لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۳

نوبل پزشکی به سه پژوهشگر به دلیل اکتشافات‌شان در مورد هپاتیت سی رسید


از راست؛ چارلز، مایکل هاوتن و هاروی آلتر، سه برنده جایزه نوبل پزشکی امسال

هاروی آلتر و چارلز رایس از آمریکا و مایکل هاوتن، پژوهشگر بریتانیایی، روز دوشنبه به دلیل اکتشافات‌شان در زمینه ویروس هپاتیت سی، برنده جایزه نوبل پزشکی ۲۰۲۰ اعلام شدند.

کمیته نوبل در بیانیه اعلام این جایزه، یادآور شده که تلاش‌های این سه تن، به تشریح منشأ عمده هپاتیت سی، که پیشتر با تکیه بر مطالعات در مورد هپاتیت آ و بی قابل توضیح نبود، کمک کرده است.

این تلاش‌ها امکان بهره‌گیری از آزمایش خون و نیز داروهای جدیدی را فراهم کرده که به حفظ جان میلیون‌ها تن کمک می‌کند.

بیانیه کمیته نوبل تصریح می‌کند که به واسطه اکتشافات این سه دانشمند، «آزمایش‌های بسیار حساس خون، اکنون امکان‌پذیر است و این تلاش‌ها به برچیده شدت این بیماری در نقاطی از جهان پس از اقدام به ترزیق منجر شده و بهداشت جهانی را ارتقا داده است».

این تلاش‌ها همچنین به گفته کمیته نوبل، «زمینه‌ساز پیشرفت سریع در داروهای مربوط به هپاتیت سی بوده، و برای اولین بار در تاریخ، این بیماری امکان درمان یافته و امیدها برای ریشه‌کنی این بیماری در جهان افزایش یافته است».

برآورد سازمان بهداشت جهانی حاکی است که بیش از ۷۰ میلیون نفر در سراسر جهان به هپاتیت مبتلا هستند و این بیماری سالانه به مرگ چهار هزار تن منجر می‌شود. این بیماری مزمن، از عوامل اصلی التهاب کبد و سرطان است.

جایزه نوبل شامل یک مدال طلا و مبلغ ۱۰ میلیون کرون سوئد (معادل سم میلیون و ۱۱۸ هزار دلار آمریکا) است که با ابتکار آلفرد نوبل در ۱۲۴ سال پیش شکل گرفت.

جایزه پزشکی نوبل، که امسال و با توجه به همه‌گیری جهانی ویروس کرونا اهمیت بیشتری یافت، اهمیت تحقیقات پزشکی را برای جوامع و اقتصاد جهانی برجسته می‌کند.

این جایزه یکی از جوایز شش‌گانه نوبل است که اعلام آنها تا ۱۲ اکتبر ادامه خواهد داشت. دیگر جوایز نوبل، حوزه‌های فیزیک، شیمی، ادبیات، صلح، و اقتصاد را در بر می‌گیرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG