لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۳۴

حسن روحانی: تحریم‌های آمریکا نفس‌های آخر خود را می‌کشد


حسن روحانی می‌گوید ایران در «شرایط جنگ» است و «در این شرایط زخمی وجود دارد و زندگی مردم مشکل می‌شود».

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه هفتم آبان مدعی شد که تحریم‌های آمریکا علیه تهران «در نفس‌های آخر خود است» و افزود: «کاملا برای ما مشهود و ملموس است که مردم در سختی هستند».

حسن روحانی در نشست هیئت دولت گفت: «وقتی ۵۰ میلیارد دلار درآمد ناشی از فروش نفت در کشور وجود ندارد، معلوم است که در شرایط تحریم به مردم فشار می‌آید».

او گفت که ایران در «شرایط جنگ» است و «در این شرایط زخمی وجود دارد و زندگی مردم مشکل می‌شود».

از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران در اردیبهشت ۹۷، نه تنها تحریم‌های معلق‌شده این کشور علیه تهران بازگردانده شده بلکه دولت دونالد ترامپ رهبر جمهوری اسلامی و بسیاری از مقام‌ها و نهادهای حکومت ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

صادرات روزانه نفت ایران که تا پیش از خروج آمریکا از برجام بیش از دو میلیون بشکه بود، بر اساس گزارش منابع خبری، اکنون تا زیر ۲۰۰ هزار بشکه سقوط کرده است.

شدت تحریم‌ها همراه با پیامدهای ناشی از شیوع ویروس کرونا به افزایش قیمت ارزهای خارجی و انواع کالاهای اساسی در ایران منجر شده است.

رئیس‌جمهوری ایران در بخش دیگری از اظهاراتش گفت که مشکلات مردم را «حس و لمس» می‌کند و همه تلاش دولت معطوف به این است که «این مشکلات کمتر شود».

آقای روحانی همچنین گفت که «من مطمئنم این مسیر را با سربلندی و پیروزی به پایان می‌رسانیم» چرا که آمریکایی‌ها نمی‌توانند این مسیر به گفته او «غلط» را ادامه بدهند.

وی تحریم‌های جدید آمریکا را نشانه به پایان رسیدن آن دانست و افزود: «اینکه می‌بینید هر روز موردی را تحریم می‌کنند، این نشان می‌دهد که نفس‌های آخر تحریم آمریکاست».

دولت ترامپ گفته که آماده مذاکره با حکومت جمهوری اسلامی برای دستیابی به توافقی تازه است که علاوه بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران، برنامه موشکی و نقش منطقه‌ای تهران را هم در بر بگیرد که به گفته واشینگتن، برای صلح و امنیت منطقه و جهان «بی‌ثبات‌کننده» است.

مقام‌های ایران به‌ویژه آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هرگونه مذاکره با دولت ترامپ را رد کرده و آن را «سم» خوانده‌اند.

به نظر می‌رسد ایران امیدوار است که جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها، در انتخابات ریاست‌جمهوری روز سوم نوامبر به پیروزی برسد تا راه برای کاهش تحریم‌ها و مذاکره احتمالی با آمریکا باز شود.

با این حال، الیوت آبرامز، نماینده آمریکا در امور ونزوئلا و ایران، روز پنجم آبان گفت: «اگر جو بایدن در انتخابات هفته آینده ریاست‌جمهوری آمریکا به پیروزی برسد، کار ساده‌ای برای لغو تحریم‌های ایران پیش رو ندارد».

او تأکید کرد: «کسانی که فکر می‌کنند بایدن در ژانویه به ریاست‌جمهوری می‌رسد و روز دوم یا سوم همه تحریم‌ها لغو می‌شود، خواهند فهمید که حتی اگر آن‌ها هم بخواهند تحریم‌ها را لغو کنند، این کار شدنی نیست».

از سوی دیگر، مقام‌های آمریکایی، در روزهای اخیر، تهران را به دخالت در انتخابات ایالات متحده به‌قصد جلوگیری از پیروزی دونالد ترامپ متهم کرده‌اند. ایران این اتهام را رد کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG