لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۳۴

کمپین گسترده انتخاباتی ترامپ در سه ایالت کلیدی؛ بایدن خواستار اتحاد شد


دونالد ترامپ کارزرا انتخاباتی خود را در سه ایالات میشیگان، ویسکانسین و نبراسکا برگزار کرد که در سال ۲۰۱۶ در آن‌ها برنده شده بود.

رئیس‌جمهوری آمریکا امیدوار است که رای‌دهندگان همچنان به او باور داشته باشند که مرد مبارزه برای صنایع و کشاورزی آمریکا است، دو موضوعی که در غرب میانه بسیار مهم هستند.

او نخستین روز مبارزه خود را در میشیگان آغاز کرد و به هوادارانش گفت که مسئله انتخابات روز سوم نوامبر برای این ایالت «بقای اقتصادی» است، ایالتی که پایگاه صنعت خودروسازی ایالات متحده است.

او مدعی شد که قرارداده‌ها و سیاست‌های تجاری مدنظر جو بایدن، نامزد دمکرات‌ها، باعث آسیب زدن به صنعت خودروسازی و سایر صنایع خواهد شد در حالی که او تا پیش از شیوع کرونا رونق اقتصادی را رقم زد.

آقای ترامپ گفت اقتصاد ایالت میشیگان که تا پیش از همه‌گیری این ویروس قوی بود اکنون ضربه خورده است، و به زنان حاضر در میان هزاران هوادار خود که زیر باران و در فضای باز ایستاده بودند گفت: «ما شوهران‌تان را به سر کار باز می‌گردانیم».

رئیس‌جمهوری آمریکا اشاره‌ای هم به محدودیت‌های کرونایی اعمال شده توسط گرچن ویتمر، فرماندار دمکرات میشیگان، کرد و گفت: «درمان بدتر از خود مشکل نخواهد بود».

او سپس به ویسکانسین سفر کرد که ساعاتی قبل از آن مقامات بهداشتی محلی از افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا و بستری شدن خبر داده بودند.

تونی اِورز، فرماندار دمکرات ویسکانسین، کاخ سفید را متهم کرد که از مبارزه علیه ویروس کرونا دست کشیده است و تاکید کرد که رهبران جمهوریخواه پیام‌های متناقضی درباره نحوه برخورد با این پاندمی ابراز می‌کنند.

او قبول از ورود دونالد ترامپ توئیت کرد: «هیچ راهی برای لاپوشانی این موضوع نیست. ما با یک بحران فوری روبرو هستیم و این خطر واقعی برای شما، خانواده‌تان، دوستان‌تان، همسایگان و مردمی است که به آن‌ها اهمیت می‌دهید».

دوانالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ با اختلاف اندکی برنده انتخابات در میشیگان و ویسکانسین شد ولی نظرسنجی‌های روزهای اخیر نشان می‌دهد که بایدن پیشتاز است.

ایستگاه آخر نامزد جمهوریخواهان در کارزار خود، نبراسکا بود که سال ۲۰۱۶ بدون دردسر در آن برنده شد. این سه ایالت برای ماندن آقای ترامپ در کاخ سفید کلیدی هستند.

از سوی دیگر، جو بایدن رقیب دمکرات کارزار انتخاباتی خود را در جورجیا برگزار کرد که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ با فاصله زیادی در آن برنده شده بود.

جورجیا از سال ۱۹۹۲ تاکنون به هیچ نامزد انتخابات دمکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری رای نداده است ولی نظرسنجی روزهای اخیر نشان می‌دهد که آراء شناور است و بایدن قصد دارد که در این ایالت برنده باشد و کرسی‌های بیشتری را برای دمکرات‌ها در سنا به‌دست آورد.

آقای بایدن در کارزار خود در وارم اسپرینگ ایالت جورجیا گفت: «من به عنوان یک دمکراتِ مفتخر مبارزه می‌کنم ولی به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکایی حکومت می‌کنم».

او افزود: «من هم با دمکرات‌ها و هم با جمهوریخواهان کار می‌کنم. به همان اندازه که برای کسانی که از من حمایت می‌کنند کار می‌کنم برای آن‌ها هم حمایت نمی‌کنند کار می‌کنم. وظیفه رئیس‌جمهوری همین است، وظیفه‌ای که ایجاب می‌کند به همه توجه نشان دهد».

این نامزد دمکرات سپس به آتلانتا، شهری کلیدی با اکثریت جمعیت آفریقایی- آمریکایی رفت با امید به این که رای بالای آن‌ها را به‌دست آورد.

هفته آخر مبارزات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا با افزایش شدید نگرانی‌ها درباره همه‌گیری ویروس کرونا همزمان شده است.

تاکنون ۶۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رای خود را پیش از روز انتخابات به صندوق انداخته یا پست کرده‌اند که معادل نیمی از آراء انتخابات سال ۲۰۱۶ است.

امسال شمار رای‌دهندگانِ پیش از موعد دمکرات‌ها بیش از جمهوریخواهان بوده است.

در حالی که جو بایدن در بسیاری ار نظرسنجی‌های ملی پیشتاز است و در ایالت‌های کلیدی نیز مقبولیت بیشتری دارد، کمپین دونالد ترامپ به حضور هواداران او در روز سوم نوامبر امید بسته است.

نامزد پیروز باید ۲۷۰ رای الکترال را به‌دست بیاورد که به معنای برنده شدن در رای‌گیری ملی نیست، بلکه باید هر ایالت را به صورت جداگانه برنده شده و آرای الکترال آن ایالت را از آن خود کند. آراء الکترال نیز به نسبت جمعیت هر ایالت تفاوت می‌کند.

تمام آراء الکترال ایالتی به نامزدی داده می‌شود که در آن ایالت برنده انتخابات شده باشد.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG