لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۳

مرکز آمار: جمعیت شاغل کشور ۱.۲ میلیون نفر کاهش یافته است


مرکز آمار ایران می‌گوید جمعیت شاغل ١٥ ساله و بیشتر در تابستان امسال ٢٣ میلیون و ٥٤٢ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل تقریباً یک میلیون و دویست و ده هزار نفر كاهش داشته است.

به رغم افت چشمگیر جمعیت شاغل کشور، نرخ بیکاری در ایران نه تنها افزایش نداشته، بلکه ۱ درصد هم افت کرده و به ۹.۵ درصد رسیده است.

قبلا مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داده بود خیل عظیمی از کسانی که دنبال شغل بودند، به خاطر عدم موفقیت در یافتن شغل، جستجوی کار را رها کرده‌اند.

به همین خاطر علی رغم اینکه جمعیت شاغل کشور به شدت افت کرده، اما نرخ بیکاری که تابعی از افراد فعال است، کاهش یافته است.

مرکز آمار ایران نیز می‌گوید نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه پارسال ۳.۲ درصد کاهش یافته است.

این گزارش که چهارشنبه در سایت این نهاد حکومتی منتشر شد، می‌گوید در تابستان ١٣٩٩، به میزان ٤١,٨ درصد از جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكارانی که در جستجوی کار هستند، قرار گرفته‌اند.

بدین ترتیب بیش از ۵۸ درصد جمعیتِ در سن کار ایران اصولا دنبال یافتن کار نیستند.

نرخ بیكاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاكی از آن است كه ٢٣,١ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ١٣٩٩ بیكار بوده‌اند. بررسی نرخ بیكاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد كه ١٦,٩ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیكار بوده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG