لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۲۶

ولادیمیر آلکنو سرمربی تیم ملی والیبال ایران می‌شود


رییس فدراسیون والیبال ایران می‌گوید با ولادیمیر آلکنو به توافق نهایی رسیده و جذب سرمربی سابق تیم ملی روسیه را تمام شده می‌داند.

محمدرضا داورزنی تاکید کرد قرارداد آلکنو را برایش ارسال کرده‌ و قرار است از فروردین به تهران بیاید و کارش را برای حضور در المپیک آغاز کند.

روسیه با هدایت آلکنو به مدال طلای المپیک لندن رسید و در المپیک پکن هم روی سکوی سوم ایستاد.

او که بیش از یک دهه است سرمربیگری زنیت کازان را به عهده دارد، بارها با این تیم به قهرمانی لیگ روسیه، باشگاه‌های اروپا و جام باشگاه‌های جهان دست یافته است.

تیم ملی والیبال ایران پس از جدایی ایگور کولاکوویچ، در هفت ماه گذشته سرمربی نداشت. طی این مدت از گزینه‌ داخلی تا چهره‌های سرشناس بین‌المللی، نام‌های بسیاری برای جایگزینی کولاکوویچ مطرح شدند.

در دهه‌های اخیر سرمربیانی از چکسلواکی، کره جنوبی، ژاپن، صربستان، آرژانتین، مونته نگرو و حتی پاکستان، هدایت تیم ملی والیبال ایران را به عهده داشته‌اند. آلکنو نخستین نفری است که از روسیه به سرمربیگری ایران می‌رسد.

ایوان بوگاینکوف ستاره والیبال شوروی که او را معمار والیبال مدرن در ایران می‌نامند، با ملیت لتونیایی مسئولیت پرورش استعدادهای نوجوان ایرانی را به عهده گرفت. او مدت کوتاهی هم در سال ۱۹۹۳ به سرمربیگری تیم ملی بزرگسالان رسید.

آیا آلکنو می‌تواند وعده داورزنی مبنی بر کسب نخستین مدال المپیک در تاریخ رشته‌های تیمی را برای ایران برآورده کند؟

ویتال هینن سرمربی بلژیکی تیم ملی لهستان در این باره گفته: «آلکنو برای هدایت تیمش از شخصیت کاریزماتیکش بهره می‌برد. اگر ایران با آلکنو به توافق برسد، نتایج خوبی در المپیک خواهد گرفت.»

خبرآنلاین هم نوشته: «آلکنو شوخی ندارد و شاید همانی باشد که جایش در ایران خالی بود. هیچ‌کدام از سرمربیان ما نتوانستند مثل ولاسکو مانع از ایجاد حواشی شوند. اما حتی بهترین پاسور جهان نمی‌تواند ادعا کند جایگاهش از آلکنو بالاتر است. بازیکنان نمی‌توانند خارج از چارچوب اقدام کنند و منتظر عواقبش نباشند!»

اما مرتضی شیاری که در آمریکا مربیگری می‌کند، دیدگاه دیگری دارد و می‌گوید: «سبک والیبال روسیه با ایران متفاوت است. شکل تمرینات آنها و فیزیک بازیکنان‌شان فرق دارد. فشار تمرینات‌شان بالاست و اگر آلکنو همان روش را اجرا کند، ممکن است بازیکنان دچار مصدومیت شوند.»

شیاری با یادآوری تجربه ناموفق سعید معروف زیر نظر آلکنو در زنیت کازان روسیه، به سایت تسنیم گفت: «آلکنو پس از قهرمانی در اروپا اعلام کرد سعید پاسور توانمندی است اما حرف مربی را گوش نمی‌کند. باید دید در ایران چطور با این موضوع کنار می‌آید.»

تیم ملی والیبال ایران در المپیک ۲۰۱۶ از راهیابی به جمع چهار تیم برتر بازماند. ایران در ریو با سرمربیگری رائول لوزانو، مقابل آرژانتین، لهستان، روسیه و ایتالیا شکست خورد اما از سد کوبا و مصر گذشت.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG