لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۹

اجتماع جوانان در اعتراض به گرمایش زمین در سراسر جهان


اعتراض جوانان در هند

گروه کثیری از جوانان در شهرهای مختلف جهان روز جمعه ۴ مهر در اعتراض به گرمایش زمین و با درخواست اقدامات عاجل برای مقابله با پیامدهای فاجعه بار آن اجتماع کردند. این اولین مورد از اعتراضات جوانان مدافع محيط زيست از زمان شروع همه‌گیری ویروس کرونا است.

به گزارش رويترز، برگزارکنندگان این اعتراضات که گرتا تونبرگ، فعال نوجوان سوئدی به نماد آن بدل شده می‌گویند هدف اين اجتماعات یادآوری این نکته به سیاستمداران است که با وجود تمرکز جهان بر بحران کرونا بحران زیست محیطی و پیامدهای گرمایش کره زمین را نباید فراموش کرد.

برگزاری راهپیمایی و اجتماعات در بیش از سه هزار شهر جهان برنامه‌ریزی شده بود ولی با توجه به محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، ابعاد و تعداد شرکت‌کنندگان محدود شد و در برخی موارد این اجتماعات صرفا در دنیای مجازی اجازه برگزاری یافت.

در شهر استکهلم، گرتا تونبرگ و تعدادی از اعضای گروه او با در دست داشتن پلاکاردهایی که وخامت وضعیت زیست محیطی جهان را هشدار می‌داد در برابر ساختمان پارلمان سوئد اجتماع کردند.

گرتا تونبرگ به خبرنگاران گفت: «با بحران زیست محیطی باید به عنوان یک بحران برخورد شود. موضوع به همین سادگی است. تا زمانی که با این پدیده به عنوان یک بحران برخورد نشود ما قادر به یافتن راهی برای حل آن نیستیم.»

در راهپیمایی‌ها و اجتماعاتی که سال گذشته برگزار شد حدود ۶ میلیون نفر شرکت کردند ولی امسال با توجه به محدودیت‌های مربوط به بحران کرونا تعداد شرکت‌کنندگان بسیار کمتر بود.

بخش اعظم شرکت‌کنندگان در اعتراضات امسال در مجامع مجازی و تماس‌های ویدئویی که به مدت ۲۴ ساعت ادامه خواهد داشت شرکت کردند. با این همه در برخی از شهرهای جهان از جمله برلین تظاهرات خیابانی بزرگی برگزار شد. پلیس برلین اعلام کرد حدود ۱۰ هزار نفر در راهپیمایی برلین شرکت کرده‌اند.

یکی از جنبه‌های برجسته اعتراضات امسال تمرکز روی پیامدهای گرمایش زمین در کشورهایی است که در تولید گازهای گلخانه‌ای که از عوامل اصلی این بحران است نقشی ندارند.

جوانان معترض در پایتخت اوگاندا گفتند که تاکنون به وضعیت کشورهای فقیر توجهی نشده است. به عنوان نمونه آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا چند هفته در صدر اخبار قرار می‌گیرد ولی هیچکس به سیل‌های ویرانگر و یا خشکسالی در آفریقای شرقی توجه نمی‌کند.

در کنیا یکی از موضوعات اصلی اعتراضات صادرات زباله‌های پلاستیکی شرکت‌های آمریکایی به این کشور بود.

در فیلیپین معترضان می‌گویند که پیامدهای جوی گرمایش زمین مثل جاری شدن سیلاب امکانات بهداشتی اندک این کشور را به خطر انداخته و مقابله با شیوع ویروس کرونا را دشوارتر کرده است.

راهپیمایان در بوگوتا، پایتخت کلمبیا از دولت خواستند که توافق «اسکازو» بين کشورهای آمريکای لاتين را امضا کند که هدف آن حفاظت از افراد و نهادهایی است که در زمینه محیط زیست فعالیت می‌کنند.

در استرالیا بیش از ۵۰۰ اجتماع کوچک در نقاط مختلف کشور یا در شبکه مجازی برگزار شد و موضوع اصلی مباحث اعمال فشار به دولت برای سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدید پذیر بود.

با وجود اينکه تحت تاثير بحران کرونا مذاکرات بين المللی در مورد مقابله با گرمايش زمين متوقف شده است چين، بزرگترين آلاينده جهان هفته گذشته اعلام کرد که ميزان توليد گازهای آلاينده را تا سال ۲۰۶۰ به صفر خواهد رساند.

اتحاديه اروپا نيز که سومين آلاينده بزرگ جهان است قبلا تعهد خود به عملی نمودن اين هدف را اعلام کرده است.

موضع و عملکرد آمريکا، دومين آلاينده برزگ جهان در اين زمينه تا حد زيادی به نتيجه انتخابات رياست جمهوری امسال بستگی دارد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG