لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۴۷

عضو شورای عالی نظام پزشکی: تعداد قربانیان کرونا در ایران تا ۴ برابر آمار رسمی است


عکس از آرشیو

حسین قشلاقی، عضو شورای عالی نظام پزشکی گفته است که آمار قربانیان کرونا در ایران ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی است که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، او گفته است که این آمار را «بر اساس گزارش‌های میدانی کادر درمان» می‌توان به دست آورد.

حسین قشلاقی گفته است آمار کرونا در ایران «نسبت به خیلی از کشورها به ظاهر پایین گزارش می‌شود» و برخی فوتی‌های ناشی کرونا «بر تیم درمان کاملاً محرز بوده اما در لیست فوتی‌های وزارت بهداشت قرار نمی‌گیرد».

بر اساس آمار وزارت بهداشت، تا روز شنبه ۳ آبان، ۳۲ هزار و ۳۲۰ نفر بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

با توجه به گفته‌های این عضو شورای عالی نظام پزشکی باید آمار فعلی قربانیان کرونا در ایران را بیش از ۱۲۹ هزار نفر دانست.

اعلام آمارهای متفاوت درباره قربانیان کرونا، رویه‌ای معمول در ایران است و همواره درباره درستی و شفافیت آمارهای کرونا در ایران گمانه‌زنی مطرح بوده است.

پیش از این،‌ ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت گفته بود که آمار قربانیان کرونا در ایران تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است.

در یک مورد، یک کارشناس حوزه سلامت که در حوزه کرونا نیز فعال بود، آمار واقعی مرگ و میر و مبتلایان کرونا در ایران را بیست برابر آمار رسمی اعلام کرده بود که این آمار توسط مقام‌های وزارت بهداشت تکذیب شد.

علاوه بر این، مقام‌های وزارت بهداشت ایران از اعلام تفکیکی آمارهای کرونا در استان‌های مختلف نیز خودداری می‌کنند و به طور کلی وضعیت استان‌ها را سفید، زرد و قرمز اعلام می‌کنند.

در حال حاضر، بر اساس گفته‌های سخنگوی وزارت بهداشت ۴۳ «شهرستان بحرانی» وجود دارند که قرار است از روز دوشنبه، پنجم آبان‌ماه، به مدت یک هفته خبر، محدویت‌هایی شدید در آنها اعمال شود.

با افزایش میزان مرگ و میر و مبتلایان در ایران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در اولین جلسه حضوری علنی که پس از ۸ ماه از شروع بحران با مسئولان ستاد ملی کرونا داشت، دستور افزایش محدویت‌های سفر و تشکیل یک قرارگاه برای پیگیری مصوبات ستاد ملی کرونا و از اعمال جریمه برای شهروندانی که از مقررات پیروی نمی‌کنند، حمایت کرده است.

XS
SM
MD
LG