لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۰۷

خبرخوان

پارلمان اروپا عضویت آنگ سان سوچی در انجمن برندگان جایزه ساخاروف را تعلیق کرد

آنگ سان سوچی آذر پارسال شخصاً در دادگاه بین‌المللی لاهه حاضر شد تا از اقدام ارتش برمه علیه اقلیت مسلمان روهینگیا دفاع کند.

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه ۱۹ شهریور اعلام کرد که عضویت آنگ سان سوچی در انجمن برندگان جایزه ساخاروف را رسما به حال تعلیق در می‌آورد.

بیانیه این نهاد می‌گوید که تصمیم رئیس پارلمان اروپا و رهبران گروه‌های سیاسی در پارلمان برای محرومیت خانم آنگ سان سوچی از تمام فعالیت‌های انجمن برندگان جایزه ساخاروف به خاطر عدم اقدام او برای متوقف کردن جنایت‌ها علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار و عدم پذیرش آن است.

پارلمان اروپا سال ۱۹۹۰ این جایزه آزادی اندیشه را به خاطر مبارزه آنگ سان سوچی برای دمکراسی به او اعطا کرد. یک سال بعد از آن نیز خانم سوچی نوبل صلح را دریافت کرد.

آنگ سان سوچی که برای سال‌ها در بازداشت ارتش و حصر خانگی بود، اکنون رهبر غیرنظامی میانمار محسوب می‌شود. ورود او به قدرت امید به بهبود شرایط حقوق بشر در میانمار را به وجود آورد، اما طی این سال‌ها گزارش‌های بسیاری حاکی از نقض سیستماتیک حقوق اقلیت مسلمانان روهینگیا در این کشور و «نسل‌کشی» منتشر شده است.

آنگ سان سوچی این اتهام را رد کرده است. او آذرماه پارسال نیز شخصاً در دادگاه بین‌المللی لاهه حاضر شد تا از اقدام ارتش برمه علیه اقلیت مسلمان روهینگیا دفاع کند و خواهان قطع توقف بررسی جنایات این ارتش در منطقه راخین در شمال کشور شود.

بنا بر آمارهای نهادهای بین‌المللی دستکم ۷۳۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان میانمار (برمه سابق) آواره شده و به کشورهای همسایه، از جمله بنگلادش، گریخته‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

«انتقال» بهنام محجوبی با بدن «فلج» به تیمارستان امین‌‌آباد

همسر بهنام محجوبی، درویش گنابادی زندانی، خبر داد که همسرش را در حالی‌ که به خاطر «قطع داروهایش»، نیمی از بدنش «فلج» شده، به بیمارستان روانپزشکی امین‌آباد تهران منتقل کرده‌اند.

صالحه حسینی روز سه‌شنبه در یک رشته توییت نوشت که مقام‌های زندان، بدون توجه به هشدارهای پزشک معالج، به آقای محجوبی «هر شب ۱۴ تا ۱۷ قرص خواب دادند تا ناگهان نصف بدنش از کار افتاد».

به نوشته خانم حسینی، همسر وی دارای بیماری عصبی «اختلال پنیک» است و «شنبه پنجم مهر، به دلیل عدم ارائه داروهایش توسط زندان... دچار تشنج شد و زمین خورد و نیمی از بدنش فلج شد.»

آن‌ طور که وی روایت کرده، مسئولان زندان، بهنام محجوبی را به «بهداری منتقل کردند و ابتدا گفتند به بخش مغز و اعصاب بیمارستان رازی فرستاده خواهد شد، اما ناگهان خودش خبر داد که او را در بخش ابوریحان تیمارستان امین آباد نگهداری می‌کنند».

خانم حسینی با ابراز نگرانی از نوع داروهای تجویزشده در بیمارستان روانپزشکی برای همسرش نوشت: «نمی‌دانیم با بهنام چه می‌کنند. به هم‌بندی‌های بهنام گفته‌اند که او به درخواست خود به تیمارستان منتقل شده است.»

وی اوایل شهریور نیز در نامه‌ای سرگشاده نوشته بود مسئولان زندان و بهداری، همسرش را که از بیماری عصبی رنج می‌برد، تهدید به قطع دارو کرده‌اند.

به نوشته خانم حسینی، شوهرش را در شرایطی به زندان بردند که بنا به توصیه پزشک معالجش و به همراه داشتن شهادت‌نامه پزشک، شرایط تحمل حبس را ندارد.

کمبود انسولین در ایران «به دلیل تحریم و مشکلات ارزی»

مسئول امور توزیع داروخانه‌ها در سازمان غذا و داروی ایران با اعلام این که در حال حاضر انسولین فقط بین ۵۰۰ داروخانه منتخب در تهران توزیع می‌شود، دلیل این اقدام را «تحریم و مشکلات ارزی» عنوان کرد.

علی رزازان روز سه‌شنبه، ۸ مهرماه، در گفت‌وگو با ایلنا درباره دلیل توزیع انسولین در تعدادی داروخانه خاص گفت: «چون انسولین به مقدار کم داریم، فقط متناسب با نیاز بیماران توزیع می‌شود، در صورتی که قبلاً به میزان مازاد هم داشتیم، بنابراین سعی کردیم تا توزیع را مدیریت کنیم و در واقع مجبور به چنین کاری شدیم.»

او با اشاره به سرگردانی بیماران در تهیه انسولین توضیح داد: «این شکل توزیع تا الان نیازها را برطرف کرده، اما مشکلی که وجود دارد این است که مردم یک مقدار سرگردان شده‌اند، چون قبلاً بیماران به هر داروخانه‌ای مراجعه و انسولین خود را تهیه می‌کردند، اما الان به دلیل تحریم و مشکلات ارزی که وجود دارد، این سطح دسترسی محدود شده است.»

آقای رزازان در مورد قیمت انسولین توزیعی در داروخانه‌ها هم گفت: «اگر در رابطه با بعضی از داروها افزایش قیمت به وجود بیاید، متناسب با نرخ تورم جامعه خواهد بود، ولی فعلاً افزایش قیمتی در رابطه با انسولین نداشتیم و الان قیمت آن حدود ۳۰ هزار تومان است.»

کاهش درآمد ارزی و تقلیل تخصیص ارز ۴۲۰۰ به واردات و عرضه دارو و تجهیزات پزشکی موردنیاز بیماران خاص در ماه‌های گذشته داروخانه‌ها را با کمبود برخی داروها از جمله انسولین مواجه کرده است.

از سوی دیگر این مقام مسئول در حالی از تحریم‌ها به عنوان یکی از دلایل کمبود انسولین سخن می‌گوید که مقامات آمریکایی چندین بار نظری مخالف داده و تاکید کرده‌اند که دارو جزء موارد تحریمی نیست.

رزم‌حسینی با رای مجلس وزیر صنعت و معدن شد

علیرضا رزم‌حسینی، وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت، روز سه‌شنبه موفق به کسب رای اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش روز سه‌شنبه، هشتم مهر، درخبرگزاری تسنیم، آقای رزم‌حسینی موفق شد ۱۷۵ رای موافق از میان ۲۶۴ نماینده حاضر در جلسه را به دست آورد.

۸۰ نماینده نیز به وی رای مخالف و ۹ نماینده نیز رای ممتنع دادند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری، اول مهرماه در نامه‌ای علیرضا رزم‌حسینی را به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس معرفی کرده بود.

حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس جمهوری اسلامی، اعلام کرد که ستاد ملی کرونا با حضور حسن روحانی در این جلسه مخالفت کرده و به جای او اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، در صحن علنی حاضر خواهد بود.

مجلس پیش از این با حسین مدرس خیابانی، گزینه دیگر روحانی برای تصدی وزارت صمت، مخالفت کرده بود.

حضور نیافتن آقای روحانی که در جلسه بررسی صلاحیت مدرس خیابانی نیز جنجال‌برانگیز شده بود، این ‌بار هم با انتقاد شماری از نمایندگان مواجه شد.

علیرضا سلیمی، نماینده محلات، در اخطاری مستند به اصل ۱۳۱ قانون اساسی به عدم حضور رئیس جمهوری در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت اعتراض کرد.

با این حال محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار گفت عدم حضور رئیس جمهوری در جلسه رأی اعتماد «خلاف آیین‌نامه نیست و به خاطر رعایت پروتکل‌ها و مسائل مربوط به کروناست.»

به نوشته خبرگزاری ایسنا، در جلسه علنی صبح امروز، علی‌اصغر عنابستانی، نماینده‌ای که به عنوان موافق رزم‌حسینی صحبت ‌کرد، اقدام به پخش ویدیویی چند دقیقه‌ای از قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس ایران کرد.

در این ویدئو، سلیمانی در کنار آقای رزم‌حسینی در جلسه‌ای نشسته بود که پخش آن از مانیتورهای مجلس، اعتراض و فریاد نمایندگان را به دنبال داشت و باعث شد جلسه برای لحظاتی متشنج شود.

خبرگزاری ایرنا نوشته علیرضا رزم‌حسینی، ۵۹ ساله، فارغ‌التحصیل رشته علوم اقتصادی و بازرگانی دانشگاه باهنر کرمان است.

وی پیش از این سمت‌هایی چون ریاست ستاد فرماندهی سپاه هفتم «صاحب‌الزمان»، ریاست بنیاد حفظ آثار و نشر «دفاع مقدس»، استانداری کرمان و خراسان رضوی در دولت یازدهم را بر عهده داشت.

شناسایی و دستگیری «دلالان» داروهای کرونا توسط وزارت اطلاعات

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی دوشنبه شب اعلام کرد که «شبکه سازمان‌یافته»ای از دلالان را که به طور «غیرقانونی» داروهای کرونا را می‌فروختند شناسایی و دستگیر کرده است.

خبرگزاری مهر بر اساس اطلاعیه این وزارتخانه می‌نویسد که «شبکه سازمان‌یافته‌ای از دلالان و سوداگران دارویی به صورت غیرقانونی و خارج از شبکه رسمی بهداشت و درمان اقدام به تهیه و فروش داروهای مورد استفاده در دوره درمان کرونا می‌نمودند».

آن طور که در این بیانیه آمده است، این افراد «با همدستی تعداد معدودی از پرسنل متخلف مراکز درمانی» داورهای مورد استفاده برای درمان ویروس کرونا را تهیه می‌کردند.

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران در روز دوشنبه، با درگذشت ۱۹۰ بیمار مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته، آمار رسمی قربانیان این ویروس در ایران به ۲۵ هزار و ۷۷۹ نفر رسید.

عباس جوانمرد، کارگردان کهنه‌کار تئاتر درگذشت

عباس جوانمرد، هنرمند کهنه‌کار تئاتر ایران، روز دوشنبه ۷ مهر در سن ۹۲ سالگی درگذشت.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از فریده بهجت محمدی، یکی از بستگان آقای جوانمرد، گزارش داد که این هنرمند در تونتوری کانادا و در خانه خود لحظات آخر عمر را سپری کرده است.

به گفته وی، عباس جوانمرد به دلیل بیماری سه سال بود که اجازه پرواز و سفر به ایران را نداشت.

این گزارش به بیماری آقای جوانمرد و علت دقیق درگذشت او اشاره‌ای نمی‌کند.

عباس جوانمرد متولد ۱۳۰۷ در تهران از دهه ۱۳۳۰ وارد عرصه تئاتر شد و آثاری از بهرام بیضایی همچون «پهلوان اکبر می‌میرد» و «غروب در دیاری غریب» و دو نمایشنامه «شهر آفتاب مهتاب» و «قصه طلسم حریر و ماهیگیر» از علی حاتمی را به روی صحنه برد.

او به عنوان کارگردان تئاتر اجرای آثاری از آرتور میلر (همه پسران من) و جان‌استاین‌بک (موش‌ها و آدم‌ها) را نیز در کارنامه خود دارد.

عربستان می‌گوید یک هسته تروریستی آموزش دیده در ایران را متلاشی کرده است

Saudi Arabia and Islamic Republic of Iran combo flags.

عربستان سعودی روز دوشنبه هفتم مهرماه اعلام کرد در ماه جاری یک هسته تروریستی را که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آموزش دیده بودند متلاشی کرده است.

یک سخنگوی امور امنیتی عربستان گفته که ۱۰ عضو این هسته بازداشت و سلاح‌ها و مواد منفجره از آن‌ها ضبط شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سخنگو که نامش فاش نشده است گفته سه نفر از دستگیرشدگان در ایران آموزش دیده بودند و بقیه «وظایف گوناگونی در این هسته داشته‌اند».

در بیانیه سخنگوی یاد شده آمده که اعضای این هسته به مدت چند هفته در اواخر سال ۲۰۱۷، «در پایگاه‌های سپاه پاسداران در ایران آموزش نظامی و میدانی دیده‌ بودند، از جمله اینکه چطور مواد منفجره بسازند».

این بیانیه می‌افزاید: سلاح‌ها و مواد منفجره ضبط شده از این افراد در یک خانه و یک مزرعه انبار شده بود.

عربستان سنی‌مذهب و ایران شیعه مذهب در شماری از جنگ‌های نیابتی در منطقه خاورمیانه از جمله یمن با هم درگیر شده‌اند.

کرونا تاکنون «۱۲ هزار میلیارد تومان» به بخش گردشگری ایران خسارت زده است

نمایی از غرفه گردشگری ایران در نمایشگاه گردشگری بین‌المللی در آلمان

یک مقام گردشگری ایران گفته است که خسارت وارده به گردشگری کشور به‌دلیل شیوع کرونا به ۱۲ هزار میلیارد تومان رسیده است که این برآورد دوم است و در برآورد بعدی قطعا بیشتر خواهد بود.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفته که خسارت یاد شده در برآورد اول سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بود.

به گزارش خبرگزاری میزان، او افزود که ‌در خوش‌بینانه‌ترین حالت زیرمجموعه‌های گردشگری با «یک سوم» نیرو‌های خود در حال حاضر مشغول فعالیت هستند.

آقای تیموری افراد شاغل در حوزه سفر و گردشگری را، بر اساس آمار شورای جهانی سفر و مسافرت در سال ۲۰۱۹، بیش از «یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر» اعلام کرده است.

این مقام گردشگری ایران استقبال فعالان این حوزه از وام تسهیلات با بهره «۱۲ درصد» را «اندک» ارزیابی کرده ولی گفته که تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان وام به آن‌ها پرداخت شده است.

با شیوع کرونا در ایران از میزان مسافرت‌های داخلی و اقامت در هتل‌ها به شدت کاسته شد و ورود محدود گردشگران خارجی به کشور نیز به حداقل رسید.

مدیرمسئول کیهان از آیت‌الله سیستانی عذرخواهی کرد

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان

مدیرمسئول روزنامه کیهان با انتشار یادداشت تازه‌ای از آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعه ساکن عراق، عذرخواهی کرده است.

حسین شریعتمداری در این یادداشت که روز دوشنبه هفتم مهر در خبرگزاری‌های فارس و تسنیم منتشر شده است، توضیح داده که یادداشت انتقادی قبلی‌اش درباره موضع آقای سیستانی «خطای ناخواسته» بوده و برداشت او «با واقعیت فاصله داشته است».

آقای شریعتمداری که به نمایندگی از رهبر جمهوری اسلامی روزنامه کیهان را اداره می‌کند، دو روز پیش در یادداشتی نوشته بود که آیت‌الله سیستانی به تازگی در دیدار با جنین هینیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق، خواسته است که انتخابات پارلمانی عراق تحت نظارت نمایندگانی از سازمان ملل انجام شود و این درخواست را «دون ‌شأن و جایگاه» این مرجع تقلید شیعه توصیف کرده بود.

او همچنین در انتقادی تندتر نوشته بود که «دعوت از سازمان ملل برای نظارت بر انتخابات یک کشور، اعلام ورشکستگی آن کشور، بدبینی به ملت و خوش‌بینی به بیگانگان است».

آقای شریعتمداری در یادداشت جدید می‌گوید با توجه به توضیحات دفتر این مرجع تقلید دریافته است که منظور آقای سیستانی «نظارت بر انتخابات توسط سازمان ملل» نبود، «بلکه از هماهنگی نظارت با ضوابط سازمان ملل سخن می‌گوید و معنای آن این است که نظارت صرفاً از سوی عراقی‌ها صورت می‌گیرد».

او همچنین با اشاره به اعتراض مقام‌های ارشد دولت عراق به یادداشت قبلی‌اش نوشته است که «اعتراض حضرات را می‌پذیرم و جایی برای خُرده‌گیری نمی‌بینم».

علی سیستانی بالاترین مرجع شیعه در عراق به‌شمار می‌آید و در پی این تحولات، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز روز دوشنبه در پیامی توئیتری به ستایش از آیت‌الله علی سیستانی پرداخته و او را «دژ استوار عراق» و «سرمایه‌ای برای جهان اسلام» لقب داده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، نیز در توئیتی با اشاره به دیدارش با وزیر خارجه عراق، نوشت: «حمایت از خواست و اراده مرجعیت، سیاست دائم و غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران است».

پخش «فصل کرگدن» بهمن قبادی با بازی بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی در نتفلکیس

بهمن قبادی (دوم از چپ) در کنار مونیکا بلوچی و بهروز وثوقی، بازیگران فیلم «فصل کرگدن»

نت‌فلیکس با خرید حق پخش آنلاین فیلم سینمایی «فصل کرگدن»، ساخته بهمن قبادی با بازی بهروز وثوقی و مونیکا بلوچی، این فیلم را در شبکه نمایش جهانی خود عرضه کرد.

«فصل کرگدن» پنجمین فیلم سینمایی بهمن قبادی، فیلمساز مقیم خارج از ایران، و اولین فیلم یک فیلمساز ایرانی با عوامل ایرانی است که در شبکه نت‌فلیکس پخش می‌شود.

بهمن قبادی که اغلب آثارش در جشنواره‌های بین‌المللی تحسین و ستایش شده، «فصل کرگدن» را سال ۲۰۱۲ در ترکیه ساخت. این فیلم روایتگر داستانی عاشقانه پس از تحولات سیاسی بعد از انقلاب ۵۷ ایران است.

فیلمبرداری این فیلم که تورج اصلانی عهده‌دار آن بوده، بیش از هرچیز دیگرِ این فیلم مورد توجه منتقدان و جشنواره‌ها قرار گرفته است.

«کسی از گربه‌های ایرانی خبر ندارد»، «لاک‌پشت‌ها هم پرواز می‌کنند»، و «زمانی برای مستی‌ اسب‌ها» از دیگر آثار سینمایی بهمن قبادی است.

ظریف: آمریکا سلیمانی را چنان زد که تنها یک دست برای ما باقی ماند

محمدجواد ظریف در کنار قاسم سلیمانی

وزیر خارجه ایران با اشاره به عملیات کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران، گفت در این عملیات آمریکایی‌ها «آن‌چنان زدند که تنها یک دست برای ما باقی ماند».

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف که روز دوشنبه هفتم مهرماه در یک مراسم عمومی در وزارت خارجه سخن می‌گفت، از قاسم سلیمانی به عنوان «دشمن شماره یک داعش» نام برد و گفت نوع عملیاتی که منجر به کشتن آقای سلیمانی بود، نشان‌دهنده «ترسو و وحشی» بودن آمریکایی‌هاست.

مقام‌های دولت آمریکا به ویژه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا، بارها از با دفاع از عملیات منجر به کشتن قاسم سلیمانی، او را «تروریست شماره یک جهان» خوانده‌اند.

پیش از این هم برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی با اشاره به عملیات ۱۳ دی‌ماه پارسال پهپادهای آمریکایی به خودروی قاسم سلیمانی، نوع این عملیات را نشان‌دهنده «ترس آمریکایی‌ها» از رویارویی مستقیم با فرمانده سابق نیروی قدس در میدان نبرد توصیف کرده بودند.

با این حال برخی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی اظهارات آقای ظریف را به نوعی تمجید از قدرت عملیاتی آمریکا توصیف کرده‌اند.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شمار مبتلایان رو به افزایش، پیش‌بینی قربانیان بیشتر در آبان ماه

براساس آمار وزارت بهداشت ایران، با درگذشت ۱۹۰ بیمار مبتلا به کرونا در شبانه‌روز گذشته، آمار رسمی قربانیان این ویروس در ایران به ۲۵ هزار ۷۷۹ نفر رسید.

همزمان یک عضو شورای شهر تهران با اشاره به افزایش آمار کرونا از صداوسیما به‌دلیل متهم کردن گروهی از مردم در این باره انتقاد کرد.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، روز دوشنبه هفتم مهر، در گزارش روزانه خود از شناسایی سه هزار و ۵۱۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ نیز خبر داد و گفت در حال حاضر بیش از چهار هزار نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

بر اساس این گزارش رسمی، مجموع بیماران مبتلا به کرونا در ایران به نزدیک ۴۵۰ هزار نفر رسیده است.

درستی آمار روزانه و رسمی اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت، همواره از سوی برخی کارشناسان مستقل مورد تردید جدی قرار گرفته و برخی منابع می‌گویند آمار ابتلا و قربانیان در ایران بین دو تا چند برابر آمار رسمی است.

در گزارشی دیگر، حجت نظری، عضو شورای شهر تهران، با اشاره به افزایش قربانیان کرونا در روزهای اخیر، از صداوسیما خواست از «ایجاد فضای دوقطبی و متهم کردن گروهی از مردم» پرهیز کند.

آقای نظری همچنین گفت: «این‌که ما بخواهیم صرفاً انگشت اتهام شیوع کرونا را به سمت یک گروه از مردم بگیریم و بدون توجه به مسئولیت نهادهای ذی‌ربط، مدام در رسانه‌های رسمی به خصوص صداوسیما به آن بپردازیم، نتیجه‌ای جز تشدید فضای دوقطبی در جامعه ندارد.»

از سوی دیگر، ایرج حریرچی، مغاون کل وزارت بهداشت، نیز هشدار داده است که اگر هیچ مداخله‌ای از طرف دولت صورت نگیرد، «ممکن است در آبان ماه به ۶۰۰ مورد مرگ روزانه برسیم و یک پیش‌بینی دیگر نشان‌دهنده ۹۰۰ مورد فوت روزانه در اواسط آذر ماه است».

با این حال، مقامات ارشد و نیز صداوسیما در پی افزایش آمار ابتلا به کرونا و قربانیان آن پس از عزاداری‌های محرم و شروع فصل مدارس، دائماً بر رعایت نکردن مردم به‌خصوص در ماسک زدن اشاره می‌کنند.

بنا به اعلام وزارت بهداشت، در حال حاضر استان‌های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان و یزد در وضعیت قرمز قرار دارند.

چهار استان کردستان، هرمزگان، فارس و گلستان نیز در وضعیت هشدار قرار دارند.

تاریخ قطعی حمل مشعل المپیک مارس ۲۰۲۱ اعلام شد

برگزارکنندگان بازی‌های المپیک ۲۰۲۱ توکیو از حمل مشعل این رقابت‌ها در اواخر ماه مارس خبر دادند.

مسابقات المپیک، طبق برنامه، قرار بود اول مرداد در توکیو آغاز به کار کند و مراسم تحویل مشعل نیز اوایل فروردین ماه بدون تماشاگر برگزار شد.

بحران همه‌گیری ویروس کرونا اما در نهایت، باعث شد مسئولان المپیک طی تصمیمی کم‌سابقه تاریخ برگزاری رقابت‌ها را به یک سال بعد موکول کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برگزارکنندگان روز دوشنبه ۷ مهر اعلام کردند حمل مشعل المپیک توکیو در روز ۲۵ مارس ۲۰۲۱ (برابر با پنجم فروردین ۱۴۰۰) انجام خواهد شد.

مشعل بازی‌ها، هم‌اکنون، در توکیو روشن است و منطقه فوکوشیما که پس از زمین‌لرزه و سونامی سال ۲۰۱۱ با حادثه اتمی روبه‌رو شد، به عنوان نقطه آغاز حمل مشعل در نظر گرفته شده است.

طبق برنامه، حمل مشعل در سراسر ۴۷ استان ژاپن، با شعار «امید روشنگر راه ماست» انجام خواهد شد.

در بیانیه اخیر برگزارکنندگان آمده است که «در میانه همه‌گیری کووید-۱۹»، شعار منتخب المپیک توکیو همچنین نمادی از «روشنایی در انتهای تونل تاریک» این دوران است.

پیش از این، نایب رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته بود که مسابقات به تعویق‌افتاده المپیک توکیو، سال آینده تحت هر شرایطی و به رغم بحران همه‌گیری ویروس کرونا برگزار می‌شود. جان کوتس وعده داده است که ویروس کووید۱۹، مغلوب بازی‌های پیش رو خواهد شد.

رقابت‌های المپیک از اول مرداد ۱۴۰۰ (۲۳ ژوئیه ۲۰۲۱) در توکیو آغاز خواهد شد.

جایزه عفو بین‌الملل جشنواره پراگ به فیلم «پسر-مادر» مهناز محمدی رسید

نمایی از فیلم «پسر-مادر» مهناز محمدی

جشنواره بین‌المللی فیلم پراگ اعلام کرد جایزه سازمان عفو بین‌الملل این جشنواره به مهناز محمدی به‌خاطر فیلم سینمایی «پسر-مادر» تعلق گرفت؛ فیلمی که اجازه نمایش در ایران ندارد.

بر اساس گزارش وب‌سایت فبیوفست (جشنواره فیلم پراگ)، هیئت داوران بخش عفو بین‌الملل بیست و هفتمین دوره، این فیلم را که نخستین اثر سینمایی مهناز محمدی است، به‌خاطر روایت نامعمول دو خط داستانی موازی، بازی‌های طبیعی و باورپذیر و برخورداری از داستانی قدرتمند شایسته تجلیل اعلام کردند.

فیلم«پسر-مادر» محصول مشترک سینمای مستقل ایران و جمهوری چک است که پیش از این در چند جشنواره بین‌المللی دیگر به نمایش درآمده و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره رم را نیز دریافت کرده است.

با این حال این فیلم هنوز مجوز نمایش عمومی در داخل ایران پیدا نکرده و تماشاگران داخل ایران از تماشای آن محروم مانده‌اند.

فیلم «پسر-مادر» روایتی تکان‌دهنده از قشر فقیر جامعه ایران است با محوریت مادر تنهایی با فرزندش و مشکلات مالی بسیار که پس از دریافت پیشنهاد ازدواج، بر سر دوراهی عجیبی قرار می‌گیرد.

مهناز محمدی تا پیش از این فیلم سینمایی به‌عنوان مستندساز و فعال حقوق زنان شهرت داشت و در ده سال گذشته «دست‌کم پنج‌بار» به‌دلیل فعالیت‌های مدنی خود بازداشت یا زندانی شده است.

مقام آلمانی: «جنگ سرد علیه چین» نیازمند همبستگی میان آمریکا و اروپا است

پتر بـَیــِر، هماهنگ‌کننده روابط حوزه اقیانوس اطلس در دولت مرکل

یک مقام ارشد دولت آلمان در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت فارغ از این‌که چه کسی پیروز انتخابات کاخ سفید در ماه نوامبر خواهد بود، اروپا و آمریکا برای مقابله با چین در «جنگ سرد جدید» نیازمند تشکیل جبهه‌ای واحدند.

در حالی‌که فقط پنج هفته تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی است، پتر بـَیــِر، هماهنگ‌کننده روابط حوزه اقیانوس اطلس در دولت مرکل، بر اهمیت منافع مشترک میان اروپا و ایالات متحده تاکید کرده است.

این مقام بلندپایه دولت آلمان همچنین افزود: «جنگ سرد جدید بین ایالات متحده و چین پیشاپیش آغاز شده است و (سرنوشت) این قرن را رقم خواهد زد.»

تنش‌های بین آمریکا و چین در سال‌های اخیر روندی صعودی داشته اما استفاده از عبارت «جنگ سرد» برای اشاره به این تنش‌ها از سوی مقام‌های بلندپایه کشورها کم‌سابقه است.

آقای بیر در اظهارات اخیر خود با تکیه بر این‌که اختلاف‌های جزئی نباید اهمیت منافع مشترک را تحت تاثیر قرار دهد، گفت: «اروپا برای رویارویی با چالش عظیم چین، باید شانه به شانه در کنار آمریکا بایستد.»

به گفته آقای بیر، پس از چهار سال اختلاف نظر مکرر میان دونالد ترامپ و آنگلا مرکل بر سر موضوعات مختلف از جمله ایران، تجارت، ناتو و تغییرات اقلیمی، بر کسی پوشیده نیست که همکاری با سیاستمداری مانند «جو بایدن» برای آلمان راحت‌تر خواهد بود.

هماهنگ‌کننده روابط دو سوی اقیانوس اطلس در عین حال یادآور شد: «مسائل مناقشه‌برانگیز یک‌شبه حل نمی‌شوند اما با حضور بایدن، بار دیگر روابط دوستانه در دو سوی اقیانوس اطلس معقول‌تر، حساب‌شده‌تر و قابل اتکاتر خواهد شد.»

اواخر خرداد ماه، در روند مناقشات میان مقام‌های بلندپایه دو کشور، آلمان طرح پیشنهادی تازه در آمریکا برای افزایش تحریم‌های مربوط به خط لوله گاز «نورد استریم ۲» بین روسیه و آلمان را «باعث تاسف» و «دخالت» در امنیت انرژی اروپا دانست.

در تیر ماه ۱۳۹۷ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دولت آنگلا مرکل را به دلیل بستن این قرارداد با روسیه شدیدا سرزنش کرده و گفته بود برلین «کاملاً به کنترل» روسیه در آمده است. البته، این اظهارنظر، واکنش فوری وزیر خارجه آلمان را به دنبال داشت. پاسخ هایکو ماس این بود که «ما اسیر نیستیم، نه اسیر روسیه، نه اسیر آمریکا».

صدها نویسنده از سراسر جهان خواستار آزادی نسرین ستوده و زندانیان سیاسی در ایران شدند‎

نشان انجمن قلم آمریکا

صدها نویسنده و شخصیت فرهنگی در جهان با امضای نامه‌ سرگشاده انجمن قلم آمریکا خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، خواستار آزادی نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی در ایران شده‌اند.

در این نامه سرگشاده که نویسندگان سرشناسی چون مارگارت اتوود، آریل دورفمن و پل استر نیز از امضاکنندگان آن هستند، از مقامات جمهوری اسلامی خواسته شده که نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر، را «فوری و بدون قیدوشرط» آزاد کنند.

خانم ستوده که با اتهامات سیاسی به ۳۳ سال حبس و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده و در زندان از ۲۰ مرداد در اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی اعتصاب غذا کرده بود، پنجم مهرماه اعتصاب غذایش را شکست.

امضاکنندگان نامه انجمن قلم آمریکا علاوه بر اظهار نگرانی از وضعیت سلامت خانم ستوده، به پرونده قضایی که علیه دختر او، مهراه خندان، نیز گشوده شده اشاره کرده‌اند و از جمهوری اسلامی خواسته‌اند «به آزار و اذیت خانواده‌ ستوده» پایان دهند.

رضا خندان، همسر نسرین توده، روز ۲۷ مرداد از احضار دخترشان، مهراوه، خبر داده و گفته بود «پنج مأمور امنیتی بدون ارائه توضیحی اقدام به بازداشت مهراوه و انتقال او به دادسری اوین» کردند.

مهراوه خندان پس از احضار با قرار کفالت آزاد شد، اما در نامه انجمن قلم آمده است که پرونده‌ای قضایی برای او گشوده شده است.

درخواست آزادی کلیه زندانیان سیاسی که «به اتهامات ناعادلانه» در زندان‌های ایران نگهداری می‌شوند، بخش دیگری از نامه است. امضاکنندگان نوشته‌اند این زندانیان در معرض بیماری کووید ۱۹ قرار دارند و در عین حال از امکانات پزشکی محروم‌اند و «این ناقض ابتدایی‌ترین حقوق آن‌هاست».

نامه سرگشاده انجمن قلم آمریکا با امضای حدود صد نفر از نویسندگان و شخصیت‌های فرهنگی هنری منتشر شده، اما دیگران نیز در حال امضای آن هستند و شمار امضاها تا امروز، هفتم مهرماه، به نزدیک پنج هزار و هفتصد امضا رسیده است.

انجمن قلم آمریکا که اواخر فروردین ۱۳۹۰ جایزه «آزادی قلم» این انجمن را به نسرین ستوده اعطا کرده بود، پیش از این در هفتم شهریور نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی در ایران شده بود.

انجمن قلم آمریکا از قدیمی‌ترین سازمان‌های حقوق‌بشری جهان و دیرپاترین سازمان بین‌المللی و مستقل ادبی جهان است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG