لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۰

آمار رسمی کرونا در ایران؛ تعداد قربانیان باز هم رکورد زد


در روزهای اخیر بر تعداد افرادی که در «وضعیت شدید» بیماری کرونا تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند افزوده شده است.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه ۲۱ مهر گفت در طول ۲۴ ساعت گذشته ۲۷۲ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و تعداد کل قربانیان به ۲۸ هزار و ۸۱۶ نفر رسید.

این دومین روز متوالی است که تعداد قربانیان کرونا که وزارت بهداشت اعلام می‌کند، رکوردشکنی می‌کند. روز یک‌شنبه نیز تعداد قربانیان ۲۵۱ نفر اعلام شده بود.

آمار رسمی کرونا در ایران که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود، همواره محل تردید بوده است. مرکز پژوهش‌های مجلس پیش از این تعداد قربانیان را دو برابر و تعداد مبتلایان را ۸ تا ۱۰ برابر آمار رسمی برآورد کرده بود.

سخنگوی وزارت بهداشت امروز همچنین از شناسایی چهار هزار و ۲۰۶ بیمار جدید خبر داد و گفت تعداد کل مبتلایان به این بیماری در ایران به ۵۰۴ هزار و ۲۸۱ نفر رسیده است.

در روزهای اخیر بر تعداد افرادی که در «وضعیت شدید» این بیماری تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارند نیز افزوده شده و به گفته خانم سادات لاری در حال حاضر چهار هزار و ۵۳۳ نفر در «وضعیت شدید» هستند.

در همین حال، مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، به خبرگزاری ایسنا گفته است که «تخت خالی برای بستری بیماران جدید وجود ندارد» و با توجه به شرایط کنونی « قطعا میزان مرگ و میرهای ناشی از بیماری کرونا افزایش می‌یابد».

او با تاکید بر اینکه « برخی بیماران حتی به بستری شدن هم نمی‌رسند»، گفته است که «وضعیت بسیار بحرانی است» و مردم باید دستورالعمل‌های موجود و فاصله فیزیکی را رعایت کنند.

مسعود مردانی، عضو ستاد ملی کرونا نیز گفته است در بیمارستان‌های تهران تخت خالی برای پذیرش بیمار وجود ندارد.

او در همین حال از برخی بیمارستان‌های خصوصی که از پذیرش بیماران مبتلا به کرونا خودداری می‌کنند، انتقاد کرده است.

مقام‌های دولت ایران در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند با اجباری کردن ماسک و تعیین جریمه برای نپوشیدن آن، اعمال محدودیت‌های اجتماعی بیشتر و تعطیلی خدمات در برخی شهرها از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری کنند ولی آمارها نشان می‌دهد که این تدابیر چندان موفق نبوده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز امروز در سخنرانی خود برای شرکت‌کنندگان در یک مراسم نظامی که از طریق ویدئو کنفرانس پخش شد، گفت «مردم متدین» در عزاداری‌های محرم و اربعین ضوابط را «دقیقا رعایت کردند» و از «عموم مردم» خواست که «در مسائلی همچون نرفتن به سفرها و رعایت شیوه‌نامه‌ها، مراقبت جدی کنند».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG