لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۰۶

مدیرعامل نیشکر هفت‌تپه متهم به پرداخت صدها سکه رشوه شد


امید اسدبیگی، مدیرعامل کارخانه نیشکر هفت‌تپه

دادگاه رسیدگی به اتهامات امید اسدبیگی، مدیرعامل کارخانه نیشکر هفت تپه به اتهام پرداخت رشوه و تخلفات ارزی برگزار شد.

پرونده آقای اسدبیگی در دادگاه ویژه جرایم اقتصادی بررسی می‌شود و او به همراه ۲۳ متهم دیگر به تخلفات ارزی گسترده در قالب یک شبکه ارتشا متهم شده است.

آقای اسدبیگی بر اساس کیفرخواست نماینده دادستان متهم شده است که برای «کارگزاری بانک مرکزی و تخصیص نوع ارزهای دولتی برای واردات خط تولید شرکت» به یکی از کارمندان بانک مرکزی رشوه پرداخت کرده است.

نماینده دادستان در جلسه اول دادگاه گفت: «اسد بیگی امروز متهم به یک میلیارد و ۴۰۰ و اندی میلیون دلار اخلال ارزی است. او ارز می‌گرفت و کالا نمی‌آورد.»

به گفته نماینده دادستان، آقای اسدبیگی در چند مورد دیگر بیش از هزار سکه بهار آزادی به کارمندان بانک مرکزی، وزارت کشاوزی و وزارت صنعت رشوه داده است.

علاوه بر این دادستان او را متهم کرد که در چند مورد دیگر یک و نیم میلیارد تومان پول نقد و ۱۱۲ هزار دلار دیگر رشوه داده است.

آقای اسدبیگی در دفاع از خودش گفت که فعالیت‌هایش مجرمانه نبوده و به عنوان کارگزار بانک مرکزی به دنبال یافتن راهی برای وارد کردن «منابع مسدود شده ارزی کشور» بوده و به کسی رشوه نداده است.

او همچنین در جلسه دادگاه ۲۰ نفر از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه را متهم کرد که برای وی مشکل درست می‌کنند و «شرکت هفت‌تپه دارد از هم می‌پاشد».

امید اسدبیگی شرکت نیشکر هفت‌تپه را با پیش‌پرداختی شش میلیارد تومانی در زمستان سال ۹۴ خریداری کرد.

آبان سال ۹۷ عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان وقت عمومی و انقلاب تهران گفت: «فردی در خوزستان شرکتی را خریداری کرده و از سال ۹۴ تا ۹۶ حدود ۸۰۰ میلیون دلار گرفته و تاکنون تعهدات ارزی خود را انجام نداده است.»

این واگذاری به دلیل به وجود آمدن مشکلات فراوان، انتقاد هزاران کارگر نیشکر هفت‌‌تپه و شماری از اقتصاددانان و حتی برخی از نمایندگان مجلس را به همراه داشته است.

شرکت نیشکر هفت‌تپه در طول مدیریت او دچار مشکلات فراوانی شد و بارها شاهد اعتصاب کارگرانش بود و برخی فعالان کارگری به جرم اعتراض به وضعیت این شرکت حکم زندان دریافت کردند.

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه که در روزهای اخیر بارها تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند، می‌گویند امید اسدبیگی در جریان رسیدگی به پرونده‌اش به این شرط آزاد شد تا دستمزد کارگران را بپردازد اما این کار را انجام نداده است.

این کارگران خواستار دریافت دستمزد معوقه خود، تمدید دفترچه‌های بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی، لغو خصوصی‌سازی شرکت و بازداشت امید اسدبیگی هستند.‎

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG