لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۱

ملاقات با پیام درفشان


«ملاقات» روایتی است کوتاه از کسانی که روزگارشان محدود به یک چهاردیواری است به نام زندان. در هر بخش از این رشته برنامه به ملاقات یکی از کسانی می‌رویم که از سوی سازمان‌های حقوق بشری «زندانی سیاسی- عقیدتی» خوانده می‌شوند.

او وکیلی است که در جایگاه متهم قرار گرفته و هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد. وکیل پایه یک دادگستری که طی سال‌های گذشته وکالت شماری از زندانیان سیاسی و عقیدتی را بر عهده گرفته است. از نسرین ستوده و محمد نجفی٬ دو همکار زندانی‌اش تا ویدا موحد از دختران خیابان انقلاب و فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر چهره مشهور اینستاگرامی.

پیام درفشان وکیل و مدافع حقوق بشر نخستین بار نهم شهریور سال ۹۷ در منزل موکل خود آرش کیخسروی در کرج بازداشت شد. بازداشتی یک هفته‌ای که تشکیل پرونده‌ای در شعبه اول دادگاه انقلاب کرج را به دنبال داشت.

دادگاهی که این وکیل دادگستری را بابت اتهام «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» مجرم شناخت و او را به دو سال زندان و دو سال محرومیت از وکالت محکوم کرد.

مبنای اتهام «توهین» به آیت‌الله خامنه‌ای در پرونده پیام درفشان چت خصوصی او با دوستانش بود. این حکم در دادگاه تجدید نظر به یک سال حبس و دو سال محرومیت از وکالت کاهش پیدا کرد و به مدت دو سال به حالت تعلیق در آمد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
لینک مستقیم

*** اطلاعات موجود در این فایل صوتی، مربوط به زمان تهیه، تدوین و انتشار آن است و امکان دارد وضعیت زندانی سیاسی و عقیدتی موردنظر در این گزارش، هم اکنون​ با آنچه در این برنامه، شنیده یا می‌شنوید، تغییر کرده باشد.

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه ملاقات و برنامه دریچه (مجله هفتگی حقوق بشر) را نیز تهیه و اجرا می‌کند و همچنین به طور روزانه خبرهای حقوق بشری ایران را در قالب صفحه دریچه در وب‌سایت رادیو فردا پوشش می‌دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG