لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۲۹

هشدار آمریکا: ادامه خشونت‌‌ها، فرایند صلح در افغانستان را تهدید می‌کند


زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان 

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان با متهم کردن گروه طالبان به تشدید خشونت‌ها، هشدار داده است که ادامه خشونت‌ها و درگیری‌ها در افغانستان می‌تواند فرایند صلح را تهدید کند.

به گزارش رادیو آزادی، زلمای خلیل­‌زاد در توییت‌هایی که روز یک‌شنبه ۲۷ مرداد منتشر کرده، از حادثه انفجار در شهر غور افغانستان که منجر به کشته شدن ۱۴ نفر شد، به عنوان «تراژدی» یاد کرده و گفته «این ایده که برای امتیاز گرفتن در میز مذاکرات باید خشونت بیشتری اعمال کرد، بسیار خطرناک است».

او همچنین با هشدار به گروه طالبان، گفته است اتهامات این گروه درباره نقض توافق‌نامه صلح از سوی آمریکا «بی‌اساس» است و باید «تعهد برای کاهش تدریجی خشونت، نادیده گرفته نشود».

توییت‌های نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در واکنش به اطلاعیه روز یک‌شنبه گروه طالبان نوشته شده است که دولت آمریکا را متهم کرده بود که با انجام حملات هوایی در دو ایالت فراه و هلمند، توافق‌نامه صلح را نقض کرده‌اند.

سانی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی مستقر در افغانستان نیز در توییتی ادعاهای طالبان در این زمینه را رد کرده و نوشته است این حملات در حمایت از نیروهای دولتی افغانستان صورت گرفته است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز با بازنشر توییت‌های آقای خلیل‌زاد، تاکید کرده است که دولت آمریکا ادعاهای طالبان درباره نقض توافق‌نامه صلح را رد می‌کند.

با وجود اینکه دولت افغانستان و گروه طلبان بیش از سه هفته است در دوحه قطر مشغول مذاکره و پیشرفت فرایند صلح هستند، خشونت‌ها و درگیری‌ها بین طالبان و نیروهای امنیتی در مناطق مختلف این کشور افزایش یافته است.

در تازه‌ترین مورد، انفجار یک خودرو حامل بمب که صبح یکشنبه ۲۷ مهر، در مقابل یک ساختمان دولتی در ولایت غور افغانستان رخ داد، منجر به کشته شدن ۱۴ نفر و زخمی شدن ۱۱۹ نفر شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است انفجار در غور بیانگر انتخاب استراتژی جنگی از سوی طالبان است.

گروه طالبان تاکنون مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.

XS
SM
MD
LG