لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۵۵

مرکز آمار: تورم نقطه‌ای ایران از ۴۱ درصد گذشت


مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود می‌گوید تورم نقطه‌ای در مهر ماه به ۴۱.۴ درصد رسیده است.

تورم نقطه‌ای به معنای افزایش سطح قیمت‌ها در یک ماه سال به نسبت ماه مشابه در سال قبل است.

بدین ترتیب خانوارهای کشور به طور میانگین ٤١.٤ درصد بیشتر از مهر ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌­اند.

قیمت‌ها در مهرماه نسبت به شهریور نیز ۷ درصد افزایش یافته است.

معمولا نرخ تورم به صورت سالانه محاسبه می‌شود؛ یعنی میزان تغییر قیمت‌ها در ۱۲ ماه منتهی به ماهی مشخص نسبت به دور مشابه سال قبل آن.

دوشنبه هفته جاری صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده بود نرخ تورم سالانه ایران در سال جاری خورشیدی ۳۰.۵ درصد باشد.

مرکز آمار ایران می‌گوید نرخ تورم

در مهرماه به ۲۷.۲ درصد رسیده است.

تورم در برخی کالاها مانند گوشت، شکر، چای و قهوه و همچنین لوازم خانگی بالای ۳۰ درصد گزارش شده و در بخش حمل و نقل، افزایش قیمت‌ها ۵۸.۴ درصد گزارش شده است.

با توجه به افزایش چشمگیر قیمت بنزین در آبان ماه پارسال که جرقه اعتراضات گسترده در کشور را زد و با سرکوب شدید مواجه شد، انتظار می‌رفت که تورم سالانه بخش حمل و نقل افزایش چشمگیر داشته باشد.

مرکز آمار می‌گوید افزایش قیمت خدمات حمل و نقل در مهر ماه امسال نسبت به مهر ماه پارسال (تورم نقطه‌ای) نیز نزدیک ۱۱۰ درصد افزایش یافته، یعنی بیش از دو برابر شده است.

البته، آمارهای این نهاد رسمی ایران از جزئیات افزایش قیمت کالاها و خدمات در برخی موارد با آنچه در رسانه‌های ایران و آمارهای دیگر نهادهای ایرانی اختلاف چشمگیر دارد.

برای نمونه، آخرین گزارش بانک مرکزی ایران که تحولات این بازار تا شهریور ماه را منعکس کرده، می‌گوید متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در شهریور ماه ۲۴۲.۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه‌ای) ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد. به عبارتی تقریبا دو برابر شده است.

این در حالی است که مرکز آمار تورم نقطه‌ای مسکن را برای مهر ماه زیر ۲۹ درصد گزارش داده است و گزارش قبلی این نهاد رسمی تورم نقطه‌ای مسکن را برای شهریور ماه ۲۹.۶ درصد عنوان کرده بود که تقریبا یک سوم رقمی است که بانک مرکزی گزارش داده است.

با استفاده از گزارش‌های مرکز آمار، بانک مرکزی و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG