لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۴۰

«۲۱ کشته» در حمله موشکی ارمنستان به شهر بردع آذربایجان


تصویری از شهر بردع آذربایجان پس از بمباران

دادستانی جمهوری آذربایجان از کشته شدن ۲۱ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۷۰ نفر در حملات موشکی ارمنستان به بازاری در شهر «بردَع» خبر داده است.

بر اساس گزارش دولت آذربایجان، حملات ظهر چهارشنبه ۷ آبان‌ماه با پرتاب ۱۰ موشک «اسمرچ بی‌ام ۳۰» انجام شده و در پی آن، بازار و ساختمان‌های اطراف ویران شده است.

رسانه‌های ایران نیز گزارش داده‌اند که سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو حمله موشکی چهارشنبه به شهر بردع را «به شدت محکوم» کرد.

این برای چندمین بار طی هفته‌های گذشته است که شهرهای جمهوری آذربایجان مورد حمله موشکی قرار می‌گیرد. قبلا چندین حمله موشکی به شهر گنجه آذربایجان ده‌ها کشته برجای گذاشته بود. اما از سویی ارمنستان نیز می‌گوید در حملات نظامیان آذربایجان ده‌ها غیرنظامی در قره‌باغ کشته شده‌اند.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه با انتشار توئیتی اعلام کرد انتقام حمله به شهر بردع و کشته شدن غیرنظامیان در میدان نبرد قره‌باغ گرفته خواهد شد.

قبلا حکمت حاجی‌اف معاون رئیس‌جمهوری آذربایجان گفته بود ارمنستان با حمله به شهرهای آذربایجان سعی دارد دولت باکو را به حمله به شهرهای ارمنستان تحریک کند تا پای روسیه را به جنگ بکشاند.

روسیه با ارمنستان پیمان دفاع جمعی دارد، اما این پیمان شامل قره‌باغ کوهستانی که هیچ کدام از اعضای سازمان ملل دولت خودخوانده آن را به رسمین نمی‌شناسند، نمی‌شود.

در مقابل اتهامات آذربایجان، ارمنستان نیز این کشور را به حملات موشکی به مناطق غیرنظامی قره‌باغ متهم کرده است.

روز چهارشنبه وزارت دفاع ارمنستان ویدیویی منتشر کرد و اعلام کرد نظامیان آذربایجان یک زایشگاه را در استپاناکرت (خان‌کندی) مرکز قره‌باغ کوهستانی مورد حمله موشک «اسمرچ بی‌ام ۳۰» قرار داده و «تلفات سنگینی» به جای مانده است. این گزارش به شمار کشته‌ها اشاره نکرده، اما گفته است حملات موشکی به شهر شوشی (شوشا) یک کشته و دو زخمی برجای گذاشته است.

آذربایجان «حمله موشکی به زایشگاه» را رد کرده و گفته است در پی حمله به شهر بردع و کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان، ارمنستان برای «منحرف کردن افکار عمومی از حمله به بردع» اطلاعات غلط منتشر می‌کند.

از ۲۷ سپتامبر نبردهای سنگین در ناگورنو-‌قره‌باغ آغاز شده و ارمنستان تایید کرده است چهار منطقه مرزی با ایران شامل فضولی، جبرائیل و زنگلان به دست نیروهای آذربایجان افتاده است. ارمنستان همچنین روز سه‌شنبه اعلام کرد نیروهای این کشور از منطقه قبادلی عقب‌نشینی کرده‌اند.

قبلا آذربایجان از بازپس‌گیری چهار منطقه یاد شده خبر داده و گفته بود پیشروی در مناطق دیگر ادامه دارد.

حدود سه دهه قبل نیروهای ارمنستان ۷ منطقه ترک نشین به همراه قره‌باغ کوهستانی را که اکثریت ساکنان آن ارمنی‌تبار بودند، اشغال کردند و شورای امنیت سازمان ملل همان زمان با تصویب چهار قطعنامه خواستار خروج نیروهای ارمنستان از این مناطق شد.

از سال ۱۹۹۲ گروه مینسک، شامل روسیه، فرانسه و آمریکا برای ایجاد صلح در مناقشه قره‌باغ میانجی‌گری می‌کنند، اما تاکنون هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.

طی هفته‌های گذشته این سه کشور به دفعات از طرفین مناقشه خواسته‌اند که جنگ را متوقف کنند. وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان نیز در این مدت دو بار در روسیه و یک بار در آمریکا به توافق آتش‌بس موقت برای مبادله اسرا و تحویل اجساد رسیدند، اما هیچ کدام از این توافقات عملی نشد. آذربایجان و ارمنستان همدیگر را به نقض آتش‌بس متهم می‌کنند.

تاکنون بیش از هزار نیروی نظامی ارمنستان در مناقشات یک ماه گذشته قره‌باغ کشته شده، اما هنوز آذربایجان آمار تلفات نظامی را منتشر نکرده است.

با استفاده از گزارش‌های دادگستری آذربایجان، آرمن‌پرس و ایرنا؛ ف.ق/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG