لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۰۶

‎سخنگوی سازمان انرژی اتمی: انفجار نطنز خرابکاری است


تصویری که سازمان انرژی اتمی ایران از صحنه انفجار منتشر کرده است

‎سخنگوی سازمان انرژی اتمی برای اولین بار تایید کرده است حادثه انفجار نطنز، خرابکاری بوده است.

بهروز کمالوندی در آستانه سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران، روز یکشنبه دوم شهریور در مصاحبه‌ای با شبکه العالم گفت: «در نطنز انفجار خرابکارانه رخ داده است، اما جزئیات آن را مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد».

وی افزود: «بررسی‌های امنیتی خرابکارانه بودن این اقدام را تایید می‌کند و آنچه مسلم است اینکه در نطنز انفجار رخ داده اما این مسئله را که این انفجار چگونه صورت گرفته و با چه موادی انجام شده و جزئیات آن چیست، مسئولین امنیتی در وقت مناسب اعلام خواهند کرد.»

مقامات ایران حادثه انفجار ۱۲ تیر ماه در تاسیسات نطنز را همان زمان تایید کرد، اما درباره دلیل آن توضیحی ندادند.

آقای کمالوندی نیز صرفا گفته بود که خسارت حادثه سوله سایت غنی‌سازی اورانیوم نطنز «قابل توجه» است.

بر اساس ارزیابی اولیه کارشناسان که با تطبیق عکس‌های منتشرشده توسط سازمان انرژی اتمی ایران و تصاویر ماهواره‌ای گوگل انجام شده، محل «حادثه» مرکز مونتاژ سانتریفوژ ایران بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌روز اول شهریور اعلام کرد که رافائل گروسی، مدیرکل این سازمان، پیش از دیدار قدرت‌های بزرگ جهانی در وین، به تهران سفر خواهد کرد.

قدرت‌های جهانی به علاوه ایران قرار است روز اول سپتامبر در وین با یکدیگر دیدار کنند. آقای گروسی نیز قرار است شب دوشنبه وارد تهران شود. وی پیش از این گفته بود که ایران مانع بازرسی از «دو مرکز مشکوک به فعالیت‌های هسته‌ای» شده و مهم‌ترین دلیل سفر او به ایران همین امر است.

اما سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید فراهم آوردن امکان دسترسی به این دو مرکز «مشروط به آن است که سوالات یک بار برای همیشه تمام شود».

آقای کمالوندی تاکید کرد وقتی آژانس از کشوری سوال داشته باشد حق مسلم آن کشور است که از آژانس مبانی و مدارک مربوط به سوال یا سوالات را مطالبه کند.

وی مدعی شد ایران آمار محرمانه‌ای که از آژانس بین المللی انرژی اتمی مخفی کرده باشد ندارد.

این مقام ایرانی اظهار داشت: «از ابتدا هم ایران با دسترسی به اماکن هسته‌ای خود مخالف نبوده، اما معتقد است سوالات آژانس باید مبتنی بر مبانی، مدارک و دلایل جدی باشد. سوالات مبتنی بر ادعاهای معطوف به جاسوسی و مواردی از این دست به هیچ وجه مقبول نبوده و نخواهد بود و فراهم آوردن امکان دسترسی برای آژانس مشروط به آن است که سوالات و ابهامات یک بار و برای همیشه تمام شود.»

به دنبال اقدام ایران در جلوگیری از دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دو سایت هسته‌ای در شهرضای اصفهان و اطراف تهران، در ۳۰ خرداد سال جاری شورای حکام آژانس قطعنامه توبیخیِ پیشنهادی سه کشور اروپایی درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی را تصویب کرد.

آژانس می‌گوید، احتمال دارد در این دو سایت در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، فعالیت‌هایی انجام شده باشد که ایران پیشتر دربارهٔ آن گزارش نداده بود. تهران اما این مسئله را رد کرده است.

با استفاده از گزارش‌های العالم و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG