لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۰۶

خبرخوان

کرونا در ایران؛ جزیره ابوموسی، تنها نقطه سبز ایران، زرد شد

جزیره ابوموسی

سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد در شبانه‌روز گذشته، ۱۶۱ نفر دیگر در ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند و آمار رسمی قربانیان این ویروس به ۱۹ هزار و ۴۹۲ نفر رسید.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز شنبه، ۲۵ مرداد، همچنین گفت تنها نقطه سبز ایران و بدون بیماری کرونا جزیره ابوموسی بود که هفته گذشته به نقطه زرد یعنی با خطر متوسط بیماری تبدیل شده است.

خانم لاری در گزارش روزانه خود از آمار رسمی کرونا گفت طی شبانه‌روز گذشته، ۲۲۴۵ مبتلای دیگر نیز در ایران شناسایی شده‌اند که ۹۴۳ نفر از آنان در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

با احتساب این افراد، آمار رسمی مبتلایان کرونا در ایران به ۳۴۱ هزار و ۷۰ نفر رسید که از میان آن‌ها ۳۹۱۱ نفر در وضعیت شدید این بیماری و تحت مراقبت ویژه قرار دارند.

در صحت آمار روزانه‌ای که وزارت بهداشت ایران اعلام می‌کند، تردیدهای جدی وجود دارد. پیش از این برخی کارشناسان و مراکز دولتی از دو یا چند برابر این آمار و حتی «مهندسی آمار متناسب با برخی مصلحت‌ها» سخن گفته‌اند.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، همچنین درباره وصعبت استان هرمزگان گفت علی‌رغم روند کاهشی در این استان به‌طور کلی، دو شهرستان به شهرستان‌های در وضعیت قرمز این استان اضافه شده است.

به‌گفته خانم لاری، تنها نقطه سبز ایران که معنای آن نبودن حتی یک مورد بیماری کروناست، جزیره ابوموسی بوده است که این جزیره نیز هفته گذشته در وضعیت زرد یعنی «با خطر متوسط بیماری» تبدیل شده است.

جزیره ابوموسی یکی از جزایر سه‌گانه در جنوب خلیج فارس است که حدود دو هزار نفر بومی جزیره در آن ساکن‌اند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند.

استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

آمار رسمی کرونا در ایران: ۱۵۶ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت قربانی شدند

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران، طی ۲۴ ساعت منتهی به روز سه‌شنبه، چهارم آبان‌ماه، ۹۰۹۶ ابتلای جدید به کرونا و مرگ ۱۵۶ مبتلا به کووید ۱۹ گزارش شده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، از میان بیماران تازه‌شناسایی‌شده، ۱۲۷۷ نفر در مراکز درمانی مختلف ایران بستری شده‌اند.

بر اساس آمار رسمی، تا ظهر روز چهارم آبان ۱۴۰۰، مجموع بیماران مبتلا به کرونا در ایران به ۵ میلیون و ۸۷۷ هزار و ۴۵۶ نفر و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۱۲۵ هزار و ۵۱۹ نفر رسید.

آمار رسمی وزارت بهداشت ایران در حالی روزانه در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد که منابع مستقل نسبت به درستی آن تردید دارند و دست‌کم در زمینه مرگ، شمار قربانیان، دو تا سه برابر آمار دولتی، تخمین زده می‌شود.

در حال حاضر، ۴۱۸۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند.

به گزارش وزارت بهداشت، تاکنون ۵۱ میلیون و ۴۵۵ هزار و ۲۹۱ نفر دُز اول، ۳۰ میلیون و ۹۵۰ هزار و ۴۸۰ نفر دُز دوم و ۶۷ هزار و ۵۰۰ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را در ایران تزریق کرده‌اند.

در حال حاضر ۲۲ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۱۲۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۱۵ شهر در وضعیت زرد و ۸۳ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری مبارزه با کرونا نیز بر اهمیت تدریجی بودن بازگشایی مدارس در ایران تاکید کرده و هشدار داده است که «حواسمان باشد که بازگشایی‌ها باید آرام آرام بر اساس تعداد بستری‌ها و شرایط جامعه و درصد ایمنی جمعی باشد.»

وی اضافه کرده بازگشایی مدارس به واکسینه شدن کامل ۸۰ تا ۸۵ درصد جامعه نیاز دارد.

سفر هوایی میان ایران و عراق دیگر به ویزا نیاز ندارد

سفیر ایران در عراق روز دوشنبه، سوم آبان، از لغو ویزای سفر هوایی برای مسافران و زوار دو کشور داد.

آن‌ طور که ایرج مسجدی خبر داده، ایران و عراق موافقت کرده‌اند که مسافران و زوار تهران و بغداد، بدون اخذ ویزا از طریق پرواز وارد دو کشور شوند.

وی افزود که مسافران دو کشور از این پس برای ورود به کشور همسایه، نیاز به گذرنامه رسمی دارند و باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و از جمله سند تست منفی کرونا را هم داشته باشند.

سفیر ایران در عراق همچنین توضیح داده که اگر کسی با هواپیما وارد عراق شد، می‌تواند از طریق مرز زمینی به ایران بازگردد.

این تصمیم در شرایطی اتخاذ شده که وضعیت کرونا در کشور هم‌چنان بحرانی است و برخی مقامات وزارت بهداشت درباره احتمال شیوع گونه‌های جدید ویروس و شکل‌گیری پیک ششم در پاییز امسال هشدار داده‌اند.

در ماه‌های گذشته همواره با وجود توافق‌ها مبنی بر ضرورت تزریق دو دُز واکسن و تست منفی کرونا برای زوار، نگرانی‌هایی از آلوده بودن و ناقل بودن این مسافران در بازگشت وجود داشته است.

با استفاده از گزارش‌های مهر و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

مقام وزارت بهداشت: محدود کردن غربالگری موجب افزایش جمعیت نمی‌شود

رئیس اداره ژنتیک وزارت بهداشت می‌گوید محدود کردن طرح غربالگری، نه تنها به توسعه جمعیت کمک نمی‌کند، بلکه «اتفاقا میزان مرگ و میر را بالا هم می‌برد».

اشرف سماوات با دفاع از کارکرد درست طرح غربالگری جنین، این پرسش را مطرح کرده که وقتی «نوزادانی با ۳۰ هزار ناهنجاری به دنیا بیایند که نه به درستی باروری دارند، مرگ و میر بسیار زودرس دارند و دارای معلولیت‌های بسیار اثرگذارنده هستند که روی کیفیت زندگی اثر دارد، به جمعیت صدمه وارد نمی‌کند؟»

وی افزود که غربالگری یک طرح سلامت است، اما اگر «مافیای هزار میلیاردی غربالگری و داروهای سقط جنین» وجود داشته باشد، موضوع دیگری است و پلیس باید به آن رسیدگی کند.

به گفته خانم سماوات، غربالگری‌ها «ابزارهای شناسایی بیماری‌ها در زمان مناسب هستند و با جمعیت متولدین فعلی، ۷۰ هزار مورد ناهنجار ماژور (عمده) در سال متولد می‌شوند که بیش از نصف آن‌ها قابل پیشگیری هستند.»

این اظهارات به‌ دنبال تلاش‌های جمهوری اسلامی برای محدود کردن غربالگری با هدف افزایش میزان زاد و ولد در کشور صورت می‌گیرد که با مخالفت‌های کارشناسان مواجه شده است.

روزنامه کیهان که مدیریت آن برعهده نماینده‌ای است که آیت‌الله علی خامنه‌ای منصوب کرده، به صراحت با اشاره به کاهش جمعیت در ایران، یکی از دلایل آن را «توجه بیش از‌ اندازه به موضوع غربالگری‌های دوران بارداری» در کشور دانسته است.

غربالگری فراگیر مادران باردار از سال ۱۳۸۰ در ایران انجام می‌شود تا در سه ماه اول بارداری احتمال تولد نوزادانی با سندرم داون، تریزومى ۱۸ و تریزومى ۱۳ کاهش یابد.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

تبلیغات با محتوای تشویق انتقال سرمایه‌ به خارج از ایران ممنوع شد

سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی ایران (ساترا) با ارسال تذکر کتبی، ممنوعیت نمایش تبلیغاتی را ابلاغ کرد که مشوق خروج «سرمایه انسانی، فکری و مالی» از ایران باشند.

روابط عمومی ساترا روز سه‌شنبه اعلام کرد که این تذکر در پی تبلیغات بنگاه‌های خرید ملک در خارج از کشور در برخی از رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر داخل کشور منتشر می‌شود.

این تذکر پس از آن ابلاغ شده که گزارش‌های متعددی از پیشتازی ایرانیان در خرید ملک در کشورهای همسایه از جمله ترکیه منتشر شده است.

علاوه بر این به‌ دنبال افزایش میزان مهاجرت در پی فشارهای اقتصادی و اجتماعی داخلی، تبلیغات زیادی درباره تحصیل و کار در خارج از کشور نیز در فضای مجازی صورت می‌گیرد.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و شبکه‌های اجتماعی/ ب. ب./ ف. دو.

استرالیا «وقت چیغ انار»، ساخته گراناز موسوی را به اسکار معرفی کرد

استرالیا فیلم بلند «وقت چیغ انار» به کارگردانی گراناز موسوی، فیلم‌ساز ایرانی شهروند این کشور، را به اسکار ۲۰۲۲ معرفی کرد.

رسانه‌های استرالیایی روز دوشنبه سوم آبان گزارش دادند که جدیدترین اثر خانم موسوی در بخش بهترین فیلم بلند بین‌المللی اسکار ۲۰۲۲ رقابت خواهد کرد.

این فیلم که در افغانستان ساخته شده، داستان یک کودک ۹ ساله را روایت می‌کند که رؤیای ستاره شدن را در سر می‌پروراند. فیلم محصول مشترک افغانستان، استرالیا، هلند و ایران است و فیلم‌نامه آن را نیز کارگردان نوشته است.

«وقت چیغ انار» پیش از این در جشنواره‌های سائوپولو، سیدنی و توکیو به نمایش درآمده بود و اخیرا نیز نامزد بهترین فیلم در بخش کودک و نوجوان جایزه آسیا پاسیفیک شده که همین امر دلیل انتخاب آن برای حضور در اسکار بوده است.

«چیغ» در فارسی افغانستان معادل همان «جیغ» در فارسی ایران است.

گراناز موسوی که در عرصه شعر نیز شناخته شده است، اواخر دهه ۱۹۹۰ همراه خانواده خود به استرالیا مهاجرت کرد. «تهران من، حراج» نام فیلم بلند دیگر اوست که سال ۲۰۰۹ ساخته شد.

۷ کشته و ۱۴۰ مجروح در تظاهرات علیه کودتا در سودان

درگیری‌های خیابانی در سودان به دنبال کودتای نظامی در این کشور طی روز دوشنبه سوم آبان ۷ کشته و ۱۴۰ مجروح بر جای گذاشت.

سودان در این روز صحنه کودتای ارتش بود که در جریان آن ژنرال عبدالفتاح البرهان، دولت انتقالی و شورای حکومتی در این کشور را که متشکل از نظامیان و غیرنظامیان است، منحل کرد و زمام امور سودان را در دست گرفت.

آقای برهان با اعلام وضعیت فوق‌العاده در سودان تاکید کرد که نیروهای مسلح می‌خواهند امنیت را در کشور برقرار کنند. او وعده داد که تابستان دو سال بعد با برگزاری یک انتخابات، قدرت را به دولت غیرنظامی واگذار خواهد کرد.

از زمان قیام مردمی سال ۲۰۱۹ که منجر به برکناری عمر البشیر از سوی ارتش شد، این کشور توسط دولتی متشکل از نمایندگان «نظامی و غیرنظامی» اداره می‌شد. اما طبق گزارش‌ها، ارتش این کشور اکثر اعضای کابینه و از جمله نخست وزیر را بازداشت کرده است.

خارطوم، پایتخت سودان، متعاقب این تحولات صحنه درگیری میان معترضان و نیروهای ارتش بود که به گفته یک مقام وزارت بهداشت، تاکنون ۷ کشته و ۱۴۰ مجروح بر جای گذاشته است.

انتظار می‌رود شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در نشستی پشت درهای بسته به تحولات سودان بپردازد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ س.ن

یک روحانی «هوادار ایران‌» در جمهوری آذربایجان بازداشت شد

رسانه‌های آذربایجان از بازداشت یک روحانی «هوادار ایران‌» در این کشور خبر دادند.

پایگاه خبری ویرتوال آز، رسانه نزدیک به دولت جمهوری آذربایجان، روز دوشنبه سوم آبان‌ از بازداشت اهل‌ایمان رستم‌اف، روحانی مسجد «حاجی جواد» باکو خبر داد.

طی روزهای گذشته حداقل پنج روحانی تحصیل‌کرده در شهر قم، از طرف وزارت اطلاعات جمهوری آذربایجان بازداشت و بازجویی شده‌اند.

همه این افراد شهروند آذربایجان هستند و بعد از بازجویی آزاد شده‌اند و تنها علیه سردار بابایف به اتهام «خیانت به وطن» پرونده جنایی باز شده است.

سردار بابایف مدیرمسئول سایت تبلیغات مذهبی و سیاسی «مائده» است. این سایت همراه با چند وب‌سایت اینترنتی مذهبی دیگر اول آبان‌ماه در جمهوری آذربایجان مسدود شدند.

هنوز معلوم نیست آقای رستم‌اف بعد از بازجویی آزاد شده است یا نه.

روابط تهران و باکو طی هفته‌های گذشته به شدت دچار تنش شده است.

جمهوری آذربایجان همچنین روز ۱۳ مهرماه حسینیه متعلق به نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در باکو را تعطیل کرد.

این مسجد با نام «حسینیه اهل بیت ایرانیان مقیم باکو» سال‌هاست که زیر نظر علی‌اکبر اجاقی‌نژاد، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در باکو، فعالیت می‌کند و دفتر خود آقای اجاق‌نژاد نیز در همین حسینیه قرار دارد.

برخی گزارش‌های رسانه‌های داخلی نیز حاکی است که آقای اجاقی‌نژاد بعد از نزدیک به سه دهه فعالیت در باکو، به ایران بازگشته است.

بر اساس گزارش رسانه‌های جمهوری آذربایجان و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

بازداشت یک مادر و فرزند چهارساله‌اش توسط اطلاعات ایلام؛ «از سرنوشت آن‌ها اطلاعی در دست نیست»

میترا تقی‌پور و پسر چهارساله‌اش مهرسام رسولی. عکس از سایت «هه‌نگاو»

سایت حقوق بشری «هه‌نگاو» روز دوشنبه سوم آبان خبر داد یک ماه از بازداشت یک کودک چهار ساله همراه با مادرش که توسط نیروهای امنیتی در ایلام بازداشت شده بودند، می‌گذرد و هیج اطلاعی از سرنوشت آن‌ها در دست نیست.

این سایت گفته است که این مادر و فرزند هنگام بازگشت از منطقه اقلیم کردستان عراق در مرز شهرستان مهران بازداشت شدند.

هه‌نگاو هویت این زن را «میترا تقی‌پور» ۴۰ ساله و فرزند چهار ساله‌اش را «مهرسام رسولی» اعلام کرده است.

یک منبع مطلع به این سایت حقوق بشری گفته که علی‌رغم پیگیری‌های مداوم خانواده‌های رسولی و تقی‌پور تاکنون محل نگهداری و سرنوشت این مادر و فرزند که روز دوشنبه ۱۲ مهر از اطلاعات ایلام به اطلاعات سپاه اصفهان تحویل داده شدند نامعلوم است و همین منجر به نگرانی آن‌ها شده است.

خانم تقی‌پور دارای مدرک فوق لیسانس ادبیات فارسی و ساکن اصفهان بوده و به نوشته هه‌نگاو، یکی از نزدیکان این خانواده گفته است: «میترا و فرزندش به مدت هشت روز در اطلاعات ایلام روزها مورد بازجویی قرار گرفته و شب‌ها به زندان مرکزی این شهر منتقل می‌شدند».

مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران هنوز در مورد این خبر اظهارنظر نکرده‌اند.

هه‌نگاو در ادامه می‌افزاید: «اطلاعات ایلام از طریق تماس تلفنی، خانواده تقی‌پور را از بازداشت وی مطلع ساخته است، اما پس از مراجعه خانواده همسرش به ایلام، به آن‌ها گفته‌اند میترا تقی‌پور هشت روز این‌جا بوده و متعاقباً به اطلاعات سپاه اصفهان تحویل داده شده است».

به گفته همسر میترا که اهل سقز و ساکن اقلیم کردستان است، خانواده او «طی ماه گذشته همراه با خانواده میترا چند بار درخواست کرده‌اند که کودک چهارساله را به آن‌ها تحویل بدهند اما تاکنون هیچ نهادی پاسخگو نبوده است».

بر اساس گزارش سایت هه‌نگاو/ک.ر

تشکیل هیات ویژه رسیدگی به حکم ۱۰ ماه حبس و شلاق برای «دزد سه بسته بادام هندی»

به‌دنبال واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی به حکم سنگین ۱۰ ماه حبس تعزیری و چهل ضربه شلاق برای فردی که «سه بسته بادام هندی» را از مغازه‌ای دزدیده بود، قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید دستور تشکیل هیات ویژه‌ای را برای بررسی این پرونده داده است.

سعید نقدی، وکیل دادگستری، اول آبان‌ در توئیتی متن حکم محکومیت مردی ۴۵ ساله داری سه فرزند خردسال در قم، به اتهام سرقت سه بسته بادام هندی منتشر کرده و نسبت به عدم تناسب بین جرم و مجازات اظهار تاسف کرده بود.

این موضوع طی دو روز گذشته واکنش‌های گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال داشته است.

مرکز رسانه‌ای قوه قضائیه روز دوشنبه سوم آبان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که رئیس کل دادگستری استان قم «به محض اطلاع از صدور حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری و چهل ضربه شلاق برای فردی که بادام هندی را از مغازه‌ای به سرقت برده است، دستور تشکیل هیات ویژه‌ای را داده تا مسئله را از جنبه‌های مختلف بررسی نماید».

این اطلاعیه می‌گوید فرد محکوم در سال ۹۸ نیز به جرم سرقت، محکومیت یک سال حبس را داشته که به واسطه بازگرداندن مال سرقتی اجرای حکم او تعلیق شده بود.

قوه قضائیه در ادامه گفته که «با توجه به لزوم تناسب بین جرم و مجازات و ابعاد حقوقی این پرونده هیات مذکور تلاش خواهد کرد تا از تمام ظرفیت‌های قانونی برای تقلیل مجازات و کمک به محکوم این پرونده استفاده شود».

در این میان، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهور اسلامی، در واکنش به حکم یاد شده گفته است: «مردم در همه زمینه‌ها از ما انتظار عدالت دارند، نه فقط عدالت در صدور یک حکم».

با استفاده از گزارش خبرگزاری فارس و شبکه‌های اجتماعی/د.خ/ک.ر

«۱۴۰» قربانی دیگر کرونایی در ایران؛ هشدار درباره کاهش مراجعه برای تزریق واکسن

براساس آمار روزانه وزارت بهداشت ایران، شمار جان‌باختگانِ بیماری ناشی از کرونا در شبانه‌روز گذشته ۱۴۰ تن و موارد جدید ابتلا به این ویروس بیش از هفت هزار و ۵۰۰ نفر اعلام شده است. بنا به این آمار، مجموع جان‌باختگان کرونا در ایران به بیش از ۱۲۵ هزار تن می‌رسد.

آمارهای کرونا در ایران مورد تأیید منابع مستقل نیست و سازمان نظام پزشکی ایران می‌گوید آمارهای واقعی چند برابر آمار رسمی است.

اگرچه در روزهای گذشته آمار رسمی ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در ایران کاهشی نسبی نشان می‌دهد اما همزمان وزارت بهداشت از افزایش شمار شهرهای قرمز به ۲۲ شهر خبر داده است. دیگر مقام‌های وزارت بهداشت نیز پیش از این در مورد خیز دوباره همه‌گیری کرونا در آبان هشدار داده‌اند.

هم‌زمان با افزایش شهرهای قرمز، مسئولان وزارت بهداشت ایران درباره پیامدهای عدم تمایل تعداد قابل توجهی از جمعیت هدف به تزریق واکسن کرونا هشدار داده‌اند.

به گزارش روزنامه همشهری در روز دوشنبه، سوم آبان حدود ۱۷ میلیون نفر از جامعه هدف در ایران تاکنون واکسن کرونا تزریق نکرده‌اند، این در حالی است که مقامات بهداشتی و درمانی ایران پیشتر جمعیت هدف واکسن کرونا در کشور را ۶۷ میلیون نفر اعلام کرده‌ بود.

بر اساس اعلام وزیر بهداشت ایران در روز یک‌شنبه از این جمعیت هدف نزدیک به ۵۱ میلیون نفر دُز اول و حدود ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر یعنی ۴۰ درصد از آن هر دو دُز واکسن را دریافت کرده‌اند.

در این میان گزارش‌های متعددی از عدم تمایل برخی شهروندان به تزریق واکسن کرونا منتشر شده است. از جمله جواد حسینی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به مقادیر کافی واکسن در مراکز واکسیناسیون استان خراسان رضوی گفته است که میزان مراجعه مردم به مراکز واکسیناسیون کرونا نسبت به یک هفته قبل کاهش یافته و با توجه به نگرانی‌ها از موج ششم این وضعیت موجب نگرانی است.

در همین حال تعداد شهرستان‌ها قرمز از روز شنبه تاکنون از ۱۶ به ۲۲ مورد و تعداد شهرستان‌های نارنجی از ۱۰۶ به ۱۲۸ مورد افزایش یافته است.

در هفته‌های گذشته برخی مقامات وزارت بهداشت و نمایندگان مجلس درباره وقوع «پیک ششم» کرونا از ابتدای آبان هشدار داده بودند، اما با وجود بروز شواهد متعدد و افزایش آمارها، آغاز این موج تاکنون به‌صورت رسمی اعلام نشده است.

در همین حال وزارت خارجه کره جنوبی روز دوشنبه از ارسال زودهنگام یک میلیون دُز واکسن آسترازنکا به دلایل بشردوستانه به به ایران خبر داده است.

کره جنوبی پیشتر نیز سه میلیون دُز واکسن کرونا به ایران ارسال کرده بود.

هشدار سازمان ملل: ۲۳ میلیون افغان با بحران شدید غذایی مواجه هستند

یک کمپ آوارگان افغان در نزدیکی شهر هرات 

دو نهاد وابسته به سازمان ملل هشدار داده‌اند که حدود ۲۳ میلیون افغان در زمستان امسال از بحران شدید غذایی رنج خواهند برد.

در گزارش «برنامه جهانی غذا» و سازمان خواربار و کشاورزی (فائو)، با اشاره به جنگ در افغانستان، خشکسالی و بیماری کرونا و همچنین تشدید بحران اقتصادی پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان، تاکید شده است که افغانستان با یکی از بدترین بحران‌های بشری مواجه است.

دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، با اشاره به فرا رسیدن فصل سرما در افغانستان گفته است در ماه‌های آینده «میلیون‌ها افغان مجبور می‌شوند بین مهاجرت و گرسنگی یکی را انتخاب کنند».

در گزارش سازمان خواربار و کشاورزی نیز آمده است که پیامدهای خشکسالی شدید در افغانستان روی زندگی ۷.۳ میلیون نفر از شهروندان این کشور که برای بقا به کشاورزی و دامداری متکی هستند، تاثیر منفی گذاشته است.

این سازمان گفته است که در حال تلاش برای جذب کمک‌های بین‌المللی به ارزش بیش از ۲۱۰ میلیون دلار جهت کمک به مردم بحران‌زده است.

بر اساس گزارشی که سازمان ملل متحد در شهریورماه امسال منتشر کرد «خط فقر در افغانستان تا نیمه سال ۲۰۲۲ مبلادی ۹۸ درصد مردم این کشور را شامل خواهد شد».

کارشناسان سازمان ملل پیشتر درباره بحران انسانی در افغانستان به دلیل خشکسالی، آوارگی و فقر مزمن همزمان با روی کار آمدن طالبان هشدار داده بودند.

نخستین پرواز مستقیم بین عربستان و اسرائيل روز دوشنبه انجام می‌شود

تصویر آرشیوی از فرودگاه بن گورین اسرائيل

رسانه‌های اسرائيل گزارش داده‌اند که نخستین پرواز مستقیم بین عربستان سعودی و اسرائيل روز دوشنبه، ۳ آبان انجام خواهد شد و یک هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ هواپیمایی جت‌ خطوط هوایی امارات مسافرانی را از شهر ریاض به فرودگاه بن‌گورین در تل آویو خواهد برد.

فروردین امسال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائيل، وعده برقراری این پرواز مستقیم بین دو کشور را داده بود. این رویداد بخشی از تلاش اسرائیل برای عادی‌سازی روابط با عربستان محسوب می‌شود.

دولت اسرائيل در طول دو سال گذشته در یک سلسله تلاش‌های دیپلماتیک مشهور به «پیمان ابراهیم» اقدام به عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی مانند امارات متحده عربی، بحرین و سودان کرده است و تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط اسرائيل و عربستان نیز در جریان است.

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، پیش‌تر گفته بود که عادی‌سازی روابط میان عربستان و اسرائیل به سود کل منطقه خواهد بود ولی هرگونه توافق احتمالی در این زمینه را تا حد زیادی منوط به روند پیشرفت مذاکرات صلح با فلسطینیان دانسته بود.

او تاکید کرده بود که این توافق تنها در صورتی حاصل خواهد شد که تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ قطعی شود.

عادی‌سازی روابط اسرائيل و کشورهای عربی با واکنش‌های منفی منطقه‌ای روبه‌رو شده و دولت‌های ایران و ترکیه و گروه‌های فلسطینی از اقدام کشورهای عربی به تندی انتقاد کرده‌اند.

اتحادیه اروپا دفتر نمایندگی خود را تا یک ماه دیگر در کابل بازگشایی می‌کند

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز در گزارشی از تصمیم اتحادیه اروپا مبنی بر «بازگشایی دفتر نمایندگی دیپلماتیک این اتحادیه تا یک ماه دیگر در کابل» خبر داد.

بنا بر این گزارش، این اتحادیه قصد دارد تعاملات محدود خود را با رژیم طالبان افزایش دهد.

این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که دیپلمات‌های اتحادیه اروپا حدود ۱۲ هفته پیش و پس از روی کار آمدن گروه طالبان، کابل را ترک کردند.

فایننشال تایمز از قول منابع آگاه از این تصمیم می‌نویسد که اتحادیه اروپا قصد دارد با این اقدام، به دیپلمات‌های کشورهای دیگر عضو هم امکان دهد در دفتر نمایندگی این اتحادیه در کابل مستقر شوند.

بازگشت برنامه‌ریزی‌شده نمایندگی اتحادیه اروپا به کابل در حالی صورت می‌گیرد که هنوز کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

ایران: بلاروس فوراً به وضعیت پناهجویان ایرانی گرفتار در مرز رسیدگی کند

عکسی که از پناهجویان ایرانی در مرز بلاروس، لهستان منتشر شده است

در واکنش به وضعیت وخیم ۱۳ پناهجوی ایرانی گرفتار در مرز لیتوانی و بلاروس، وزارت خارجه ایران خواستار رسیدگی فوری دولت بلاروس به این موضوع شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه سوم آبان گفته است که این وزارتخانه با وزارت خارجه و سایر نهادهای ذیربط بلاروسی تماس گرفته و «اطمینان دارد» که این کشور برای رفع مشکلات این اتباع ایرانی همکاری خواهد کرد.

آقای خطیب‌زاده هم‌چنین گفته است که سفیر ایران با یکی از ایرانیان گرفتارشده در مرز بلاروس تماس تلفنی داشته و صبح روز دوشنبه هیئتی از سفارت ایران جهت رسیدگی به وضعیت شهروندان ایرانی و ایجاد شرایط بازگرداندن آنها به کشور به منطقه مرزی بلاروس- لیتوانی رفته و در تماس با مرزبانی منطقه است.

در همین حال هورست زِی‌هوفر، وزیر کشور آلمان روز یک‌شنبه در مصاحبه با روزنامه آلمانی «بیلد آم زونتاگ» از اعزام ۸۰۰ پلیس فدرال برای کنترل بیشتر مرز آلمان و لهستان و هم‌چنین احداث موانع مرزی در این منطقه خبر داد. او ایجاد این موانع را برای محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا «قانونی» عنوان کرد.

بر اساس آخرین گزارش‌ها صدها پناهجو از ایران، افغانستان و سایر کشورها در مرزهای بلاروس با لهستان تجمع کرده و قصد ورود به خاک اتحادیه اروپا دارند.

برخی از نزدیکان شهروندان ایرانی گرفتار در مرز بلاروس روز یک‌شنبه تعداد آن‌‌ها را ۱۳ نفر شامل ۱۰ مرد و ۳ زن اعلام کرده و گفته‌اند که این افراد به مدت شش روز است در مناطق جنگلی مرزی بلاروس با لهستان، در دماهای زیر صفر بدون آب و غذا رها شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها تعدادی از این افراد حتی دارای ویزای قانونی بلاروس بوده‌اند و پلیس این کشور ضمن ضرب و شتم، اجازه بازگشت آن‌ها به سفارت ایران را نیز نمی‌دهد.

به دلیل تنگناهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، آمار مهاجرت شهروندان ایرانی به روش‌های قانونی و غیرقانونی در سال‌های گذشته افزایش قابل توجهی یافته است.

هر از چند گاه نیز حوادث مربوط به شهروندانی که به طرق غیرقانونی قصد ورود به سایر کشورها را دارند، خبرساز می‌شود.

از جمله پنج نفر از اعضای یک خانواده ایرانی شامل پدر و مادر و سه فرزندان‌شان آبان سال گذشته در جریان واژگونی یک قایق حامل ۲۲ پناهجوی دیگر در کانال مانش جان خود را از دست دادند.

وزیر بهداشت ایران: بیش از ۸۵ درصد قربانیان کرونا واکسن نزده‌اند

وزیر بهداشت ایران می‌گوید، بیش از ۸۵ درصد از بیمارانی که جان خود را بر اثر ویروس کرونا از دست می‌دهند، واکسن تزریق نکرده‌اند.

بهرام عین‌اللهی روز یکشنبه دوم آبان هشدار داد موج ششم ویروس کرونا در ایران به‌خاطر افرادی خواهد بود که واکسینه نشده‌اند.

طبق آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۵۰ میلیون و ۸۴۳ هزار و ۵۷۸ نفر دز اول واکسن کرونا و ۲۹ میلیون و ۵۰۳ هزار و ۷۸۳ نفر نیز دز دوم این واکسن را دریافت کرده‌اند.

ایران در دو ماه و نیم اخیر سرعت واکسیناسیون را افزایش داده است. این در حالی است که تاخیر در واکسیناسیون به‌ویژه با شیوع موج پنجم کرونا به مرگ و میر گسترده‌ در کشور انجامید.

منتقدان یکی از علت‌های اصلی تاخیر در واردات واکسن را فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، می‌دانند که ورود واکسن‌های ساخت آمریکا و بریتانیا را به کشور ممنوع کرده بود.

آمارهای رسمی ایران نشان می‌دهد که تا روز دوم آبان ۱۲۵ هزار و ۲۲۳ بر اثر کرونا در کشور جان باخته‌اند. اما بسیاری از متخصصان ارقام واقعی را بسیار بیشتر ارزیابی می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌‌های خبرگزاری ایرنا، ایمنا و رادیو فردا؛ س.ن

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG