لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۰۲

ترامپ پس از پذیرش تلویحی شکست: «هیچ چیزی» را نمی‌پذیرم


دونالد ترامپ برای این‌که بتواند جو بایدن را شکست بدهد نیاز به آرای چند ایالت دارد، امری که کارشناسان آن را بسیار غیرمحتمل می‌دانند.

دونالد ترامپ روز یکشنبه پیش از این‌که توئیت کند «هیچ چیزی» را نمی‌پذیرد، تلویحا شکست از رقیب دمکرات خود، جو بایدن، را در انتخابات ریاست‌جمهوری پذیرفت ولی مدعی شد که در انتخابات تقلب شده است.

جو بایدن هشت روز پیش با اعلام نتایج غیر رسمی انتخابات از سوی اکثریت رسانه‌های اصلی آمریکا، بیش از ۲۷۰ آرای الکترال مورد نیاز را به‌دست آورد و فرد پیروز معرفی شد.

ادامه شمارش آراء در هفته گذشته پیروزی آقای بایدن را قطعی‌تر کرد و آرای الکترال او را به ۳۰۶ در برابر ۲۳۲ رای الکترال دونالد ترامپ رساند.

رهبران بسیاری از متحدان نزدیک آمریکا و حتی روسای‌جمهوری سابق، از جمله جرج بوش، رقابت بین بایدن و ترامپ را خاتمه یافته تلقی کرده و پیام‌های تبریکی خطاب به آقای بایدن فرستاده‌اند.

دونالد ترامپ تا روز یکشنبه ۲۵ آبان حاضر نشد که رسما شکست در انتخابات را بپذیرد و بدون این‌که شواهدی ارائه کند بارها مدعی پیروی در ایالت‌های پنسیلوانیا، ویسکانسین، جورجیا، میشیگان و آریزونا شده است.

او روز یکشنبه بار دیگر مدعی شد که در این انتخابات به نفع بایدن تقلب شده است.

دونالد ترامپ در توئیتی بدون نام بردن از رقیب دمکرات خود نوشت: «او برد زیرا در انتخابات تقلب شد».

او افزود: «اجازه نظارت به ناظران آراء داده نشد، آراء از سوی دومینیون، یک شرکت خصوصی متعلق به چپ افراطی، دارای سوءشهرت و تجهیزات داغان که حتی تگزاس آن‌ها را قبول نکرد (که من با آراء بالا آن‌جا برنده شدم)، جمع‌بندی شد».

ترامپ دو ساعت بعد توئیت دیگری منتشر کرد و نوشت: «انتخابات ربوده شده. ما برنده‌ می‌شویم».

او در توئیت دیگری نوشت: «او فقط در نظر رسانه‌های جعلی برنده شده است. من هیچ چیزی را نمی‌پذیرم! راه طولانی در پیش داریم. این انتخابات ربوده شده است!»

این ادعا در حالی است که وزارت امنیت میهن که زیرنظر اوست ۲۲ آبان اعلام کرد: «هیچ شواهدی دال بر این‌که در سیستم رای‌گیری اخلال ایجاد شده، آراء گم یا عوض شده‌اند و به نحوی دستکاری صورت گرفته است، مشاهده نشده است».

دونالد ترامپ و تیم حقوقی‌اش به رغم این‌که اکثر مقام‌های انتخاباتی اعلام کرده‌اند که هیچ شواهدی دال بر نقض قانون مشاهده نشده است، شکایت‌های زیادی را تسلیم دادگاه‌های ایالتی کرده‌اند.

مقام‌های انتخاباتی از هر دو حزب گفته‌اند که هیچ شواهدی مبنی بر بی‌قانونی مهم مشاهده نشده است.

دمکرات‌ها و سایر منتقدان، ترامپ را متهم کرده‌اند که تلاش می‌کند مشروعیت پیروزی بایدن را زیر سوال ببرد و اعتماد عمومی به روند الکترال آمریکا را خدشه‌دار کند. دونالد ترامپ پیش از انتخابات حاضر نشد درباره روند مسالمت‌آمیز انتقال قدرت قول بدهد.

ترامپ برای این‌که بتواند جو بایدن را شکست بدهد نیاز به آرای چند ایالت دارد، امری که کارشناسان آن را بسیار غیرمحتمل می‌دانند.

با این حال کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ روز شنبه ۲۴ آبان یک پیروزی حقوقی در ایالت پنسیلوانیا به‌دست آورد و یک قاضی دستور داد تعداد محدودی از آراء غیابی به‌دلیل این‌که رای‌دهندگان مدارک شناسایی خود را به موقع ارائه نکرده‌اند شمارش نشود.

تصور بر این است که تنها چند هزار رای این مشکل را دارند که تاثیری در نتیجه آراء ایالت پنسیلوانیا ندارد، زیرا جو بایدن با دست‌کم ۵۵ هزار رای در این ایالت از دونالد ترامپ پیش است.

دادگاه‌هایی در پنسیلوانیا و دو ایالت دیگر- آریزونا و میشیگان- دیگر شکایت‌های تسلیم شده از سوی کمپین ترامپ را رد کرده‌اند، و مقام‌های ارشد فدرال و ایالتی مسئول امنیت انتخابات روز ۱۲ نوامبر اعلام کردند که «هیچ شواهدی» دال بر دستکاری در نتیجه انتخابات مشاهده نشده است.

تصمیم دولت ترامپ به عدم شناسایی جو بایدن به عنوان پیروز رسمی انتخابات موجب شده که تیم او از دسترسی به دفاتر دولتی و بودجه مورد نیاز برای انتقال آرام قدرت به دولت آینده محروم شوند.

توئیت روز یکشنبه آقای ترامپ پس از آن منتشر شد که ده‌ها هزار نفر از طرفداران ترامپ در اعتراض به نتیجه انتخابات و حمایت از ادعای پیروزی او، در واشینگتن راهپیمایی کردند.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG