لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۰۷

خبرخوان

«کشف» اثر سم در هتل محل اقامت الکسی ناوالنی در روسیه

بطری‌های آب کشف‌شده از هتل محل اقامت الکسی ناوالنی در روسیه

آزمایشگاهی در آلمان اثر سم اعصاب «نوویچوک» را بر یک بطری در هتل محل اقامت آلکسی ناوالنی، چهره سرشناس مخالفان ولادیمیر پوتین در روسیه پیدا کرده است.

آلمان در روزهای گذشته به طور رسمی اعلام کرده بود که آقای ناوالنی،‌ ۴۴ ساله، با نوویچوک،‌ نوعی سم اعصاب، مسموم شده است.

اما کرملین، مقر حکومت ولادیمیر پوتین، نیز به طور رسمی انکار کرده است که در مسموم کردن آلکسی ناوالنی دست داشته است.

با این حال آن‌طور که خبرگزاری فرانسه، روز پنج‌شنبه، ۲۷ شهریور گزارش کرده، تیمی از دستیاران ناوالنی بر روی اینستاگرام نوشته‌اند که آزمایشگاهی در آلمان اثر یک سم «نظامی» را در هتلی در شهر اومسک روسیه که ناوالنی و همراهانش به سر می‌بردند، پیدا کرده است.

بر اساس این گزارش، ناوالنی پیش از ترک اتاق هتل محل اقامت خود به سوی فرودگاه، مسموم شده بود.

این چهره سیاسی برجسته منتقد در حال حاضر در بیمارستان شریته برلین به سر می‌برد و بر اساس گزارش‌های اخیر، شرایط جسمی وی به صورت قابل توجهی بهبود یافته است.

برلین اعلام کرده که «شواهد واضحی» از مسموم‌شدن وی با سم عصبی نوویچوک وجود دارد و در هفته اخیر، ازمایشگاه‌هایی در سوئد و فرانسه نیز این موضوع را تائید کردند.

در پست اینستاگرامی دستیاران ناوالنی آمده از آنجا که موضوع مسمومیت وی «هرگز» در روسیه مورد بررسی قرار نخواهد گرفت، قرار است همه شواهدی که به طور بالقوه می‌تواند در این پرونده مهم باشد، به پزشکان آلمانی تحویل داده شود.

الکسی ناوالنی، یکی از سرسخت‌ترین منتقدان ولادیمیر پوتین روز پنجشنبه در طول پرواز از سیبری به مسکو ناگهان به شدت بیمار شد و پس از توقف اضطراری هواپیما در شهر اومسک به بیمارستان منتقل شد.

خانواده و مشاوران آقای ناوالنی بر انتقال او به خارج از کشور تاکید می‌کردند و بالاخره پس از دو روز مقاومت دولت روسیه خواست آنها را پذیرفت و او به برلین منتقل شد.

پزشکان در روسیه روز دوشنبه گفتند آزمایش‌ها در دو آزمایشگاه جداگانه هیچ اثری از مواد سمی در بدن آقای ناوالنی پیدا نکرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

کدخدایی خواستار برخورد قضایی با منتشرکنندگان اخبار تایید صلاحیت‌ها شد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان با رد اخبار مربوط به تایید صلاحیت برخی از کاندیداها، خواستار برخورد قوه قضاییه با کسانی شد که «اخبار کذب و زود هنگام» منتشر می‌کنند.

عباسعلی کدخدایی گفته است جلسه شورای نگهبان برای «بررسی دقیق‌تر» کاندیداها، صبح روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت برگزار می‌شود و فعلا «صحبت‌های کلی و مرور اسامی» انجام شده است.

در طول ساعات گذشته گزارش‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی درباره ردصلاحیت محسن رضایی و سعید محمد، دو چهره نظامی که در این دوره کاندیدا شده‌اند، منتشر شده است.

در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال، ۵۹۲ نفر ثبت‌نام کردند که به گفته سخنگوی شورای نگهبان، فقط پرونده ۴۰ نفر از آن‌ها در شورای نگهبان بررسی می‌شود.

داوطلبان کاندیداتوری با استناد به قوانین موجود که از سوی وزارت کشور اعلام شده، ثبت‌نام کردند ولی شورای نگهبان در روزهای اخیر با ابلاغ یک مصوبه جدید، شرایط تازه‌ای برای کاندیداها اعلام کرده است و با استناد با آن مصوبه، از بررسی همه پرونده‌ها خودداری کرده است.

به گفته عباسعلی کدخدایی، هر داوطلب کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری باید برای تایید صلاحیت هفت رای مثبت از ۱۲ عضو شورای نگهبان را بگیرد.

شورای نگهبان متشکل از ۱۲ فقیه و حقوقدان است که شش فقیه را رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌کند و شش حقوقدان را نیز رئیس قوه قضائیه معرفی و مجلس شورای اسلامی به آن‌ها رای می‌دهد.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی در این دوره از انتخابات خود نامزد است و در همین حال قوه قضاییه باید به تخلفات و شکایت‌های انتخاباتی رسیدگی کند.

بر اساس کزارش خبرگزاری‌های ایران و سایت رادیو فردا/ر.ح/ک.ر

بدهی شهرداری تهران «۶۶ هزار میلیارد تومان» اعلام شد

معاون مالی شهرداری تهران گفته است که «بدهی کل» این نهاد «۶۶ هزار میلیارد تومان» است که از این میزان، شش هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مربوط به بدهی‌های شهرداری تهران به پیمانکاران در سال ۹۹ است.

عبدالحمید امامی که روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در یک نشست خبری سخن می‌گفت، جزئیات بیشتری درباره بدهی‌های شهرداری ارائه نداد و گفت در دوره مدیریت پیروز حناچی در شهرداری تهران، «هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌ها کاهش پیدا کرده است».

او همچنین از گرفتن طلب‌های شهرداری تهران از دولت به مبلغ ۳۰ هزار میلیارد تومان و شرکت رسا تجارت وابسته به سپاه پاسداران به مبلغ ۲۵ هزار میلیارد تومان خبر داد.

معاون مالی شهرداری تهران به مبلغ کل بدهی‌های دولت و سپاه به شهرداری اشاره نکرد این در حالی است که میزان بدهی‌های شرکت‌های وابسته به سپاه در ماه‌های گذشته به یک موضوع بحث برانگیز بین مدیران شهرداری و سپاه پاسداران تبدیل شده بود.

به گفته محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران، در جریان مبادلات مالی بین دو نهاد، مبلغ ۱۷۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌‌های سپاه به شهرداری تهران که مربوط به سال ۹۴ بوده، در صورتجلسات مالی سال ۹۵ غیب شده است.

شرکت رسا تجارت که از بازوهای اصلی تامین مالی نیروی قدس سپاه بود، پس از بروز مفاسد گسترده منحل شد و سه نفر از مدیران ارشد، مسعود مهردادی، محمود خاکپور محمود سیف به ترتیب به دو سال، پنج سال و ۳۰ سال زندان و جزای نقدی محکوم شدند.

اتهام این افراد مشارکت در کلاهبرداری باندی، مشارکت در پولشویی و برداشت و تصاحب غیرقانونی وجوه اعلام شده است.

علاوه بر این سه نفر، عیسی شریفی، معاون محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، نیز به ۲۰ سال زندان، جزای نقدی، و استرداد وجوه تحصیلی محکوم شد.

بر اساس گزارش سایت انتخاب و رادیو فردا/ر.ح/ک.ر

سینا استوی، سرشناس‌ترین فعال بازر رمزارز در ایران، بازداشت شد

سینا استوی

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری که زیرمجموعه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت از بازداشت سینا استوی، مدیرعامل صرافی رمزاررز کریپتولند، خبر داد.

همزمان، حساب کاربری رسمی آقای استوی در توئیتر نیز با توئیتی ظاهراً با امضای مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری به‌روز شد با این متن که «مالک این رسانه به‌اتهام اخلال در نظام اقتصادی با دستور دادسرای ویژه جرایم اقتصادی بازداشت شد».

برخی رسانه‌های نزدیک به سپاه اتهام سینا استوی را که پیشتر به‌عنوان کارآفرین نمونه شناخته می‌شد، «اخلال در نظام اقتصادی» اعلام کرده‌اند.

بازداشت آقای استوی در حالی صورت گرفته است که پیشتر اعلام شده بود بانک مرکزی درگاه‌های رمزارزها را از روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت مسدود می‌کند و فعالیت‌ها در این زمینه ممنوع می‌شود.

سینا استوی چهره‌ای سرشناس در زمینه رمزارز است که چندی پیش حق مالکیت نخستین توئیت تاریخ را نیز از جک دورسی، بنیان‌گذار توئیتر، به قیمت دو میلیون و ۹۰۰ هزار دلار خرید.

آقای استوی به‌گفته خودش از سال ۲۰۱۳ میلادی به‌عنوان بیت‌کوینر وارد عرصه رمزارزها شد و به‌مرور فعالیتش را گسترده کرد تا این‌که صرافی کریپتولند را در سال ۹۶ راه انداخت.

سال گذشته، در سه‌سالگی کریپتولند، سینا استوی اعلام کرد که پلتفرم جدیدی از صرافی خود را نیز ارائه کرده است که ایرانیان می‌توانند در این بستر قابلیت‌های موجود در صرافی‌های رمزارزی بین‌المللی را در اختیار داشته باشند.

مرکز بررسی جرایم سازمان‌یافته سایبری علی‌رغم ادعای ایجاد اخلال اقتصادی توسط آقای استوی، هنوز هیچ جزئیاتی در این باره منتشر نکرده است.

وکیل فرزانه زیلابی، وکیل کارگران هفت‌تپه، شش ماه از اشتغال به وكالت منع شد

فرزانه زیلابی، وکیل مدافع کارگران هفت تپه

ناصر زرافشان، وکیل فرزانه زیلابی که وکالت کارگران هفت‌تپه را برعهده داشت از «منع اشتغال شش‌ماهه» موکلش خبر داد.

آقای زرافشان در مصاحبه‌ای که روزنامه اعتماد روز دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت از او منتشر کرده، گفته‌است که علاوه بر اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت ملی» که پیشتر رسانه‌ای شده بود، اتهام دیگری با عنوان «نشر اکاذیب و عضویت در گروه‌های معاند» علیه خانم زیلابی مطرح شده است.

احضار خانم زیلابی در هفته گذشته چند روز پس از آن رخ داد که دادگاه، واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی را باطل اعلام کرد و بر این اساس این شرکت باید به دولت بازگردانده شود.

در واکنش به این اقدام شماری از وکلای دادگستری، ۲۵ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای خواستار «توقف تعقیب قضایی» و «مختومه کردن پرونده» این وکیل از سوی قوه قضاییه شدند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه هم ۲۳ اردیبهشت در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن احضار خانم زیلابی، پرونده‌سازی علیه او را پرونده‌سازی علیه تمام کارگران هفت تپه عنوان کرده بود.

ناصر زرافشان با اشاره به برگزاری اولین جلسه رسیدگی به پرونده خانم زیلابی و سیاوش شجاع‌پوریان، همکار او در این پرونده گفته‌است که بازپرس پرونده برای موکلش [خانم زیلابی] هم قرار کفالت، هم قرار نظارت قضایی مبنی بر منع اشتغال به وکالت به مدت شش ماه صادر شده است.

آقای زرافشان در این مصاحبه، گرفتن «ممر معاش» یک وکیل برای تحت فشار قرار دادن او را معنای دقیق «سانسور» عنوان کرد و گفت که اگر این اقدام در حرفه وکالت باب شود، «بدعت خطرناکی» است.

این وکیل دادگستری مصاحبه‌های خانم زیلابی با رسانه‌ها دربارهٔ پرونده هفت‌تپه را که از موارد استنادی در پرونده علیه او است را نیز گفته‌هایی در مقام «توضیح و توجیه» دفاع این وکیل از موکلانش (کارگران هفت‌تپه) دانسته و گفته‌است که «کار او در جریان دفاع از سندیکای هفت‌تپه «هرگز» مصداق هیچ‌یک از عناوین که در پرونده آمده، نبوده و نیست.»

خانم زیلابی پیشتر نیز چند بار در جریان دفاع از کارگران نیشکر هفت‌تپه احضار شده بود.

یوسف بهمنی، فعال کارگری هفت‌تپه روز دوشنبه، در گفت‌و گو با سایت امتداد ضمن محکوم کردن پرونده‌سازی علیه‌ خانم زیلابی گفته است: «این که برخی آقایان بخواهند سروقت وکیل کارگران رفته و با او تسویه حساب کنند، اصلا اقدام درستی نیست».

آقای بهمنی در ادامه بر حمایت همه‌جانبه کارگران هفت‌تپه از وکیل پرونده‌شان تاکید کرده است.

در همین حال سایت امتداد از بازگشت فضای امنیتی به شرکت هفت‌تپه و استقرار نیروهای یگان ویژه در محوطه این شرکت خبر داده است.

این اقدام در کمتر از ده روز از ابطال واگذاری شرکت هفت‌تپه به مالک خصوصی رخ داده است.

مسئولان نظامی و امنیتی تاکنون درباره دلایل حضور نیروهای یگان ویژه در این شرکت توضیحی ارائه نداده‌اند، اما به گزارش کارگران این شرکت با توجه به نوع تجهیزات نظامی که برخی از آن‌ها برای اولین بار در این محوطه این شرکت دیده می‌شود و استقرار نیروهای یگان ویژه در بخش امور ورزشی با انواع وسایل رفاهی به نظر می‌رسد که حضور آن‌ها کوتاه مدت نخواهد بود.

در همین حال کارگران شرکت هفت‌تپه در گفت‌و‌گو با سایت امتداد یکی از اصلی‌ترین موانع فعلی این شرکت را، «کاهش حق‌آبه» برای «کشت مطلوب» در سال جاری عنوان کرده‌اند.

به گفته این کارگران حق‌آبه این شرکت در سال جاری تا یک‌سوم کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت خارجه خبر ممنوع‌الخروج شدن همسر محمدجواد ظریف را تکذیب کرد

محمدجواد ظریف در کنار همسرش، مریم ایمانیه

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در مصاحبه با خبرنگاران ادعای برخی کانال‌های خبری مبنی بر ممنوع‌ازخروج شدن همسر محمدجواد ظریف از ایران را تکذیب کرد و دربارهٔ مذاکرات وین نیز گفت «موضوعی به نام توافق اولیه وجود ندارد».

در پی خبری که کانال تلگرامی سحام‌نیوز مبنی بر ممنوع‌ازخروج شدن مریم ایمانیه، همسر محمدجواد ظریف، منتشر کرد، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، با نکذیب این خبر گفت: «همسر آقای ظریف ایشان را در سفر به سوریه و ادامه سفر ایشان همراهی کرده‌اند.»

محمدجواد ظریف روز چهارشنبه گذشته برای یک سفر یک‌روزه در رأس یک هیئت دیپلماتیک وارد دمشق شد و قرار بود در پایان این سفر با رهبران گروه‌های فلسطینی نیز دیدار کند.

شایعه ممنوع‌الخروج شدن همسر وزیر خارجه جمهوری اسلامی مدتی پس از آن منتشر شد که انتشار فایل صوتی مصاحبه با ظریف و سخنان او دربارهٔ نقش گسترده و دخالت مستقیم قاسم سلیمانی در مسائل مربوط به روابط با دیگر کشورها و فعالیت در آن‌ها جنجال‌آفرین شد.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در واکنش به اننشار خبرهایی مبنی بر «احتمال توافق مقدماتی» بین ایران و گروه ۱+۴ در وین با رد «موضوعی به نام توافق اولیه» تأکید کرد که «هیچ توافقی صورت نمی‌گیرد مگر این‌که در مورد همه‌چیز توافق صورت گرفته باشد».

به‌گفته آقای خطیب‌زاده، در گفت‌وگوهای جاری در وین برای احیای برجام، «هر سه کارگروه تشکیل‌شده کارهای خودشان را انجام می‌دهند، ضمن آن‌که رئیس هیئت ایرانی با رؤسای هیئت‌های دیگر در وین رایزنی و جلساتی داشته است و این جلسات ادامه دارد».

دور چهارم مذاکرات احیای برجام، با قدرت‌های جهانی که هنوز عضو توافق برجام هستند یعنی روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان و همچنین ایران از روز ۱۷ اردیبهشت در وین، پایتخت اتریش، آغاز شده است.

هیئت نمایندگی دولت آمریکا نیز به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارد و در هتل دیگری در همان خیابان مستقر است.

یک مدیر ستاد احیای دریاچه ارومیه: آمادگی مواجهه با کم‌آبی وجود دارد، اما بازگو نمی‌شود

نمایی از خشکسالی دریاچه ارومیه در سال‌های گذشته

یک عضو ستاد احیای دریاچه ارومیه از عدم رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه از سوی وزارت نیرو انتقاد کرد.

مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه، روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت به خبرگزاری تسنیم گفته است که با وجود ابراز نگرانی وزارت نیرو از کمبود بارش‌ها، آب به اندازه کافی در پشت سد موجود بوده، اما با وجود مکاتبات متعدد، این وزارتخانه به این کار اقدام نکرده است.

آقای تجریشی در ادامه با بیان این که فرصت رهاسازی آب به سمت این دریاچه دیگر پایان یافته از «مدیریت آب» در کشور انتقاد کرد و گفت که با وجود کاهش بارش‌ها در تهران، آمادگی مواجهه با کم‌آبی وجود دارد، اما این مسئله در جایی بازگو نمی‌شود.

مصطفی فدایی‌فرد، رئیس کمیته ارزیابی سیلاب کمیته ملی سدهای بزرگ ایران هم ۱۸ اردیبهشت با اشاره به «سوءمدیریت منابع آب» در کشور گفته بود که بحران آب در ایران به دلیل «کم آبی و خشکسالی» نیست و «روش‌های غیراصولی برداشت» به این بحران دامن ‌زده است.

از پیش از آغاز سال ۱۴۰۰ برخی مسئولان با اعلام کاهش بارندگی در سال ۹۹ و تداوم این وضعیت در سال جاری درباره خشکسالی پیش رو هشدار داده بودند.

در این میان وضعیت آب روستاها در مناطق مختلف ایران با بحران بیشتری مواجه است.

اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران ایران، ۱۲ اردیبهشت از تامین آب آشامیدنی ۷ هزار روستای بالای بیش از ۲۰ خانوار کشور با تانکر خبر داده است.

منوچهر فخری، معاون استاندار سمنان روز دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت با اشاره به تنش آبی در ۵۱ روستای این استان، «تعدد انشعابات غیرمجاز، فرسودگی انشعابات و شبکه‌های آب‌رسانی و هدر‌رفت آب» را از مهم‌ترین دلایل تشدید خشکسالی در این استان عنوان کرده است.

اسماعیل حسین‌زهی، نماینده مجلس ایران هم پیشتر گفته بود که سیستان و بلوچستان از خط قرمز خشکسالی عبور کرده و درباره خالی شدن بعضی روستاهای این استان از سکنه و موج مهاجرت از آن‌ها هشدار داده بود.

بر اساس برآورد «موسسه منابع جهان» در سال ۲۰۱۹، ایران در صدر کشورهایی‌ است که با یک «بحران فوق‌العاده» در زمینه آب دست به گریبان است و در لبه «روز آخر» قرار گرفته‌، یعنی روزی که منابع آبی در آن ممکن است به پایان برسد.

شاخص مربوط به میزان رونق کسب‌وکار در ایران، ۲۷.۵ درصد سقوط کرد‎

شاخص مربوط به میزان رونق کسب‌وکار که در ایران با نام اختصاری «شامخ» شناخته می‌شود، در فروردین امسال در مقایسه با ماه قبل از آن بیش از ۲۷ درصد افت کرده است.

به گزارش فایننشال تریبون، روزنامه انگلیسی‌زبان چاپ تهران، در روز دوشنبه، ۲۷ اردیبهشت این شاخص که در عرف جهانی «شاخص مدیران خرید» نامیده می‌شود در ایران از ۵۴.۷۳ واحد در تاریخ ۳۰ اسفند ۹۹ به ۳۹.۶۵ واحد در ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ رسیده است که نشان‌دهنده افت ۱۵.۰۸ واحدی یا ۲۷.۵۵ درصدی است.

این شاخص در فروردین ۹۹، برابر با ۲۸.۶۸ واحد و در فروردین ۹۸ شمسی، ۳۶.۳۸ واحد اعلام شده بود.

به گزارش مرکز آمار ایران و اتاق بازرگانی به عنوان حامی مالی و هماهنگ‌کننده این مطالعه، اکنون به دلیل نوروز این شاخص به پایین‌ترین سطح ۱۲ ماهه خود رسیده است.

بنا بر این گزارش، هم‌چنین شکل‌گیری «موج چهارم کرونا» در فروردین امسال می‌تواند بر افت این شاخص تاثیر گذاشته باشد.

«شامخ»، شاخصی است که بینش و دیدگاه‌های فعالان اقتصاد را از شرایط اقتصاد کشور در بخش‌های صنعت و خدمات ارائه می‌دهد.

هم‌چنین مقیاسی است که مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران از طریق پاسخ بنگاه‌های نمونه در صنایع مختلف به سؤالات مشخص، به آن رسیده و اوایل هر ماه آن را منتشر می‌کند.

در جریان استخراج این شاخص، اگر عدد شاخص بیش از ۵۰ واحد باشد نشان می‌دهد که حال اقتصاد خوب است در حالی که هر رقمی زیر ۵۰ واحد، از قرار داشتن اقتصاد در شرف انقباض و رکود حکایت دارد.

این شاخص در فروردین هر ماه از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا چراغ راهنمای اقتصاد کشور در هر سال به شمار می‌رود و تاثیر بیشتری بر تصمیم‌سازی‌ها و عملکردها نسبت به ماه‌های دیگر سال دارد.

محمدهادی عرفانیان، وکیل خانوادهٔ زندانی کشته‌شده در زندان، به ۹۵ روز حبس محکوم شد

محمدهادی عرفانیان کاسب

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی‌ای که خرداد ۹۸ در زندان کشته شد، در پی شکایت اطلاعات سپاه و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل ۹۵ روز زندان محکوم شد.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت با اعلام این خبر در توئیتر نوشت که رأی محکومیت همکارش آقای عرفانیان هفته گذشته ابلاغ شده و مصداق اصلی اتهام او «مصاحبه‌های ایشان در مورد قتل موکلش آقای علیرضا شیرمحمدعلی در زندان تهران بزرگ بوده است».

علیرضا شیرمحمدعلی معترضی بود که در اعتراض‌های مرداد ۹۷ بازداشت و به هشت سال حبس محکوم شد، اما خرداد ۹۸ مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی اعلام کردند وی توسط دو زندانی دیگر در شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد در زندان فشافویه کشته شد.

قتل این زندانی سیاسی اعتراض‌هایی را به دنبال داشت و فعالان حقوق بشر اعلام کردند که قوه قضائیه آئین‌نامهٔ تفکیک زندانیان بر اساس جرائم را اجرا نمی‌کند.

پس از آن پرونده‌ای برای قتل علیرضا شیرمحمدعلی تشکیل شد که دو متهم داشت و در پی رسیدگی به آن، شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران، در اواخر تیرماه ۹۸ متهم ردیف اول را به قصاص نفس و متهم ردیف دوم را به ۲۵ سال حبس محکوم کرد.

با این حال، محمدهادی عرفانیان کاسب که وکالت خانواده علیرضا شیرمحمدعلی را بر عهده داشت اعلام کرد که به این حکم اعتراض دارند و خواهان محاکمهٔ «مقصران این حادثه از مدیرکل سازمان‌ زندان‌ها تا رئیس زندان و افسر نگهبان شب» هستند.

آقای عرفانیان که حکم ۹۵ روز حبس در دادگاه بدوی برای او صادر شده، ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، به‌دنبال شکایت اطلاعات سپاه پاسداران پس از حضور در شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت تهران بازداشت شد و پس از دو روز با تأمین قرار وثیقه آزاد شد.

برخورد امنیتی و قضایی با وکلای دادگستری به‌خاطر دفاع از موکلان سیاسی در دو دهه گذشته به یک روال عادی در جمهوری اسلامی تبدیل شده است. در تازه‌ترین مورد، هفته گذشته فرزانه زیلابی، وکیل مدافع پرونده هفت‌تپه، به‌دلیل دفاع از موکلین خود احضار و با اتهام‌های «اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه شده است.

در همین باره، ناصر زرافشان، وکیل خانم زیلابی، امروز به روزنامهٔ اعتماد گفت در پرونده‌ای که دادسرای اهواز برای این وکیل کارگران هفت‌تپه تشکیل داده، اتهامات مطرح‌شده علیه او بیش از این موارد و شامل «کلیشه‌هایی است که علیه فعالان سیاسی مطرح می‌شود؛ اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی، نشر اکاذیب و عضویت در گروه‌های معاند».

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی، دوباره به بند زنان اوین منتقل شد

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی که مهر ۹۹ در تهران بازداشت شد.

ناهید تقوی، شهروند ایرانی-آلمانی روز یکشنبه، ۲۶ اردیبهشت‌، پس از یک ماه انتقال به بازداشتگاه اطلاعات سپاه زندان اوین، دوباره به بند زنان این زندان منتقل شد.

مریم کلارن، فرزند خانم تقوی این خبر را به نقل از وب‌سایت حقوق بشریِ هرانا در صفحه خود در توئیتر هم‌رسانی کرده است.

ناهید تقوی بعد از ۱۵۱ روز بازجویی و بلاتکلیفی مطلق در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به «بند دو الف» زندان اوین در ۲۷ اسفند ۹۹ و در پی برگزاری کارزارهایی برای آزادی او، به بند زنان اوین منتقل شد، اما ۱۶ فروردین امسال بار دیگر به این بازداشتگاه منتقل شد.

دختر ناهید تقوی پس از برگزاری نخستین جلسه محاکمه مادرش در اوایل اردیبهشت امسال گفته بود که او با «اتهام امنیتی» که با «تبلیغ علیه نظام» مرتبط اند، روبرو است، ولی جزئیات این اتهامات مبهم و ناروشن است.

مریم کلارن همچنین گفته بود که وکیل مادرش به پرونده دسترسی نداشته و تنها توانسته برخی صفحات آن را ببیند.

ناهید تقوی ۶۶ ساله و مهندس معمار بازنشسته، از سال ۱۳۸۲ در آلمان زندگی می‌کرد.

او ۲۵ مهر ۹۹ توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در خانه‌اش در تهران بازداشت شد.

خبرگزاری فرانسه پیشتر به نقل از جامعه بین‌المللی حقوق بشر در آلمان، دلیل بازداشت خانم تقوی را «فعالیت دیرینه او در زمینه دفاع از حقوق بشر در ایران به خصوص حقوق زنان و دفاع از آزادی بیان» عنوان کرده بود.

حکومت ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از اتباع خارجی و ایرانی‌های دو تابعیتی را به اتهام‌های گوناگون از جمله جاسوسی، همکاری با نهادهای امنیتی خارجی و یا اقدام علیه نظام بازداشت کرده و برخی از این افراد با زندانیان ایرانی در کشورهای دیگر مبادله شده‌اند.

تشدید روند بازداشت خارجیان و دوتابعیتی‌ها در ایران به جایی رسید که کانادا اواخر بهمن پارسال اعلام کرد که با همکاری ۵۷ کشور از جمله آمریکا و آلمان، برای جلوگیری از «بازداشت خودسرانه» اتباع خارجی با اهداف دیپلماتیک در کشورهایی مثل ایران و چین اقداماتی را در دستور کار قرار داده است.

یونیسف از کشورهای ثروتمند خواست مازاد واکسن‌های خود را اهدا کنند

هنریتا فور، مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، روز دوشنبه از اعضای گروه هفت کشور بزرگ صنعتی جهان و اتحادیه اروپا خواست که مازاد واکسن ویروس کرونا را به برنامه جهانی تقسیم واکسن، معروف به «کوواکس»، اهدا کنند تا کمبود آن در کشورهای فقیرتر را کاهش دهد.

هنریتا فور گفت اهدای دوزهای اضافی «یک اقدام حداقل، ضروری و اضطراری برای جبران کمبود واکسن است.»

درخواست هنریتا فور درحالی عنوان شد که بریتانیا آمادگی خود را برای کاهش محدودیت‌های ناشی از کووید-۱۹ اعلام کرد.

از امروز، در بیشتر نقاط بریتانیا، شهروندان یک بار دیگر می‌توانند به میخانه، رستوران و سینما بروند و در اجتماعات حداکثر ۳۰ نفری شرکت کنند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر، از انگلیسی‌ها خواست به دلیل شیوع نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در هند، «با احتیاط جدی وارد مرحله کاهش محدودیت‌ها شوند.»

در پایان آتش‌بس سه‌روزه، نبرد در جنوب افغانستان ازسر گرفته شد

پس از آتش‌بس اعلام شده به‌مناسبت عید فطر، جنگ بین طالبان و نیروهای دولت افغانستان از یک‌شنبه، ۲۶ اردیبهشت، در ولایت ناآرام هلمند در جنوب این کشور از سر گرفته شد.

به‌رغم ادعای سهیل شاهین، سخنگوی سیاسی طالبان، مبنی بر تجدید تعهد برای یافتن پایان صلح‌آمیز جنگ در دیدار طالبان و نمایندگان دولت افغانستان در قطر، درگیری‌ها یکشنبه در حومه لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند آغاز شد.

از زمان آغاز خروج نیروهای باقی‌مانده آمریکایی از افغانستان در آغاز ماه مه، این منطقه شاهد درگیری‌های شدیدی بوده است.

به گفته مقامات استانی، شبه نظامیان طالبان به پاسگاه‌های امنیتی در حومه لشکرگاه و همچنین در شهرستان‌های دیگر هلمند حمله کردند. والی (استاندار) این ولایت گفت در این نبردها، ۲۱ شبه نظامی طالبان کشته شدند.

ارتش افغانستان و جنگجویان یکدیگر را به ازسرگیری نبردها متهم می‌کنند.

افزایش ۵۰ درصدی صادرات روسیه به ایران در سه ماهه ابتدایی ۲۰۲۱

آمارهای گمرکی روسیه نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی نسبت به دور مشابه پارسال ۵۰ درصد افزایش یافته است.

روسیه در سه ماه ابتدایی سال بیش از ۶۱۴ میلیون دلار صادرات به ایران داشته است.

واردات روسیه از ایران نیز طی سه ماهه ابتدایی سال جاری نسبت به دور مشابه پارسال حدود ۱۴ درصد افزایش یافته و به ۲۹۰ میلیون دلار رسیده است.

بدین ترتیب، صادرات روسیه به ایران بیش از دو برابر واردات آن از کشور بوده است.

پارسال دو کشور بیش از ۲.۲ میلیارد دلار تجارت دوجانبه داشتند که شش درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بود: یک سوم این رقم سهم صادرات ایران به روسیه و دو سوم آن سهم صادرات روسیه به ایران بود.

به رغم افزایش تجارت ایران و روسیه طی دو سال گذشته، ایران هنوز سهمی نیم درصدی در کل تجارت خارجی روسیه دارد.

روسیه در سه ماهه ابتدایی سال جاری ۹۲ میلیارد دلار صادرات و ۶۲ میلیارد دلار واردات داشته است.

یک سوم تجارت خارجی روسیه با اتحادیه اروپا، یک سوم با کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا–پاسفیک، از جمله چین بوده است. چین به تنهایی سهمی ۱۸ درصدی در کل تجارت خارجی روسیه دارد.

تجارت مسکو با آمریکا نیز سهمی پنج درصدی در کل تجارت خارجی روسیه داشته است که ۱۰ برابر تجارت آن با ایران است.

با استفاده از گزارش‌های گمرک روسیه، مرکز آمار آمریکا، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

مشاور رهبر جمهوری اسلامی: به‌زودی در قدس به امامت خامنه‌ای نماز می‌خوانیم

علی اکبر ولایتی (نفر چپ) در کنار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی

مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت با دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین تماس گرفته و مدعی شده است که «به‌زودی در قدس شریف به امامت» علی خامنه‌ای «نماز خواهیم خواند».

تماس علی اکبر ولایتی با زیاد نخاله پس از چند روز راکت پراکنی شدید گروه‌های شبه‌نظامی ساکن نوار غزه به سوی اسرائیل و بمباران‌های این کرانه توسط ارتش اسرائیل صورت گرفته است.

آقای ولایتی در این تماس گفته که اسرائیل «خانه عنکبوت» است و راکت‌پراکنی‌های گروه جهاد اسلامی و حماس به خاک این کشور را «پیروزی» و «اقتدار» خوانده و آن را «صمیمانه تبریک» گفته است.

او تاکید کرده که رهبر جمهوری اسلامی همچنان مسیر حمایت ایران از «مردم فلسطین» ادامه خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران گروه‌های شبه‌نظامی ساکن نوار غزه را نماینده فلسطینی‌ها می‌داند.

ایران و اسرائیل از ابتدای انقلاب بهمن ۵۷ با یکدیگر رابطه خصمانه دارند که در سال‌های اخیر تشدید شده است. رهبر جمهوری اسلامی پیشتر در سال ۸۴ خطاب به اسرائیل گفته بود که «شما ۲۵ سال آینده را نخواهید دید».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا و رادیو فردا/ک.ر

انفجار در شهرک صنعتی آلومینیوم‌کاران در شهرستان ری دو کشته برجای گذاشت

مسئول مدیریت بحران فرمانداری شهرستان ری روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت از وقوع یک انفجار مرگبار در شهرک صنعتی آلومینیوم‌کاران بخش حسن‌آباد فشافویه این شهرستان خبر داد.

به‌گفته قربانعلی سیفی، در پی انفجار دیگ ذوب در شرکت تولید لوله‌های آلومینیومی، دو نفر کشته و سه تن نیز مجروح شدند. حسن آباد فشافویه از توابع شهرستان ری و در مسیر جاده قدیم تهران-قم قرار دارد.

بر همین اساس، از میان جان‌باختگان تنها جسد یک نفر شناسایی شده و پیکر دیگر «به دلیل شدت سوختگی قابل شناسایی نیست».

سه مجروح این حادثه نیز توسط نیروهای امدادی و اورژانس به مراکز درمانی منتقل و تحت مداوا قرار گرفتند. حال یکی از مجروحان وخیم گزارش شده است.

هنوز علت این انفجار مشخص نیست.

با استفاده از گزارش ایرنا/ آ.ت/ ک.ر

نرخ دلار در بازار آزاد ایران به بالای ۲۳ هزار تومان صعود کرد

قیمت دلار طی روزهای گذشته بار دیگر روند صعودی پیدا کرد و روز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت دوباره به بالای ۲۳ هزار تومان افزایش یافت.

نرخ دلار در بازار آزاد ایران در ابتدای سال جاری خورشیدی ۲۶ هزار تومان بود اما بعد از آغاز مذاکرات هسته‌ای در وین و امید به لغو تحریم‌ها، روند نزولی طی کرد و حدود ۱۰ روز پیش به زیر ۲۱ هزار تومان کاهش یافت.

طی روزهای گذشته دوباره دلار روند صعودی گرفته و روز یکشنبه تا ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش یافت.

این رقم تقریبا یک درصد بیشتر از روز شنبه است.

قیمت انواع سکه در روز شنبه نیز نسبت به روز شنبه افزایش چشمگیر داشت.

قیمت سکه امامی حدود ۰.۷ درصد، همچنین قیمت نیم سکه و ربع سکه هر کدام بیش از ۲.۵ درصد افزایش را تجربه کرده است.

قیمت سکه امامی روز یکشنبه به ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و قیمت سکه بهار آزادی به ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید.

هنوز مقامات ایران توضیح نداده‌اند که بر چه اساسی نرخ دلار در فروردین ماه روند نزولی داشت، اما طی روزهای گذشته به سرعت افزایش یافته است.

به غیر از امید به رفع تحریم‌ها، معمولا نوسانات روزانه نرخ ارز در کشور تابع میزان ارزی است که بانک مرکزی به بازار تزریق می‌کند.

با استفاده از گزارش‌های سایت‌های تخصصی قیمت ارز و سکه، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG