لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۶

بولیوی روابط خود با ایران و ونزوئلا را از سر می‌گیرد


لوییس آرسه در مراسم ادای سوگند به عنوان رئیس جمهور جدید بولیوی

همزمان با تقدیم استوارنامه سفیر ایران به رئیس‌جمهوری جدید بولیوی، خبرگزاری رویترز گزارش داده که این کشور روابط خود را با ایران، ونزوئلا و کوبا «به آهستگی» از سر می‌گیرد.

خبرگزاری ایلنا پنج‌شنبه ۲۲ آبان گزارش داد مرتضی تفرشی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در بولیوی، روز چهارشنبه در ملاقات با لوییس آرسه رییس جمهور جدید این کشور، استوارنامه خود را تقدیم کرده است.

رویترز نیز گزارش داده است که همزمان سفیر ونزوئلا هم استوارنامه خود را تقدیم آقای آرسه کرده است.

لوییس آرسه از حزب چپ‌گرای «جنبش به سوی سوسیالیست» سه روز پیش رسما قدرت را در بولیوی در دست گرفت و با انتشار توئیتی اعلام کرد روابط دیپلماتیک با ونزوئلا را از سر می‌گیرد، چرا که «روابط استراتژیک با دولت کاراکاس به نفع مردم هر دو کشور است».

وی همچنین گفت سیاست مشابهی در رابطه با ایران و کوبا نیز اتخاذ می‌شود و ما پروژه‌های مشترک را تقویت خواهیم کرد.

آقای آرسه از هم‌پیمانان اوو مورالس رئیس‌جمهور چپ‌گرای سابق بولیوی است که پارسال در پی اعتراضات مردمی به «تقلب در انتخابات» از کشور خارج شد و به جای وی آقای جینین آنیز راست‌گرا، دولت موقت را در دست گرفت.

آقای آنیز دیپلمات‌های ونزوئلا و پزشکان کوبایی را با اتهام توطئه برای تحریک مردم به اغتشاشات، اخراج کرد و خرداد ماه امسال دستور داد سفارت‌های این کشور در ایران و نیکاراگوئه تعطیل شوند.

با این حال، در انتخابات جدید بولیوی، آقای آرسه پیروز شد و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز یکشنبه هفته جاری در مراسم سوگند وی شرکت کرد.

آقای مورالس هم بعد از آغاز به کار دولت لوییس آرسه، روز دوشنبه به کشور بازگشت، اما رئیس‌جمهور جدید کشور می‌گوید وی سمتی در دولت نخواهد داشت.

در دوران رئیس‌جمهوری مورالس که یک سال بعد از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در ایران شروع شد، روابط دو کشور بسیار گرم بود و در دوران دولت احمدی‌نژاد که تلاش‌های ایران برای گسترش نفوذ در آمریکای لاتین افزایش یافت، دولت بولیوی نیز کمک‌های مالی از حکومت ایران دریافت کرد.

ایران در دوران ریاست جمهوری مورالس برنامه شراکت در توسعه میادین لیتیوم بولیوی را داشت که به انجام نرسید.

نوامبر پارسال، زمانی که آقای آنیز رهبری دولت موقت را در دست گرفت، روابط خود با ایران، ونزوئلا و کوبا را به شدت کاهش داد.

اکنون با بازگشت چپ‌گرایان و قدرت گرفتن آقای آرسه، بولیوی می‌گوید روابط «صدمه دیده با ایران، کوبا و ونزوئلا ترمیم خواهد شد».

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG