لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۲۵

تذکر به روزنامه اعتماد در رابطه با «دفاع از حق براندازی»


صفحه نخست روزنامه اعتماد، مورخ ۱۹ تیر ماه ۱۳۹۹

وزارت ارشاد ایران با ارسال نامه‌ای به روزنامه اعتماد، در رابطه با مصاحبه این رسانه با عمادالدین باقی، مدافع حقوق بشر، و انتشار دیدگاه وی درباره «حق براندازی» تذکر داد.

این مصاحبه ۱۹ تیر ماه منتشر شده است و آقای باقی می‌گوید بحث «حق براندازی» به این معناست كه اگر حكومت برخلاف پیمانش با مردم عمل كرد، آیا مردم حق شورش دارند یا نه.

وی می‌گوید آیت‌الله منتظری در كتاب «دراسات فی ولایت الفقیه» می‌گوید مردم از این حق برخوردارند: «چرا؟ چون اساس نظریه ایشان این است كه حكومت دینی - چه شكل آن ولایت فقیه باشد یا هر شكلی دیگر، و فراتر از آن، هر حكومتی، اساسا قراردادی است؛ یعنی هیچ حكومتی، ودیعه‌ الهی و آسمانی نیست و حق و امتیاز ویژه‌ای برای كسی ایجاد نمی‌كند، بلكه قراردادی است بین مردم با خود كه بر اساس آن، اختیارات‌شان را به عده‌ای می‌دهند در مورد تنظیم و تنسیق امور.»

بهروز بهزادی، جانشین مدیر مسئول و رئیس شورای سیاست‌گذاری روزنامه اعتماد، روز یکشنبه با انتشار توئیتی متن تذکر وزارت ارشاد را منتشر کرده است که می‌گوید در جلسه هیات نظارت بر مطبوعات، محتوای این مصاحبه که به نوعی «تلاش برای ترویج حق براندازی» بود، مشمول تذکر تشخیص داده شد.

آقای باقی در این مصاحبه می‌گوید اگر حاكمی و حكومتی خلاف پیمان عمل كرد، مردم مجازند برخلاف پیمانی كه بسته‌اند، عمل كنند.

وی گفته است: «اگر آن حاكم چون قدرت دارد، دست به مقابله بزند، از آنجا كه این قدرتی كه در اختیار دارد، عاریه‌ای است و در اصل از آن مردم است، حق ندارد از این قدرت علیه مردمی كه صاحب آن هستند، استفاده كند و مردم حق دارند دست به شورش بزنند و قدرت را از آن بگیرند.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG