لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۳۳

شاهزاده رضا پهلوی خواستار گسترش و پیوند اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها در داخل کشور شد


شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران. عکس از آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی با تاکید بر اینکه باید هدف همه مخالفان جمهوری اسلامی «نجات ایران» باشد، خواستار گسترش و پیوند اعتراض‌ها و اعتصاب‌های مردمی در داخل کشور شد.

ولیعهد پیشین ایران که روز دوشنبه هفتم مهرماه در یک پیام ویدئویی با عنوان «پیمان نوین» سخن می‌گفت، انزوا، فروپاشی اجتماعی، سرخوردگی و نومیدی را تنها دستاورد ۴۱ سال حکومت اسلامی دانست و گفت: «این نظام اصلاح‌پذیر نیست».

او «پیمان نوین» را پیمان بین همه مردم توصیف کرد و گفت: «انگیزه من رسیدن به قدرت سیاسی نیست، بلکه تلاش برای برقراری سیستمی است که قدرت در انحصار یک فرد یا گروه نباشد».

آقای پهلوی گفت تلاش و برنامه‌ریزی‌اش بر این استوار است که کشور ایران در «مسیر صحیح» قرار گیرد و در این مسیر، «گام نخست، گذار از جمهوری اسلامی است».

ولیعهد پیشین ایران در همین راستا خواستار افزایش مشارکت و مسئولیت پذیری شهروندان در داخل و خارج از کشور شد و گفت: «اعتصابات و اعتراضات و نافرمدنی‌های مدنی را در نقاط مختلف کشور به هم پیوند بزنیم».

او همچنین تشکیل حلقه‌های نافرمانی مدنی در محیط‌های کار شد تا بتوان یک «شبکه بزرگ اعتراضات» در داخل کشور سازماندهی کرد.

شاهزاده رضا پهلوی در بخش دیگری از این پیام نیروهای ارتش را خطاب قرار داد و گفت در شرایطی که حکومت ایران در حال فروش منابع کشور و شلیک کردن به روی شهروندان بیگناه است، وظیفه آنها دفاع از مردم است.

او همچنین با خطاب قرار دادن نیروهای بدنه سپاه و بسیج، از فرماندهان سپاه به عنوان «سرداران دزد» نام برد که «تنها به فکر مال‌اندوزی هستند» و با دخالت‌های خود علاوه بر تبدیل سپاه به «نهاد ضد مردم» کشور را فلج کرده‌اند.

آقای پهلوی گفت ترجیح می‌دهد به جای واژه «امید» از واژه «باور» استفاده کند و به کسانی که به گفته او «خندق نظام» هستند، می‌گوید: «آلترناتیو ما حکومت مردم است».

واژه «امید» به طور معمول در ادبیات سیاسی اصلاح‌طلبان رایج است که حامیان آقای پهلوی آنها را متهم به ایفای نقش سپر مدافع و «خندق» برای جلوگیری از فروپاشی جمهوری اسلامی می‌کنند.

ولیعهد پیشین ایران در این سخنرانی بارها تاکید کرد که «هیچ شخص یا گروهی به تنها نمی‌تواند ما را نجات دهد» و از مردم و اقشار مختلف سیاسی خواست که در این لحظات که به گفته او «حساس‌ترین دوران» است، از خود بپرسند که در سمت جمهوری اسلامی ایستاده‌اند یا سمت ایران.

آقای پهلوی در بخش دیگری از این پیام با اشاره به وضعیت بد اقلیت‌ها و کارگران در ایران گفت: «ما از سرکوب‌گران قوی‌تر هستیم».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG