیان کند».

دولت حسن روحانی هفته گذشته اعلام کرد که پیش‌نویس «برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین» تصویب شده، ولی هنوز جزئیاتی از آن را منتشر نکرده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG