لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۲۸

انفجار در مسیر حرکت یک خودروی دیپلماتیک بریتانیا در حومه بغداد


نمایی از منطقه سبز بغداد که محل استقرار بسیاری از سفارتخانه‌های خارجی در عراق است.

سفارت بریتانیا در بغداد اعلام کرد یک وسیله انفجاری در مسیر حرکت یک خودروی دیپلماتیک این کشور در جاده فرودگاه بغداد منفجر شده ولی در این حادثه کسی مجروح نشده است.

سخنگوی سفارت بریتانیا در بغداد روز سه‌شنبه ۲۵ شهریور گفت: «صبح سه‌شنبه یک وسیله انفجاری در مسیر حرکت خودروی سفارت به سمت فرودگاه بغداد منفجر شد. در این حادثه کسی مجروح نشده است».

دو مقام امنیتی که حاضر نشدند نام‌شان ذکر شود، به خبرگزاری رویترز گفتند عامل انفجار یک وسیله انفجاری دست‌ساز بوده که در کنار جاده کار گذاشته شده بود. به‌گفته آن‌ها، واحدهای نیروی مخصوص ارتش عراق پس از این انفجار، جاده‌ای را که از سمت غرب به محدوده سبز منتهی می‌شود، مسدود کردند.

بمب‌گذاری روز سه‌شنبه اولین مورد از حملات به خودروهای دیپلماتیک در این مسیر طی چند سال اخیر است. روز سه‌شنبه، در یک حادثه دیگر، دو موشک کاتیوشا به محدوده سبز بغداد که سفارت کشورهای خارجی و ساختمان‌های دولتی در آن قرار دارد، اصابت کرد، ولی به گفته ارتش عراق هیچ تلفاتی در بر نداشت.

طی هفته های اخیر حملات موشکی علیه اهداف آمریکایی در اطراف فرودگاه و محدوده سبز بغداد افزایش یافته است. هفته گذشته در دو حمله جداگانه چندین موشک به محوطه اطراف فرودگاه بغداد اصابت کرد.

دولت آمریکا شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را مسئول این حملات می‌داند. حکومت ایران تاکنون به طور مستقیم در مورد این حملات اظهارنظر نکرده است ولی گروه‌های ناشناخته‌ای که با شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران ارتباط دارند، مسئولیت برخی از این حملات را پذیرفته‌اند.

عراق که به صحنه پیامدهای خشونت‌بار افزايش تنش بین ایران و آمریکا بدل شده، سعی می‌کند از کشیده شدن به رقابت‌های منطقه‌ای پرهیز کند.

پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، و تعدادی از همراهان او از جمله ابومهدی المهندس، در حمله پهپادی آمریکا به فرودگاه بغداد در دی‌ماه پارسال تنش بین آمریکا و ایران به مرز رويارويی نظامی مستقيم رسيد و حملات در خاک عراق نيز تشدید شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG