لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۲۶

تجمع خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی مقابل یک دفتر وزارت خارجه: جنایت را نمی‌بخشیم


برخی از اعضای خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی که دی‌ماه پارسال با شلیک موشک‌ سپاه پاسداران سرنگون شد، در مقابل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران تجمع کردند.

آنها در این تجمع که صبح روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه برگزار شد، خواستار حضور یافتن یک نفر به نمایندگی از اعضای خانواده قربانیان در مذاکرات بین اوکراین و ایران پیرامون این پرونده و دیدار با اعضای هیات اوکراینی شدند.

مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه، محل برگزاری دور دوم مذاکرات مربوط به سانحه هواپیمای اوکراینی میان تهران و کی‌یف است که از روز دوشنبه آغاز شده است.

دو ماه پیش دور نخست مذاکرات پیرامون مسائل مرتبط با سرنگونی هواپیمای اوکراینی به طرح سوالات و بیان مواضع طرفین محدود شد.

یوگنی ینین، سرپرست هیئت مذاکره‌کنندگان اوکراینی، پیش از شروع دور دوم مذاکرات به رادیو فردا گفته بود «وعده‌های طرف ایرانی همیشه عملی نمی‌شود» و برای دولت اوکراین روشن شدن حقیقت، بر دریافت غرامت اولویت دارد.

در ویدئوهایی که از تجمع امروز منتشر شده است، محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران به حاضران در تجمع توضیح می‌دهد که در مورد این پرونده کوتاهی نخواهد شد و «گزارش‌ سانحه و بررسی‌ها آماده شده است».

اعضای خانواده قربانیان در واکنش به این مقام ارشد وزارت خارجه ایران می‌گویند که این گزارش‌ها «دروغ است» و فرد دیگری هم به او می‌گوید که به مقام‌های جمهوری اسلامی اعتماد ندارند و خواستار دیداری کوتاه با اعضای هیات اوکراینی که این موضوع را پیگیری می‌کنند، هستند.

یکی از اعضای حاضر در محل می‌گوید سرنگون کردن این هواپیما، «سانحه نبوده» و «جنایت علیه بشریت» بوده و فرد دیگری به اینکه مقام‌های جمهوری اسلامی قربانیان این ماجرا را «شهید» خوانده، اعتراض می‌کند.

خانواده قربانیان همچنین تاکید دارند که عاملان این ماجرا را «نمی‌بخشند» و اول باید محاکمه صورت بگیرد، بعد غرامت به خانواده‌ها پرداخت شود.

اعضای خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی روز چهارم شهریور نیز با تجمع مقابل سفارت اوکراین در تهران، با سرگئی بوردی لیاک، سفیر اوکراین در ایران دیدار کردند.

برخی دیگر از اعضای خانواده قربانیان در خارج از کشور نیز «انجمن خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲» را تشکیل داده‌اند و در حال برنامه‌ریزی و طرح شکایت علیه مقام‌های ارشد حکومت ایران در محافل بین‌المللی هستند.

آنها در تازه‌ترین اقدام روز ۲۵ مهرماه اقدام به ثبت شکایتی علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران در دادگاه فدرال حوزه واشنگتن دی‌سی کرده‌اند.

پیش از این نیز اعضای این انجمن اقدام به طرح شکایتی برای دریافت ۱.۱ میلیارد دلار غرامت از حکومت ایران و ثبت شکایت در دادگاهی در کانادا کرده بودند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG