لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۸

از گیربکس جدید اتوماتیک دنا پلاس تا قوی‌ترین خودروی پژو


پلتفرم این خودرو از سمند به ارث رسیده و پلتفرم سمند هم تغییر شکل داده‌شدۀ پژو ۴۰۵ است

در مجله خودروی این هفته به گیربکس جدید اتوماتیک ایران‌خودرو، قوی‌ترین خودروی پژو، خودروی جدید اینفینیتی و دومین نسل خودروهای برقی جدید فولکس واگن می‌پردازیم.

گیربکس پرحاشیه ایران‌خودرو

این روزها بحث خودروی دنا پلاس توربو اتوماتیک میان مردم داغ شده است؛ از تفاوت ۳۰۰ میلیونی تومانی قیمت بازار تا کارخانه گرفته تا دادن این خودرو به نمایندگان مجلس. اما این اتومبیل چه چیز خاصی دارد؟

بر اساس گزارش سایت بیت ران، این خودرو از یک گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک استفاده می‌کند که ساخت شرکت دانگ اتومبیل چین است.

در اصل دنا خودروی جدیدی نیست و قبلاً هم در نوع توربو وجود داشته‌، اما این بار ایران‌خودرو روی مدل توربوی این خودرو گیربکس شش‌سرعته اتوماتیک گذاشته است.

ابتدا ایران‌خودرو قصد داشت از یک گیربکس دیگر که ساخت شرکت هیوندایی بود استفاده کند، اما تحریم‌ها سبب شد به سمت یک شرکت تازه‌کار چینی برود.

این خودرو با موتور توربو ۱۶۰ اسب بخار قدرت دارد و حالا مجهز به یک گیربکس اتوماتیک شده است.

با وجود این، پلتفرم این خودرو از سمند به ارث رسیده و پلتفرم سمند هم تغییر شکل داده‌شدۀ پژو ۴۰۵ است.

ایران‌خودرو البته همچنان، گذشته از این محصول، از گیربکس‌های قدیمی پژو ۲۰۶ و پژو ۴۰۵ استفاده می‌کند و آن‌ها را بهبود داده و با اسم گیربکس‌های جدید به مشتریان عرضه می کند.

بیشتر خودروهای تولیدی این شرکت از گیربکس‌های دستی استفاده می‌کنند که مدیران ایران‌خودرو ادعا می کنند آن را به‌روز کرده‌اند.

بر اساس گزارش سایت خبری شرکت ایران‌خودرو، محمدرضا یوسفی، معاون تحقیقات و توسعه و نوآوری شرکت صنعتی نیرومحرکه، ادعا کرده است که «در مرحله نخست عرضه محصولات ایران‌خودرو با گیربکس شش‌سرعته جدید، این گیربکس روی خودروهای رانا پلاس با موتور EC5 و دنا پلاس با موتور EF7 توربو شارژ نصب می‌شود. این پروژه در اوایل پاییز امسال به مرحله تولید انبوه خواهد رسید. اضافه شدن یک دنده، بهبود قابلیت رانندگی و کاهش مصرف سوخت در این خودروها به‌ویژه در سرعت ۱۲۰ کیلومتر از مزیت های دیگر این محصول است.»

قوی‌ترین پژو

شرکت پژو قوی‌ترین خودروی خود را معرفی کرد. پژو ۵۰۸ پی‌اس‌ای نام این محصول جدید است.

این خودرو مجهز به پیشرانه پلاگین هایبرید است. در این پیشرانه از موتور ۱.۶ لیتری پژو با قدرت ۲۰۰ اسب بخار در ترکیب با دو موتور برقی، یکی با قدرت ۱۰۹ اسب بخار و دیگری با قدرت ۱۱۱ اسب بخار، استفاده شده است.

شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو با این موتورها ۵.۲ ثانیه اعلام شده است.

فولکس برقی جدید

شرکت فولکس واگن پس از آی‌دی سه، محصول جدید دیگر برقی‌اش را با نام آی‌دی چهار معرفی کرد.

این خودرو یک کراس‌اوور برقی است که قیمت آن از ۴۰ هزار یورو شروع می‌شود و با یک بار شارژ می‌تواند تا ۴۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد.

در این خودرو یک موتوربرقی در محور عقب با قدرت ۲۲۸ اسب بخار قرار گرفته است که با آن می‌تواند شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتری ۸.۵ ثانیه‌ای داشته باشد.

اینفینیتی جدید

شرکت اینفینیتی اولین محصول جدید خود را پس از ورود مدیرعامل جدید ایرانی خود، پیمان کارگر، معرفی کرد.

پیمان کارگر مدیرعامل ایرانی شرکت اینفینیتی شاخه لوکس نیسان است که از رنو به نیسان آمده و سعی دارد این شرکت را دوباره با محصولات جدید به اوج بازگرداند.

کیو ایکس ۶۰ محصول جدید اینفینیتی است که سعی دارد راه آینده این برند ژاپنی را مخصوصاً با برقی کردن و هوشمند ساختن خودروها نشان دهد.

در این خودرو قرار است از طیفی از موتورهای متفاوت برقی و بنزینی استفاده شود.

موتور بنزینی این خودرو با کاهش حجم نسبت به گذشته به دو لیتر حجم رسیده است. این موتور با توربوشارژ می‌تواند ۲۶۸ اسب بخار قدرت تولید کند.

XS
SM
MD
LG