لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۳۳

آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به بمباران مناطق مسکونی متهم کردند؛ تاکید روسیه بر حمایت از ایروان


استپانکرت، مرکز ناگورنو-قره‌باغ در پی بمباران

یک روز بعد از دیدار وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان در ژنو و توافق دو کشور برای اجتناب از هدف قرار دادن مناطق مسکونی، هر دو کشور روز شنبه ۱۰ آبان همدیگر را به نقض این توافق متهم کردند.

دیدار روز جمعه جیحون بایراموف، وزیر خارجه آذربایجان و ظهراب مناتساکانیان همتای ارمنی وی در شهر ژنو با میانجی‌گری نمایندگان گروه مینسک شامل فرانسه، آمریکا و روسیه که از سال ۱۹۹۲ میان دو کشور بر سر مناقشه ناگورنو- قره‌باغ و هفت منطقه اطراف آن وساطت می‌کنند، انجام شد.

قبلا دو کشور سه بار برای آتش‌بس موقت توافق کرده بودند، اما آن توافقات نیز بدون نتیجه ماند.

روز شنبه نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان در چهارچوب پیمان دفاع جمعی میان ایروان و مسکو، از دولت روسیه درخواست کمک نظامی فوری کرد.

وزارت خارجه روسیه در پاسخ به درخواست آقای پاشینیان اعلام کرد اگر دامنه جنگ به خاک ارمنستان بکشد، آماده کمک‌های لازم به ایروان برای جنگ با آذربایجان است.

پیمان دفاع جمعی میان ارمنستان و روسیه تنها شامل خاک جمهوری ارمنستان می‌شود و نه قره‌باغ کوهستانی.

طبق مصوبات سازمان ملل متحد، ناحیه ناگورنو- قره‌باغ بخشی از خاک جمهوری آذربایجان تلقی می‌شود، ولی اکثریت جمعیت ارمنی تبار این منطقه با حاکمیت جمهوری آذربایجان مخالفند.

از زمان وقوع درگیری‌ها در این منطقه در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، ارمنی تباران با حمایت دولت ارمنستان امور ناحیه ناگورنو- قره‌باغ را اداره می‌کنند. به غیر از ناگورنو -قره‌باغ هفت منطقه ترک‌نشین دیگر نیز تحت عنوان «مناطق حائل قره‌باغ» به اشغال ارمنستان درآمد.

این جنگ‌ها سی هزار کشته بر جای گذاشت و یک میلیون آذربایجانی آواره شدند.

طی نبردهای سنگینی که از بیش از یک ماه پیش آغاز شد، آذربایجان اعلام کرده که ۹۱ غیرنظامی با حملات موشکی و توپخانه‌ای ارمنستان کشته شده‌اند و ارمنستان نیز می‌گوید دهها غیرنظامی در منطقه قره‌باغ جان باخته‌اند.

ارمنستان همچنین اعلام کرده بیش از هزار نیروی نظامی این کشور در جنگ کشته شده، اما آذربایجان تاکنون شمار تلفات نظامی خود را اعلام نکرده است.

تاکنون چهار منطقه فضولی، جبرائیل، زنگلان و قبادلی از هفت منطقه ترک‌نشین اشغالی به کنترل نیروهای آذربایجان درآمده و اکنون نبردهای شدید در اطراف خان‌کندی (استپاناکرت) پایتخت دولت خودخوانده قره‌باغ کوهستانی و مناطق شمالی در جریان است.

مقامات دولت خودخوانده قره‌باغ روز شنبه اعلام کردند که آذربایجان بازار مرکزی این شهر را هدف حمله قرار داده است. شوشان استپانیان سخنگوی وزارت دفاع دولت خودخوانده قره‌باغ نیز اعلام کرده در حملات جداگانه موشکی به شهر شوشی (شوشا) چندین غیرنظامی کشته شده‌اند.

وزارت دفاع آذربایجان می‌گوید حملاتی به مناطق مسکونی نداشته و گفته است نیروهای ارمنی حملات توپخانه‌ای به شهرهای ترتر، آغدام و آغجابدی را ادامه می‌دهند.

بر اساس بیانیه روز جمعه وزرای خارجه آذربایجان و ارمنستان در ژنو، دو کشور همچنین توافق کردند که طی یک هفته، فهرستی از اسامی اسرایی که در اختیار دارند، برای مبادله تهیه کنند.

جمهوری آذربایجان روز پنجشنبه اعلام کرد که اجساد ۲۹ نفر از نیروهای مسلح ارمنی را به طرف ارمنستان تحویل داده است. دولت ارمنستان نیز این موضوع را تایید کرده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG