لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۵۰

مذاکره وزرای دفاع اسرائیل و آمریکا درباره «مقابله با ایران»


 بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل

ژنرال بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، به دنبال ملاقات با مارک اسپر، همتای آمریکایی‌اش، که به تل‌آویو رفته بود، گفت اسرائیل «اکنون همه امکانات مورد نیاز را برای رویارویی با چالش‌های در حال تغییر در منطقه در اختیار دارد».

به نوشته روزنامه اسرائيلی معاریو، مذاکره وزرای دفاع اسرائیل و آمریکا، حول «حفظ امنیت و ثبات منطقه‌ای و مقابله» با حکومت ایران بود.

ملاقات مارک اسپر و بنی‌ گانتس در در شامگاه پنجشنبه، هشتم آبان، سومین دیدار و گفت‌وگوی آنها با یکدیگر در کمتر از یک ماه بوده است.

ملاقات قبلی وزیران دفاع دو کشور، تنها یک هفته پیش از سفر آقای اسپر به اسرائیل، در جریان سفر «اضطراری» ژنرال گانتس به واشینگتن انجام شد که با امضای «توافق جدید تضمین حفظ برتری نظامی اسرائیل» همراه بود.

وزیر دفاع ایالات متحده، پنجشنبه شب با نخست وزیر اسرائیل نیز دیدار کرد.

آقای نتانیاهو ساعتی پیش از این ملاقات، در سخنرانی در مجلس اسرائیل گفت، حفظ برتری نظامی کشورش از سوی آمریکا یک امر تضمین شده است که کماکان ادامه خواهد یافت.

در روزهای گذشته، دو عضو کنگره آمریکا پیشنهاد دادن بمب‌های فوق سنگین آمریکایی، موسوم به «مادر همه بمب‌ها» به ارتش اسرائیل، با هدف تجهیز بیش‌تر اسرائیل جهت احتمال حمله به مراکز هسته‌ای زیرزمینی ایران را مطرح کرده‌اند.

این پیشنهاد قرار است روز جمعه ۹ آبان توسط برایان ماست، جمهوری‌خواه و جاشوا گوتهایمر، دمکرات به کنگره ارائه شود.

آقای گوتهایمر در دفاع از این پیشنهاد تاکید کرده است که آمریکا «باید اسرائیل را برای مقابله با طیفی از تهدیدها، از جمله تهدیدهای ناشی از یک ایرانِ هسته‌ای، تجهیز و برتری این متحد خود را تضمین کند».

بمب جی‌بی‌یو‌۴۳ با وزن ۱۴ تن، قادر به شکافتن عمق ۶۰ متری زمین است و سنگین‌ترین بمب غیرهسته‌ای آمریکا محسوب می‌شود.

به نوشته المانیتور، پیشنهاد جدید ارائه شده به کنگره، دست اسرائیل را برای حمله به مراکز هسته‌ای زیرزمینی ایران باز می‌گذارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG