لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۵۷

اعتراض‌ها در لبنان؛‌ وزیر اطلاع‌رسانی استعفا کرد


معترضان لبنانی، ماکت چهره‌هایی چون میشل عون، رئيس‌جمهور لبنان و حسن نصرالله، رئيس حزب‌الله را به صورت نمادین دار زدند.

وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در اعتراض به نحوه مدیریت بحران پس از انفجار در بندر بیروت استعفا کرده است.

به گزارش شبکه اسکای‌نیوز خانم منال عبدالصد نجد در استعفای خود از مردم نیز عذرخواهی کرده است.

پیش از این نیز سه نماینده لبنانی از حزب مسیحی کتائب و دو عضو دیگر پارلمان استعفا کرده بودند.

انفجار روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد در بندر بیروت به کشته شدن دست‌کم ۱۵۸ نفر منجر شد و حدود ۵۰۰۰ زخمی نیز بر جای گذاشته است. ده‌ها نفر نیز هنوز زیر آوارها مانده‌اند که عملیات جست‌وجوی آنها ادامه دارد.

به دنبال تظاهرات ضددولتی روز گذشته بیروت که به کشته شدن یک مامور پلیس و زخمی شدن ۷۲۸ نفر منجر شد، خیابان‌های ملتهب این شهر در نخستین ساعات روز یک‌شنبه ۱۹ مرداد شاهد بازگشت آرامشی نسبی است.

گزارش‌ها حاکی است که ساختمان چهار وزارت‌خانه از جمله وزارت خارجه لبنان که توسط برخی از معترضان تسخیر شده بود، بار دیگر به کنترل نیروهای دولتی درآمده است.

روز شنبه پس از فراخوان گروهی از فعالان مدنی لبنان، هزاران تن از معترضان که برخی از آنها حلقه‌های طناب دار در دست داشتند، روز شنبه در میدان «شهدا» واقع در مرکز شهر بیروت تجمع کردند و علیه سیاستمدارانی که آنها را مسئول این حادثه می‌دانند، شعار دادند.

معترضان خشمگین در بخشی از تظاهرات روز گذشته، ماکت‌های شخصیت‌های ارشد لبنانی از جمله میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان را به صورت نمادین به دار آویختند.

در جریان این اعتراض‌ها بین معترضان و پلیس نیز درگیری رخ داد. مقا‌م‌های امنیت داخلی لبنان می‌گویند در جریان این درگیری‌ها ۷۰ مامور پلیس زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، یک مامور پلیس نیز هنگام فرار از دست معترضان خشمگین از کانال آسانسور ساختمان یک هتل در محل اعتراضات به پایین سقوط کرد و جان باخت.

تظاهرکنندگان خواستار اجرای عدالت در برخورد با مسئولانی هستند که از وجود مواد منفجره خطرناک در بندر این شهر باخبر بودند اما اقدامی نکردند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG