لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۹

خبرخوان

حمله هکرهای «مرتبط با جمهوری اسلامی» به شبکه مایکروسافت

شرکت مایکروسافت از حمله «هکرهای مرتبط با دولت جمهوری اسلامی» به یکی از شبکه‌های خود خبر داده و گفته است گروه هکرهای ایرانی «هولمیوم» پشت این حمله است.

بر اساس گزارش شبکه‌های تخصصی اینترنت، از جمله «زِد نت» و «تِک تایمز» شرکت مایکروسافت اخیراً متوجه شده که گروهی از هکرها با شکستن یک رمز عبور برای چند روز تلاش کرده‌اند کنترل کل شبکه را به دست گیرند.

این گزارش می‌افزاید حمله هکری طی کمتر از یک هفته با استفاده از هک کردن یکی از گذرواژه‌های موجود در رایانش ابری، کشف و دفع شده است.

شرکت مایکروسافت می‌گوید گروه هولمیوم یکی از گروه‌های هکری پیشرفته است که در حملات خود بر فناوری رایانش ابری و شیوه رمزافشانی (پسورد اسپری) تمرکز دارد.

گروه‌های هکری دیگری در ایران نیز فعال هستند که مهم‌ترین آنها گروه «الفین»، «استون دریل» و «ای تی پی ۳۳» است و بیشتر حملات تخریبی و جاسوسی انجام می‌دهند و عمدتاً اهداف دفاعی، هوایی، معدنی، شیمیایی و صنایع پتروشیمی را طی سال‌های گذشته در مرکز فعالیت‌های خود قرار داده‌اند.

مایکروسافت می‌گوید گروه «هولمیوم» از تکنیکی شناخته شده تحت عنوان رمزافشانی استفاده می‌کند، بدین ترتیب که این هکرها کلمات رمز معمولاً رایج را به‌طور گسترده در حسابهای کاربری مختلف یک شبکه امتحان می‌کنند تا دسترسی به یک یا چند مورد از آنها میسر شود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

وکیل روح‌الله زم از اعتراض به حکم اعدام موکلش خبر داد

آقای زم که در فرانسه زندگی می‌کرد، مهرماه پارسال در سفری به عراق بازداشت و به ایران تحویل داده شد.

خبرگزاری فارس به نقل از وکیل مدافع روح‌الله زم، مسئول کانال تلگرامی «آمدنیوز»، از اعتراض او نسبت به رای صادره از سوی دادگاه بدوی خبر داد.

دبیر دریابیگی بلوردی روز چهارشنبه ۱۸ تیر گفت که «ما نسبت به رأی دادگاه {اعدام} اعتراض کرده‌ایم و در حال حاضر اطلاعی از اینکه پرونده به دیوان عالی کشور رفته ‌است یا خیر ندارم».

به گفته وکیل روح‌الله زم، دادگاه باید پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال کند.

آقای زم که در فرانسه زندگی می‌کرد، مهرماه پارسال در سفری به عراق بازداشت و به ایران تحویل داده شد.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی در ۱۳ مورد اتهامات مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» را مصداق «فساد فی‌الارض» دانست و او را به اعدام محکوم کرد.

مسئولان جمهوری اسلامی ایران روح‌الله زم و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را علاوه بر «جاسوسی»، متهم کرده‌اند که به ویژه در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶، مردم را به خشونت تشویق می‌کردند.

آغاز محاکمه متهمان سقوط هواپیمای تهران – طبس پس از شش سال

رسانه‌های ایران روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه از برگزاری نخستین جلسه رسیدگی به اتهام مقصران حادثه سقوط هواپیمای تهران – طبس پس از شش سال خبر دادند.

هواپیمای آنتونف ۱۴۰ شرکت هواپیمایی سپاهان ۱۹ مرداد سال ۹۳ اندکی پس از بلندشدن از باند، دچار تکان‌های شدیدی شد و ناگهان به زمین برخورد کرد و شعله‌ور شد.

این حادثه منجر به کشته‌شدن ۴۰ سرنشین و و زخمی شدن هشت نفر دیگر شد.

در جلسه دادگاه قرار است به اتهامات چهار نفر از جمله ریاست وقت سازمان هواپیمایی کشوری، مدیر کل دفتر عملیات پرواز، مدیر کل وقت دفتر مهندسی و قابلیت معاونت استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی رسیدگی شود.

آن‌طور که روزنامه ایران نوشته است: بر اساس کیفرخواست صادره، اتهام این افراد «معاونت در قتل شبه عمد ۴۰ نفر»، «مشارکت در تسبیب در قتل شبه عمد ۴۰ نفر» و «مشارکت در تسبیب ضرب و جرح شبه عمد هشت نفر» است.

رضا جعفرزاده، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی ایران، ۱۸ ماه پس از این سانحه، «نقص فنی» را عامل اصلی سقوط هواپیما اعلام کرده بود.

بسیج مسئول حفاظت از وزارتخانه‌ها و ادارات شد

رزمایش «دفاع زیستی» بسیج وزارتخانه‌ها و ادارات فروردین ۹۹ در تهران برگزار شد.

فرمانده بسیج وزارتخانه‌ها و ادارات سپاه «محمد رسول‌الله» که ویژه تهران است، اعلام کرد بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، بسیج مسئول حفاظت و دفاع از وزارتخانه‌ها و ادارات شده است.

حمیدرضا قریشی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دفاع‌پرس خبر داده که شورای عالی امنیت ملی مهر سال ۹۸ این مصوبه را صادر کرده است.

او بدون اشاره به جزئیات این مصوبه، گفته که «بسیج وزارتخانه‌ها عهده‌دار دفاع از همه وزارتخانه‌ها و ادارات» و «تأمین گروه‌های واکنش سریع برای مقابله با مخاطرات و حوادث غیرمترقبه» در وازرتخانه‌ها و ادارات است.

قریشی با این حال توضیح نداده که به چه علت شورای عالی امنیت ملی، بسیج را مسئول حفاظت از ادارات و وزارتخانه‌ها کرده است.

دستورالعمل تشکیل یگان‌های حفاظت و دستگاه‌های کشوری در تابستان ۱۳۷۹ به امضای رهبر جمهوری اسلامی رسید و از سوی ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ و اجرایی شد.

بر طبق این دستورالعمل، نهادها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها می‌توانستند از نیروی انتظامی درخواست تشکیل یگان حفاظت کنند.

چین خواستار حمایت بیشتر از سازمان جهانی بهداشت شد

چین روز چهارشنبه خواستار افزایش حمایت از سازمان جهانی بهداشت شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه چین روز چهارشنبه از جامعه جهانی خواست تا بیشتر از این سازمان زیرمجموعه سازمان ملل حمایت کنند.

این واکنش چین به انتشار خبر رسمی شدن خروج ایالات متحده از سازمان جهانی بهداشت است.

رسانه‌ها روز سه‌شنبه خبری منتشر کردند حاکی از این که دولت ایالات متحده رسما به سازمان ملل متحد اطلاع داده‌ است که دقیقا طی یک سال از روز ۱۷ تیر ۱۳۹۹، از نهاد وابسته به آن یعنی سازمان جهانی بهداشت خارج می‌شود.

در پی آغاز همه‌گیری کرونا، دولت دونالد ترامپ از جمله این سازمان را به جهت‌گیری موافق به سوی چین متهم کرد.

سازمان جهانی بهداشت این اتهام را رد کرده است.

کارآزمایی بالینی سومین واکسن کرونا در چین وارد فاز سوم می‌شود

نمونه ویروس کرونا در یک آزمایشگاه در چین.

شرکت «سینوواک بیوتک» دومین واکسن محصول چین و سومین واکسن در جهان برای مقابله با ویروس کرونا را در در هفته‌های آینده وارد مرحله سوم کارآزمایی بالینی می‌کند.

به گزارش رویترز، با وجود اینکه چین از نظر تولید واکسن در مقایسه با استانداردهای جهانی کند است، اما در مورد تولید واکسن کرونا تمامی امکانات بخش دولتی، بخش خصوصی و ارتش را به خدمت گرفته است.

البته مهار ویروس در چین امکانات این کشور برای کارآزمایی بالینی واکسن را در مقیاس وسیع محدود می‌کند، و تاکنون فقط تعداد معدودی از کشورها همکاری با چین در این زمینه را پذیرفته‌اند.

در عین حال با توجه به رسوایی‌هایی که در مورد واکسن‌های قبلی محصول چین روی داده این کشور باید جامعه بین‌المللی را در مورد ایمنی و کیفیت واکسن کرونا نیز قانع کند.

با این همه چین با به کارگیری امکانات و ابزارهای یک اقتصاد سازمان یافته و تحت کنترل دولت تاکنون به پیشرفت‌های شایانی دست یافته است.

به عنوان نمونه یک موسسه دولتی ظرف چند ماه دو کارخانه تولید واکسن را احداث کرده و ارتش و چندین موسسه دولتی اجازه داده‌اند که این واکسن‌ها روی کارمندان آنها آزمایش شود.

بخش پژوهشی ارتش که یکی از سازمان‌های کلیدی در زمینه مقابله با بیماری‌های عفونی در چین است برای تولید واکسن کرونا با شرکت خصوصی «کن‌سینو» همکاری می کند.

در حال حاضر از مجموع ۱۹ واکسن احتمالی که آزمایش بالینی آن‌ها آغاز شده ۸ مورد محصول چین است. در عین حال چین روی فناوری‌های قدیمی‌تر تولید واکسن نیز تمرکز کرده که در گذشته برای تولید واکسن آنفلوانزا و سرخک مورد استفاده قرار می‌گرفت و این می‌تواند احتمال موفقیت در تولید واکسن کرونا را افزایش دهد.

برخی از رقبای غربی از جمله شرکت آمریکایی «مدرنا» و یا شرکت آلمانی «کیورواک» از فناوری‌های جدیدی استفاده می‌کنند که محصول آن تاکنون توسط نهادهای ناظر تایید نشده است.

تاکنون دو واکسن احتمالی درمان کووید- ۱۹ به مرحله سوم آزمایش‌های بالینی رسیده‌اند. یکی از آنها محصول شرکت چینی «سینوفارم» و دیگری محصول همکاری شرکت «آسترازنکا» و دانشگاه آکسفورد است. واکسن محصول شرکت چینی «سینوواک» نیز در هفته‌های آینده به این مرحله خواهد رسید.

چین برای تسریع روند تولید واکسن به دو شرکت «سینوفارم» و «سینو واک» اجازه داده که مراحل اول و دوم آزمایش‌های بالینی را ادغام کنند.

بخش پژوهشی ارتش چين نيز در همکاری با شرکت «کن‌سينو» در تحقيقات خود از روشی مشابه شرکت داروسازی «آسترا زنکا» و دانشگاه آکسفورد استفاده می‌کنند. ارتش چين برای نظارت و تاييد داروهای مورد نياز نيروهای مسلح استاندارهای ويژه خود را دارد و ماه گذشته آزمايش بالينی واکسن توليد شده در همکاری با شرکت «کـَن‌سينو» را تاييد کرد.

به گزارش رسانه‌های چين چن وئی، دانشمند ارشد بخش پژوهشی ارتش چين که چهره بارز اقدامات اين نهاد در زمينه توليد واکسن تلقی می شود از جمله اولين افرادی بوده که واکسن آزمايشی کوويد-۱۹ اين نهاد را تزريق کرده است.

کریمی قدوسی: خرابکاری در نطنز ناشی از حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بود

جواد کریمی قدوسی

جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس، بار دیگر ضمن متهم کردن بازرسان آژانس به «جاسوسی» و «نفوذ»، انفجار در تاسیسات نطنز را ناشی از «اطلاعات جمع‌آوری شده آنان» دانست و برای چندمین بار از ادامه عضویت جمهوری اسلامی در پروتکل الحاقی انتقاد کرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز سه‌شنبه به «خبرگزاری ملت» گفت: بازرسان آژانس، در قالب پروتکل الحاقی، شش بار از نقطه‌ای که در سایت هسته‌ای نطنز خرابکاری صورت گرفت بازدید کرده بودند.

وی با ادعای اینکه «خرابکاری در نطنز» می‌تواند ناشی از «نفوذ» بازرسان و «جمع‌آوری اطلاعات» به نفع اسرائیل باشد گفت: «معتقدیم بخشی از خرابکاری به دلیل حضور مستمر بازرسان آژانس در این منطقه بوده است».

این نماینده جبهه پایداری هیچ شاهد یا مستندی برای این ادعا ارائه نکرد و همچنین مدعی شد: «رخداد نطنز پروتکل الحاقی را زیر سوال می‌برد».

ایران بر اساس برجام پذیرفته است که پروتکل الحاقی در پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، معروف به اِن‌پی‌تی، را داوطلبانه اجرا کند.

با این حال در ماه‌های اخیر و به ویژه پس از قطعنامه آژانس که رسما اعلام کرد ایران اجازه دسترسی به برخی سایت‌های مشکوک را نمی‌دهد، شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی تهدید کرده‌اند اجرای ان‌پی‌تی را متوقف خواهند کرد.

دو روز پیش از سخنان کریمی قدوسی، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، نیز در اظهاراتی تهدیدآمیز گفته بود جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد «آژانس دستش باز باشد و هر کاری که می‌خواهد انجام دهد و حلقه اطلاعاتی و جاسوسی کشورهای متخاصم را تکمیل کنند».

محمدجواد کریمی قدوسی در گفت‌وگویش با وبسایت «خانه ملت» همچنین گفته است: «رخداد نطنز ابعاد مختلفی دارد که به لحاظ امنیتی امکان رسانه‌ای شدن ندارد.»

محمدجواد کریمی قدوسی این اظهارات را پیش از نشست کمیسیون امنیت ملی با حضور وزیر اطلاعات و دیگر مقام های ارشد پدافند هوایی ارتش و نیروی انتظامی مطرح کرد.

درخواست کشورهای غربی برای محکومیت سوریه به خاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی

یکی از نشست‌های سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) در لاهه

شماری از کشورهای غربی خواستار آن شده‌اند که سازمان منع سلاح‌های شیمیایی با توجه به گزارش اخیر خود، رژیم بشار اسد را به عنوان مسئول حمله شیمیایی به شهروندان سوریه محکوم کند.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی که سال گذشته فقط وقوع حمله‌ای شیمیایی در سال ۲۰۱۷ به روستایی در استان حما را تایید کرده بود، سرانجام چندی پیش با جزئیات اعلام کرد که عامل این حمله شیمیایی نیروی هوایی ارتش سوریه بوده است.

نمایندگان شماری از کشورها و از جمله فرانسه و فنلاند در سازمان منع سلاح‌های شیمیایی روز سه شنبه ۱۷ تیر خواستار آن شدند که شورای اجرایی این سازمان رژیم سوریه را به خاطر حمله یادشده صراحتا محکوم کند.

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی یک بار در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه صلح نوبل شد. ۱۹۳ کشور جهان در این سازمان نماینده دارند که ۴۱ نفر از آنان در شورای اجرایی عضویت دارند.

در جریان حمله به روستای لَطامنه در استان حما هواپیماها و هلی‌کوپترهای ارتش سوریه بمب‌های حاوی گاز اعصاب سارین و کلرین پرتاب کردند و بنابر گزارش‌های اولیه، حدود یکصد تن در این حمله آسیب دیدند.

سوریه و متحدش، روسیه، گزارش سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را رد کرده‌اند.

تشدید تنش بین فرانسه و ترکیه به دنبال رویارویی دریایی ناوگان ناتو

امانوئل مکرون و رجب طیب اردوغان (چپ)

رویارویی کشتی‌های جنگی دو کشور در آب‌های مدیترانه برای فرانسه غیرقابل تحمل ولی برای ترکیه یک سوءتفاهم بود. این حادثه برای ناتو می تواند یک نقطه عطف باشد.

این حادثه روز ۱۰ ژوئن (۲۱ خرداد) در شرق دریای مدیترانه روی داد. یک ناوچه فرانسوی که بخشی از ناوگان تحت فرمان ناتو در آب‌های مدیترانه است قصد داشت یک کشتی تانزانیایی را که مظنون به حمل اسلحه به سوی لیبی بود بازرسی کند. لیبی تحت تحریم تسلیحاتی سازمان ملل است و نظارت بر این تحریم یکی از وظایف نیروهای ناتو در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز وزارت دفاع فرانسه به نیابت از سوی دولت این کشور گفت سه کشتی جنگی ترکیه که کشتی تانزانیایی را اسکورت می کردند در مواجهه با ناوچه فرانسوی موضع تعرضی گرفتند. یکی از کشتی‌های ترکیه چراغ‌های رادار خود را خاموش و روشن می کرد و خدمه آن با پوشیدن جلیقه‌های ضد گلوله پشت سلاح‌های سبک مستقر شدند.

دولت ترکیه از این حادثه روایت دیگری دارد. آنکارا قاچاق اسلحه به لیبی را تکذیب کرده و مدعی است که این شناور به نام «کیرکس» حامل کمک‌های بشردوستانه بود. ترکیه درعین حال نیروی دریایی فرانسه را به تعرض متهم کرده است.

اسماعیل حقی موسی، سفیر ترکیه در پاریس روز ۱۱ تیر گفت٬ سه کشتی جنگی این کشور مشغول کمک به ناتو برای اجرای تحریم تسلیحاتی لیبی بوده‌اند.

ناتو تحقیق در مورد این حادثه را آغاز کرده ولی نتایج آن محرمانه است و تاکنون در مورد آن اظهار نظر نکرده است.

دو دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفتند که دولت فرانسه اوایل ماه ژوییه در نامه‌ای به دبیرکل ناتو گفته است که گزارش تحقیقات این سازمان «حقایق واقعه را به درستی منعکس نکرده است.»

وزارت دفاع آمریکا حاضر نشد در مورد این موضوع اظهار نظر کند.

این حادثه برای فرانسه نشان دهنده گرایش رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه به اقدام علیه منافع و ارزشهای پیمان ناتو است.

چهار مقام و دیپلمات ناتو به خبرگزاری رویترز گفتند فرانسه معتقد است که پس از اقدامات قبلی آنکارا در تضاد با منافع عمومی ناتو از جمله خرید سامانه‌های موشکی روسی و حفاری گاز در قلمرو دریایی قبرس، موضوع قاچاق اسلحه توسط ترکیه به لیبی بسیار جدی است و نباید نادیده گرفته شود.

به گفته دیپلمات ها، فرانسه مشارکت در عملیات ناتو در آب‌های دریای مدیترانه را متوقف کرده و به جای آن امکانات خود را در اختیار ماموریت اتحادیه اروپا برای نظارت بر تحریم تسلیحاتی لیبی از سوی سازمان ملل قرار داده که شامل کشتی‌های ترکیه نمی شود.

یک مقام وزارت دفاع فرانسه که به دلیل حساسیت این موضوع حاضر نشد نامش در گزارش قید شود گفت:«وقتی یکی از اعضای ناتو که ماموریت آن در دریای مدیترانه نظارت بر تحریم سازمان ملل است خود درگیر قاچاق اسلحه است، چه می توان کرد؟»

تست کرونای رئیس‌جمهور برزیل مثبت اعلام شد

ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور برزیل

تست ویروس کرونای ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور برزیل مثبت اعلام شده است.

گزارش‌ها حاکی است که ژائیر بولسونارو به دنبال علائمی مانند تب بالا، برای چهارمین بار تست کرونا داده بود که نتیجه این تست مثبت اعلام شد.

او سه روز پیش در مراسم جشن استقلال ایالات متحده

رئیس‌جمهوری راستگرای برزیل، از مخالفان سرسخت فاصله‌گذاری و اعمال محدودیت‌هاست و کرونا را «یک سرماخوردگی ساده» توصیف کرده است.

ژائیر بولسونارو پیشتر از فرمانداران خواسته بود که محدودیت‌ها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا را تسهیل کنند، چرا که این مقررات به اقتصاد کشور ضربه می‌زنند.

ژائیر بولسونار روز سه شنبه ۱۷ تیرماه در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی از ابتلا به ویروس کرونا خبر داد و گفت که هم اکنون تب او کم شده و احساس می‌کند که بهبود یافته است.

او روز یکشنبه در مراسمی برای جشن «استقلال» ایالات متحده در سفارت این کشور در برازیلیا، پایتخت برزیل، شرکت کرده بود.

رویترز می‌گوید، برزیل پس از آمریکا بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا را دارد. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور هم اکنون به بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر رسیده است و دستکم ۶۵ هزار نفر نیز بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده‌اند.

بازداشت روزنامه‌نگار سابق روسی به اتهام جاسوسی برای غرب

ایوان سافرانوف در حال انتقال به دادگاه

دولت روسیه از بازداشت ایوان سافرانوف روزنامه‌نگار سابق حوزه نظامی به اتهام تحویل اطلاعات محرمانه کشور به یکی از اعضای غربی ناتو خبر داده است.

خبرگزاری تاس گزارش داد وی روز سه‌شنبه از طرف نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

دولت روسیه هنوز دقیقا اعلام نکرده وی چه اطلاعاتی را به کدام کشور داده، اما خبرگزاری رویترز می‌نویسد بازداشت سافرانوف موجی از نگرانی در میان روزنامه‌نگاران روسی از سرکوب آزادیهای رسانه‌ای برانگیخته است.

یکی از همکاران سابق سافرانوف در روزنامه کومرسانت به رویترز گفته است با توجه به اینکه وی یک «وطن‌پرست واقعی» بود، به نظر می‌رسد اتهامات مطرح شده علیه این روزنامه‌نگار «یاوه» باشد.

روزنامه کومرسانت یکی از نادرترین رسانه‌های نسبتا آزاد و حرفه‌ای روسیه است که تاکنون باقی مانده، اما دولت روسیه پارسال اعلام کرد بخاطر افشای «اطلاعاتی محرمانه» در نظر دارد علیه این روزنامه پرونده‌ای تشکیل دهد.

برخی از همکاران سابق این روزنامه‌نگار نیز در مقابل قرارگاههای سرویس امنیت فدرال روسیه جمع شده و اعتراض کرده‌اند.

اگر سافرانوف در دادگاه گناهکار شناخته شود، احتمال دارد بیش از ۲۰ سال حکم زندان بگیرد.

وکیل این روزنامه‌نگار نیز اعلام کرده تاکنون اجازه دیدار با موکلش را نداشته است.

جریمه دو میلیارد دلاری غول نیکل روسیه در پی نشت گازوئیل

لوگوی شرکت نورنیکل

در پی نشت ۲۰ هزار تن گازوئیل از تاسیسات متعلق به شرکت نوریلسک نیکل، بزرگ‌ترین تولیدکننده نیکل و پالادیوم جهان، دولت روسیه این شرکت را دو میلیارد دلار جریمه کرد.

قبلا سرویس فدرال نظارت بر منابع طبیعی روسیه میزان خسارت نشت گازوئیل به محیط زیست منطقه نوریلسک، خصوصا آلوده شدن رودخانه‌ها و دریای «کارا» را ۱۴۸ میلیارد روبل، معادل ۲.۱ میلیارد دلار ارزیابی کرده بود.

شرکت نوریلسک نیکل قبلا گفته بود آماده است کل هزینه‌های پاکسازی گازوئیل نشت شده در منطقه را بر عهده بگیرد، اما ارزیابی کرده بود کل منابع مالی لازم، بدون در نظر گرفتن جریمه، تنها ۱۵۰ میلیون دلار باشد.

بر پایه گزارش رسانه‌های روسیه، چندین دهه زمان لازم است تا اثرات زیست‌محیطی این فاجعه از بین برود.

این شرکت قبلاً نیز در سال ۲۰۱۶ باعث آلودگی گسترده یک رودخانه شده بود، اما تنها هزار دلار جریمه شد.

در پی جریمه دو میلیارد دلاری، ارزش سهام این شرکت نزدیک به شش درصد سقوط کرد.

شرکت نوریلسک نیکل می‌گوید مخزنی که حامل گازوئیل بود، ۳۰ سال بدون مشکل کار کرده بود، اما تغییرات اقلیمی و آب شدن یخ‌ها در این منطقه منجمد باعث شده یکی از پایه‌های مخزن به گل فرو رود و نشت سوخت اتفاق بیفتد.

شاهزاده رضا پهلوی «قرارداد ۲۵ ساله» ایران با چین را محکوم کرد

شاهزاده رضا پهلوی قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین را «ننگین» توصیف کرد و نتیجه آن را «تاراج» منابع طبیعی کشور و «پذیرش ارتش بیگانه» در خاک کشور دانست.

اشاره وی به تائید پیش‌نویس «برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین» در هیئت دولت حسن روحانی است.

دولت ایران تاکنون جزییاتی از این سند منتشر نکرده است ولی نشریه انگلیسی «پترولیوم اکونومیست» ادعا کرده که در این قرارداد در قبال سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت ایران، امتیاز بهره‌برداری انحصاری از سه میدان نفت و گاز ایران به چین واگذار می‌شود.

این نشریه همچنین ادعا کرده است که حق بهره‌برداری ۲۵ ساله از آب‌های خلیج فارس برای ماهیگیری و صید مروارید و استقرار نیرو‌های چینی در بنادر ایرانی خلیج فارس و جزیره کیش، از دیگر بندهای این قرارداد است.

شاهزاده رضا پهلوی این قرارداد را «محکوم» و «بی‌اعتبار» دانسته و خواستار انتشار علنی متن آن و تائید و تصویب «نمایندگان واقعی ملت که از روشی کاملا دموکراتیک انتخاب شده باشند» شده است.

وی تاکید کرد که عقد «هرگونه قراردادی از موضع ضعف -که متأسفانه اکنون در بدترین شرایط آن قرار داریم- تحمیلی است که از طرف بیگانه و حاکمان بر شما روا داشته شده است.»

رضا پهلوی با بیان این که «سکوت» در این شرایط جایز نیست، از همه ایرانی‌ها خواست تا «همگی یک‌صدا، و با هر باور سیاسی، به منافع ایران» اندیشیده و «با اقتدار کامل از وقوع چنین قرارداد ننگینی جلوگیری» کنند.

صادرات پنج ماهه آمریکا به ایران به کمتر از نصف پارسال رسید

گزارش تازه مرکز آمار ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران در پنج ماهه ابتدایی سال جاری میلادی نسبت به دوره مشابه در سال گذشته کمتر از نصف شده و به ۱۷.۱ میلیون دلار رسیده است.

صادرات آمریکا به ایران در پنج ماه ابتدایی پارسال حدود ۴۰ میلیون دلار و در دوره مشابه در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ میلیون دلار بود.

اقلام عمده صادراتی ایالات متحده به ایران شامل تجهیزات پزشکی، دارو و مواد غذایی است.

آمریکا ماه مه (اردیبهشت) ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه ایران به اجرا گذاشت. آمارهای رسمی آمریکا نشان می‌دهد از اواخر تابستان سال ۲۰۱۸ صادرات ایران به آمریکا در اغلب ماه‌ها صفر و در بقیه ماه‌ها نیز بسیار اندک بوده است.

صادرات پنج ماهه سال جاری ایران به آمریکا تنها ۲.۹ میلیون دلار شده است. در دوره مشابه پارسال این رقم حتی به یک میلیون دلار نیز نرسید، اما در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ این رقم بیش از ۳۰ میلیون دلار بود.

صادرات عمده ایران به آمریکا در دوران قبل از تحریم‌ها شامل فرش، پسته و خواربار بود، اما ایالات متحده واردات فرش از ایران را ممنوع کرده است.

ربیعی: حادثه نطنز اگر دخالت خارجی باشد به آن پاسخ می‌دهیم

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی

سخنگوی دولت حسن روحانی روز سه‌شنبه تهدید کرد که در صورت اطمینان از این که کشوری خارجی در حادثه نطنز نقش داشته ایران به این اقدام «پاسخ متناسب» خواهد داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز پنج‌شنبه، ۱۲ تیرماه، از وقوع «حادثه» در تاسیسات غنی‌سازی اتمی نطنز در استان اصفهان خبر داد.

پس از چند روز مقامات اتمی ایران تایید کردند که این حادثه خسارات سنگینی داشته و سپس گزارش‌هایی منتشر شد حاکی از این دولت اسرائیل در این اتفاق دست داشته است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت، روز سه‌شنبه در پاسخ به سوالی در این زمینه تاکید کرد که ایران به «دخالت خارجی» پاسخی «متناسب» خواهد داد.

او گفت: «قطعاً ما اگر به جمع‌بندی برسیم که دخالتی خارجی در این حادثه وجود داشته است به آن پاسخ متناسب را خواهیم داد.»

او در ادامه گفت: «فرضیه‌های مربوط به علت حادثه از ابتدای وقوع به بررسی انجامیده و علت حادثه با اجماع نظر کارشناسان در حال تکمیل است.»

در همین حال روز سه‌شنبه وب‌سایت «نور نیوز» که به شورای عالی امنیت ملی ایران نزدیک است، در یادداشتی از حادثه نطنز به عنوان «حمله» نام برده و نوشت که شواهدی درباره «عمدی بودن» آن وجود دارد، ولی «حمله هوایی به این مرکز تقریبا غیرممکن است».

یک نظریه درباره حادثه نطنز می‌گوید که وسیله‌ای انفجاری در داخل ساختمان عمل کرده است.

بازداشت اعضای یک گروه موسیقی محلی خیابانی در ایلام

اعضای یک گروه موسیقی خیابانی محلی به‌دنبال بیانیه «ستاد امر به معروف» استان ایلام بازداشت شدند.

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه ۱۷ تیر با انتشار این خبر مدعی شده که این گروه به‌دلیل رعایت نکردن «الزامات فرهنگی و بهداشتی» دستگیر شدند.

روز دوشنبه کلیپی کوتاه در فضای مجازی پخش شد که در آن یک دختر جوان در کنار یک گروه موسیقی محلی با اجرای ساز دهل، در خیابان سعدی شهر ایلام می‌رقصید.

بعد از پخش این کلیپ، «ستاد امر به معروف‌ونهی از منکر» در محکومیت آنچه «حرکات هنجارشکنانه و ضدفرهنگی» نامید، بیانیه‌ای صادر کرد.

این ستاد خواستار «برخورد قاطع با مسببان، عوامل پشت پرده و هتاکان به مقدسات دینی» شده است.

افشار خسروی‌زاد، دادستان ایلام نیز با تایید بازداشت اعضای این گروه موسیقی خیابانی، مدعی شده که این افراد «بدون رعایت الزامات فرهنگی و بهداشتی» در خیابان حضور یافته بودند و به همین علت، دستگیر و تحویل مرجع قضایی شدند.

برخورد با گروه‌های موسیقی خیابانی در ایران به ویژه در صورت وجود خواننده زن به امری عادی تبدیل شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG