لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۵

دوران کرونا، حملات دزدان دریایی در شرق آسیا «دو برابر شده است»


یک نهاد مبارزه با دزدی دریایی گزارش داده است در نیمه اول سال جاری میلادی که شیوع کرونا به بحرانی تمام‌عیار در جهان تبدیل شده، موارد حمله مسلحانه به کشتی‌ها در شرق آسیا دو برابر شده است.

پیمان همکاری منطقه‌ای برای مبارزه با دزدی دریایی و سرقت‌های مسلحانه از کشتی‌ها در آسیا می‌گوید در نیمه اول سال جاری میلادی ۵۱ مورد حمله به کشتی‌ها در شرق آسیا ثبت شده است که نسبت به دور مشابه پارسال تقریبا دو برابر شده است.

این نهاد مبارزه با دزدی دریایی که ۱۶ کشور آسیایی و چهار کشور غربی از جمله آمریکا عضو آن هستند، می‌افزاید موارد حمله مسلحانه به کشتی‌ها در شرق آسیا به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۵ رسیده است.

سال ۲۰۱۵ حدود ۱۱۴ مورد حمله به کشتی‌ها در شرق آسیا ثبت شده بود.

بیشتر این حملات در تنگه سنگاپور، دریای جنوبی چین، همچنین آب‌های کشورهایی شامل بنگلادش، هند، اندونزی، مالزی، فیلیپین و ویتنام اتفاق افتاده و موارد حمله به کشتی‌ها در تنگه استراتژیک سنگاپور نیز که محل پرترددی برای کشتی‌ها است، تقریبا دو برابر شده است.

آب‌های ساحلی چین در نیمه اول سال جاری صحنه حمله دزدان دریایی نبوده، اما پارسال سه مورد حمله آنجا اتفاق افتاده بود.

موارد جهانی حمله به کشتی‌ها توسط دزدان دریایی در سال گذشته به کمترین میزان طی دو دهه گذشته رسیده بود، اما در نیمه اول سال جاری میلادی و دوران شیوع کرونا دوباره اوج گرفته است.

هنوز گزارشی از آمارهای حمله دزدان دریایی به کشتی‌ها در کل جهان منتشر نشده، اما آمارهای پارسال نشان می‌دهد ۱۶۲ مورد حمله اتفاق افتاده است. سال ۲۰۱۰ این رقم ۴۴۵ مورد بود و طی ۹ سال گذشته همواره روند نزولی داشته است.

به گزارش اداره بین‌المللی دریانوردی، پارسال دزدان دریایی ۴ کشتی را ربوده، ۱۱ کشتی را به آتش کشیده و در موارد دیگر حملات به قصد دزدی کالاها، پول و گروگانگیری بوده است. این گزارش نیز وضعیت حملات دزدان دریایی در خلیج گینه، تنگه سنگاپور و سواحل اندونزی را خطرناک توصیف کرده بود.

بر اساس این گزارش تنها در خلیج گینه ۱۲۱ نفر خدمه کشتی‌ها طی سال گذشته ربوده شده‌اند که نسبت به سال ۲۰۱۸ دو برابر شده است.

به گزارش سازمان کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد)، میزان تجارت جهانی در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی ۵ درصد کاهش یافته و در سه‌ماهه دوم نیز انتظار می‌رود حدود ۲۷ درصد کاهش یابد.

افت چشمگیر تجارت جهانی به همراه شیوع کرونا می‌تواند یکی از عوامل اوج‌گیری حملات دزدان دریایی شود، چرا که تعداد خدمه‌ها و محافظان کشتی‌ها به همراه فعالیت نهادهای بین‌المللی حفظ امنیت دریاها کاهش یافته است. همچنین تاثیر کرونا بر فقر اقتصادی و درآمدهای مردم نیز انگیزه‌ای برای جلب افراد فقیر به گروه‌های دزدان دریایی است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG