لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۸

«توافق اتحادیه اروپا» بر سر تحریم روسیه به‌دلیل مسمومیت آلکسی ناوالنی


تصویری از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، و آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین

خبرگزاری‌های غربی از توافق اتحادیه اروپا برای تحریم شش فرد و یک نهاد روسی در رابطه با مسمومیت آلکسی ناوالنی، یکی از رهبران شاخص اپوزیسیون روسیه، خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چند دیپلمات اروپایی که نامی از آنها برده نشده است به رسانه‌های غربی گفته‌اند که اتحادیه اروپا پیشنهاد تحریم عاملان مسمومیت آقای ناوالنی را روز چهارشنبه ۲۳ مهرماه تایید کرده و قرار است شش فرد، از جمله برخی ماموران امنیتی روسیه همراه با پژوهشکده تولیدکننده سم اعصاب «نووی‌چوک» که آقای ناوالنی با آن مسموم شده بود، در لیست سیاه اروپا قرار بگیرد.

با تحریم این افراد و پژوهشکده، دارایی‌های آنها در اروپا مسدود می‌شود.

الکسی ناوالنی روز ۳۰ مرداد در حال پرواز از سیبری به مسکو بود که حالش دگرگون شد و این امر هواپیما را مجبور به فرود اضطراری کرد. او که ساعاتی بعد به کما رفت در بیمارستانی در منطقۀ سیبری روسیه بستری شد.

پس از آن با تلاش‌های دولت آلمان، امکان ترخیص او از بیمارستان سیبری و انتقال به بیمارستانی در برلین فراهم شد.

او که بهبود یافته و از بیمارستان شریته برلین مرخص شده است هم اکنون در آلمان به سر می‌برد.

نتیجه تست‌های وی در آزمایشگاه‌های مختلف چند کشور اروپایی نشان داد که او با سم فلج‌کننده «نوی‌چوک» مسموم شده است، سمی که در اتحادیه جماهیر شوروی سابق تولید می‌شد.

فرانسه، آلمان و بریتانیا پیشتر در روز ۱۶ مهر مستقیما روسیه را به دست داشتن در مسموم کردن آقای ناوالنی متهم و اعلام کردند که به دنبال تحریم مسکو از سوی اتحادیه اروپا هستند.

روسیه نیز به تصمیم این سه کشور واکنش نشان داد و آن را «غیرقابل قبول» و «باج‌خواهی» خواند.

خبرگزاری آلمان با استناد به گفته‌های دیپلمات‌ها گزارش داده که اتحادیه اروپا توافق کرده است که پژوهشکده دولتی مطالعات شیمی آلی و تکنولوژی را که مسئول تولید سم اعصاب «نوی‌چوک» در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است تحریم کند.

روسیه می‌گوید تولید این ماده خطرناک دهه‌ها پیش متوقف شده، اما تاکنون چند مورد مسمومیت مخالفان کرملین با این سم گزارش شده که یکی از آنها سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه و دخترش در سال ۲۰۱۸ در لندن بود.

روسیه این موضوع را نیز تکذیب کرده و گفته بود که در مسمومیت آقای اسکریپال دست نداشته؛ اما همان زمان چند کشور اروپایی و خود بریتانیا تعدادی از دیپلمات‌های روسیه را اخراج کردند.

آمریکا ماه اوت پژوهشگاه دولتی مطالعات شیمی آلی و تکنولوژی را همراه با دو شهروند روسی به خاطر مسمومیت آقای اسکریپال و دخترش تحریم کرده بود.

منابع: رویترز، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG