لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۵۳

آمریکا رکورد تست روزانه کرونا را شکست؛ بیش از یک میلیون نفر


صف متقاضیان تست کرونا در محله بروکلین شهر نیویورک

آمریکا با تست بیش از یک میلیون شهروند خود، روز شنبه ۲۹ شهریور رکورد تست روزانه کرونا را شکست.

آمریکا روزانه نیازمند شش تا ۱۰ میلیون تست کروناست تا شیوع این ویروس را کنترل کند اما کمبود منابع آزمایشگاهی و انسانی باعث شده که طی هفته‌های گذشته شمار تست روزانه شهروندان آمریکایی نسبت به قبل کاهش یابد و حتی هفته گذشته شمار تست‌های روزانه به طور متوسط به ۶۵۰ هزار مورد رسیده بود.

هفته قبل از آن، تعداد تست‌های روزانه ۸۰۰ هزار مورد بود.

تاکنون ابتلای بیش از شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر و مرگ ۲۰۰ هزار تن در آمریکا به‌دلیل شیوع کرونا ثبت شده است که بالاترین رقم در جهان است.

تاکنون یک پنجم از کل مبتلایان قطعی به کرونا در آمریکا ثبت شده و آمار فوتی‌های آمریکا نسبت به کل فوتی‌ها در جهان نیز حدود ۲۰ درصد است.

البته شمار بالای تست کرونا در آمریکا نیز یکی از علت‌های بالا بودن آمار ابتلا و مرگ در این کشور عنوان می‌شود. آمریکا در میان کشورهای دیگر، بیشترین شمار تست کرونا را داشته و بیش از ۹۷ میلیون تست از شهروندانش گرفته است، اما در بسیاری از کشورها شمار تست شهروندان پایین است و برخی مبتلایان در آمارهای فوتی کرونا قرار نمی‌گیرند.

با این‌حال، از زمان شیوع کرونا کمبود امکانات تست به شیوع سریع این ویروس در آمریکا منجر شد. تابستان امسال ساکنان هیوستون برای ساعت‌ها در خودروهای خود در انتظار تست کرونا بودند و حتی برخی از آنها شب را در خودرو به صبح رسانده بودند تا تست کرونا دهند. وضعیت مشابهی در میامی برقرار بود.

همچنین در برخی از مواقع، به خاطر کمبود امکانات آزمایشگاهی، تست دهندگان بایستی دو هفته منتظر جواب آزمایش می‌ماندند.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا فروردین ماه گفته بود: «هر کس تست می‌خواهد، می‌تواند بدهد»؛ اما به گزارش خبرگزاری رویترز، هنوز چنین چیزی محقق نشده است و کمبودها ادامه دارد.

هم اکنون بیش از ۲.۵ میلیون بیمار کرونایی قطعی در آمریکا وجود دارد که هنوز بهبود نیافته‌اند.

آمارها نشان می‌دهد که شمار مبتلایان روزانه در این کشور طی هفته‌های گذشته بین ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر بوده، اما دو ماه قبل این رقم بین ۵۰ تا ۸۰ هزار نفر بود.

تاکنون ابتلای بیش از ۳۰ میلیون نفر و مرگ بیش از ۹۶۰ هزار نفر از کرونا در جهان ثبت شده است.

بعد از آمریکا، برزیل، هند و مکزیک بیشترین شمار مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا را داشته‌اند. این چهار کشور روی‌هم‌رفته سهمی بیش از ۵۰ درصد کل قربانیان ثبت شده در جهان داشته‌اند.

در رتبه‌های بعدی بریتانیا، ایتالیا، پرو، فرانسه، اسپانیا و ایران قرار دارند.

البته درستی آمار روزانه و رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ایران، همواره از سوی کارشناسان داخلی و خارجی، مورد تردید جدی قرار گرفته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ف.ق/ ک.ر

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG