لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۴۴

مرگ حدود ۱۵ هزار نفر بر اثر کرونا در تهران؛ پیشنهاد تعطیلی کامل دوهفته‌ای پایتخت


ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، گفته است که تاکنون ۱۴ هزار و ۹۳۱ نفر در تهران به خاطر کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش روزنامه همشهری، او با اعلام اینکه ۵۰ درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران رخ می‌دهد، گفته است از مجموع مبتلایان به کرونا در تهران، ۳۷۹۳ نفر اتباع خارجی بوده‌اند.

پیش از این، خانم خداکرمی در روز ۵ مهرماه از مرگ ۱۲ هزار نفر در پایتخت به دلیل کرونا خبر داده بود.

با احتساب بازه زمانی ۲۲ روزه اعلام این آمار، در این مدت ۲ هزار و ۹۳۱ نفر دیگر بر اثر کرونا در تهران جان باخته‌اند که میانگین روزانه ۱۳۳ مورد مرگ بر اثر کرونا در پایتخت را نشان می‌دهد.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، نیز گفته است آمار روزانه فوتی‌های کرونا در تهران نزدیک ۱۵۰ نفر شده است.

روزنامه همشهری در شماره روز یک‌شنبه ۲۷ مهرماه خود نتایج یک پروژه تحقیقاتی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری کرونا در تهران در موارد بستری ۱۲.۳ درصد بوده است که نسبت مرگ و میر بالایی محسوب می‌شود.

نتایج این تحقیقات که به سفارش شورای شهر تهران انجام شده، نشان می‌دهد که «سیاست‌های اجرایی» برای کنترل کرونا در تهران ناموفق بوده است.

نادر توکلی،‌ معاون ستاد کرونای تهران، هم شامگاه شنبه ۲۶ مهرماه در یک مصاحبه تلویزیونی گفته «موج آلودگی» در تهران «بسیار بالا» است و تعداد بستری‌ها به شدت افزایش یافته است.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر ۵ هزار و ۳۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در تهران بستری هستند و «تعداد مرگ و میر به شدت بالا رفته است».

با افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت کرونا در تهران، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران پیشنهاد داده است که تهران و برخی کلانشهرها، دو هفته به طور کامل تعطیل شوند.

او در جلسه روز یک‌شنبه ۲۷ مهرماه شورای شهر تهران گفته است اگر چنین اقدامی انجام نشود، «به نظر می رسد نتوانیم از پس موج سوم بربیایم».

درخواست تعطیلی کامل تهران برای دو هفته در حالی مطرح شده است که علیرضا رئيسی، معاون وزیر بهداشت ایران روز شنبه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی تاکید کرده است که «وضع کشور ما به گونه‌ای نیست که مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی، تعطیلی کامل اعلام و مردم را خانه نشین کنیم».

به گفته آقای رئيسی، دولت «توان مالی پرداخت هزینه‌های زندگی مردم» را ندارد و و «مردم هم پذیرای چنین شرایطی نیستند».

ستاد مقابله با کرونای تهران در روزهای گذشته برای کنترل شیوع کرونا در پایتخت اقدام به اعمال برخی محدودیت‌ها مانند ممنوعیت برگزاری مراسم‌های اجتماعی و مذهبی، تعطیلی باشگاه‌های ورزشی، کافه‌ها و مراکز تفریحی کرده است و این محدودیت‌ها را تا پایان هفته جاری تمدید کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG