لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۵۲

رکورد سریع‌ترین خودرو جهان شکسته شد


رونمایی از ابرخودروی SSC تواتارا در فیلادلفیا در فوریه ۲۰۲۰

ابرخودروی SSC تواتارا با رسیدن به سرعت ۵۳۳ کیلومتر بر ساعت با پشت سر گذاشتن بوگاتی، سریع‌ترین خودروی جهان شد.

ابرخودروی SSC تواتارا توانست با رسیدن به سرعت ۵۳۳ کیلومتر در ساعت رکورد سریع‌ترین خودروی جهان را به نام خود ثبت کند. پیش از این رکورد سرعت در اختیار شرکت بوگاتی قرار داشت.

پیش از این رکورد شرکت بوگاتی با رکورد جدید خود یعنی رسیدن به سرعت ۴۹۰ کیلومتر در ساعت در آستانه سرعت افسانه‌ای ۵۰۰ کیلومتر در ساعت قرار گرفته بود و توانسته بود رکورد سریع‌ترین خودرو را به نام خود ثبت کند، اما حالا ابرخودرو SSC تواتارا داستان را تغییر داده است.

این رکورد توسط داوران گینس ثبت شده است. اولیور وب (Oliver Webb) راننده خودرو گفته است که این خودرو افسانه‌ای در پنج ثانیه آخر رکوردگیری ۳۲ کیلومتر بر ساعت، افزایش سرعت را از خود نشان داد که به همین دلیل هنوز توانایی رسیدن به رکوردهای بهتری با این خودرو دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.

این خودرو با یک موتور شش لیتری بنزینی هشت سیلندر خورجینی که توسط توربوشارژ تقویت شده است، حدود هزار و ۸۰۰ اسب بخار قدرت دارد. وزن این خودرو حدود هزار و ۲۰۰ کیلوگرم است و آیرودینامیک آن بهترین در نوع خود است با این ترکیب این موشک زمینی توانسته است رکورد سرعت را جابه‌جا کند. قیمت این خودرو بیش از ۱.۶ میلیون دلار است.

پیش از این رکورد سرعت، بنیاد بازرسی فنی TÜV آلمان گزارش داده بود که خودروی بوگاتی شیرون با رسیدن به سرعت ۴۹۰ کیلومتر در ساعت حالا سریع‌ترین خودرو جهان شده بود. بوگاتی برای رسیدن به چنین سرعتی محدودیت سرعت را در شیرون برداشته است و برخی تغییرات فنی را در خودرو اعمال کرده است.

خودروی بوگاتی شیرون که پیشتر رکوردار سرعت بود
خودروی بوگاتی شیرون که پیشتر رکوردار سرعت بود

برای رسیدن به این سرعت تغییراتی در ساختار اسکلت خودرو داده شده و میشلین هم تایرهای مخصوصی را ساخته و در اختیار بوگاتی قرار داده است.

در بدنه خودرو هم تغییراتی برای آئرودینامیک‌ترشدن خودرو اعمال شده است و موتور ۱۶ سیلندر دبلیو شکل بوگاتی با قدرت بیش از ۱۵۰۰ اسب بخار شاهد برخی تقویت‌ها بوده است.

در سیستم تعلیق خودرو هم تغییراتی داده شده تا به تناسب سرعت، ارتفاع و نوع سختی سیستم تعلیق تغییر پیدا کند.

حالا وزن کمتر ابرخودرو SSC تواتارا نسبت به بوگاتی و قدرت موتور بیشتر آن، سبب شده که بوگاتی در زمینه بیشترین سرعت شکست بخورد.

سالیان سال است که بوگاتی سعی می‌کند گران قیمت‌ترین و سریع‌ترین خودروهای جهان را بسازد و حالا با رکورد اعجاب‌آور ابرخودرو SSC تواتارا، بوگاتی به زانو در آمده است.

XS
SM
MD
LG