لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۳۱

اردوغان: مکرون باید معاینه روانی شود


رجب طیب اردوغان (چپ) همراه با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه

رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه چهارم آبان‌ماه بار دیگر خواستار «معاینه روانی» امانوئل مکرون همتای فرانسوی‌اش شد و گفت رئیس‌جمهوری فرانسه «شب و روز در حال جدال با اردوغان» است.

رجب طیب اردوغان آقای مکرون را فردی «گمراه‌» خطاب کرد و گفت مکرون «به خاطر طرز برخوردش با میلیون‌ها انسان معتقد از مذهبی دیگر باید معاینه روانی شود».

او اخیرا نیز این لفظ را در مورد مکرون به کار برده بود؛ موضوعی که منجر به فراخوانده شدن سفیر فرانسه در ترکیه به پاریس شد و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز این اظهارات را «غیرقابل قبول» خوانده و از ترکیه خواست که «این رویارویی خطرناک را متوقف کند».

اخیرا ساموئل پتی، معلم ۴۷ ساله تاریخ، چند روز پس از نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام، خارج از مدرسه توسط یک مهاجم ۱۸ ساله چچنی‌تبار به نام «عبدالله انزروف» سر بریده شد.

این موضوع واکنش‌های جهانی را در پی داشت و ترکیه نیز قتل معلم فرانسوی را محکوم کرد، اما آنکارا طی روزهای گذشته همواره از رواج «اسلام‌هراسی» به بهانه این موضوع در فرانسه انتقاد کرده است.

بعد از قتل آقای پتی، فرانسه یک مسجد در محدوده «پانتن» واقع در حومه شمال شرق پاریس را برای شش ماه تعطیل کرد و آقای مکرون بر «لزوم دفاع از ارزش‌های سکولار در مقابل اسلام افراطی و کنترل بیشتر بر بودجه خارجی مساجد» تاکید کرد.

اردوغان می‌گوید بسیاری از مسلمانان خواستار بایکوت فرانسه هستند.

او گفت «فاشیسم در کتاب ما نیست. فاشیسم و نازیسم را در کتاب شما می‌توان دید؛ در آلمان و ایتالیا و همراهان آن‌ها نمود پیدا کرد».

اشاره وی به قدرت گرفتن نازیسم و فاشیسم در آلمان و ایتالیا در نیمه اول قرن گذشته است که منجر به جنگ جهانی دوم شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «کسانی که دنیا را غیرقابل سکونت کرده‌اند، ما را مورد هدف قرار می‌دهند، چون بازی آنها را به هم زدیم و چهره واقعی آن‌ها را آشکار کردیم».

روابط فرانسه و ترکیه طی ماه‌های گذشته به خاطر مناقشه لیبی، حفاری‌های ترکیه در مدیترانه و حمایت آنکارا از باکو در جنگ قره‌باغ به شدت تیره شده است.

خبرگزاری رویترز نیز روز یکشنبه از اعتراضات در چندین کشور به فرانسه خبر داده است.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، با انتشار توئیتی آقای مکرون را به «حمله به اسلام و تحریک عامدانه مسلمانان» متهم کرد و گفت رهبر فرانسه می‌توانست به‌جای دوقطبی‌ کردن جامعه و حاشیه‌سازی، که خود منجر به افراط گرایی می‌شود، فضا را از تندروها بگیرد.

روز یکشنبه همچنین در غزه و لیبی علیه اظهارات مکرون تجمع‌هایی برگزار شد.

منابع: رویترز، شبکه تی‌.آر.تی ترکیه، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG