لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۳۳

خبرخوان

مبادلات مالی ایران و عربستان به صفر رسید

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفته است در شش ماه اول سالجاری مبادلات مالی ایران و عربستان به صفر رسیده است.

فرزاد پیلتن که روز یک‌شنبه ۲۸ مهرماه با خبرگزاری ایلنا درباره صادرات ایران به کشورهای همسایه و منطقه خلیج فارس گفت‌وگو کرده، مجموع صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه و منطقه خلیج فارس را ۸ میلیارد و ۱۶ میلیون دلار اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، مجموع صادرات ایران به بحرین نیز در طول شش ماه اول سالجاری تنها ۳ میلیون دلار بوده است. بحرین نیز مانند عربستان روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرده است.

در میان این کشورها، عراق با حدود ۳ میلیارد دلار واردات از ایران در رتبه نخست قرار گرفته است.

در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی درباره بلوکه‌شدن منابع ارزی ایران در عراق منتشر شده است. بر اساس آخرین گزارش‌ها ۲ میلیارد دلار از طلب ایران در عراق بلوکه شده است.

عبدالناصر همتی، رئيس بانک مرکزی ایران در طول ماه‌های گذشته چند بار به بغداد سفر کرده است که بتواند در قالب واردات کالاهای اساسی به جای طلب ایران، اقدام به آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران کند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

رصدخانه «آرسیبو» پس از نیم قرن اکتشافات نجومی تعطیل شد

رصدخانه آرسیبو در سواحل شمالی پورتو ریکو

رصدخانه آرسیبو در سواحل شمالی پورتو ریکو پس از ۵۷ سال اکتشافات نجومی روز سه‌شنبه در پی سقوط تلسکوپ رادیویی خود برای همیشه تعطیل شد.

بنیاد ملی علوم آمریکا گزارش داد سکوی ۹۰۰ تنی تلسکوپ این رصدخانه که به کمک کابل‌های ۱۳۷ متری بر فراز بشقاب بازتابنده‌ای به عرض ۳۰۵ متر معلق بود، صبح سه‌شنبه به وقت محلی، فرو ریخت.

این گزارش می‌افزاید که خوشبختانه، از کارکنان رصدخانه و مردم محلی هیچ‌کس در این حادثه آسیب ندیده‌اند.

تلسکوپ رادیویی رصدخانه آرسیبو یکی از عظیم‌ترین تلسکوپ‌های اکتشافی جهان بود که نزدیک به شش دهه، دانشمندان سراسر دنیا در پژوهش‌ها و مطالعات نجومی خود از آن بهره گرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو کابل حامل بشقاب بازتابنده که از ماه اوت (اواسط تابستان امسال) شکسته بودند، علت سقوط نامنتظره تلسکوپ رادیویی و تعطیلی اجباری آرسیبو عنوان شدند.

بنیاد ملی علوم آمریکا در ماه نوامبر گزارش داد که تلاش برای بازسازی و تعمیر این سازه به قدری خطرناک خواهد بود که جز تخریب آن چاره دیگری نمانده است.

این تلسکوپ در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شد و وزارت دفاع آمریکا تامین بودجه آن را بر عهده داشته است.

توافق روسیه و ترکیه در مورد «مرکز مشترک» نظارت بر آتش‌بس در ناگورنو- قره‌باغ

ارتش آذربایجان در منطقه قره‌باغ

وزیر دفاع ترکیه روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، گفت آنکارا و مسکو در مورد ايجاد یک مرکز مشترک برای نظارت بر اجرای آتش‌بس در ناحیه مورد اختلاف ناگورنو- قره‌باغ توافق کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این توافق در پی چند روز مذاکره بین مقامات روسیه و ترکیه در مورد نحوه نظارت بر اجرای آتش‌بس حاصل شد.

این آتش‌بس که اواخر آبان با میانجی‌گری روسیه در مسکو به دست آمد به حدود شش هفته درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان پایان داد.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفت دو طرف در مورد جزئیات فنی و اجرایی ایجاد یک مرکز مشترک برای نظارت بر آتش‌بس توافقی را امضا کرده و اقدامات عملی در این زمینه به زودی آغاز خواهد شد.

ترکیه حامی سرسخت جمهوری آذربایجان است و با ارسال کمک‌های نظامی در طول نبردهای اخیر در ناحیه ناگورنو- قره‌باغ از اقدامات باکو برای بازپس گرفتن این ناحیه حمایت کرده است.

درگیری‌های اخیر در ناگورنو- قره‌باغ که بر اثر آن حداقل ۱۴۰۰ نفر کشته شدند شدیدترین نبرد در این منطقه از پایان جنگ‌های شدید دو طرف در سال ۱۹۹۴ بود.

در توافق آتش‌بسی که بین دو طرف امضا شد ارمنستان پذیرفت تمامی نقاطی را که به تصرف نیروهای جمهوری آذربایجان درآمده از جمله شهر شوشی و دو منطقه کلبجر و لاچین را که در جوار ناگورنو- قره‌باغ قرار دارند به باکو واگذار کند.

پارلمان ترکیه دو هفته پیش با تصویب لایحه‌ای به دولت این کشور اجازه داد که «برای نظارت مشترک بر آتش‌بس همراه با روسیه به ناحیه ناگورنو- قره باغ نیرو اعزام کند».

طبق مصوبه پارلمان، اعزام نیروهای ترکیه به منطقه به مدت یک سال خواهد بود و تعداد نیروهای اعزامی را رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور تعیین خواهد کرد.

با این حال دولت روسیه بارها تاکید کرده که طبق توافق آتش‌بس ناگورنو- قره‌باغ اعزام نیروهای ترکیه به منطقه را نخواهد پذیرفت.

آلمان فعالیت گروه افراطی موسوم به «تیپ گرگ ۴۴» را ممنوع کرد

هورست سیهوفر،‌ وزیر کشور آلمان

دولت آلمان روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، فعالیت یک گروه راست افراطی موسوم به «تیپ گرگ ۴۴» را ممنوع کرد. دولت می‌گوید هدف این گروه برقراری یک حکومت نازی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماموران پلیس آلمان بامداد روز سه‌شنبه در یورش به محل سکونت ۱۱ نفر از اعضای این گروه در نقاط مختلف کشور تعدادی اسلحه سرد از جمله تیرو کمان، قمه، چاقو و نمادهای حزب نازی از جمله صلیب شکسته کشف کردند.

هورست سیهوفر، وزیر کشور آلمان، گفت: «گروهی که مروج نفرت و برقراری مجدد یک رژیم نازی است در کشور ما جایی ندارد.»

وزارت کشور آلمان در توضیحات خود افزود اعضای گروه موسوم به «تیپ گرگ ۴۴» علنا به آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی اعلام وفاداری کرده و با ترویج نژادپرستی و یهودستیزی خواستار سرنگون کردن نظام دموکراتیک آلمان هستند.

دولت آلمان نمادهای این گروه از جمله جمجمه با دو نارنجک که عدد ۴۴ روی آن نقش بسته است را ممنوع کرده است.

در مرام نازی‌ها عدد چهار نماد «د» حرف چهارم الفبای آلمانی و عدد ۴۴ حروف اختصاری نام یکی از لشگرهای اس‌اس در دوران حکومت نازی‌ها به نام لشگر «دیرلِه‌وانگر» است.

این لشگر اس‌اس در طول جنگ جهانی دوم به بی‌رحمی و قساوت شهرت داشت و عنوان آن از نام «اسکار دیرله‌وانگر» الهام گرفته شده که مسئول صدور دستور قتل عام تعداد زیادی از غیرنظامیان در بلاروس شناخته می‌شود.

سازمان ملل: صد هزار پناهجو در اتیوپی با بحران کمبود غذا مواجهند

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، اعلام کرد ذخیره غذایی حدود صد هزار پناهجویی که از اریتره به اردوگاه‌های منطقه تیگرای در شمال اتیوپی گریخته‌اند، به پایان رسیده است.

بابر بلوچ، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در ژنو گفت: «نگرانی‌ها هر ساعت رو به افزایش است.»

او افزود: «در حال حاضر، ذخیره غذایی اردوگاه‌ها ته کشیده و گرسنگی و سوء تغذیه را به خطری بزرگ تبدیل کرده است.»

این سخنگو تاکید کرد که از آغاز درگیری‌ها از حدود یک ماه پیش، بارها نسبت به وضعیت وخیم آوارگان و پناهجویان در منطقه هشدار داده‌اند.

او ادامه داد: «ما همچنین در مورد گزارش‌های تاییدنشده درباره حملات، آدم‌ربایی و سربازگیری اجباری در اردوگاه‌های پناهجویان هشدار داده‌ایم.»

حدود دو هفته پیش، آقای بلوچ در نشستی در ژنو از آواره شدن ده‌ها هزار کودک و زن و مرد خبر داده بود.

نزدیک به یک ماه است که به دلیل قطعی خطوط اینترنت و تلفن و دشواری در خبررسانی، ارتباط تیگرای با دنیا عملا قطع شده است؛ از زمانی‌ که درگیری اخیر میان نیروهای «جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای» و ارتش دولت آبی احمد در این منطقه آغاز شد، ده‌ها هزار تن آواره و صدها نفر کشته شده‌اند.

رهبران قوم تیگرای، دولت اریتره را به مداخله در درگیری‌های این منطقه و همکاری با دولت آبی احمد متهم کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های اریتره تاکنون در برابر این اتهام‌ها سکوت کرده و دولت اتیوپی نیز این ادعاها را به کلی رد کرده است.

سرقت پنج کیلومتر از خط لوله نفت در گچساران «به ارزش ۵۰ میلیارد تومان»

عکس از بایگانی

سارقان در منطقه گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد حدود پنج کیلومتر از خط لوله انتقال نفت از بی‌بی حکیمه به گوره را دزدیدند.

خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه خبر داد که میزان خسارت وارد شده بیش از ۵۰ میلیارد تومان است.

فارس اشاره کرد که خط لوله هشت اینچی بی‌بی حکیمه به گوره، به دلیل آنچه کاهش تکلیفی تولید نفت در میادین نفتی عنوان شده به مدت دو سال خالی بود و در همین مدت، پنج کیلومتر از این خط لوله به سرقت رفته است.

این خبرگزاری افزود که این سرقت، به مرور زمان، در یک دوره زمانی دو ساله انجام شده و این در شرایطی بود که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، بازرسی دوره‌ای از خط لوله را متوقف کرده بود.

بر اساس این گزارش، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب دو هفته قبل متوجه این سرقت شده است.

برخورد خودرو با عابران پیاده‌ در آلمان چهار کشته بر ‌جا گذاشت

خودروی فرد مظنون

یک خودروی سواری روز سه‌شنبه با ورود به پیاده‌رویی در شهر تریر در جنوب غربی آلمان چهار عابر پیاده از جمله یک کودک ۹ ماهه را کشته و ۱۵ نفر را نیز زخمی کرد.

وضع چهار نفر از زخمی‌ها نیز وخیم گزارش شده است.

پلیس شهر تریر در توئیتی نوشت که راننده این خودرو،‌ یک شهروند ۵۱ ساله آلمانی، دستگیر و خودروی او توقیف شده است.

رسانه‌ها به نقل از شاهدان عینی از وحشت مردم در خیابان و پرت شدن تعدادی از مردم به هوا در اثر برخورد با خودرو نوشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، نیروهای پلیس و امداد و نجات در محل حضور دارند و مقامات از مردم خواسته‌اند از رفتن به مرکز شهر خودداری کنند.

هنوز جزئیاتی از علت این حادثه و انگیزه راننده خودرو منتشر نشده، اما خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات شهری می‌نویسد که «ظاهرا» اقدام راننده خودرو عمدی بوده است.

همین خبرگزاری به نقل از یک مقام دادستانی نوشت که فرد مظنون الکل مصرف کرده بوده و در حال حاضر فرضیه ارتباط او با اسلام‌گرایان مطرح نیست.

تریر در حدود ۲۰۰ کیلومتری غرب فرانکفورت و در نزدیکی مرز لوکزامبورگ قرار دارد. این شهر با ۱۱۰ هزار نفر جمعیت به عنوان زادگاه کارل مارکس معروف است و قدیمی‌ترین شهر آلمان محسوب می‌شود.

اسلوونی و لتونی هم حزب‌الله لبنان را «گروه تروریستی» اعلام کردند

کشورهای اسلوونی و لتونی روز سه‌شنبه ۱۱ آذر اعلام کردند که نام گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان را در فهرست «گروه‌های تروریستی» قرار می‌دهند.

دولت اسلوونی اتخاذ این تصمیم را با استناد به این‌که فعالیت‌های حزب‌الله لبنان با «جرائم سازمان یافته و تروریسم» مرتبط است، اتخاذ کرده است.

دولت لتونی هم در اقدامی مشابه اعلام کرده است که حزب‌الله لبنان را از این پس به عنوان «گروه تروریستی» می‌شناسد و سفر اشخاص مرتبط با حزب‌الله لبنان را به این کشور ممنوع می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا از اقدام این کشور استقبال کرده و در بیانیه‌ای نوشته است که انجام چنین اقدامی، به گروه حزب‌الله و حامیان این گروه در ایران پیام می‌دهد که نمی‌توانند از خاک اروپا برای ماموریت‌های خود استفاده کنند.

دولت آمریکا پیش از این از همه کشورهای اروپایی خواسته بود که با خودداری از تفکیک بین شاخه سیاسی و شاخه نظامی حزب‌الله لبنان، این گروه را تروریستی اعلام کنند.

بیشتر کشورهای دیگر اتحادیه اروپا همچنان بین شاخه نظامی و شاخه سیاسی حزب‌الله تفاوت قائل شده و تنها شاخه نظامی را تروریستی به‌شمار می‌آورند.

پیش از این کشورهای آلمان، بریتانیا، هلند و لیتوانی کلیت گروه حزب‌الله را تروریستی اعلام کرده‌ بودند.

گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، به طور معمول چنین اقداماتی را ستوده و از همه کشورهای اروپایی خواسته است که چنین تصمیمی اتخاذ کنند.

حزب‌الله از اوایل دهه هشتاد میلادی، شصت خورشیدی، از سوی هسته‌ای از نیروهای سپاه پاسداران در لبنان تاسیس شد و یکی از نیروهای اصلی نیابتی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان محسوب می‌شود.

پس از گذشت نزدیک به چهار دهه، هنوز مهم‌ترین هم‌پیمان تهران در «محور مقاومت»، از جمله در سال‌های اخیر در سوریه بوده است و حکومت ایران تامین تمام هزینه‌های مالی و تدارکاتی و تسلیحاتی این گروه را برعهده دارد.

۱۳ هزار و ۹۰۰ نفر در ایران طی ۲۴ ساعت گذشته به کرونا مبتلا شدند

سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز سه‌شنبه ۱۱ آذر با اعلام شناسایی نزدیک به ۱۳ هزار و ۹۰۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران طی ۲۴ ساعت گذشته گفت که بیش از ۳۸۰ تن در این مدت جان خود را از دست داده‌اند.

سیما سادات لاری آمار رسمی مبتلایان به کرونا در کشور را حدود ۹۷۶ هزار نفر اعلام کرد.

به گفته او،‌ مجموع جان باختگان این بیماری نیز به بیش از ۴۸ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.

آمار رسمی درباره مبتلایان به کرونا و جان‌باختگان در ایران بارها از سوی کارشناسان داخلی و خارجی مورد تردید قرار گرفته است و آن‌ها شمار واقعی را بسیار بیشتر از آمار رسمی ارزیابی می‌کنند.

چین برای کیم جونگ اون و خانواده‌اش «واکسن کرونا فرستاده است»

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی (سمت چپ)

برخی گزارش‌ها حاکی است که چین برای کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و خانواده او واکسن‌های آزمایشی ضد کرونا فرستاده است.

این مطلب را خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۱۱ آذر از قول یک تحلیل‌گر آمریکایی و با استناد به دو منبع اطلاعاتی ژاپنی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود گزارش کرده است.

هری کازیانیس، کارشناس کره شمالی در اندیشکده مرکز منافع ملی در واشینگتن، به رویترز گفته است که کیم جونگ اون، خانواده او و چند مقام ارشد کره شمالی هم‌اکنون واکسن کرونا زد‌ه‌اند.

او افزود که مشخص نیست کدام شرکت، داروی آزمایشی خود را برای رهبر کره شمالی و اطرافیانش فرستاده است و آیا ایمنی این داروها ثابت شده است یا نه.

گزارش‌ها حاکی است که دست‌کم سه شرکت چینی در حال تولید واکسن‌هایی علیه ویروس کرونا هستند و با وجود این‌که هیچ‌یک از این شرکت‌ها نتایج آزمایش بالینی مرحله سوم واکسن‌های آزمایشی کووید۱۹ خود را منتشر نکرده‌اند، به نوشته رویترز، یکی از شرکت‌ها به نام سینوفارم، واکسن آزمایشی خود را «به حدود یک میلیون نفر» در چین تزریق کرده است.

مهدی محمودیان، فعال سیاسی، بازداشت شد

مهدی محمودیان، فعال سیاسی

مهدی محمودیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب که با شکایت سپاه پاسداران به دادگاه رفته بود، به علت عدم معرفی کفیل بازداشت شده است.

آقای محمودیان روز گذشته در توییتی نوشته بود که با شکایت «معاونت حقوقی و پارلمانی سپاه پاسداران» به دادگاه احضار شده است.

موضوع این شکایت به انتشار مصاحبه خبرگزاری ایرنا با حبیب‌الله سیاری، معاون هماهنگ‌کننده ارتش ایران، در خرداد امسال باز می‌گردد که انتقاداتی علیه سپاه مطرح کرده بود.

این مصاحبه پس از بازتاب گسترده از خروجی ایرنا حذف شد و آقای محمودیان پس از این ماجرا نوشت که سپاه در این ماجرا شاکی شده و از ایرنا و خبرنگارانش به دلیل انتشار این مصاحبه شکایت کرده است.

معاونت حقوقی و پارلمانی سپاه آقای محمودیان را بابت این اظهارات به «نشر اکاذیب» متهم کرده است.

مهدی محمودیان که قبلا بارها بازداشت شده است، مهرماه امسال نیز به خاطر اتهاماتی چون امضای نامه‌ی موسوم به ۷۷ نفر در اعتراض به خشونت‌های آبان ۹۸ و «فراخوان روشن کردن شمع به یاد قربانیان انهدام هواپیمای اوکراینی توسط موشک‌های سپاه»، به پنج سال زندان محکوم شد.

آمریکا رزمناو یک میلیارد دلاری خود را «اوراق می‌کند»

آتش‌سوزی در ناو «بونهام ریچارد»

در پی بروز آتش‌سوزی شدید در رزمناو یک میلیارد دلاری ایالات متحده در سواحل سان دیه‌گو کالیفرنیا، مقامات نظامی این کشور اعلام کردند که تصمیم به خارج کردن این ناو از خدمت و اوراق کردن آن گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مقام‌ها می‌گویند که حریق در ناو «بونهام ریچارد» احتمالاً «عمدی» بوده و این کشتی به اندازه‌ای با آسیب وسیع ساختاری، الکتریکی و مکانیکی روبه‌رو شده است که تعمیر و بازسازی آن به‌صرفه نیست.

این ناو بزرگ تهاجمی آبی‌خاکی در ژوئیه امسال برای انجام تغییراتی که به آن امکان حمل جنگنده‌های برتر هوایی اف-۳۵ را می‌داد در بندر سن دیه‌گو پهلو گرفت اما روز ۱۲ ژوئیه (۲۲ تیرماه) دچار حریق شد.

هنگام این آتش‌سوزی ۱۶۰ ملوان و درجه‌دار روی کشتی حضور داشتند و در جریان خاموش کردن آتش بیش از ۶۰ ملوان و آتش‌نشان با جراحاتی روبه‌رو شدند.

مقام‌های نظامی می‌گویند که در ارتباط با ایجاد این حریق تاکنون از یک ملوان بازجویی شده و تحقیقات در مورد علت آتش‌سوزی ادامه دارد.

مقامات نیروی دریایی ارتش آمریکا با بیان اینکه مرمت این کشتی ۲.۵ تا ۳.۲ میلیارد دلار هزینه دارد و پنج تا هفت سال طول می‌کشد، گفتند که در مقابل، اوراق کردن آن تنها ۳۰ میلیون دلار هزینه در بردارد و ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد.

این کشتی ۲۲ سال پیش ساخته شد و ساخت آن به پول امروز ۱.۲ میلیارد دلار هزینه داشت.

مخالفت دو مقام دولت ایران با محدودیت بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

علی ربیعی، سخنگوی دولت

سخنگوی دولت ایران می‌گوید که مجلس نمی‌تواند درباره موضوعاتی مثل برجام وارد شود، و تاکید کرده که این «موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است».

علی ربیعی که روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه در یک نشست خبری سخن می‌گفت تلویحا از شورای نگهبان خواست که این طرح را رد کند.

آقای ربیعی گفت مفاد این طرح شامل افزایش غنی‌سازی و عدم اجرای پروتکل الحاقی، «کمکی به لغو تحریم‌ها نمی‌کند».

مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه به کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» رای داد که در صورت تصویب نهایی، محدودیت‌هایی درباره اجرای پروتکل الحاقی و بازرسی از تاسیسات هسته‌ای ایران وضع خواهد کرد.

موضوع تصمیم‌گیری درباره برجام در شورای عالی امنیت ملی در جلسه امروز مجلس نیز مطرح شد و غلامرضا نوری، نماینده مجلس گفت که تصمیم‌گیری در این زمینه با شورای عالی امنیت ملی است ولی محمدباقر قالیباف، رئيس مجلس، این دیدگاه را رد کرد و گفت: «این‌که می‌گویید این موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و ما نباید دخالت کنیم، وارد نیست».

قالیباف تاکید کرد ««حق و وظیفه مجلس» است که «در هر موضوعی در کشور دخالت کرده و تصمیم‌گیری کند».

در واکنشی دیگر به تصویب این طرح در مجلس، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفته که طرح مجلس «نه ضروری است و نه مفید» و مجلس به نظرات وزارت خارجه توجه نکرده است.

در جریان تصویب این طرح نیز بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران که به عنوان نماینده دولت در نشست مجلس حضور داشت، خطاب به نمایندگان گفت که عدم اجرای پروتکل الحاقی «باعث ابهام نسبت به برنامه هسته‌ای ایران می‌شود».

قدردانی کایلی مور-گیلبرت از همه حمایت‌ها در جریان «کابوس» زندانی بودن در ایران

کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی

کایلی مور-گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که هفته گذشته پس از دو سال حبس در ایران آزاد شد، روز سه‌شنبه ۱۱ آذر، از حامیان خود «از صمیم قلب» تشکر کرد و گفت همین حمایت‌ها بود که در جریان «کابوس بی‌پایان و بی‌امان» زندانی بودن در ایران کمک‌حال او بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کایلی مور-گیلبرت، در اولین سخنان خود از زمان بازگشت به استرالیا گفت میزان تلاش و کوششی که دوستان و خانواده برای آزادی او کردند او را «به‌شدت تحت تأثیر قرار داده است».

این پژوهشگر ۳۳ ساله مسائل خاورمیانه خطاب به حامیانش گفت که «آزادی من پیروزی شماست» و افزود: «صادقانه می‌گویم که کلمات از بیان عمق قدردانی و احساساتی که دارم قاصرند».

کایلی مور-گیلبرت دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج و پژوهشگر مسائل خاورمیانه در دانشگاه ملبورن استرالیا است که تابستان سال ۱۳۹۷ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس بین‌المللی شیعه‌شناسی به ایران سفر کرد.

خانم گیلبرت در پاییز همان سال، حین بازگشت به استرالیا، در فرودگاه امام دستگیر و به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شد.

رسانه‌های ایران روز پنجم آذرماه خبر دادند که خانم گیلبرت در ازای آزادی «سه تاجر ایرانی» آزاد شده است.

عربستان با عبور پروازهای تجاری اسرائیل از حریم هوایی خود موافقت کرد

پرواز مستقیم از اسرائیل به امارات متحده عربی بخشی از توافق عادی‌سازی روابط دو کشور است.

یک مقام ارشد دولت ترامپ گفت که ریاض روز دوشنبه ۱۰ آذر موافقت کرد که هواپیماهای اسرائیلی در مسیر خود به سوی امارات متحده عربی از حریم هوایی عربستان عبور کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از گفت‌وگوی جرد کوشنر فرستاده ویژه دونالد ترامپ به خلیج فارس با مقامات عربستان این توافق بدست آمد.

این توافق ساعاتی پیش از نخستین پرواز تجاری اسرائیل به امارات متحده عربی حاصل شد. در صورت عدم توافق عربستان، این پرواز لغو می‌شد.

پرواز مستقیم از اسرائیل به امارات متحده عربی بخشی از توافق عادی‌سازی روابط دو کشور است.

از دیگر مسائل مورد بحث بین مشاوران اعزامی ترامپ با مقامات سعودی پایان دادن به محاصره اقتصادی سه ساله قطر است.

ناتو از وزیران خارجه کشورهای عضو خواست این هفته درباره «معضل سخت» افغانستان رایزنی کنند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز دوشنبه ۱۰ آذر اعلام کرد، ناتو درگیر معضلی سخت در پیوند با آینده افغانستان است.

دبیرکل ناتو این سخنان را یک روز پیش از نشست ویدیویی وزیران خارجه کشورهای عضو در مورد آینده پیمان آتلانتیک شمالی بیان کرد.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که ایالات متحده برای خروج نیروهایش از افغانستان آماده می‌شود، و همزمان، حملات طالبان و دیگر گروه‌های تندرو در افغانستان ادامه دارد.

ینس استولتنبرگ تأکید کرد که ناتو با معضلی سخت مواجه است. در صورت خروج نیروهای ائتلاف، افغانستان پناهگاه امنی برای تروریست‌های بین‌المللی خواهد شد، و درصورت ماندن، خطر احیای خشونت در کمین است.

۱۷ سال پس از تلاش‌های بین‌المللی جهت برقراری امنیت در افغانستان، اکنون ۱۱۰۰۰ نظامی از بیش از ۱۰ کشور جهان در این کشور مستقر هستند. اما ناتو، برای پشتیبانی هوایی، ترابری و لجیستیک شدیداً به ارتش آمریکا وابسته است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG