لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۵۹

خبرهای کوتاه

وکیل مدافع کارگران هفت‌تپه از دستگیری چهار تن از کارگران اعتصابی خبر داد

اعتصاب کارگران هفت‌تپه حدود یک‌ماه پیش آغاز شد.

فرزانه زیلابی، وکیل کارگران نیشکر هفت‌تپه، از بازداشت چهار تن از کارگران این واحد کشاورزی – صنعتی به دست پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان شوش خبر داد.

همزمان با گذشت یک ماه از اعتصاب و راهپیمایی کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خانم زیلابی روز سه‌شنبه در گفت و گو با امتداد، وابسته به حزب اتحاد ملت ایران اسلامی،‌ گفت:‌ چهار تن از موکلینش؛ مسلم چشمه‌خاور، یوسف بهمنی، ابراهیم عباسی و محمد خنیفر، به دست پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان شوش بازداشت و به زندان دزفول منتقل شدند.

کانال مستقل کارگران هفت‌تپه خبر داد که ماموران پلیس امنیت شوش هنگام بازداشت این چهار کارگر هفت‌تپه با آنان با خشونت رفتار کرده‌اند.

به گفته فرزانه زیلابی، آقایان خنیفر و بهمنی در شرایطی بازداشت شدند که به ویروس کرونا مبتلا هستند و دوران نقاهت خود را سپری می‌کردند.

او بازداشت این دو کارگر را در شرایط کنونی، مطابق با قانون، منطق، شرع و اخلاق ندانست و اضافه کرد که محمدر ضا دبیریان، یکی دیگر از کارگران نیشکر هفت‌تپه نیز که پیش از این، به اتهام «توهین به مقامات و نشر اکاذیب و افترا» از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش احضار شده بود،‌ به ۲۲۲ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، حکم ۲۲۲ ضربه شلاق در شرایطی صادر شد که این کارگر به کرونا مبتلا است و تقاضای تجدید وقت رسیدگی کرده است.

فرزانه زیلابی افزود که بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، عذر موکلش، موجه و قانونی بوده است.

خانم زیلابی اشاره کرد که محکومیت آقای دبیریان در «جلسه‌ای غیرقانونی» انجام شد زیرا موکلش به علت ابتلا به کرونا حضور نداشت و «امکان تفهیم اتهام به وی و اساسا امکان دفاع متهم از خود وجود نداشته است».

بر اساس این گزارش، شاکی این کارگر نیشکر هفت تپه،‌ رئیس پلیس امنیت شوش بوده است.

وکیل مدافع کارگران نیشکر هفت‌تپه از قوه قضائیه خواست تا دیر نشده، نسبت به آنچه روند غیرقانونی در پرونده‌های کارگران هفت‌تپه در دادگستری شوش و محرکین و دست‌های پشت پرده آن نامید، رسیدگی کند.

پیش از این، کانال مستقل کارگران هفت‌تپه، استاندار خوزستان و مقام های دولتی و قضایی این استان و نیز شهرستان شوش را متهم به فساد مالی و پشتیبانی از کارفرمای خصوصی این شرکت کرده و خواستار برکناری و محاکمه آنان شده بود.

برخوردهای امنیتی – قضایی با کارگران نیشکر هفت‌تپه در شرایطی انجام شد که حاتم شاکرمی، معاون کار وزارت تعاون،‌ کار و رفاه‌اجتماعی، هفته پیش از کارگران این شرکت خواسته بود به کار خود بازگردند و ضمن «انجام فعالیت‌های شغلی‌شان، از هر گونه تجمع، اعتصاب و ترک کار خودداری کنند».

این مقام دولتی گفته بود: «شورای اسلامی کار باید همکاری‌های لازم را با مدیریت این مجموعه برای ادامه فعالیت کارگران را داشته باشد».

او از دستگاه‌های تخصصی استان خوزستان خواسته بود به موضوع شرکت نیشکر هفت‌تپه با نگاه تخصصی ورود کنند و «از انعکاس موضوعات شرکت در حوزه‌های کارگری، به ویژه معضلاتی مانند تحصن و تجمع در داخل و یا خارج از فضای شرکت و سطح شهر جلوگیری کنند».

همچنین محمدباقر الفت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، با اشاره به مخالفت دستگاه قضایی با هر گونه تجمع و حرکت اعتراضی کارگران، گفته بود: «کارگران باید هر گونه اعتراض و درخواست‌های خود را صرفاً از طریق مجاری قانونی پیگیری کنند تا زمینه ایجاد هر گونه سوءاستفاده و بحران‌سازی از فضای موجود از سوی دشمنان نظام ایجاد نشود».

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه یک‌ماه پیش آغاز شد. دریافت دستمزدهای معوقه، واریز شدن حق بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی، لغو خصوصی‌سازی و بازداشت مدیرعامل این شرکت از جمله خواسته‌های کارگران اعتصابی است.

تاکنون تنها یک ماه از دستمزد هزاران کارگر نیشکر هفت تپه پرداخت شده و در مورد دستمزد ماه‌های اردیبهشت و تیر وعده داده شده است که تا دهم مرداد ماه پرداخت خواهد شد.

اما مقام‌های جمهوری‌اسلامی تاکنون درباره بازگشت به کار همکاران اخراجی، لغو خصوصی‌سازی و بازداشت امید اسدبیگی،‌ مدیرعامل شرکت نیشکر هفت‌تپه، اظهارنظر نکرده‌اند.

امید اسدبیگی همراه مهرداد رستمی‌چگینی، ‌رئیس هیئت مدیره این شرکت، و تعدادی دیگر به سوء‌استفاده یک و نیم میلیارد دلاری متهم شده‌اند.

شرکت نیشکر هفت‌تپه با ۲۴ هزار هکتار مساحت در زمستان سال ۹۴ با پیش پرداختی شش میلیارد تومانی به امید اسدبیگی و مهرداد رستمی‌چگینی واگذار شد.

این شرکت پس از آن با مشکلات زیادی، از جمله تاخیرهای طولانی در پرداخت دستمزدها مواجه شد که اعتراض کارگران آن را به دنبال داشت.

کارگران نیشکر هفت‌تپه بارها خواستار لغو مالکیت خصوصی این شرکت شده‌اند. آنها می‌گویند شرکت نیشکر هفت‌تپه باید تحت مالکیت دولت قرار گیرد و یا اینکه به کارگران واگذار شود. دولت حسن روحانی با این خواسته مخالفت کرده است.

در همین حال،‌ اسماعیل محمدولی، خبرنگار، و یک عکاس همراه او که به دست پلیس امنیت شوش بازداشت شدند،‌ پس از یک روز آزاد شدند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

پسر معمر قذافی در اعتراض به بازداشت «بدون محاکمه» در لبنان اعتصاب غذا کرد

هانیبال قذافی، یکی از پسران دیکتاتور سابق لیبی، که در لبنان زندانی است

هانیبال قذافی که از هفت سال پیش در لبنان زندانی است،‌ به گفته یکی از وکلایش از روز شنبه ۱۳ خرداد دست به اعتصاب غذا زد.

این وکیل می‌گوید که فرزند معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی، در اعتراض به بازداشت طولانی‌مدت خود در لبنان که بدون برگزاری محاکمه ادامه یافته، اعتصاب غذا را آغاز کرده است.

هانیبال قذافی در سال ۲۰۱۵ توسط گروه‌های لبنانی شبه‌نظامی همسو با حکومت ایران از سوریه ربوده شد. آن‌ها می‌خواستند از او اطلاعاتی درباره امام موسی صدر، روحانی شیعه مفقود شده در لیبی بگیرند.

آقای قذافی به عنوان پناهنده سیاسی در سوریه اقامت داشت و بعد از ربوده شدن، به دست مقام‌های دولتی لبنان افتاد که او را بدون محاکمه زندانی کردند.

پل رامونز، وکیل هانیبال قذافی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که موکلش از صبح روز شنبه اعتصاب غذا را آغاز کرده و در این مسیر «جدی است و تا انتها آن را ادامه می‌دهد».

این وکیل گفت موکلش به دلیل سال‌ها حبس بودن در سلولی کوچک بدون دسترسی به حرکت یا ورزش، دچار کمردرد شده است.

همچنین هانیبال قذافی بیانیه‌ای درباره وضعیت خود منتشر کرده است و نوشته: «چطور ممکن است یک زندانی سیاسی، این‌همه سال بدون محاکمه زندانی شود؟»

او با اشاره به اعتصاب غذای خود اضافه کرده «کسانی که با من ناعادلانه رفتار کرده‌‌اند» مسئول نتیجه این اعتصاب خواهند بود.

در این بیانیه آمده است: «وقتش رسیده که قانون از دست سیاستمداران آزاد شود.»

مفقود شدن امام موسی صدر، روحانی مشهور شیعه در سال ۱۳۵۷، همچنان در لبنان محل اختلاف است.

خانواده این روحانی که در لبنان جنبش امل را تاسیس کرد، معتقدند که او شاید هنوز در لیبی زنده باشد، هرچند که اغلب مقام‌های لبنانی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که او جان باخته است.

خانواده امام موسی صدر سال ۱۳۹۴ از هانیبال قذافی در رابطه با مفقود شدن این روحانی شیعه شکایت کرده بودند.

اعتراض استقلال به محرومیت ساپینتو؛ «با صورت رنگ‌شده بروید استادیوم بوق بزنید»

ریکاردو ساپینتو، سرمربی پرتغالی استقلال، چهار ماه از همراهی این باشگاه فوتبال محروم شده است.

کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران، سرمربی استقلال را به دلیل حوادثی که در شهرآورد تهران رخ داد، چهار ماه از همراهی این تیم محروم کرد.

بر اساس گزارش منتشر شده در وب‌سایت فدراسیون، «بدرفتاری نسبت به مسئولان مسابقه، تحریک تماشاگران، گزارش مقامات بازی، رفتار ساپینتو پس از اخراج و همچنین سوابق تخلفات انضباطی او» از دلایل این محرومیت سنگین است.

فصل فوتبالی در ایران به پایان رسیده و محرومیت سرمربی پرتغالی، از آغاز فصل آینده محاسبه خواهد شد. او همچنین به پرداخت جریمه نقدی معادل ۱۰ درصد قراردادش محکوم شده است.

با توجه به اظهارات سرپرست مدیرعاملی استقلال درباره توقعات ساپینتو، احتمال ادامه فعالیت او در ایران ناچیز است.

استقلال در صد و یکمین دقیقه از صد و یکمین شهرآورد جنجالی تهران، به گل تساوی رسید تا بازی به وقت اضافه بکشد.

در چنین مواقعی، برتری روانی با تیمی است که توانسته به بازی برگردد. اما وقایعی دور از انتظار برای هواداران استقلال، روی پیست دوومیدانی ورزشگاه رخ داد. بازیکنانی که تلاش‌شان به ثمر نشسته بود نیز به تماشا ایستاده بودند.

مشاجره ریکاردو ساپینتو با کادر داوری، به چند ثانیه ختم نشد. نیمکت‌نشینان استقلال نمی‌توانستند او را آرام کنند.

ساپینتو پس از دریافت قرمز و هنگام خروم از زمین با تماشاگران زیر جایگاه درگیر شد. هواداران پرسپولیس به طرفش بطری پرت می‌کردند. او نیز همان بطری‌ها را به سمت‌شان برمی‌گرداند.

پس از پایان مسابقه و قهرمانی سرخپوشان، برخی پیشکسوتان استقلال عدم خویشتن‌داری ساپینتو را از دلایل شکست این تیم عنوان کردند.

بسیاری از هواداران نیز در شبکه‌های اجتماعی دیدگاهی مشابه را بیان کردند. عده‌ای هم معتقد بودند رفتار و تصمیمات تیم داوری، محرک رفتار ساپینتو بوده است.

حالا فدراسیون فوتبال با صدور احکام سنگین جریمه و محرومیت، تاکید کرده است که مبلغ جریمه، از قرارداد فصل ۱۴۰۱ -۱۴۰۲ ثبت شده در سازمان لیگ، به نرخ رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی است.

باشگاه استقلال: داوران با صورت رنگ شده بوق بزنند

ساعتی پس از صدور رأی جریمه و محرومیت ریگاردو ساپینتو، استقلال در بیانیه‌ای شدیداللحن، اعلام کرد «موضوع را در هر نهاد داخلی و خارجی که لازم باشد»، پیگیری می‌کند.

این باشگاه، درخواست سرمربی و سرپرست پرسپولیس را دلیل اخراج ساپینتو عنوان کرده و پرسیده:‌ «آیا محرومیت ساپینتو، با گزارش داوری که در جشن قهرمانی رقیب شرکت می‌کند و با لبخند به سرمربی و‌ سرپرست‌شان تبریک می‌گوید، اتخاذ شده است؟»

در این رابطه، کمیته انضباطی، حسن ظهیری از اعضای تیم داوری را که در جشن قهرمانی پرسپولیس شرکت کرده بود از فعالیت‌های داوری معلق کرده است.

کمک داور دوم در حال گررفتن عکس از جشن قهرمانی پرسپولیس بود. فدراسیون، این اقدام ظهیری را '«نقض اصول کلی رفتار» توصیف کرده است. او پیش از صدور حکم، ۲۹ خرداد باید در کمیته انضباطی حاضر شود.

در بیانیه استقلال آمده است:‌ «گل لحظه‌های آخر، کام برخی را تلخ کرد که نگران از دست دادن حضور در جشن قهرمانی تیم محبوب‌شان بودند. گزارش را آن‌هایی نوشته‌اند که به اعتراض نیمکت‌نشینان حریف، گفتند چشم. گزارش دروغ یک داورنما، عادلانه نیست.»

این باشگاه مدعی شده که خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران، پیشتر گفته است «یک پنالتی طلب فلان تیم» و بعد از بازی برگشت لیگ برتر هم گفته که «اگر بگویم پنالتی استقلال درست بود، رقیب ناراحت می‌شود».

استقلال در بیانیه رسمی خود از داورانی که آن‌ها را به «جانب‌داری» متهم کرده است، خواسته تا «لباس داوری را از تن خارج کنند، پیراهن تیم محبوب‌شان را بپوشند. با صورت‌های رنگ شده به استادیوم بروند و بوق بزنند».

رئیس پارک ملی کرخه: از ابتدای امسال ۲۶ هکتار از مساحت پارک در آتش سوخته است

زمین‌های سوخته در پارک ملی کرخه

رئیس پارک ملی کرخه می‌گوید از «ابتدای امسال» تا کنون هفت مورد آتش‌سوزی در این پارک اتفاق افتاده و با آغاز فصل گرما، بروز حریق در پارک ملی کرخه به شکل «روزانه» در حال وقوع است.

محمد الوندی روز شنبه ۱۳ خرداد در جمع خبرنگاران گفت که در دو ماه‌ونیم گذشته بین ۲۵ تا ۲۶ هکتار از مساحت این پارک در آتش سوخته است. این رقمی است که خبرگزاری ایسنا به نقل از آقای الوندی گزارش داده است.

دیگر رسانه‌های حکومتی ایران از جمله خبرگزاری فارس،‌ نزدیک به سپاه پاسداران و ایرنا، مساحت زمین‌های سوخته را به نقل از رئیس پارک ملی کرخه «حدود ۳۰ هکتار» اعلام کرده‌اند. بر اساس گزارش این دو رسانه، هفت مورد آتش‌سوزی در یک ماه اخیر اتفاق افتاده است.

آقای الوندی در عین حال افزوده با توجه به تراکم پوشش گیاهی در جنگل، بروز آتش‌سوزی‌های اخیر باعث شده دست‌کم «در هر یک متر مربع مساحت، یک درخت یا نهال» از بین برود.

او در تکمیل اظهارات خود، دلیل اصلی این آتش‌سوزی‌ها را آتش‌زدن «کاه و کُلَش توسط کشاورزان» و سرایت حریق از مزارع کشاورزی به جنگل عنوان کرد.

سال ۱۳۹۶ پرحادثه‌ترین سال‌ در تاریخ این پارک ملی بود؛ به‌طوری که در فصل برداشت محصولات کشاورزی، بیش از یک‌سوم از مساحت این جنگل‌ها طعمه آتش شد.

پارک ملی کرخه پس از یافتن آخرین بازمانده‌های گوزن زرد در دهه ۱۳۳۰ به پارک وحش و در سال ۱۳۴۹ به منطقه حفاظت شده تبدیل شد و در سال ۱۳۸۹ به پارک ملی ارتقا یافت.

جنگل‌های کرخه و دز آخرین بازمانده جنگل‌های نیمه‌گرمسیری دنیا هستند که در گذشته از سوریه تا ایران وسعت داشته‌اند.

بنابر اعلام رئیس پارک ملی کرخه، از آن جایی که هنوز فصل برداشت محصول از اراضی کشاورزی فرا نرسیده و برخی از کشاورزان هنوز زمین‌های خود را برای کشاورزی آماده نکرده‌اند، تا ۲۰ روز آینده آتش‌سوزی جنگل‌های کرخه ادامه خواهد داشت و حتی بیش ‌از ‌گذشته، احتمال آتش‌سوزی در این مناطق وجود دارد.

مرضیه برومند از تلاش وزارت ارشاد برای تغییر اساسنامه و «کنترل» خانه سینما خبر داد

مرضیه برومند، نویسنده و کارگردان ایرانی

مدیرعامل خانه سینما با اشاره به مشکلات در مسیر تغییر اساسنامه این نهاد صنفی، اعلام کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی تلاش می‌کند خانه سینما را «تحت کنترل» خود درآورد.

مرضیه برومند که ۱۳ اسفند پارسال مدیرعامل خانه سینما شد، به خبرگزاری ایلنا گفت قرار بود اساسنامه‌ای «بسیار کامل و جامع» نوشته شود و گروهی هفت نفره برای نگارش آن مشغول به کار شدند.

به گفته خانم برومند، اما «مشکلاتی پدید آمد» که باعث شد این کار ناتمام بماند و اساسنامه دوباره دچار «تحول» شد.

او به صراحت گفته است وزارت ارشاد می‌خواهد اساسنامه خانه سینما به شکلی نوشته شود که «همه‌چیز تحت کنترل آن‌ها» باشد اما مدیران خانه سینما معتقدند این یک نهاد صنفی است و باید به استقلال برسد.

مدیرعامل خانه سینما همچنین خواستار تشکیل «نظام سازمان سینمایی» مشابه نظام مهندسی و نظام پزشکی شد و افزود تا زمانی که این اتفاق رخ دهد، صنف‌های سینمایی در ثبت وزارت کار باقی می‌مانند.

مرضیه برومند همچنین از این که حرفۀ سینما «در هیچ نهادی تعریف نشده» انتقاد کرد و گفت به عنوان مثال سازمان تأمین اجتماعی با «مناسبات» این شغل آشنا نیست و مشکلاتی برای اعضای خانه سینما وجود دارد.

تلاش برای تغییر اساسنامه خانه سینما در دولت دوم محمود احمدی‌نژاد باعث شد تا مسئولان وقت وزارت ارشاد این نهاد صنفی را به دلیل اقدام «غیرقانونی» تعطیل کنند.

در دولت حسن روحانی و به دنبال بازگشایی خانه سینما، صنف‌های مختلف این نهاد مجبور شدند از زیرمجموعه وزارت ارشاد خارج شوند و در وزارت کار خود را ثبت کنند.

با این حال درون برخی صنف‌های سینمایی اختلاف‌هایی در این زمینه وجود دارد و به عنوان مثال، کارگردانان سینمای مستند دو صنف موازی دارند که یکی در وزارت کار ثبت شده و با عنوان انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند فعالیت می‌کند و دیگری با نام انجمن مستندسازان به کار ادامه می‌دهد.

عراق واردات نُه محصول کشاورزی از ایران را ممنوع کرد

عراق پس از چین، دومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی به‌شمار می‌رود

سازمان توسعه تجارت ایران از ممنوعیت ورود نُه محصول کشاورزی به عراق، بزرگ‌ترین بازار محصولات کشاورزی کشور، خبر داد.

بر اساس نامۀ ارسالی این سازمان به اتاق بازرگانی تهران، عراق واردات گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی، خیار، پیاز، کدو، بادمجان، هندوانه، طالبی و بامیه از ایران را تا «اطلاع ثانوی» ممنوع کرده است.

رسانه‌های ایران روز شنبه ۱۳ خرداد به نقل از عبدالامیر ربیهاوی، رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی در بغداد، گزارش دادند که ابلاغیه ممنوعیت واردات این ۹ محصول را دفتر فؤاد حسین، معاون نخست‌وزیر عراق، صادر کرده است.

در نامۀ سازمان توسعه تجارت ایران همچنین آمده است که این تصمیم، مصوبه شورای وزیران اقتصاد عراق بوده که به پیشنهاد وزارت کشاورزی این کشور و به دلیل «فراوانی تولید داخلی» گرفته شده است.

آمارهای گمرکی نشان می‌دهد که ایران ۹۰ درصد از محصولات کشاورزی خود را به کشورهای همسایه صادر می‌کند که یک سوم از این میزان، راهی عراق می‌شود.

عراق که طی سال‌های اخیر، مشتری بیش از سه میلیون تُن محصولات کشاورزی ایران به‌طور سالانه بود، بارها واردات محصولات کشاورزی از کشور را به دلایل مختلف، از جمله غیراستاندارد بودن و وجود آفات و بیماری‌های مختلف در محصولات ارسالی از ایران ممنوع کرده است.

عراق همچنین بعد از چین و امارات متحده عربی، بزرگ‌ترین مقصد صادرات کالاهای ایرانی است.

با استفاده از گزارش‌های خبری ایلنا، گمرک ایران، سازمان توسعه تجارت و رادیو فردا/د.خ/آ.ت.

سه سرباز اسرائیلی در درگیری در نزدیکی مرز مصر جان باختند

برج دیده‌بانی در مرز مصر و اسرائیل

ارتش اسرائیل روز شنبه، ۱۳ خرداد، اعلام کرد که سه سرباز اسرائیلی در درگیری‌های مسلحانه‌ای در نزدیکی مرز با مصر کشته شدند.

یکی از سربازان کشته شده زنی جوان بود که همراه با یک نظامی دیگر در دم کشته شد. سرباز سوم پس از جراحت شدید، جان داد. یک سرباز دیگر نیز زخمی شده است.

نظامیان عضو لشکر ۸۰ ارتش اسرائیل بودند که مسئول رصد مرزی در جنوب اسرائیل است. درگیری در نزدیکی گذرگاه «نیتسانا» رخ داد.

رسانه‌های اسرائیل ابتدا وقوع درگیری‌ها را پس از عملیات نظامیان اسرائیلی در ساعات جمعه شب در تقابل با باندهای مرتبط با قاچاق مواد مخدر در نقاط مرزی اعلام کردند اما ارتش اسرائیل از وجود «خرابکاری که وارد خاک اسرائیل شده و اقدام به شلیک کرد» خبر دادند.

به‌ نوشته یدیعوت آحرونوت، «یک خرابکار مصری» که اونیفورم نظامیان مصر را به تن داشت، کشته شده است. درستی این امر تأیید نشده و از واکنش احتمالی مصر به آن هنوز خبری منتشر نشده است.

رسانه العربیه از قاهره گزارش داد که نیروهای امنیتی مصری با همتایان اسرائیلی خود اقدام به هماهنگی کرده‌اند.

بالگردهای اسرائیلی با اهداف شناسایی در طول روز شنبه بر فراز نقاط مرزی با مصر در پرواز بودند.

در پی این تحولات، یوآو گالانت، وزیر دفاع و ژنرال هرتسی هالوی، رئیس ستاد کل ارتش، برای بررسی وضعیت در مرز با مصر یک نشست اضطراری برگزار کرده و با بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر در تماس بودند.

مرزهای اسرائیل و مصر، دو کشوری که از ۴۵ سال پیش رابطه کامل سیاسی دارند، عمدتا آرام، و وقوع تنش در آن، امری کم‌سابقه است.

با این حال، ارتش اسرائیل برای مقابله با احتمال ورود نیروهایی از آن سوی مرز که بخواهند به باریکه فلسطینی‌نشین غزه بروند، همواره تدابیر سنگین مرزی را اجرا می‌کند.

هشدار جمهوری آذربایجان به شهروندان خود درباره سفر به ایران

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان خود خواست از سفرهای غیرضروری به ایران خودداری کنند.

در این بیانیه همچنین به آن‌دسته از اتباع جمهوری آذربایجان که در حال حاضر در ایران به سر می‌برند، توصیه شده اصول امنیتی و «نهایت احتیاط» را رعایت کنند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان به «حمله تروریستی» به سفارت این کشور در تهران که در ژانویه سال جاری رخ داد، اشاره و تأکید کرده که با توجه به این حمله و شرایط «بی‌ثبات» ایران، اتباع این کشور بهتر است به ایران سفر نکنند.

در این بیانیه، هویت و پست سازمانی فرد کشته‌شده در این سفارتخانه نیز به این صورت عنوان شده است: اورکان رضوان اوغلو اصغراف، رئیس سرویس امنیتی سفارت.

دولت جمهوری آذربایجان به دنبال این حمله سفارت خود در تهران را بست و همه دیپلمات‌های خود را از تهران خارج کرد و تنها کنسولگری این کشور در تبریز فعال ماند.

جمهوری اسلامی در اردیبهشت‌ماه امسال در اقدامی متقابل چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان را اخراج کرد.

پیشتر جمهوری آذربایجان در اواسط فروردین چهار دیپلمات ایرانی را به عنوان «عنصر نامطلوب» اخراج کرده بود.

خبرگزاری دولت ایران٬ ایرنا نیز٬ روز پنجشنبه ۱۱ خرداد به نقل از یک منبع آگاه از بسته شدن «دفتر رایزنی فرهنگی ایران در باکو» و اخراج رایزن فرهنگی ایران از جمهوری آذربایجان به دلیل «اختلافات اخیر» خبر داده است.

پیش از این حمله نیز نزدیکی جمهوری آذربایجان و اسرائیل از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی مورد انتقاد قرار گرفته و موجب تنش لفظی میان مقام‌های دو کشور شده بود.

جمهوری آذربایجان پس از ۳۰ سال رابطه رسمی با اسرائیل، با کنار گذاشتن ملاحظات پیشین خود، روز نهم فروردین امسال در جریان اولین سفر یک وزیر خارجه این کشور به اسرائیل، سفارت خود را در تل‌آویو افتتاح کرد.

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، در دیدار با همتای آذری‌اش در روز افتتاح سفارت گفت جمهوری اسلامی ایران تهدیدی مشترک برای حوزه دو کشور، در خاورمیانه و در قفقاز است و دو دولت «درک مشترکی از تهدیدهای ناشی از ایران دارند».

نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران در واکنش،در بیانیه‌ای همتایان خود در پارلمان جمهوری آذربایجان را فراخواندند تا علیه اقدام حکومت باکو در خصوص گشایش سفارت در تل‌آویو «موضع بگیرند».

در بیانیه مجلس ایران آمده بود که برقراری سفارت در اسرائیل برای جمهوری آذربایجان «تبعات منفی سیاسی زیادی» خواهد داشت.

با استفاده از گزارش‌های وب‌سایت وزارت خارجه جمهوری آذربایجان و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

قطعی برق و حریق گسترده در پی افزایش کم‌سابقه دمای هوا در اسرائیل

گرما در کرانه باختری

قطعی برق در اسرائیل همراه با آتش‌سوزی‌های وسیع ناشی از گرمای شدید روز شنبه، ۱۳ خرداد، نیز ادامه یافته است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در پی افزایش نسبتا خارج از عرف دمای هوا در این فصل از سال همراه با گردوغبار کم‌سابقه، خاموشی‌های برق در بخش‌های مختلفی از اسرائیل، شامل تل‌آویو، از روز جمعه گسترش یافت.

دمای هوا روز شنبه در بسیاری از نقاط بالاتر از ۴۰ درجه ثبت شده و موج گرد و غبار همچنان سراسر این کشور را دربرگرفته است.

هرچند اسرائیل در فصل تابستان گاه دمای بالاتر از ۵۰ درجه را نیز تجربه می‌کند، امسال گرمای شدید از میانه خردادماه آغاز شده است.

دمای هوا روز جمعه در نقاط مرکزی مانند تل‌آویو ۴۳ درجه، در مرز غزه ۴۴ و در بقاع اردن ۴۵ درجه بود که به دست‌کم ۲۲۰ مورد حریق در جنگل‌ها و مراتع منجر شد.

توفان شن و گردوخاک کشورهای همسایه از جمله مصر را نیز دربرگرفته و پیاپی امواج بلند خاک را به همراه آورده است.

مسئولان سازمان برق اسرائیل گفته‌اند خاموشی‌های گسترده روزهای جمعه و شنبه، نشانه اولیه از وضعیتی است که در تابستان پیش رو رخ خواهد داد.

به‌نوشته جروزالم پست، در بامداد شنبه هنوز دست‌کم ۳۰۰ هزار خانوار بدون برق، گرمای شدید را تحمل می‌کنند.

همزمان صفحات خورشیدی در نیروگاه‌های برق با لایه‌های ضخیم از گردوغبار پوشیده شده و این به نقص فنی منجر شده است.

وزارت انرژی سازمان برق را متهم کرده که از تأمین برق مورد نیاز برای شرایط سخت آب‌وهوایی عاجز مانده است.

در پاسخ، سازمان برق از وزارت انرژی خواسته است از اتهام ‌زدن‌ دست کشیده و به فکر راهکار باشد.

این سازمان تأیید کرده که خاموشی‌ها را عامدانه و به ‌دلیل نبود برق کافی انجام داده، اما به‌نوبه خود شرکتی دیگر به نام «نوگا» را که در تأمین برق مشارکت دارد، متهم کرده که نتوانسته برای تقاضای بیشتر برق با نزدیک شدن موج گرما برنامه‌ریزی کند.

شرکت «نوگا» در پاسخ خود گفته که درخواست‌هایش برای تأمین نیروگاه‌های زغال سنگ در شهرهای اشکلون و خادرا از سوی دولت رد شده بود.

در همین حال ییسرائل کاتز، وزیر انرژی اسرائیل، دولت پیشین به نخست ‌وزیری یائیرلاپید و نفتالی بنت را متهم کرده که تدارکات کافی برای تأمین برق انجام نداده و کار را به قطعی برق کشانده است، اما افزود دولت نتانیاهو دست‌اندرکار جبران مافات «بحران عمیق برق» است.

دادبان: محمود مهرابی برای فعالیت در فضای مجازی به افساد فی‌الارض متهم شد

تصویری که از محمود مهرابی در فضای مجازی منتشر شده است

حساب کاربری «دادبان» در توئیتر که به بازداشت‌شدگان و کنشگران مشاوره و آموزش حقوقی می‌دهد، از محکوم‌ شدن محمود مهرابی، معترضی خبر داده است که در فضای مجازی فعالیت می‌کرد و هم‌اکنون در زندان دستگرد اصفهان زندانی است. او به «افساد‌ فی‌الارض» محکوم شده است.

محمود مهرابی پیشتر در ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ بازداشت شده بود و خانواده او تا یک ماه از وضعیت وی و محل نگهداری‌اش بی‌اطلاع بودند.

این زندانی سیاسی روز چهارم فروردین سال ۱۴۰۲ به قید وثیقه آزاد شد، اما پس از چند ساعت، بار دیگر با حمله ماموران اطلاعات سپاه اصفهان به منزل پدری‌اش در مبارکه اصفهان بازداشت شد.

دادبان در یک خبر اختصاصی نوشته که آقای مهرابی «پس از گذشت چهار ماه حبس در بند اطلاعات سپاه در زندان دستگرد اصفهان، همچنان از دسترسی به وکیل محروم مانده و وضعیت جسمانی‌اش نیز به دلیل آسیب‌های وارده از شکنجه و آزار و اذیت بازجویان بسیار نامساعد است.»

بر اساس این گزارش‌، محمود مهرابی «در اثر ضرب و شتم و شکنجه طولانی دچار پارگی فتق شده و مقامات قضایی به ویژه بازپرس شعبه دوم دادسرای مبارکه نیز به طور کاملا غیرقانونی در اثر فشار اطلاعات سپاه از دسترسی او به خدمات درمانی جلوگیری می‌کنند.»

یک منبع آگاه درباره پرونده محمود مهرابی به دادبان گفت: «اطلاعات سپاه اقدام به پرونده‌سازی گسترده‌ای علیه محمود مهرابی کرده است و حدود ۵۰ نفر شاکی خصوصی، عموما از افراد پرنفوذ شهر، وارد پرونده شده‌اند، در صورتی که محمود فقط یک معترض در فضای مجازی است.»

به گفته این منبع آگاه، این جوان «در بند زندانیان خطرناک زندان دستگرد اصفهان نگهداری می‌شود و امنیت وی به شدت درخطر است.»

قوه قضائیه جمهوری اسلامی از زمان آغاز اعتراضات شهریور سال ۱۴۰۱ که پس از مرگ مهسا امینی آغاز شد، شماری از بازداشت‌شدگان را با اتهاماتی چون «محاربه» و «افساد‌ فی‌الارض» محاکمه کرده است.

جمهوری اسلامی به تازگی سه متهم پرونده موسوم به «خانه‌ اصفهان» را نیز با وجود ایرادات حقوقی وارده به پرونده‌های آنها با اتهامات مشابهی اعدام کرد.

با آن که این اعدام‌ها با واکنش‌های گسترده داخلی و خارجی مواجه شده، رئیس قوه قضائیه ایران بارها به صراحت از اجرای این احکام دفاع کرده است.

با استفاده از گزارش‌های دادبان و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

تجمع ضد حکومتی در مهاباد در چهلمین سالگرد اعدام دسته‌جمعی ۵۹ جوان

تصویر منتشر شده از تجمع روز جمعه در مهاباد در شبکه‌های اجتماعی

جمعی از مردم مهاباد روز جمعه با وجود ممانعت نیروهای امنیتی و محاصر آرامستان این شهر، با برپایی تجمع و سردادن شعارهای ضد حکومتی و از جمله شعار «شهید نمی‌میرد»، ضمن برگزاری چهلمین سالگرد اعدام دسته‌جمعی ۵۹ جوان و کودک این شهر در دوازدهم خرداد سال ۱۳۶۲، به اعدام‌شدگان ادای احترام کردند.

تصاویر ویدیویی نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی و انتظامی ساعتی پیش از تجمع یادبود «چهلمین سالگرد اعدام شدگان دوازدهم خرداد مهاباد»، اقدام به محاصره «آرامستان فردوس» این شهر کرده و راه‌های ورود به این آرامستان را به روی مردم بستند.

پس از محاصره آرامستان و مسدود کردن راه‌های ورودی به آن، جمعی از مردم مهاباد در محوطه‌ای نزدیک به «آرامستان فردوس» این شهر تجمع کرده و با در دست داشتن تصاویری از اعدام‌شدگان دوازدهم خرداد ۱۳۶۲ و همچنین عکس‌ها و تصاویری از معترضان کشته شده در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی کردند.

طبق ویدیوهایی منتشر شده، در جریان تجمع یادبود «چهلمین سالگرد اعدام شدگان دوازدهم خرداد مهاباد»، یکی از زنان معترض طی سخنانی گفت: «امروز در اینجا جمع شده‌ایم تا یاد ۵۹ شهید مهاباد را گرامی داریم.» حاضران در این تجمع در ادامه با در دست داشتن تصاویر معترضان کشته‌شده شعارهایی چون «دیکتاتور از ما می‌ترسد» و «شهید نمی‌میرد» سردادند.

همزمان با تجمع مهاباد، جمعی از خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات زن، زندگی، آزادی، نیز روز جمعه بر مزارمحمد حاجی‌ رسول‌پور در در روستای آلی کند بوکان با برپایی تجمعی مراسم یادبود کشته‌شدگان اعتراضات سراسری و همچنین چهلمین سالگرد اعدام دسته‌جمعی ۵۹ جوان و کودک مهابادی را برگزار شدند.

دست‌کم ۵۹ تن از جوانان و کودکان زیر هجده سال مهاباد روز دوازدهم خرداد ماه سال ۱۳۶۲ در اعدامی دستەجمعی و به طور همزمان به دست نیروهای پاسداران در زندان تبریز اعدام شدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی با گذشت چهل سال تاکنون توضیحی درباره جزئیات این اعدام‌ها، از جمله درباره اینکه انها در کدام دادگاه و با چه اتهاماتی محاکمه‌شده بودند، ارائه نکرده‌اند. در زمان وقوع این اعدام‌ها علیرضا شیخ عطار استاندار آذربایجان غربی را بر عهده داشت و حمیدرضا جلایی‌پور فرماندار شهر مهاباد بود.

فعالان حقوق بشر و فعالان کرد حمیدرضا جلایی‌پور، از چهره‌های اصلاح‌طلب دو دهه اخیر، را متهم می‌کنند که یکی از عاملان اصلی اعدام دسته‌جمعی ۵۹ جوان و کودک مهابادی بوده است. جلایی‌پور اما فروردین سال ۱۴۰۰ طی مصاحبه‌ای با اعتمادآنلاین، سایت خبری روزنامه اعتماد، ادعا کرد که «یک ماه بعد فهمیده» که این ۵۹ نفر در زندان تبریز اعدام شده‌اند.

او همچنین گفت که شرایط در زمان اعدام دسته‌جمعی این ۵۹ تن «گل و بلبل نبود» و ادعا کرد که این اعدام‌‌ها «در شرایطی انجام شده که در درگیری‌های یک‌ساله در جنوب آذربایجان ۵۰۰ نفر از پاسداران» کشته شده بودند.

جلایی‌پور افزود: «بازداشت‌شدگان طبق نظر سپاه و دادگاه انقلاب تک‌تک محاکمه شده بودند ولی فرآیند دادرسی به اطلاع خانواده‌ها نرسیده بود و چه بسا در میان‌ اعدام‌شدگان کسانی حقشان اعدام نبود.»

در همین ارتباط روز جمعه دوازدهم خرداد ماه حساب توییتری «صدای شهریور» که اعتراضات در ایران را پوشش می‌دهد با اشاره به برگزاری چهلمین «سالگرد کشتار خرداد ۱۳۶۲ مهاباد» تاکید کرد که «قیام ژینا» بدون به رسمیت شناختن «جنایات» جمهوری اسلامی و «چهره‌های اصلاح‌طلب نسبت به مردم کرد به نتیجه نخواهد رسید.»

دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در حاشیه نشست «بریکس» در آفریقای جنوبی

دیدار حسین امیرعبداللهیان و فیصل بن فرحان در شهر کیپ‌تاون آفریقای جنوبی

وزیر خارجه عربستان سعودی، در حاشیه اجلاس «بریکس» در شهر کیپ‌تاون آفریقای جنوبی با همتای ایرانی خود دیدار کرد. این دومین دیدار این دو از فرودین ماه سال جاری تاکنون است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، فیصل بن فرحان و حسین امیرعبداللهیان در خصوص اقدامات بعدی برای اجرای توافق اخیر میان تهران و ریاض که با میانجی‌گری پکن برای عادی سازی روابط بین دوکشور حاصل شد٬ رایزنی کردند.

طبق این گزارش، وزاری خارجه عربستان سعود و ایران در پایان این دیدار بر لزوم تمرکز بر اهداف مشترک در راستای همکاری‌های دوجانبه به طوری که دستیابی به صلح و امنیت بین المللی را تضمین کند، تاکید کردند.

وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی برای شرکت در نشست کشورهای دوست «بریکس»، به آفریقای جنوبی سفر کردند. «بریکس» متشکل از هند، برزیل، روسیه، آرژانتین و آفریقای جنوبی، پنج کشور نوظهور اقتصادی، است.

ایرنا خبرگزاری دولت ایران نیز می‌گوید: وزیر خارجه عربستان در این دیدار گفت که «در پاسخ به دعوت به عمل آمده، به‌زودی به تهران سفر خواهد کرد .»

جمهوری اسلامی ایران پیشتر اعلام کرده که سفارت‌خانه‌های دو کشور تا روز ۱۹ اردیبهشت بازگشایی خواهد شد همان‌طور که در توافق امضا شده میان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی با همتای سعودی او، مساعد بن‌محمد العیبان، در روز ۱۹ اسفند تأکید شده بود که سفارت‌خانه‌ها و کنسولگری‌های دو کشور تا دو ماه بعد بازگشایی می‌شوند.

فیصل بن فرحان و حسین امیرعبداللهیان به دنبال این توافق دیپلماتیک در ۱۷ فرودین در پکن دیدار کردند.

روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی از دی ۱۳۹۴ به دنبال حمله شماری از هواداران جمهوری اسلامی به اماکن دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد قطع شده بود.

این حمله متعاقب اعدام شیخ نمرباقر النمر و شمار دیگری از شیعیان سعودی صورت گرفت و برخی گزارش‌ها حمایت از آن دارد که گذاشتن اسم شیخ نمر بر خیابانی در مشهد که کنسولگری عربستان سعودی در آن قرار دارد مشکلاتی را در بازگشایی این مکان دیپلماتیک به وجود آورده بود.

اما سخنگوی وزارت خارجه ایران پیشتر در مورد این «مشکل فنی» گفته بود که روند اجرای توافقات «به خوبی» پیش می‌رود و طرفین به «برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای» توجهی ندارند.

رسانه‌های رسمی ایران در اواخر فروردین ماه سال جاری گزارش داده بودند که تابلوی خیابان نمر از خیابان محل کنسولگری سعودی در مشهد پایین کشیده شده و این اقدام نتیجه یک مصوبه شورای شهر مشهد بوده است.

بلینکن: آتش‌­بس در­ اوکراین بدون توافق صلح و خروج کامل نیروهای روسیه ممکن نیست

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا

آنتونی بلینکن، وزیرخارجه آمریکا روز جمعه ۱۲ خرداد گفت آتش­‌بس در اوکراین ممکن نیست مگر­ آن که بخشی از یک توافق «صلح عادلانه و پایدار» شامل خروج کامل نیروهای روسیه باشد.

آقای بلینکن افزود: «آتش بسی که به تثبیت خطوط مقدم جبهه منجر شود و به ولادیمیر پوتین امکان دهد که تسلط روسیه بر مناطق اشغالی را تثبیت کرده، استراحت و تجدید قوا کرده و دوباره حمله کند یک صلح پایدار و عادلانه نیست.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه سخنرانی خود در فنلاند که اخیرا به ناتو پیوسته و با روسیه مرزهای طولانی دارد، خاطر­نشان کرد که روسیه باید بخشی از هزینه بازسازی اوکراین را بپردازد و به دلیل تهاجم نظامی به همسایه‌ٰ­اش باید پاسخگو شود.

آقای بلینکن تصریح کرد که اجازه دادن به مسکو که ۲۰ درصد از خاک اوکراین را در تصرف خود نگاه دارد پیام نادرستی به روسیه و «سایر متجاوزان احتمالی در سراسر جهان» خواهد بود.

او افزود که واشینگتن حاضر است از میانجی­گری سایر کشورها از جمله چین و برزيل برای برقراری صلح حمایت کند ولی هر طرح صلحی باید براساس استقلال، تمامیت ارضی و حق حاکمیت اوکراین تنظیم شود.

دولت چین که می‌گوید در این بحران بی‌­طرف است و می­‌خواهد نقش میانجی را ایفا کند. پکن تجاوز نظامی روسیه را محکوم نکرده و از نگاه قدرت­‌های غربی حامی سیاسی مسکو تلقی می‌شود.

چین روز جمعه گفت٬ هیچ‌یک از طرفین برای شروع مذاکرات صلح آماده نیستند و از کشورهای غربی خواست ارسال اسلحه به اوکراین را متوقف کنند.

همزمان، مقامات محلی در کی‌یف گفتند که در حملات روز جمعه بیش از ۳۰ موشک و پهپاد به سوی این شهر شلیک شده است.

این ششمین حمله روسیه به پایتخت اوکراین در شش روز گذشته است. در طول ماه مه ( ۱۰ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد) نیز پایتخت اوکراین ۱۷ بار و چند بار در طول شب هدف حملات روسیه قرار گرفت.

ژنرال والری زالوژنی، رییس ستاد نیروهای مسلح اوکراین، گفت پدافند ضد­هوایی این کشور تمامی ۱۵ موشک کروز و ۲۱ پهپاد شلیک­‌شده را در آسمان رهگیری و منهدم کرده­‌است.

به گفته مقامات اوکراینی در این حملات دو نفر مجروح شده‌­اند و بر­اثر سقوط لاشه موشک­‌ها و پهپادها چندین ساختمان، منزل مسکونی و خودروهای شخصی آسیب دیده‌­اند.

تشدید و تداوم حملات روسیه علاوه بر دشوار کردن زندگی ساکنان کی‌یف سنجشی از توانمندی پدافند ضد هوایی اوکراین است که در ماه‌های اخیر با تسلیحات ارسالی از سوی کشورهای غربی تقویت شده­ است.

دفتر ریاست­ جمهوری اوکراین نیز در اطلاعی‌ه­ای اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته بر­اثر حملات روسیه حداقل چهار غیرنظامی کشته و ۴۲ نفر مجروح شده­‌اند.

از سوی دیگر مناطق مرزی روسیه باری دیگر هدف حملات اوکراین قرار گرفته‌اند. کارشناسان معتقدند که این حملات ممکن است بخشی از استراتژی اوکراین برای پراکنده کردن ارتش روسیه قبل از شروع ضد حمله باشد.

وزارت دفاع بریتانیا در بولتن روزانه خود در مورد تحولات جنگ اوکراین گفت: «فرماندهان روس اکنون با یک انتخاب دشوار روبرو هستند: نوار مرزی با اوکراین را تقویت کنند، یا استحکامات دفاعی خود در مناطق اشغالی را.»

فرماندار بلگورود، يکی از استان­‌های مرزی روسيه روز جمعه گفت بر­اثر گلوله‌­باران روستاهای اين منطقه توسط ارتش اوکراين دو زن سرنشين يک خوردو که مورد اصابت ترکش قرار گرفته کشته شده‌­اند.

فرماندار استان کورسک در جنوب غربی روسیه و جوار مرز با اوکراین در تلگرام نوشت پنجشنبه شب پدافند ضد­هوایی «چندین پهپاد اوکراینی» را سرنگون کرده ­است.

فرماندار استان بریاسنک نیز که هم‌مرز با اوکراین است گفت ارتش اوکراین صبح روز جمعه دو روستا را گلوله­‌باران کرد ولی این حمله تلفاتی نداشت.

به گفته مقامات محلی در ناحیه اسمولنسک واقع در جوار مرز با بلاروس نیز بامداد روز جمعه دو پهپاد به سوی تاسیسات انرژی در این منطقه شلیک شده‌­است.

رضا شهابی از زندان اوین: جمهوری اسلامی برای کارگران شمشیر را از رو بسته است 

کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران نامۀ این فعال صنفی زندانی در اوین و عضو هیئت مدیره خود را منتشر کرد

رضا شهابی، فعال کارگری زندانی، در نامه‌ای از اوین با اشاره به این‌که جمهوری اسلامی «از بدو تأسیس، شمشیر را از رو بر تمام کارگران و مزدبگیران بسته است» در مورد پرونده‌سازی و افزایش فشارهای امنیتی بر کارگران معترض هشدار داد.

کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران روز جمعه ۱۲ خرداد نامۀ این فعال صنفی زندانی در اوین و عضو هیئت مدیره خود را منتشر کرد.

آقای شهابی در این نامه‌ که خطاب به سازمان جهانی کار نوشته شده تصریح کرده است جمهوری اسلامی از ابتدای ظهورش تلاش کرده «تشکل‌های دولتی و فرمایشی و انتصابی» مانند شوراهای اسلامی کار، را جایگزین سندیکاها و نهادهای مستقل کارگری کند.

او افزوده این تشکل‌های فرمایشی «همگی زیر نظارت و هدایت حکومت و دولت همچون پلیس مخفی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها فعالیت کرده و اجازه نمی‌دهند صدای اعتراض کارگران بلند شود و کارگران معترض را شناسایی و به نیروهای امنیتی یا مدیریت گزارش می‌کنند».

این فعال کارگری در انتها از اعضای سازمان جهانی کار خواسته تا «به درخواست کارگران تحت ستم و ظلم ایران، که در شرایط نابرابر با کمترین امکانات، صرفاً برای زنده ماندن تلاش می‌کنند، توجه داشته باشند».

رضا شهابی در نامه خود همچنین تأیید کرده که در ادامه فشارها بر فعالان کارگری برای او و همچنین کیوان مهتدی و حسن سعیدی پرونده امنیتی جدیدی باز شده است.

طرح اتهام‌های امنیتی تازه علیه این سه فعال کارگری در شرایطی است که هر سه آن‌ها هم‌اکنون در اوین زندانی هستند.

با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ پ.م./ آ.ت.

معاون رئیسی می‌گوید تشکیل یک استان در غرب تهران در دست بررسی است

برج میلاد در محدودۀ غربی تهران

محمد حسینی، معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی، روز جمعه ۱۲ خرداد اعلام کرد تشکیل استان غربی تهران، به مرکزیت شهریار، در مرحلۀ بررسی است.

معاون پارلمانی ابراهیم رئیسی در عین حال تصریح کرد هنوز تصمیم «قطعی» دربارۀ آن گرفته نشده است.

او با بیان اینکه برخی شهرها و شهرستان‌ها جمعیتی بیش از یک استان دارند افزود: «به شهرهای اطراف تهران کم‌توجهی شده است.»

موضوع تشکیل استان جدیدی در غرب تهران بیش از یک دهه است که در رسانه‌های ایران مطرح است و شماری از مقام‌ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم گفته‌اند منطقۀ گسترده در غرب تهران در حال حاضر فقط به عنوان یک منطقه حاشیه‌ای دیده می‌شود که مشکلات متعددی دارد.

در طول سال‌های گذشته از استان پیشنهادی با نام‌هایی چون «استان طاهرین» یا «استان ایرانشهر» یاد شده است.

تصادف قطارهای مسافربری در هند بیش از ۱۲۰ کشته و ۸۵۰ مجروح به‌جا گذاشت

تلاش برای نجات مسافران قطار در ايالت اوديشا

مقام­‌های دولتی و بهداری در ايالت اوديشا در شرق هند گفتند روز جمعه ۱۲ خرداد بر اثر برخورد دو قطار مسافربری با يکديگر دست‌کم ۱۲۰ نفر کشته و حدود ۸۵۰ نفر مجروح شده‌اند.

جزييات کامل اين حادثه هنوز روشن نشده ولی رسانه‌­های هند از قول شاهدان و مقام­‌های محلی گزارش دادند که دو قطار مسافربری و يک قطار باربری در حدود ۲۰۰ کيلومتری بوبانسوار، مرکز اين ايالت با يکديگر برخورد کرده‌اند.

به نظر می­‌رسد اين حادثه نتيجه دو تصادف بوده و احتمالا قطار سوم بعد از وقوع تصادف اول به يکی از قطارهای آسيب ديده برخورد کرده­‌است.

خبرگزاری «پی تی آی» هند، به نقل از يک مقام محلی که نامش فاش نشده، گزارش داد٬ تعداد قربانيان به احتمال فراوان بیش از ۸۵۰ نفر است و تعداد زيادی از مسافران داخل واگن‌­ها و يا زير لاشه قطارها گير افتاده‌­اند.

يک مقام انتظامی گفت جراحات بسياری از مجروحان جدی است ولی به دليل ابعاد حادثه و تداوم عمليات نجات هنوز نمی‌توان با دقت در مورد وضعيت مجروحان اظهارنظر کرد.

سخنگوی دولت محلی ايالت اوديشا نيز به خبرنگاران گفت که عمليات نجات حداقل تا فردا صبح ادامه خواهد داشت و تمام بيمارستان­‌های دولتی و خصوصی برای بستری کردن مجروحان آماده هستند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG