لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۳۹

مردان ماسک‌پوش «یکی از رهبران اعتراضات بلاروس را ربودند»


اگر ربودن ماریا کولسنیکووا تایید شود این اقدام همزمان با تشدید فشارهای حکومت برای جلوگیری از ادامه اعتراضات و فعالیت شورای هماهنگی مخالفان صورت می‌گیرد.

چند مرد ناشناس که ماسک به چهره داشتند صبح روز دوشنبه ۱۷ شهریور ماریا کولسنیکووا، یکی از رهبران اعتراضات بلاروس، را بازداشت کرده و با خود بردند.

ماریا کولسنیکووا، عضو شورای هماهنگی مخالفان، و تنها نامزد از سه کاندیدای زن در انتخابات ریاست‌جمهوری مردادماه است که هنوز در بلاروس باقی مانده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او یکی از منتقدان سرسخت الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس، است و در سازماندهی تظاهرات گسترده هفته‌های اخیر در اعتراض به تقلب در رای‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری نقش مهمی ایفا کرده است.

آقای لوکاشنکو تقلب در انتخابات را تکذیب کرده و قدرت‌های خارجی را به راه‌اندازی انقلاب و تلاش برای سرنگون کردن حکومتش متهم کرده است.

رسانه بلاروسی «توت.بی» از قول یک شاهد عینی گزارش داد که چند نفر لباس شخصی که ماسک به چهره داشتند ماریا کولسنیکووا را داخل یک خودرو تیره رنگ انداخته و با خود بردند.

به گفته این شاهد، در جریان کشمکش بین خانم کولسنیکووا و این افراد تلفن همراه او روی زمین افتاد ولی یکی از آنها تلفن را برداشت و خودرو به سرعت از محل حادثه دور شد.

متحدان خانم کولسنیکووا گفتند در حال بررسی این گزارش هستند و عدم امکان برقراری تماس با تعدادی از همکاران او باعث شده که در مورد امنیت آنها نیز نگران باشند.

خبرگزاری روسی اینترفکس از قول پلیس شهر مینسک گزارش داد که خانم کولسنیکووا توسط پلیس بازداشت نشده است.

وزیر خارجه لیتوانی در توئیتی این اقدام را با شیوه‌های حکومت استالین مقایسه کرد و نوشت: «دولت فعلی بلاروس که عمر آن به پایان رسیده است به جای گفت‌وگو با مردم سعی می‌کند آنها را تک به تک حذف کند».

اگر ربودن خانم کولسنیکووا تایید شود این اقدام همزمان با تشدید فشارهای حکومت برای جلوگیری از ادامه اعتراضات و فعالیت شورای هماهنگی مخالفان صورت می‌گیرد. حکومت بلاروس این کمیته را به توطئه برای سرنگونی الکساندر لوکاشنکو متهم کرده است.

ماریا کولسنیکووا، ورونیکا تسپکالو و سویتلانا تسیخانوسکایا هر سه در انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس نامزد شدند ولی بعد هر سه نفر متحد شده و از نامزدی خانم تسیخانوسکایا حمایت کردند.

چند روز پس از برگزاری انتخابات، خانم تسیخانوسکایا به لیتوانی و خانم تسپکالو به لهستان گریخت.

اولگا کووالکووا، یکی دیگر از رهبران مخالفان که روز شنبه به لهستان رفت می‌گوید دولت به او گفته بود که در صورت ماندن در بلاروس دستگیر خواهد شد.

تحریم ۳۱ مقام بلاروس

سه دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفتند که اتحادیه اروپا تصمیم دارد در اواخر ماه جاری و در واکنش به نحوه برگزاری انتخابات و سرکوب مخالفان در بلاروس ۳۱ مقام ارشد دولت از جمله وزیر کشور را تحریم کند.

الکساندر لوکاشنکو که با جدی‌ترین چالش در دوران ۲۶ ساله زمامداری خود روبروست از سوی ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه حمایت می‌شود که وعده داده است در صورت لزوم نیروهای پلیس روسیه را برای سرکوب معترضان به بلاروس اعزام خواهد کرد.

روز یکشنبه ده‌ها هزار نفر از مردم لاروس در سراسر این کشور با خواست کناره‌گیری آقای لوکاشنکو تظاهرات کردند. به گفته دولت ۶۳۳ نفر از تظاهرکنندگان توسط نیروهای انتظامی بازداشت شده‌اند.
بحران هفته‌های اخیر به اقتصاد بلاروس ضربه زده است. آمار بانک مرکزی که روز دوشنبه منتشر شد نشان می‌دهد که دولت برای حفظ ارزش پول ملی حدود یک ششم از ذخایر ارز خارجی و طلای کشور (معادل ۱.۴ میلیارد دلار) را مصرف کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG