لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۰۵

بسکتبالیست‌های آمریکایی در ایران


پری پتی، بازیکن شهرداری گرگان سال ۲۰۱۸ از لیگ لیتوانی به ایران آمد

لیگ برتر بسکتبال ایران از پانزدهم آبان در دو گروه با حضور ۱۶ تیم آغاز می‌شود. نکته جالب توجه در فصل جدید، حضور پرتعداد بازیکنان خارجی است.

تیم‌های لیگ برتر فوتبال ایران از جذب بازیکنان جدید خارجی منع شده‌اند اما در بسکتبال ۱۴ بازیکن و یک سرمربی بین‌المللی به ایران آمده‌اند.

بازیکنان آمریکایی حضور پرتعدادی در تیم‌های ایرانی دارند. نکته جالب‌تر اینکه برخی از بازیکنان آمریکایی در تیم‌های صنعتی عضویت دارند که در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

با توجه به جدیت ایالات متحده در کنترل و نظارت بر تحریم‌ها، فدراسیون بسکتبال ایران یا خود بازیکنان آمریکایی، توضیحی درباره چگونگی عقد قرارداد و روش دریافت حقوق از موسسات تحریم شده نداده‌اند.

سایت باشگاه مس کرمان در معرفی بازیکن آمریکایی خود نوشته: «دوین مارتین ۲۸ ساله و ۱۹۴ سانتی، فصل قبل در تیم هیروس ونزوئلا بازی می‌کرد. او پس از نورویل کری انگلیسی دومین خرید خارجی این فصل مس محسوب می‌شود.»

پارسال وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم صنایع فولاد، آلومونیوم، مس و آهن در ایران خبر داد.

این وزارتخانه با تغییر آیین‌نامه تحریم‌های مالی علیه ایران، بخش صنایع فلزی ایران را نیز ذیل آیین‌نامه مربوط به نقض حقوق بشر قرار داد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، در فرمانی که به این منظور صادر کرد گفت ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه صنایع آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران وضع می‌کند که «بزرگترین منبع درآمد غیرنفتی رژیم این کشور به شمار می‌رود».

ذوب آهن ایران در فهرست تحریم‌ها قرار دارد اما دوین سوئیتنی بازیکن ۳۳ ساله آمریکایی به همین تیم پیوسته. او سابقه حضور در ان‌بی‌ای G-LEAGUE را دارد.

مهرام که در سال‌های گذشته یار خارجی‌اش را در مرحله حذفی به خدمت می‌گرفت، برای فصل جدید از ابتدا مالیکو ترنت آمریکایی را جذب کرده.

پری پتی گارد راس آمریکایی شهرداری گرگان است که سال ۲۰۱۸ از لیگ لیتوانی به ایران آمد. او گفته است اگر برایم پاسپورت ایرانی بگیرند حاضرم در المپیک برای ایران بازی کنم.

مالکوم گرانت دیگر بازیکن آمریکایی شاغل در بسکتبال ایران است که برای شورا و شهرداری قزوین به میدان خواهد رفت.

گرانت که فارغ‌التحصیل دانشگاه میامی است، مانند اغلب بازیکنان خارجی لیگ ایران، در پست گارد راس بازی می‌کند.

کورین هنری آمریکایی نیز به اکسون تهران پیوسته. او فصل قبل در تیم آویژه مشهد عضویت داشت.

واورلی استین بازیکن ۲۱۱ سانتیمتری آمریکایی-آلمانی در پست سنتر برای همین تیم بازی خواهد کرد. او سابقه حضور در بوندس لیگا و لیگ NCAA آمریکا را دارد.

محمد کسایی‌پور سرمربی مس کرمان با انتقاد از احتمال تاخیر در آغاز لیگ می‌گوید: «باشگاه‌ها بر اساس تاریخ اولیه اقدام به جذب بازیکن خارجی کرده‌اند. وگرنه با توجه به قیمت دلار که همه باشگاه‌ها را با بحران مواجه کرده، دیرتر بازیکن خارجی می‌گرفتند.»

کلوین آمایو گارد راس کانادایی به همراه ایلوی وارگاس سنتر دومینیکنی برای تیم شیمیدر بازی خواهند کرد. آمایو تجربه حضور در ایران را دارد اما وارگاس با تجربه حضور در جام جهانی، برای اولین بار به ایران آمده.

ساپریکیناس از لیتوانی به شهرداری بندرعباس پیوسته. او فصل قبل برای پسکارا در لیگ ایتالیا بازی می‌کرد.

سرجان ایوانوویچ از صربستان به عنوان سرمربی، برای دومین سال پیاپی هدایت تیم آویژه مشهد را به عهده خواهد داشت.

هموطنانش نیکولا یفتیچ و الکساندر پونیاویچ نیز در ترکیب همین تیم به زمین خواهند رفت. زوران ورکیچ (کرواسی) مانند فصل قبل در پست ۳ برای اکسون تهران بازی خواهد کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG