لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۰۹

حمله موشکی به کابل ۸ کشته بر جای گذاشت؛ یک موشک به محوطه سفارت ایران برخورد کرد


مقام‌های دولت افغانستان با تایید اصابت ۲۳ موشک به نقاط مختلف شهر کابل، گفته‌اند در جریان این حملات موشکی ۸ نفر کشته و ۳۱ نفر زخمی شده‌اند.

به گزارش رادیو أزادی، طارق آرین، سخنگوی وزارت‌ کشور افغانستان گفته است که حمله موشکی صبح روز شنبه اول آذرماه از چهار منطقه در شهر کابل سازماندهی شده و موشک‌‌ها به طور عمده به مناطق مسکونی شلیک شده‌اند.

وزارت بهداشت افغانستان هم اعلام کرده است که آمار تلفات این حملات موشکی نهایی نیست و احتمال افزایش تعداد کشته و مجروحان وجود دارد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات موشکی را بر عهده نگرفته است.

در همین حال، سفارت ایران در کابل در توییتی با اشاره به حمله موشکی به شهر کابل نوشت که یکی از موشک‌ها در محوطه سفارت فرود آمد و «ترکش‌های متعددی به ساختمان اصلی، شیشه‌ها، تأسیسات و تجهیزات سفارت اصابت کرد».

سفارت ایران در افغانستان اعلام کرده است که این حادثه «تلفاتی در برنداشت».

در ماه‌های اخیر همزمان با مذاکرات صلح دولت افغانستان و طالبان در قطر، خشونت‌ها و جنگ داخلی در این کشور افزایش یافته است.

مقام‌های دولت آمریکا و افغانستان گروه طالبان را متهم کرده‌اند که با افزایش خشونت‌ها، در صدد امتیازگیری در جریان مذاکرات است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان روز جمعه ۳۰ آبان در نشست مجازی ویژه سازمان ملل برای بحث درباره روند صلح در افغانستان، با اشاره به پایبند نبودن گروه طالبان به توافق صلح، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست که به «اجرای موثر و کامل تحریم‌ها» علیه گروه طالبان بپردازند.

رفع برخی تحریم‌های سازان ملل علیه گروه طالبان که همزمان با گفت‌وگوهای صلح صورت گرفته، باعث شده که رهبران طالبان به کشورهای مختلف آزادانه رفت و آمد کنند.

گروه طالبان تا حال در مورد پیشنهاد وضع تحریم از سوی رئیس جمهور افغانستان واکنش نشان نداده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG