لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۳۰

کارنامه مهرماه ۹۹

تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در مهرماه ۹۹ را هر روز در اینجا دنبال کنید.


۱۴:۲۳ ۲.۷.۱۳۹۹

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران: بیش از ۱۴ میلیون کارگر در لبه تیغ زندگی می‌کنند

ناصر چمنی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، روز چهارشنبه با اعلام اینکه بیش از ۱۴ میلیون کارگر در لبه تیغ زندگی می‌کنند، گفت که آنها به فکر این هستند که فقط یک روز زنده بمانند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، او شرایط معیشتی کارگران را شرایط بین مرگ و زندگی نامید و افزود که این کانون کارگری در نامه‌ای به کمیسیون اجتماعی مجلس خواستار رسیدگی به بحث معیشتی کارگران شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی بابایی‌کارنامی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، هم با انتقاد از وضعیت معیشتی و اقتصادی کارگران گفت که تمام کارگران زیر خط فقر هستند.

پیشتر هادی ابوی، دبیر کل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور، روز دوشنبه اعلام کرده بود که خط فقر به ۱۰ میلیون تومان رسیده است.

در حال حاضر، پایه دستمزد کارگران مشمول قانون کار، حدود دو میلیون تومان است که با برخی مزایا برای کارگران متاهل به سه میلیون تومان می‌رسد.

۱۵:۵۱ ۱.۷.۱۳۹۹

«هیچ خبری از تحقق وعده‌ها برای حل مشکلات نیشکر هفت‌تپه نیست»

یوسف بهمنی، نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه، با اعلام اینکه هنوز هیچ خبری از تحقق وعده‌های آقایان برای حل مشکلات این شرکت نیست، گفت: قول بازگشت به کار کارگران اخراجی، از اساس،‌ بی‌پایه بود.

آقای بهمنی در گفت‌وگو با امتداد، متعلق به حزب اتحاد ملت ایران اسلامی، اشاره کرد که نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰ هنگام بازدید از شرکت نیشکر هفت‌تپه، وعده داده و گفته بودند محمد خنیفر، ایمان افضلی و سالار بیژنی برای پیگیری مسئله بازگشت به کار، به ستاد خبری وزارت اطلاعات مراجعه کنند تا اقدامات لازم در این زمینه انجام شود اما در آنجا پاسخی به آنها داده نشد.

اما وضعیت اسماعیل بخشی، از دیگر نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، چگونه است؟ یوسف بهمنی درباره او به امتداد گفت: به هر دری زدیم، به در بسته خوردیم و هر زمان که مسئله او را پرس‌وجو می‌کنیم، پلیس امنیت، ماجرای اسماعیل بخشی را امنیتی جلوه می‌دهد.

او اضافه کرد که حتی در مراجعه سه کارگر اخراجی به ستاد خبری وزارت اطلاعات،‌ نامی از اسماعیل بخشی برای بازگشت به کار برده نشد و این در شرایطی است که دغدغه اول کارگران، آقای بخشی بوده است.

به نوشته امتداد، یوسف بهمنی با اعلام اینکه قرار بود جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، نمایندگان دیوان محاسبات و وزیر اقتصاد برگزار شود، افزود: چند هفته‌ای است که به بهانه‌های مختلف، از برگزاری این نشست سرباز ‌زده می‌شود.

این نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه با اشاره به رای دیوان محاسبات به نفع کارگران، مبنی بر اینکه امید اسدبیگی و خانواده‌اش، اهلیت و صلاحیت مالکیت این شرکت را ندارند، افزود: در صحبت با نمایندگان کمیسیون اصل ۹۰، بنا شد اگر وزارت اقتصاد اقدام نکرد، نسبت به استیضاح وزیر اقتصاد اقدام شود که تاکنون خبری از این ماجرا نشده است.

او اضافه کرد: همچنین بنا بود دیوان محاسبات از طریق دادستان کل، بحث خلع‌ید را پیگیری کند که هنوز جوابی به ما داده نشده است که این مسئله در چه مرحله‌ای قرار دارد.

یوسف بهمنی همچنین درباره تشکیل پرونده قضایی برای ۱۶ کارگر نیشکر هفت‌تپه گفت که این پرونده‌ها در مرحله تجدیدنظر اهواز هستند که ماه‌هاست اقدامی برای آنها انجام نشده و در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

بر اساس این گزارش، برای یوسف بهمنی، محمد خنیفر، مسلم چشمه‌خاور و ابراهیم عباسی منجزی نیز پرونده‌های مفتوح در دادگاه شوش وجود دارد که به گفته آقای بهمنی، به آن هم، رسیدگی نشده است.

کارگران نیشکر هفت‌تپه چندین روز پیش، به دنبال وعده‌های نمایندگان مجلس برای رسیدگی به خواسته‌های‌شان، به اعتصاب حدودا ۷۰ روزه خود پایان دادند.

آنها خواستار لغو مالکیت خصوصی شرکت، بازگشت به کار کارگران اخراجی، پرداخت دستمزدهای معوقه، تمدید دفترچه های بیمه و بازداشت امید اسدبیگی،‌کارفرمای خصوصی شرکت شده‌اند.

در این ارتباط،‌تاکنون تنها دستمزد معوقه کارگران تا پایان تیرماه پرداخت شده است.

۱۵:۲۹ ۱.۷.۱۳۹۹

برای دسترسی به اخبار و رویدادهای صنفی و کارگری در شهریورماه ۹۹، کارنامه شهریورماه ۹۹ را دنبال کنید.

XS
SM
MD
LG